Professional Documents
Culture Documents
Czynno ci ucznia.
PODSUMOWANIE:
111
Pod red. B. Charczuk”, „Film na lekcjach. Scenariusze zaj .
Wychowanie do
PRZEBIEG ZAJ
CZ WPROWADZAJ CA:
Czynno ci nauczyciela.
110
SCENARIUSZ LEKCJI
DATA: 21 09 2006r
KLASA: 6c
TEMAT: Dom moich marze .
CELE OPERACYJNE:
109
Nast pnie prosi uczniów o podj cie
próby stworzenia drzewa genealogicznego swojej rodziny. Nauczyciel
rozdaje uczniom szablon z zeszytu wicze , który b dzie stanowił dla
nich pomoc w dalszej pracy.
8. Prezentacja prac uczniów.
9. Nauczyciel zach ca uczniów do dalszych poszukiwa i poznawania
kolejnych członków rodziny. (rozmowy z rodzicami, dziadkami-
poznanie ich wspomnie z dzieci stwa)
Czynno ci ucznia.
PODSUMOWANIE:
108
klas V-VI szkoły podstawowej. Wyd. ubikon”,
„ Wygrajmy razem. Scenariusze zaj dla szkoły podstawowej
i specjalnej. Wychowanie do ycia w rodzinie.
Wyd. Rubikon”, tablice z drzewami genealogicznymirodów panuj cych
w Polsce- Piastów i Jagiellonów.
PRZEBIEG ZAJ
CZ WPROWADZAJ CA
Czynno ci nauczyciela.
107
SCENARIUSZ LEKCJI
DATA: 28 09 2006r
KLASA: V
TEMAT: Jestem gał zk drzewa genealogicznego.
CELE OPERACYJNE:
PODSUMOWANIE:
105
PRZEBIEG ZAJ
CZ WPROWADZAJ CA:
Czynno ci nauczyciela.
104
SCENARIUSZ LEKCJI
DATA: 05 10 2006r
KLASA: V
TEMAT: Sztuka ycia rodzinnego.
TRE CI:
CELE OPERACYJNE:
RODKI DYDAKTYCZNE: film pt. „Akademia Dobra” z serii „Ja- ty- My”,
podr cznik „ W druj c ku dorosło ci” pod red. T. Król- s.26, zeszyt
wicze str.14-15, „Wygrajmy razem. Scenariusze zaj dla szkoły
podstawowej i specjalnej. Wychowanie do ycia w rodzinie. Wyd.
Rubikon”, „Film na lekcjach. Scenariusze zaj . Wychowanie do ycia
w rodzinie. Wyd. Rubikon”,
odgaduj nazw tego przedmiotu i wkładaj do odpowiedniej
obr czy ( jedna obr cz – przybory toaletowe, druga –
pozostałe przedmioty) .
• Wspólny taniec przy piosence „Poskacz ze mn ”
- zwrócenie uwagi na wa n rol ruchu i gimnastyki w utrzymaniu
dobrej kondycji i dobrego zdrowia;
Dzieci w rytm piosenki podskakuj o obwodzie koła. Podczas
refrenu dzieci w rozsypce poruszaj si po sali na laduj c: gr
w piłk , skakanie w gum , skakanie na skakance, skok w tył,
w przód, w bok.
• Zabawa „ Zaczarowany woreczek”
Odgadywanie owoców i warzyw po dotyku – rozmowa na temat
racjonalnego od ywiania si i konieczno ci jedzenia warzyw
i owoców, które zawieraj witaminy niezb dne człowiekowi do
ycia.
Zwrócenie uwagi na konieczno mycia owoców i warzyw przed
spo yciem.
• Porównanie zdrowia do drzewa ( na tablicy wisi rysunek lub
makieta
drzewa i napis – Drzewo Zdrowia).
„Burza mózgów” – Co to znaczy by zdrowym?
• Dzieci rysuj na wyci tych listkach własne pomysły
i zawieszaj je na drzewie (mo na tak e zawiesza hasła
np. ruch, higiena, zapisane przez nauczycielk ).
6. Podsumowanie zaj .
102
• Mydła i wody pilnie unika. Co we mie do r k wszystko poplami.
A jak nazwa takiego chłopczyka? Ja wam nie powiem, nazwijcie
go sami.
(brudas)
• Rozpuszczam si w wodzie, ubywa mnie co dzie . Kto o czysto
dba, ten dobrze mnie zna.
(mydło)
• Schowała si w tubie, u ywa j lubi , a i mała szczotka ch tnie
si z ni spotka.
(pasta do z bów)
• Spogl da z wysoka na kurki, na wann , gdy go u ywasz, udaje
fontann .
( prysznic)
• Jak ten przedmiot si nazywa? Jest za mały by nim pływa , lecz
gdy woda z kranu ciurka, bior k piel, daj nurka.
