You are on page 1of 3

1

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС број

Предмет: МАТЕМАТИКА Разред:


Наставна тема/област: Положај предмета и бића
Наставна јединица: Горе − доле, изнад − испод
Тип часа: oбрада
− Оспособљавање ученика да коришћењем одредница: горе, доле, изнад и испод одређују међусобни
Циљ часа: положај предмета и бића и њихов положај у односу на тло и да се оријентишу у простору користећи ове
одреднице
Ученик ће бити у стању да:
− одређује међусобни положај предмета у учионици или на сликама и у односу на тло коришћењем
Очекивани исходи
одредница: горе, доле, изнад и испод;
на крају часа:
− оријентише се у простору користећи ове одреднице;
− развија навику тачности.
Наставне методе: монолошка, дијалошка, демонстративна, текстуална, илустративна, игровне активности

Облици рада: фронтални, индивидуални, у пару

1|Припрема 1
МОГУЋИ ТОК ЧАСА

Планиране активности наставника: Планиране активности ученика:

‒ практично показују покретима тела положаје које


‒ ставља ученике у ситуацију да положаје: горе,
задаје наставник;
Уводни део часа доле, изнад, испод, практично показују вршењем
(10 минута) разних покрета тела у поменутим положајима;
‒ играју игру према упутствима;
‒ организује и усмерава игру „Лети, лети...”;

‒ најављује наставну јединицу, истиче циљ часа и


записује наслов на табли; ‒ „пресликавају” наслов ако то умеју;
‒ подстиче ученике на усвајање нових појмова ‒ усвајају нове појмове одређивањем положаја
захтевом за одређивање положаја предмета у предмета у односу на себе;
односу на ученика: горе, доле, изнад, испод ‒ посматрају слику и одговарају на питања;
водећи рачуна да се прво одређују односи ‒ решавају интерактивне задатке;
Главни део часа према посматрачу, а затим односи према ‒ одређују где се налазе одређени предмети у
(30 минута) предмету; учионици;
‒ упућује ученике на први задатак и води разговор; ‒ постављају предмете у различите положаје према
‒ показује интерактивне задатке; другим предметима и питају свог пара: „Где је... у
‒ упућује ученике да посматрањем учионице односу на ...?” Затим мењају улоге;
одреде шта је где у учионици; ‒ решавају задатке у свесци;
‒ објашњава рад у паровима, а затим обилази
парове, прати и по потреби усмерава њихов рад;
‒ задаје задатке за рад у свесци;
‒ задаје домаћи задатак и даје упутства за њихово ‒ обележавају домаћи задатак;
Завршни део часа
решавање код куће
(5 минута) ‒ решавају интерактивне задатке.
‒ показује интерактивне задатке.
‒ Решавањем задатака;
Начини провере
‒ практичном применом;
остварености исхода:
‒ цртањем.

2|Припрема 1
ОКВИР ЗА ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан избор
начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-ла?

3|Припрема 1

You might also like