You are on page 1of 4

PRIPREMA ZA ČAS

Predmet: engleski jezik Nastavnik: Datum:

Broj časa: 47 Odeljenje: Nastavna tema: SPORT


Nastavna jedinica Unit 6, Vocabulary – Sports (Talking Tip časa: obrada i utvrđivanje
about interests)
Korelacija Srpski jezik (kultura izražavanja), Biologija (zdrava hrana)
Međupredmetne Učenje, komunikacija, saradnja, estetička kompetencija, (digitalna kompetencija ukoliko se
kompetencije koristi video zapis)
Cilj časa Usvajanje znanja koja se odnose na opisivanje sportova i sportskih događaja i
inetresovanja.
Očekivani ishodi Po završetku časa učenici će biti u stanju da u usmenoj i pismenoj komunikaciji:
- prepoznaju i imenuju različite vrste sportova;
- razumeju jednostavniji opis pojava (sportova i sportskih događaja;
- uporede i opišu pojave (sportove i sportske događaj) koristeći jednostavnija jezička
sredstva;
- razumeju jednostavne iskaze koji se odnose na izražavanje interesovanja,
dopadanja/nedopadanja;
- razmenjuju i formulišu jednostavne iskaze kojima se izražavaju interesovanja,
dopadanje/nedopadanje;
- uočavaju sličnosti i razlike u popularnim sportovima u zemljama ciljne kulture i kod nas.
Aktivnosti učenika Učenici aktivno učestvuju u radu: uvežbavaju izgovor, slušaju / čitaju odgovaraju na
pitanja, dopunjavaju rečenice, povezuju slike i reči, samostalno otkrivaju značenja reči i
donose zaključke, razgovaraju, upoređuju, opisuju, uočavaju detalje i ključne izraze.
Aktivnosti nastavnika Nastavnik postavlja pitanja, objašnjava, pomaže kod izgovora reči, pušta audio zapise,
prati rad učenika, podstiče ih da samostalno zaključuju i otkrivaju značenja reči, pomaže u
aktivnostima, demonstrira, usmerava, motiviše, pohvaljuje.
Oblici rada frontalni, individualni, u paru
Kombinovano – razgovor, objašnjenje, povezivanje reči i slika, pantomima, slušanje
Metode rada /čitanje i odgovaranje na pitanja, dopunjavanje rečenica odgovarajućim rečima po smislu,
dijalog po modelu.
Nastavna sredstva Udžbenik, radna sveska, CD
Način provere Praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti, naročito kod zadataka 2, 5 i 6,
ostvarenosti ishoda domaći zadatak
Tok časa
Uvodni deo (10 minuta)
Provera domaćeg zadatka. S obzirom da su učenici imali domaći zadatak koji podrazumeva i samoprocenu
napredovanja, nastavnik će kod provere insistirati da učenici uporede i prebroje greške. Ukoliko je atmosfera u
odeljenju dobra, nastavnik može da zatraži da učenici razmene svoje radne sveske. Ponudiće im kriterijum za
ocenjivanje svakog zadatka i to:

■□□□ ■■□□ ■■■□ ■■■■


0 – 4 correct 5 -6 correct
7 - 8 correct 9 - 10 correct
Exercise 1
answers answers answers answers
0 – 2 correct 4 - 5 correct
Exercise 2 3 correct answers 6 correct answers
answers answers
0 – 2 correct 4 - 5 correct
Exercise 3 3 correct answers 6 correct answers
answers answers
0 – 2 correct 3 - 4 correct 5 - 6 correct
Exercise 4 7 correct answers
answers answers answers
Exercise 5 0 – 3 correct 4 correct answers 5 - 6 correct 7 - 8 correct
answers answers answers
0 – 3 correct 5 - 6 correct 7 - 8 correct
Exercise 6 4 correct answers
answers answers answers
0 – 3 correct 5 - 6 correct 7 - 8 correct
Exercise 7 4 correct answers
answers answers answers

Rešenja svih zadataka nalaze se u priručniku za nastavnike na strain 140.