(wanna)
• Ono pewnie ci przekona, ze twarz twoja zabrudzona
(lustro)
• U ywasz go co dzie wieczorem i rano. Przypomina przedmiot,
którym grabi siano
(grzebie )
• Co tak wygl d zmienia mo e: gdy jej du o zwie si morzem,
a gdy ilo jest niewielka, to jest kropla lub kropelka. Gdy jest
ciepło, wtedy płynie, a na lód twardnieje w zimie.
(woda)
101
KONSPEKT LEKCJI
Cel ogólny:
• Stwarzanie okazji do dokonywania przez dziecko stosownych
do wieku wyborów zdrowotnych i rozumienia ich konsekwencji
• Kształtowanie postawy prozdrowotnej
Cele szczegółowe:
Ucze :
• dokonuje wła ciwych skojarze ze słowem zdrowie
• rozumie potrzeb dbania o higien własnego ciała
• rozumie potrzeb dbania o higien jamy ustnej
• zna zasady zdrowego od ywiania
• rozwija aktywno twórcz przez wykorzystanie dzieci cej
ekspresji
• poznaje podstawowe zasady higieny
• utrwala przyzwyczajenia i nawyki dbania o codzienn higien ciała
• rozumie potrzeb spo ywania warzyw i owoców jako ródła
witamin
Metody:
• Słowne ( rozmowa kierowana, obja nienia, wyja nienia)
• Problemowo-aktywizuj ce ( zdania niedoko czone, drzewko
zdrowia, burza mózgów)
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
• Zbiorowa
rodki dydaktyczne:
• odznaki „Akademii Zdrowia”, 2 obr cze, ilustracja przedstawiaj ca
łazienk , warzywa, owoce, woreczek, rysunek drzewa, wyci te
li cie, zagadki w kopertach;
Przebieg zaj :
1. Powitanie. Podanie tematu zaj , celów zaj . Pogadanka
wprowadzaj ca tematyk , odgadywanie zagadek tematycznych:
Lubi je ……………………………………………………………………..
Lubi
robi …………………………………………………………………….
Nie
lubi ……………………………………………………………………….
3. Mój zawód.
Zastanów si jaki zawód chciałby w przyszło ci wykonywa .
Spróbuj przedstawi go za pomoc gestu, mimiki twarzy. Ch tni
uczniowie prezentuj swój zawód, a pozostali odgaduj .
Nauczyciel zadaje pytania dodatkowe: przedstaw wi cej czynno ci,
poka cech główn zawodu. Pozostali uczniowie przedstawiaj
si .
99
KONSPEKT LEKCJI
Cel ogólny:
• Budowanie poczucia własnej warto ci
Cele szczegółowe:
• Rozwijanie umiej tno ci komunikowania si z drugim człowiekiem
• Wyrobienie umiej tno ci współ ycia i pracy w grupie
• Opanowanie sztuki otwierania swego wn trza w obecno ci grupy
• Wyra anie swoich emocji, rozwijanie wyobra ni i fantazji
• Zdobycie wiedzy na temat mo liwo ci pracy nad samym sob
• Opracowanie poj cia <poczucie własnego „ja”>
Metody:
• Słowne (mini wykład, rozmowa kierowana)
• Problemowo-aktywizuj ce (drama, burza mózgów)
Formy pracy:
• Indywidualna
• Grupowa
• Zbiorowa
rodki dydaktyczne:
• chusta, kartki z napisami wyra aj cymi uczucia, materiały
pi miennicze, kartki z bloku rysunkowego, flamastry
Przebieg zaj :
1. Powitanie. Przedstawienie tematu zaj . Krótki wykład na temat
poznawania siebie. Nast pnie ka de dziecko wypełnia kart pracy:
BIBLIOGRAFIA
1. B a l c e r e k M.: Rozwój wychowania i kształcenia dzieci
upo ledzonych umysłowo. WSiP, Warszawa 1981 r.
2. P i l c h T.: Zasady bada pedagogicznych. Ossolineum, Wrocław
1977 r.
3. P i l c h T.: Zasady bada pedagogicznych. ak, Warszawa 1995 r.
4. S k o w s k a Z.: Pedagogika specjalna. PWN, Warszawa 1985 r.
5. Z a c z y s k i W.: Praca badawcza nauczyciela. WSiP, Warszawa
1997 r.
6. K o t t T. : Zaj cia pozalekcyjne i terapia zaj ciowa z osobami o
obni onej sprawno ci umysłowej. WAPS, Warszawa 2002 r.
97
Kierunki działania rewalidacyjnego to:
• Maksymalne rozwijanie tych sił biologicznych, zadatków i cech, które
s najmniej uszkodzone. W niedorozwoju umysłowym zdarzaj si
przypadki niezahamowania rozwoju manualnego. Nale y wskaza
mo liwo ci rozwojowe, zaktywizowa i ukształtowa najpełniej.
