You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ИЗВОЂЕЊЕ ЧАСА

Информатика и рачунарство 5. разред


Редни број часа 23
Школа
Наставник
Датум одржавања
Наставна област Дигитална писменост
Претраживање интернета, одабир резултата и преузимање
Наставна јединица садржаја
Врста (тип) часа комбиновани (обрада/вежбање)
Облици рада рад у пару, фронтални, индивидуални
Дијалошка – хеуристички разговор, демонстративна, практичан
Наставне методе
рад
Наставна средства рачунар и пројектор, рачунари за ученике
Оспособљавање за одговорну и ефикасну примену
технологије за претрагу у дигиталном окружењу
Циљ
 Развијање аналитичности, креативности
 Развијање способности сарадње и комуникације
Ученици су у стању:
 да приступају интернету, самостално претражују,
Исходи проналазе информације у дигиталном окружењу и
преузимају их на свој уређај
 да информацијама на интернету приступају критички
Образовни стандарди /
„browser” (прегледач), претраживач, медијска писменост,
Кључни појмови кључне речи, копирање
Светлана Мандић, Информатика 5 – уџбеник за пети разред
Литература за основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2018.
наставнике Марјан Бјелац, Информатика 5 – приручник за наставнике са
дневним припремама, Издавачка кућа Klett, Београд, 2018.
Литература за Светлана Мандић, Информатика 5 – уџбеник за пети разред
ученике основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд, 2018.

Корелација енглески језик, историја

Напомена

1
УВОДНИ ДЕО ЧАСА (10 минута)

Мотивациона припрема ученика (2- 3 минута)

Наставник дели стикере на којима су написани називи познатих светских дневних


листова, које ученици носе као идентификационе картице (могу бити исписане или
одштампане – пример у прилогу). Наставник објашњава да ће ученици данас имати улогу
новинара, што ће код ученика изазвати заинтересованост.

Сазнајна припрема ученика (7- 8 минута)

Наставник пита ученике да ли разумеју разлику између појмова „веб-прегледач” и „веб-


претраживач”. Очекивано је да ученици не познају разлику и да наводе Google као пример
и једног и другог појма. Кад наставник наведе програм Google Chrome као врсту
ПРЕГЛЕДАЧА – „browser”-a, ученици би требало да наведу најмање још један пример
(највероватније Mozilla Firefox). Наставник наводи још и Internet Explorer и Оpera-у
(приказује изглед њихових иконица на пројекцији). Наставник образлаже да је Google,
који су навели, у ствари ПРЕТРАЖИВАЧ (наводи и Bing као популарни претраживач и
приказује га на адреси www.bing.com). Претпоставка је да готово сви ученици имају
искуства у раду с веб-претраживачима, али уколико је потребно, наставник демонстрира
поступак (приказ на пројекцији на примеру Google-а). Затим исписује наслов
Претраживање интернета, одабир резултата и преузимање садржаја, дели листиће са
задацима (пример у прилогу) и кратко објашњава начин рада у току централног дела часа
(ученици су добили идентификационе картице које их упарују у „редакције” и парови ће
заједно радити на проналажењу информација на интернету).

ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ЧАСА (30 минута)

Претраживање интернета (15 минута)

Ученици у паровима („редакцијама”) претражују интернет у потрази за потребним


подацима, комуницирају међусобно, траже појашњења од наставника. Наставник обилази
ученике, даје додатна објашњења, коригује и усмерава рад ученика, подстиче их да
конструктивно сарађују, евидентира успешност ученика у активности. Нарочиту пажњу
посвећује квалитету сајтова које ученици посећују. Подсећа да је кључно у задатку
навести изворе информација (сајтове) и пазити на то да информација буде истинита и
актуелна (незастарела). Наставник напомиње да је особа која уме да разликује праве и
битне информације од нетачних МЕДИЈСКИ писмена.

Напреднији ученици, који раније заврше претрагу и евиденцију, добијају задатак да


прочитају на интернету текстове на тему напредног претраживања интернета коришћењем
оператора и запишу неколико „трикова” (коришћење наводника, плуса и минуса и сл. у
претрази).

2
Анализа добијених информација (8 минута)

Кад већина ученика пронађе тачне податке (претпоставка је да ће бити ученика који неће
пронаћи све податке), прозвани излажу своја решења (један пар, један одговор – водећи
рачуна да прво излажу слабији ученици). Наставник са осталим ученицима слуша
излагање и подстиче их да дају своје коментаре. Уколико има основе, наградити успешне
ученике похвалом или мотивишућом оценом.

Преузимање садржаја (7 минута)

Ученик који се добровољно јави даје инструкције наставнику, а наставник по


инструкцијама приказује поступак преузимања слике са интернета, а након тога и читаве
странице. Остали ученици бележе поступак у скраћеној верзији (десни клик на слику ‒
„save image as”, мени „browser”-а > „more tools” > „save page as”), а затим на своју радну
површину преузимају једну слику и једну комплетну страницу које описују њихов
омиљени спорт.

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА (5 минута)

Рекапитулација часа (5 минута )

Ученици попуњавају листиће (лист 2 у прилогу) који садрже сажетак већег дела градива
обрађеног на текућем часу, а по завршетку их заједно с наставником читају и на тај начин
и сами ученици добијају информацију о томе колико су савладали градиво. Листиће лепе у
своје свеске.

Начин праћења ученичких постигнућа


У току целог часа наставник прати и евидентира ангажовање ученика, колико
слободно и вешто користе претраживач у потрази за информацијама и на који начин
анализирају пронађене податке.
(Само)евалуација часа
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

3
______________________________________________________________________________

Прилози:

Пример идентификационих картица

Питање Одговор Сајтови на којима сам нашао одговор

Колико година је стара наша


школа?

Ко је био први учитељ Петра


Петровића Његоша?

Између којих земаља се


водио Стогодишњи рат?

Која је боја коже поларног


медведа?

4
Који број патика носи Новак
Ђоковић?

Пример листа са задацима

1. Напиши неколико назива алата који су:

веб-прегледачи _____________________________________________________

веб-претраживачи _____________________________________________________

2. Допуни реченицу тако да буде тачна.


Медијски писмене особе разликују ______________ и _______________ информације од
нетачних и оних које служе за манипулацију.

3. Подвуци опцију коју користимо да бисмо преузели жељену веб-страницу.

Save link as… Save image as… Save page as…

4. Подвуци опцију коју користимо да бисмо преузели жељену слику са интернет


странице.

Save link as… Save image as… Save page as…

Лист 2

You might also like