Glavni deo (30 minuta)

Warm – up – Introducing the topic. (frontalno + u paru)

Nastavnik kaže: Talk to your partner about sports and write down as many sporst you can play as possible. Pošto
završe, pozove ih da podele sa ostalima. Pita: What is (are) your favourite sport(s)? What sport(s) don’t you like?
Najavi temu i napiše naslov: Talking about sporst we are or are not interested in.

Exercise 1. Match the words in the box with pictures 1–16. Then listen and check. Which sports do you like? (u
paru + grupno + frontalno)

Jedan učenik pročita instrukciju naglas. Nastavnik prođe kroz uokvirene reči sa učenicima, proveri da li im je jasan
zadatak (skrene im pažnju na slike) i da uputstvo: Do the matching in pairs. When you have finished, check your
answers with the pair sitting behind you. Učenici rade, nastavnik obilazi, samo po potrebi pomaže s obzirom na to da
je sporijim učenicima obezbeđena pomoć para sa kojim radi. Pošto završe, slušaju i proveravaju. Na kraju se radi
provera i frontalno.

Odgovori: 1 football 2 horse-riding 3 tennis 4 swimming 5 athletics 6 cycling 7 climbing 8 gymnastics


9 skiing 10 volleyball 11 golf 12 hockey 13 wrestling 14 sailing 15 rugby 16 basketball

Exercise 2. Work in pairs. Take turns to mime and guess sports from exercise 1. (u paru)

Nastavnik demonstrira aktivnost sa jednim učenikom. Poziva ih da kroz pantomimu pokažu ostale sportove u paru.
Obilazi i prati.

Exercise 3. Check the meaning of the words in blue in the Sports quiz. Then do the quiz in pairs or teams.
(u paru + frontalno)

Nastavnik pozove učenike da pročitaju plave reči (svaku reč drugi učenik) i proveri da li ih razumeju. Objasni one
koje ne znaju.

Moguće nepoznate reči (za ostale se pretpostavlja da ih znaju i moguće je zaključiti njihovo značenje po slikama):
competiton – an event in which people try to win prizes

Učenici rade kviz u paru: Do the quiz with your partner. Write down your answers. nastavnik prati, ne pomaže.
Pošto završe, radi se provera, frontalno.

Odgovori: 1 Le Bron James, Kobe Bryant, etc. 2 Canada 3 50 kilometre race walk 4 the Tour de France
5 Barcelona (the Camp Nou stadium) 6 Japan 7 b 8 four 9 50 metres 10 two

Exercise 4. Watch or listen and answer the questions. (u paru + frontalno)

Nastavnik daje instrukciju: Read through the questions. Then listen and answer the questions. Work with your
partner. Nastavnik prati, ne inetrveniše. Provera se radi frontalno.

Odogovori: 1 Yes, she does swimming. 2 He watches football on TV. 3 He wants to try skiing.

Opcija sa video zapisom – Nastavnik će, ukoliko bude bilo moguće, pustiti učenicima video zapis i uraditi zadatak na
isti način kako je opisano gore.
Exercise 5. Watch or listen again and complete the key phrases. (u paru + frontalni)

Nastavnik pročita ključne izraze i i proveri da li ih učenici razumeju. Daje instrukciju: Listen to the recording and
complete the key phrases. Work with your partner. Prati, ne pomaže. Provera se radi frontalno.

Opcija sa video zapisom – Nastavnik će, ukoliko bude bilo moguće, pustiti učenicima video zapis i uraditi zadatak na
isti način kako je opisano gore.

Odgovori: 1 swimming 2 getting up early every morning 3 school 4 basketball 5 skiing


Završni deo (5 minuta)

Exercise 6. Use it. Nastavnik sa jednim učenikom demonstrira dijaloški model. Učenici rade u paru. Nastavnik prati i
„snima“ koliko su učenici naučili.

Domaći zadatak: Radna sveska, strana 52, svi zadaci.


ZAPAŽANJA O ČASU I SAMOEVALUACIJA:

Problemi koji su nastali i kako su rešeni:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

Sledeći put ću drugačije uraditi / promeniti:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Opšta zapažanja:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

You might also like