Tu efektywno jest najwi ksza.
• Wzmacnianie (fortioryzacja) i usprawnianie uszkodzonych sfer
psychicznych lub fizycznych.
• Wyrównywanie (kompensacja) i zast powanie (substytucja) deficytów
biologicznych
i rozwojowych. Działanie kompensacyjne zmierza w kierunku
wyrównania braków przez rozwój funkcji zast pczych.
96
Ostatnia wersja znana pod skrótow nazw DSM-IV, obowi zuj ca
od 1994r, (DSM-IV 1994) i wyró nia nast puj ce stopnie upo ledzenia
umysłowego:
• upo ledzenie umysłowe lekkie (II od 50/55 do 70);
• upo ledzenie umysłowe umiarkowane (II od 35/40 do 50/55);
• upo ledzenie umysłowe gł bokie (II poni ej 20 lub 25);
• upo ledzenie umysłowe bez okre lonego stopnia.
Stopie niedorozwoju umysłowego okre la si na podstawie bada
psychologicznych przeprowadzanych przy pomocy przystosowanych
do wieku testów. Identyfikacja osoby jako upo ledzonej mo e
nast pi jedynie wówczas, gdy zarówno funkcjonowanie intelektualne,
jak i zachowanie przystosowawcze s w wietle kryteriów
obiektywnych zaburzone. Wyst powanie wył cznie jednego elementu
nie wystarcza do postawienia diagnozy.
Upo ledzenie umysłowe daje o sobie zna głównie w niemowl ctwie,
wczesnym dzieci stwie oraz latach szkolnych, kiedy opó nienie
w rozwoju psychofizycznym objawia si w postaci:
• trudno ci w rozwoju,
• trudno ci w poznaniu wiata,
• trudno ci w przystosowaniu si do wymaga ycia codziennego
i rodowiska społecznego,
• w kłopotach z rozumieniem i posługiwaniem si mow , zwłaszcza
w pojmowaniu ogólnych i abstrakcyjnych poj .
Dziecko upo ledzone bez specjalnej pomocy i wsparcia nigdy nie
osi gnie optymalnego rozwoju i celów kształcenia.
95
Niedorozwój umysłowy powstaje wskutek uszkodzenia
o rodkowego układu nerwowego. Uszkodzenie to mo e by wrodzone
lub nabyte w yciu płodowym i we wczesnym dzieci stwie. Mo e by
uwarunkowane dziedzicznie lub rodowiskowo.
Niedorozwój uwarunkowany dziedzicznie.
Zaburzenia metabolizmu – powstaj na podło u genetycznie
uwarunkowanych zaburze metabolizmu tłuszczów, aminokwasów
i w glowodanów. Zaburzenia te wi si prawdopodobnie
z niedotlenieniem układu nerwowego.
Aberacje chromosomowe - zjawisko to wi e si z obecno ci
dodatkowych chromosomów w garniturze chromosomowym jednostki lub
te z ich przemieszczeniami.
94
Praca z dzieckiem upo ledzonym
- niedorozwój umysłowy,
- obni enie sprawno ci psychoruchowej,
- opó nienie rozwoju umysłowego,
- oligofrenia.
93
a nie wietliczanka czy pani ze wietlicy, to wi cej ni nauczyciel – to te
opiekun i przyjaciel, to człowiek, który równie zasługuje na szacunek
pozostałej cz ci społeczno ci szkolnej i co akcentuje T.Kott: „...kadra
wietlicy jest integraln cz ci szkoły i wychowawcy s pełnoprawnymi
członkami rady pedagogicznej...”
Czego ycz i sobie, i innym pracownikom wietlic szkolnych.
Bibliografia:
92
Pedagog pracuj cy w typowej szkolnej wietlicy to „człowiek
renesansu” – musi by zorientowany w wielu dziedzinach wiedzy
i posiada wielorakie umiej tno ci i cechy, z których najwa niejszymi
wydaj si by : empatia, uczciwo , komunikatywno ,
odpowiedzialno , dobrze poj ta tolerancja, kreatywno , umiej tno
radzenia sobie w ka dej sytuacji, wysoka kultura osobista i takt. Musi
mie czas (du o czasu) i ch ci na rozmowy z dzie mi, o ich problemach,
rado ciach... Takie „pogaduchy” s w wielu przypadkach wa niejsze
i po yteczniejsze dla dzieci ni nauczenie si na pami kolejnej
piosenki lub wierszyka. Je li dziecko chce opowiada o swoim yciu
i dzieli si nim z wychowawcami to sygnał, e ma do nich zaufanie,
e czuje si z nimi bezpiecznie, e liczy na pomoc i wsparcie,
ale równie na pochwał i „pogłaskanie po głowie” .
