You are on page 1of 4

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Име и презиме
Српски језик и
Наставни предмет Разред и одељење
књижевност
Редни број часа 1. Датум

Назив наставне теме Мудрост пре свега

Језичка култура: Упознавање са ученицима и


Назив наставне јединице
уџбеницима
Тип наставног часа уводни час
Упознавање ученика са годишњим и месечним планом
рада, уџбеницима, приручницима и лектиром.
Давање упутстава ученицима о потребном материјалу и
прибору за рад.
Циљеви часа
Мотивисање ученика за активно учешће у планираним
активностима у петом разреду.
Подстицање ученика на читање књижевних дела и
правилно усмено и писмено изражавање.
Исходи По завршетку часа ученик ће бити у стању да:
– именује делове уџбеничког комплета;
– наведе потребан прибор за рад;
– разуме начине провере знања и критеријуме
оцењивања;
– разуме и користи месечни план рада;
– тачно понови недељни и годишњи фонд часова.
Кључни појмови уџбеници, прибор за рад, месечни план рада
Међупредметне Информатика и рачунарство (креирање табела)
корелације
Компетенција за учење:
– има позитиван и одговоран однос према учењу;
Опште међупредметне – примењује одговарајуће начине учења у складу са
компетенције циљевима, садржајем, интересовањима, условима и
временом.

Наставне методе монолошка, дијалошка, демонстративна


Облици рада фронтални, индивидуални
Наставна средства и Александар Јерков, Анђелка Петровић, Катарина
помагала Колаковић, Читанка, Српски језик и књижевност за
пети разред основне школе, Вулкан знање, Београд,
2023.
Данијела Милићевић и Сунчица Ракоњац Николов,
Граматика, Српски језик и књижевност за пети разред
основне школе, Вулкан знање, Београд, 2023.
Анђелка Петровић, Катарина Колаковић, Данијела
Милићевић, Сунчица Ракоњац Николов, Радна свеска,
Српски језик и књижевност за пети разред основне
школе, Вулкан знање, Београд, 2023.
дигитални уџбеници
[Type here]
пројектор и пројекционо платно
рачунар
месечни план рада
свеске ученика
табла
креда/фломастери

ТОК ЧАСА
Активности наставника Активности ученика
Уводни део
Наставник се укратко представља ученицима, Поздрављају наставника и
поздравља их и жели им срећан почетак школске слушају његова упутства.
године. Негује пријатну атмосферу на часу и Мотивисани су да се
мотивише ученике да у новој школској години буду представе и кажу нешто о
одговорни и вредни како би постигли жељене себи, што их карактерише
резултате. (нпр. кажу своје име и наведу
своју особину или хоби којим
се баве).

Упућује их у правила рада на часу. Упознају се са правилима рада


на часу.

Главни део
Упознаје ученике са садржајем и основним Ученици пажљиво слушају
обележјима програма за Српски језик и сва упутства и наставниково
књижевност за пети разред. излагање.

Упућује ученике да у оквиру предмета постоје три Упознају се оквирно са


предметна подручја: књижевност, језик и језичка годишњим планом рада.
култура.
Упознаје ученике оквирно са годишњим планом
рада (180 часова укупно, 5 часова седмично, четири
школска писмена задатка, четири контролна
задатка, правописне вежбе и диктати, писмене
вежбе и домаћи задаци, као и њихова анализа на
часу).
Даје ученицима месечни план рада како би се Добијају месечни план рада и
припремали за часове и носили одговарајуће упознају се са његовим
уџбенике у школу. Напомиње да ће на крају месеца садржајем.
добијати план рада за наредни месец.

[Type here]
Представља и упознаје ученике са уџбеничким Прелиставају уџбенике,
комплетом и дигиталним уџбеницима. запажају њихову структуру и
Активира дигитални уџбеник (Водич кроз садржај.
дигитални уџбеник и Упутство за унос текста у Гледају презентовано из
дигитални уцбеник, 6. страна) и упућује ученике у дигиталног уџбеника и
начин коришћења дигиталног уџбеника. добијају јасна упутства како
се употребљава дигитални
уџбеник, као и како се уноси
текст у задацима.

Подсећа ученике да су на крају четвртог разреда Саопштавају своје утиске о


добили списак лектире за пети разред. Разговара са прочитаним делима из
њима о томе које су књиге прочитали и која књига обавезне лектире за пети
им се највише допала. Даје ученицима оквирни разред. Записују оквирни
годишњи распоред обраде лектире како би се годишњи распоред обраде
благовремено припремали за часове обраде лектире.
лектире. Информише ученике о раду школске Добијају информације о раду
библиотеке и библиотечком фонду. школске библиотеке.

Упућује ученике на обједињени распоред Информисани су где могу


планираних писмених провера из свих предмета видети распоред писмених
који се налази на веб-сајту школе, као и на огласној провера из свих предмета, као
табли у школи. и терминима одржавања
Информише ученике о допунској и додатној допунске и додатне наставе.
настави из Српског језика и књижевности, као и о Упознати су са секцијама које
секцијама у оквиру предмета. постоје у школи.

Договара се са ученицима у вези са ношењем Понављају које уџбенике из


прибора и материјала за рад. предмета Српски језик и
књижевност имају, како и
када их носе и користе, као и
шта је обавезно од прибора за
рад на сваком часу.
Упућује ученике у методе рада и критеријуме Упознати су са Правилником
оцењивања. о оцењивању, као и са
Чита Правилник о оцењивању. критеријумима оцењивања у
Врло јасно и прецизно саопштава очекивања у вези оквиру предмета.
са њиховим анагажовањем на часу, припремањем за
час и израдом домаћих задатака.
Завршни део
Води рачуна о томе да ученицима све буде јасно. Ученици постављају питања у
Подстиче ученике да, уколико имају недоумица и вези са радом на часу,
нејасноћа, слободно постављају питања. начинима оцењивања и др.
Даје упитник ученицима како би извршили Врше самопроцену свог рада
самопроцену свог рада на часу. на часу кроз упитник.

[Type here]
Показује кутију на наставничком столу/катедри у Позвани су да активно
коју могу убацивати питања у вези са градивом, као учествују у настави и креирају
и своје предлоге и идеје о унапређењу наставе (како часове давањем својих
да настава буде занимљивија и боља). предлога и идеја.

Најављује наставну јединицу за следећи час и Упућени су шта раде идућег


задаје ученицима да обнове слова ћириличног и часа и шта треба да обнове
латиничног писма, као и да увежбају читање. како би се припремили за час.
Начин провере остварености исхода
Навођење начина провере знања.
Разумевање критеријума оцењивања по областима.
Закључивање о начину планирања градива (месечни план рада и годишњи распоред
лектире).

Самопроцена рада наставника


Да ли сам добро планира активности ученика?
Да ли је било потешкоћа приликом остваривања планираног?
Шта бих променио?
Самопроцена рада ученика
Умем да наведем уџбенике које користим и потребан прибор за рад:
да не делимично
Разумем критеријуме оцењивања:
да не делимично
Јасна ми је сврха месечног планирања градива:
да не делимично
Додатна запажања о часу

Изглед табле Уводни час

– 180 часова годишње / 5 часова седмично


– 4 школска писмена задатка, контролни задаци, правописне вежбе
– израда домаћих задатака
– месечни план рада
– оквирни (годишњи) распоред обраде лектире
– прибор за рад

[Type here]

You might also like