You are on page 1of 3

PRIPREMA ZA ČAS

Predmet: engleski jezik Nastavnik: Datum:

Broj časa: 49 Odeljenje: Nastavna tema: SPORT


Nastavna jedinica Unit 6, Language focus (Talking about Tip časa: obrada i utvrđivanje
past events; Past Simple – to be)
Korelacija Srpski jezik (izražavanje prošlosti), Istorija (istorija Maratona)
Međupredmetne Učenje, komunikacija, saradnja, estetička kompetencija, (digitalna kompetencija ako se na
kompetencije času radi Grammar animation)
Cilj časa Usvajanje znanja koja se odnose na opisivanje radnji u prošlosti.
Očekivani ishodi Po završetku časa učenici će biti u stanju da u usmenoj i pismenoj komunikaciji:
- razumeju jednostavne tekstove kojima se opisuju radnje u prošlosti;
- razmene informacije koje se donose na datu komunikativnu situaciju;
- opišu radnje iz prošlosti u nekoliko vezanih iskaza;
- uočavaju i povezuju događaje u prošlosti sa sadašnjim vremenom.
Aktivnosti učenika Učenici aktivno učestvuju u radu: čitaju i odgovaraju na pitanja, samostalno otkrivaju
pravila, dopunjavaju rečenice, razgovaraju, upoređuju, opisuju.
Aktivnosti nastavnika Nastavnik postavlja pitanja, objašnjava, pomaže, pušta audio zapise, prati rad učenika,
podstiče ih da samostalno otkrivaju značenja reči, pomaže u aktivnostima, demonstrira,
usmerava, motiviše, pohvaljuje.
Oblici rada frontalni, individualni, u paru
Kombinovano – razgovor, objašnjenje, čitanje i dopunjavanje rečenica, sastavljanje
Metode rada
rečenica od zadatih elemenata, dijalog po modelu.
Nastavna sredstva Udžbenik, radna sveska, CD
Način provere Praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti, naročito kod zadataka 2, 7, 8 i 9,
ostvarenosti ishoda domaći zadatak
Tok časa
Uvodni deo (5 minuta)

Provera domaćeg zadatka (frontalno – usmeno i pismeno)

Učenici govore rešenja, nastavnik piše na tabli, poziva učenike da ispravljaju greške i po potrebi daje objašnjenja.

Glavni deo (30 minuta)

Warm – up – Introducing the topic. (u paru + frontalno)

Nastavnik postavi pitanja i kaže: What do you remeber about the Olympic Games? Where were the first modern
Olympic games? Who was the first African to win the gold medal after running a marathon without shoes? Discuss
the questions with your partner. Pošto završe, pozove ih da podele sa ostalima. Napiše odgovore na tabli. Podvuče
glagole was i were. Najavi temu i napiše naslov: Talking about past events: Past simple – to be.

Odgovori: The first modern Olympic games were in Greece. The first African to win the gold medal after running a
marathon without shoes was Abebe Bekila.

Exercise 1. Complete the examples from the text on page 64. Then choose the correct words in the rules.
(individualno + u paru + frontalno)

Jedan učenik pročita zadatak. Nastavnik objasni – Now you need to refer back to the text on page 64 to complete the
sentences. Do the task indivdually then compare your answers with your partner. Nastavnik obilazi, ne pomaže.
Provera se radi frontalno.
Odgovori: 1 There was 2 There weren’t
U nastavku, nastavnik prođe kroz Rules box zajedno sa učenicima i kaže – Complete the task in pairs. Chose the
correct answers. Refer to the sentences you’ve completed in exercise 1. Obilazi, prati, pomaže. Provera se radi
frontalno.

Odogovori: 1 singular 2 plural

Exercise 2. Complete the text with affirmative and negative forms of there was and there were. (individulano + u
paru + frontalno)

Nastavnik pozove učenike da pročitaju rečenice u zadatku: Read through the sentences first. Then complete them
with there was/wasn’t, there were/weren’t. Do the task individually and compare your answers with your partner.
Nastavnik obilazi i prati. Po potrebi pomaže. Provera se radi frontalno.

Odgovori: 1 there was 2 there were 3 There was 4 there wasn’t 5 there weren’t 6 There weren’t

Zadaci 3, 4 i 5 se ne rade. Zadatak 4 će se raditi za domaći zadatak.

Exercise 6. Complete the examples from the Olympics timeline text on page 64. Then complete the rule. (u paru +
frontalno)

Nastavnik daje istu instrukciju kao u zadatku 1 i postupak je dalje isti.

Odgovori: 1 was 2 wasn’t 3 were 4 weren’t Rules: is and are

*IKT opcija: nastavnik pušta Grammar animation video zapis.

Exercise 7. Complete the sentences using affirmative and negative forms of was and were. (u paru + frontalno)

Postupak je isti kao u zadatku 2.

Odgovori: 1 were 2 weren’t 3 was 4 wasn’t 5 was 6 weren’t

Exercise 8. Complete the sentences with was and were and your own ideas. (individulano + u paru)

Nastavnik pozove učenike da dopune rečenice: Complete the sentences with was / were, but make them true for
you. Do the task individually. Prati rad učenika, postavlja pitanja. Provera se ne radi, učenici će dobijene rečenice
uvežbavati u zadatku 9.

Završni deo (5 minuta)

Exercise 9. Use it. Učenici u paru upoređuju svoje rečenice iz zadatka 8. Nastavnik prati i „snima“ šta su učenici
naučili.
Domaći zadatak: Radna sveska, strana 53, svi zadaci + zadatak 4 iz udžbenika.
ZAPAŽANJA O ČASU I SAMOEVALUACIJA:

Problemi koji su nastali i kako su rešeni:


____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Sledeći put ću drugačije uraditi / promeniti:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

Opšta zapažanja:
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________

You might also like