91
BIBLIOGRAFIA
Joanna Kobosko: Moje dziecko nie słyszy Materiały dla rodziców dzieci
z wad słuchu
Kazimiera Krakowiak: opracowanie Jak rozmawia z osobami
niesłysz cymi i słabo słysz cymi?
Aleksandra Maciarz: Z teorii i bada społecznej integracji dzieci
niepełnosprawnych
René Jacob Müller: Słysz – ale nie wszystko Dziewcz ta i chłopcy
z uszkodzonym słuchem w szkołach masowych
Roman Ossowski: Trudno ci w komunikowaniu si osób
z uszkodzonym słuchem Socjalizacja Rehabilitacja
90
udzielanych odpowiedzi. Równie umiej tno cichego czytania
ze zrozumieniem jest dla dzieci, a szczególnie dla dzieci z uszkodzonym
słuchem, bardzo wa na, poniewa ucze samodzielnie przyswaja sobie
nowe wiadomo ci z ró nych dziedzin ycia. Nie mniej wa n spraw jest
równie nauka pisania. Dzieci z wad słuchu maj zazwyczaj dobr
pami wzrokow i nie popełniaj du o bł dów ortograficznych,
natomiast robi bł dy wynikaj ce z niedosłuchu. Cz sto pisz , tak jak
słysz . Popełniaj bł dy gramatyczne, maj trudno ci w poprawnym
budowaniu zda rozwini tych i układaniu dłu szych wypowiedzi.
Szczególnie wiele trudno ci sprawia dziecku niesłysz cemu pisanie
ze słuchu.
Bardzo dbajmy o to, by dzieci niepełnosprawne były w stałym
kontakcie z dzie mi pełnosprawnymi i miały jak najwi cej okazji do
wspólnego podejmowania z nimi ró nych czynno ci. Inicjujmy takie
sytuacje wychowawcze i dydaktyczne, w których dzieci pełnosprawne
i niepełnosprawne współdziałaj , s partnerami współprze ywaj cymi
pokonywane trudno ci, wypełnianie zada i osi ganie sukcesów.
Prowad my przy ró nych okazjach rozmowy z rodzicami
wyja niaj ce im potrzeb rozwijania poprawnych kontaktów i wi zi
kole e skich miedzy dzie mi pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi,
wskazuj c warto tego rodzaju wi zi dla jednych i drugich dzieci.
W czasie spotka z cał grup rodziców unikajmy eksponowania
trudno ci sprawianych przez dzieci z wad słuchu, a raczej pokazujmy
ich post py. Kontaktujmy si indywidualnie z rodzicami dzieci
z niepełnosprawno ci w celu ustalenia jednolitego toku post powania
z dzieckiem, udzielania rodzicom porad dotycz cych pomocy dziecku w
nauce i post powania wychowawczego.
opracowała: Anna Ma ek
Nauczyciel
Zespół Szkół Integracyjnych Nr 1
we Włocławku
89
Zach cajmy dzieci z uszkodzonym słuchem do aktywnego
uczestnictwa w ró nych czynno ciach w toku lekcji i w zaj ciach
pozalekcyjnych. Dajmy im mo liwo „wykazania si ” w wykonywaniu
ró nych zada , pełnieniu znacz cych ról, w wypełnianiu podj tych
obowi zków. Dbajmy o to, aby dzieci te na równi z innymi uczestniczyły
we wszystkich działaniach, imprezach, wycieczkach klasowych, jak
i przygotowanych przez klas inscenizacjach stosownie do swoich
mo liwo ci. Dyskretnie udzielajmy im wsparcia w chwilach zniech cenia
lub napotykanych trudno ci.
W klasie nauczyciel powinien stworzy dzieciom z wad słuchu
optymalne warunki odbioru mowy. Uczniowie ci siedz w pierwszych,
drugich ławkach, w niewielkiej odległo ci od nauczyciela, co umo liwia
im obserwacj twarzy, a tak e daje mo liwo odwracania si w
kierunku odpowiadaj cych dzieci. Dobrze by było, gdyby ka de dziecko
niedosłysz ce siedziało w ławce z uczniem prawidłowo słysz cym, który
uwra liwiany jest na niesienie pomocy swojemu niepełnosprawnemu
koledze. Nale y jednak zwróci uwag , aby ucze
z uszkodzonym słuchem nie uzale nił si zbytnio od swojego słysz cego
kolegi, przez co nie wykształciłby w sobie samodzielno ci
w pokonywaniu trudno ci.
Poniewa dzieci z wad słuchu komunikuj si z otoczeniem na
drodze słuchowo-wzrokowej, kła trzeba nacisk na kształtowanie u nich
dobrej koncentracji uwagi, spostrzegawczo ci, dojrzało ci kojarzenia
sytuacyjnego, a tak e umiej tno ci zapami tywania wzrokowego.
W pracy z dzie mi z wad słuchu nale y kła szczególny nacisk
na rozwój mowy. Uczniowie ci powinni by obj ci opiek logopedy
szkolnego oraz ucz szcza na zaj cia dydaktyczno-wyrównawcze, na
których maj opracowany indywidualny program terapii mowy poprzez:
- wiczenia koordynacji ruchowej;
- wiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, pami ci, długo ci
koncentracji uwagi;
- wiczenia orientacji słuchowej;
- wiczenia rytmiczne.
Zwracaj c si do dziecka z wad słuchu posługujmy si prostymi
zdaniami, które w pewien sposób ukierunkowuj je do udzielenia
poprawnej odpowiedzi. Niezb dne jest, aby podczas omawiania tre ci
dydaktycznych na lekcji panowała atmosfera spokoju i yczliwego
podej cia nauczyciela i dzieci z klasy do udzielanych przez dziecko
niesłysz ce odpowiedzi. Daje to tym dzieciom poczucie bezpiecze stwa
i pewno ci, e ich odpowiedzi (nawet niekiedy bł dne) b d
przyjmowane yczliwie i ze zrozumieniem.
Zwracajmy uwag na poszerzenie i bogacenie czynnego
słownictwa dziecka oraz na poprawn gramatyczn wymow podczas
88
U ywaj pełnych zda , ale nie nazbyt skomplikowanych
i wyszukanych.
87
Przez kształcenie w systemie integracyjnym nale y rozumie
sytuacj , kiedy dzieci z uszkodzonym słuchem ucz si i s
kształtowane bez adnych ogranicze razem z dzie mi normalnie
słysz cymi. Sytuacj , kiedy dzi ki zwi zanym z t nauk kontaktom
i interakcjom ze swoimi kolegami i kole ankami z klasy rozwijaj si one
pod wzgl dem społecznymi intelektualnym mo liwie tak samo, jak dzieci
b d ce w normie.
Mów w sposób naturalny: gło no, ale nie krzycz c; powoli, ale
płynnie, nie dziel c na sylaby, zachowuj c prawidłowy akcent
oraz intonacj .
86
WSKAZÓWKI DO PRACY
Z DZIECKIEM Z USZKODZONYM SŁUCHEM
W KLASIE INTEGRACYJNEJ
Opracowanie i badania:
mgr Adamczak Karolina
Zespół Szkół Integracyjnych Nr 1
we Włocławku
84
Na powy szych wykresach socjogramu mo na zauwa y zró nicowane
rozmieszczenie, co jest wynikiem ró nej liczby oddawanych głosów
na dzieci z niepełnosprawno ci intelektualn . Podział ten obejmował od
0 do 8 głosów. Za dzieci akceptowane przyj łam te, które otrzymały od 5
do 8 głosów. Dzieci nieakceptowane to te, które otrzymały od 0 do 4
głosów. Dane z wykresów socjometrycznych przedstawia tabela 1.
Ilo badanych
uczniów w klasie
Klasa (dzieci z akceptowane nieakceptowane
niepełnosprawno ci
intelektualn )
IV a 4 3 1
Va 3 1 2
Vb 5 3 2
VI a 4 2 2
IA 5 3 2
IB 4 2 2
II A 4 3 1
II B 5 4 1
III A 4 1 3
RAZEM 38 22 16
ródło badania własne.
Legenda:
IA
Og – 8 g – suma wyborów
IB (ilo oddanych głosów)
II A
II B
IIIA
82
Wykres 1. Socjogram klas IV – VI SP.
88
Legenda:
IV a
Og – 8 g – suma wyborów
Va
(ilo oddanych głosów)
Vb
VI a
81
FUNKCJONOWANIE DZIECKA Z NIEPEŁNOSPRAWNO CI
INTELEKTUALN W STOPNIU LEKKIM W KLASIE SZKOLNEJ NA
PODSTAWIE BADA WŁASNYCH
80
taki program dzi ki któremu Kasia b dzie mogła uczestniczy
w ró nych kursach i szkoleniach z zakresu ksi gowo ci. W Urz dzie
Pracy te udało jej si zdoby prac w firmie budowlanej we Włocławku,
na stanowisku zast pcy głównego ksi gowego. Prac rozpocz ła we
wrze niu a od pa dziernika rozpocz ła nauk na uzupełniaj cych
studiach magisterskich na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu,
na kierunku ekonomia.
Uwa am, e Kasia jest doskonałym przykładem pokazuj cym e
osoby niepełnosprawne te mog osi gn sukces zawodowy. Musz
tylko potrafi mówi o swoich marzeniach, nie wstydzi si korzysta
z ró nych dost pnych form pomocy, poradnictwa zawodowego.
Karolina Adamczak
Zespół Szkół Integracyjnych Nr 1
we Włocławku
79
Zbli ał si czas rozpocz cia nauki w Szkole Podstawowej. W czasie
nauki Kasia cały czas chodziła do logopedy, który był w jej placówce.
Nauka Kasi szła bardzo dobrze. Miała bardzo dobre oceny, pomimo
swojej niepełnosprawno ci. Była bardzo ambitna uczennic . Cz sto
brała udział w ró nych przedstawieniach i apelach okoliczno ciowych.
Kasia była skarbnikiem klasowym. Zawsze potrafiła na czas zebra
pieni ki od uczniów w klasie. Potrafiła te je m drze zainwestowa .
Cz sto mówiła e zostanie ksi gow . Nauka w szkole nie sprawiła jej
adnych problemów. W ostatniej klasie szkoły podstawowej razem
z cał klas wybrała si do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej
na warsztaty, które miały pomóc uczniom w wyborze odpowiedniej
szkoły, aby pó niej wykonywa swój wymarzony zawód. Był to wtedy
pierwszy kontakt Kasi z „poradnictwem zawodowym”. Warsztaty te (z
opowiada Kasi) były bardzo interesuj ce i pomocne. Warsztaty
prowadziła Pani z poradni, która pomagała uczniom dokona
pierwszego powa nego wyboru w swoim yciu. Warsztaty odbywały
si w klasie, gdzie na podłodze poukładane były materace, uczniowie
usiedli w koło. Ka dy z nich przedstawił si , powiedział o swoich
zainteresowaniach, co by chciał robi w przyszło ci. Kiedy kolejka doszła
do Kasi, powiedziała, e lubi czyta ksi ki, lubi uczy si nowych słów,
lubi te (co wydało si wszystkim troszk mieszne) liczy pieni ki,
kupowa . Było ju jasne, e Kasia b dzie ksi gow . Na tych warsztatach
ka dy mógł spróbowa czy nadaje si do zawodu, który sobie wymarzył.
Pani zainicjowała kilka scenek, w których np. odbywała si sprawa
s dowa (próba bycia adwokatem, s dzi , prokuratorem), „kupowania”
w sklepie, „płacono” w banku, itp. Kasia brała udział w scence gdzie
była ksi gow firmy i przyjmowała i wydawała faktury, robiła wypłaty.
Zabawy na tych warsztatach dały Kasi bardzo du o. Dowiedział si
e mo e by ksi gow , e jej niepełnosprawno nie przeszkadza
w wykonywaniu takiego zawodu. Dostała szereg informacji gdzie
powinna i do szkoły redniej, gdzie zostanie najlepiej przygotowana
do zawodu ksi gowej. I tak si stało. Kasia wybrała Liceum ekonomiczne
we Włocławku, specjalno rachunkowo i finanse. Nauka w liceum
szła jej dobrze. Radziła sobie ze wszystkimi przedmiotami zawodowymi.
W czasie całej nauki w Liceum Kasia cz sto spotykała si
z pedagogiem szkolnym, który pomagał jej w wyborze studiów, pomagał
z załatwieniu niezb dnych dokumentów. Kasia zdała matur
z wynikiem bardzo dobrym. Postanowiła rozpocz nauk
na Uniwersytecie Łódzkim na kierunku ekonomia i finanse. Dostała si
na studia dzienne. Po trzech latach uzyskała tytuł licencjata
z zarz dzania finansami (tak specjalno wybrała). Nast pnie po
powrocie do Włocławka zapisała si do Powiatowego Urz du Pracy
jako bezrobotny absolwent. Tam Panie poinformowały ja, e istnieje
78
Kształtowanie kariery yciowej osoby niepełnosprawnej
wspomagane poradnictwem zawodowym.
77
slajd 15 ko cz cy prezentacj multimedialn
76
1 osoba (slajd 14)
! "
! # "
! " #
! !$ ! %
& '
" ("
! % " slajd 14
) $&! "
2 osoba
Młodemu człowiekowi trudno jest czegokolwiek skutecznie zabroni ,
ale mo emy was ostrzec przed nieodwracalnymi skutkami
narkotyzowania si .
1 osoba:
75
halucynacji. Doprowadza do wychudzenia i wyniszczenia organizmu,
powoduje niewydolno układu kr enia i układu oddechowego.
$ % &' $ ()
* +, + - -
' % ' *
0 * 0 - 1, - - 2
74
2 osoba (slajd 11)
Kokaina i crack s przetworami li ci krzewu coca. W pierwszej fazie
za ywania
wywołuje eufori i szczególny rodzaj odurzenia, który objawia si
wzrostem aktywno ci. Odczuwa si wzmo one mo liwo ci intelektualne
i poczucie siły fizyczne. Taki stan trwa od 20 do 40 minut. Po nim
nast puje wyczerpanie, rozdra nienie i depresyjny nastrój. Szybkie
uzale nienie psychiczne, powoduje nieprzezwyci on ch ponownego
za ycia rodka.
U narkomana wyst puj urojenia prze ladowcze trwaj ce nawet do kilku
dni. Objawiaj si one zm con wiadomo ci , halucynacjami
słuchowymi, dotykowymi i wzrokowymi o przera aj cej tre ci. Kokaini ci
s agresywni i bardzo niebezpieczni dla swego otoczenia.
$ % &' % '
20 2 * 2
) ) & )$
! " # slajd 11
$ " !
' % "
$) "/$ ' '
) % %3
$"/ "
73
CZ II
slajd 9
Jest wiele rodków powoduj cych uzale nienie. Opium, morfina czy
heroina s to rodki pochodzenia naturalnego. Młody organizm uzale nia
si od alkoholu po 5-6 miesi cach.
Heroina powoduje zale no około 280 razy szybciej. Objawy
uzale nienia mog wi c wyst pi ju po pierwszym kontakcie.
Za ywanie tego narkotyku prowadzi do wyniszczenia organizmu, zawału
serca i mierci. Leczenie narkomanów typu opiatowego jest bardzo
trudne. Na 100 narkomanów z nałogu wyleczy si 8 do 12 osób.
Pozostali musz umrze . Narkoman pod wpływem tych narkotyków
znajduje si w stanie letargu. Oddech i puls jest zwolniony. Po kilku
godzina trzeba dawk powtórzy inaczej dojdzie do objawów głodu.
Pierwszym objawem jest uczucie gor ca, wymioty. U ytkownik za
ka dym razem ryzykuje mierci . Wprowadzenie zbyt małej działki grozi
wyst pieniem objawów głodu, odrobin za du ej – zapa ci i obrz kiem
płuc, ko cz cych si mierci . rednio przyjmuje si , e okres prze ycia
u opiatowców wynosi około 8 lat od pierwszej iniekcji.
$ % &' % + 01 , 0*
+ *0
) &$&
.' "/ $
! " #
slajd 10
! $ % . $
."/ " "
$ " !
# "
72
Po pewnym czasie dawk nale y zwi kszy aby czu si w miar
normalnie i móc wykonywa codzienne czynno ci. Organizm potrzebuje
ich coraz wi cej, aby normalnie pracowa . Ludzie przyjmuj cy narkotyki
musz liczy si z konieczno ci brania coraz wi kszych porcji, gdy
narkotyki wywołuj głód, ich brak w organizmie odczuwany jest bardzo
bole nie.
slajd 6
JE LI ZA YWASZ RODKI
ODURZAJ CE B DZIESZ ICH
POTRZEBOWAŁ ABY CZU
SI NORMALNIE
2 osoba
Głód komórkowy nazywany jest zale no ci fizyczn . Ujawnia si
wyst powaniem zespołu objawów w formie dreszczy, uczucia gor ca z
poceniem, skłonno ci do wymiotów i biegunk , kołataniem serca,
bólami mi ni i stawów w postaci darcia, rwania i palenia.
Aby zlikwidowa objawy głodu, narkoman musi za y porcj rodka
odurzaj cego przekraczaj c wielokrotnie dawki miertelne dla zdrowego
człowieka. Cz sto dochodzi wówczas do przedawkowania narkotyku
i zgonu.
JE LI ZA YWASZ RODKI ZA YWANIE
ODURZAJ CE TWÓJ NARKOTYKÓW
ORGANIZM B DZIE ICH NARA A CI NA TO,
POTRZEBOWAŁ ABY
PRACOWA NORMALNIE
slajd 7 slajd 8
71
2 osoba
NARKOTYKI
TO RODKI
ODURZAJ CE
LUDZIE slajd 4
KORZYSTAJ
ZE RODKÓW
ODURZAJ CYCH
PO TO,
ABY ZMIENI TO,
CO CZUJ
1 osoba
JE LI ZA YWASZ RODKI
ODURZAJ CE B DZIESZ
POTRZEBOWAŁ ICH CORAZ slajd 5
WIECEJ ABY POPRAWI
SWOJE SAMOPOCZUCIE
70
B D OSTRO NY!
ABY ZAROBI NA TWOJEJ NIEWIEDZY
DEALER ZROBI WSZYSTKO EBY
SPRZEDA CI NARKOTYK! slajd 2
SPRÓBUJE PRZEKONA CI , E S
BEZPIECZNE.
NIE B DZIE MÓWIŁ
O BÓLU, SAMOTNO CI
I MIERCI!
2 osoba
1 osoba
Najcz ciej jednak innych do nałogu wci gaj ci, którzy ju za ywaj
narkotyki.
Osoba uzale niona w czasie „narkoma skiego ywota” potrafi wci gn
do nałogu od 5 do 10 osób. Dlaczego to robi? Nawet ten, który jest na
dnie nałogu nie chce y samotnie. Nie mo e liczy na otoczenie, dla
którego w pó niejszych fazach staje si
odra aj cy. Bardzo cz sto odwraca si od niego rodzina. Wci ga wi c
innych, którzy staj si mu podobni.
slajd 3
69
slajd 1 rozpoczynaj cy prezentacj
CZ I
1osoba
68
komunikowanie si . Uczniowie nie tylko otrzymuj informacje. Musz
je przemy le , zinterpretowa i odnie do posiadanej wiedzy.
6. Faza ko cowa:
Czy dzisiejsze spotkanie wzbogaciło Pa stwa wiedz na dany temat?,
prosz umie ci krzy yk w odpowiednim miejscu tarczy strzeleckiej.
1
3
4
67
Aby dzieci lepiej i efektywniej uczyły si musz :
Mapy mentalne:
66
Czy jeste w wi kszym stopniu wzrokowcem, słuchowcem, czy te
uczuciowcem?
Powiniene wiedz t wykorzysta i w wiadomy sposób u ywa
sposobów spostrzegania i zapami tywania typowych dla:
wzrokowców:
• ucz si z tabel
• robi plany, mapy
• stosuj podkre lenia, zakre lam w ksi ce, zeszycie
• najwa niejsze informacje, wzory, pisz na kartkach i
wieszam w ró nych cz ciach domu
• cz sto uwa nie patrz na to, co chc zapami ta
słuchowców:
• ucz si na głos
• nagrywam najwa niejsze informacje na magnetofon
• słucham walkmana z lekcjami
• uwa nie korzystam z tego co mówi nauczyciel
• prosz kogo o przeczytanie mi najwa niejszych informacji
• ucz si przy muzyce
• przypominam sobie głos nauczyciela
czuciowców:
65
mog odtworzy w wyobra ni tabelki
tak (1)-------(2)-------(3)-------(4)------(5)-------(6) nie
pami tam kolory i podkre lenia w notatkach
tak (1)-------(2)-------(3)-------(4)------(5)-------(6) nie
"widz " w wyobra ni wzory
tak (1)-------(2)-------(3)-------(4)------(5)-------(6) nie
zwracam uwag na kształty rzeczy, przedmiotów
tak (1)-------(2)-------(3)-------(4)------(5)-------(6) nie
suma punktów:……….
suma punktów:…..
suma punktów:…..
64
3. Dyskusja na temat, która motywacja jest najlepszym warunkiem
procesu uczenia si .
Istotn rol odgrywa okre lenie w jaki sposób dziecko najlepiej odbiera
i przyswaja informacje.
63
„Mi dzyszkolny Zespół Wychowawców”.
1. Cele spotkania:
Przebieg zaj :
dla zysku
ze strachu
LOKALNE
Kluby osiedlowe
Komisariat Policji – najbli szy
Komitet Ochrony Praw Dziecka – najbli szy oddział
Organizacje pozarz dowe działaj ce na rzecz dzieci, młodzie y,
rodziców i nauczycieli
O rodek pomocy społecznej
Poradnia psychologiczno – pedagogiczna
Poradnie rodzinne
Poradnie specjalistyczne (alkoholizm, przemoc, wykorzystania
seksualne, zaburzenia psychiczne)
Przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej lub najbli szy o rodek
zdrowia w którym dy uruje lekarz pierwszego kontaktu, pediatra,
ginekolog
Punkt informacyjno – konsultacyjny gminy/miejski/ dzielnicowy
Stra Miejska – najbli szy oddział
rodowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD
wietlice ró nego rodzaju dla dzieci i młodzie
61
co wolno, czego nie wolno robi
INSTYTUCJE POMOCNICZE
OGÓLNOPOLSKIE
60
okazywa swoje uczucia wobec dziecka nie rani c go
przedstawia swoje zdanie na temat zachowania ucznia
wła ciwie nazywa problem dotycz cy ucznia
proponowa pomoc uczniowi w poradzeniu sobie z rozpoznanym
problemem
wspiera ucznia w trudnych sytuacjach zgodnie ze swoimi
przekonaniami (bez szkody dla ucznia)
akceptowa dziecko i aprobowa w nim to, co pozytywne dla niego
da zawsze uczniowi szans
wyra a swój niepokój i dzieli si nim z uczniem
pomóc uczniowi szuka pomocy
współpracowa z rodzicami ucznia, wspiera ich, pomaga im
w miar swoich mo liwo ci
59
poczucie przynale no ci do grupy i nawi zywa przyja nie. Ma potrzeb
opiekowa si innymi (kim ) i samemu doznawa opieki. Anga owa si
w sprawy wa ne i mie przekonanie, e jego bycie w grupie jest
u yteczne i sensowne.
Ucze , b d cy w okresie intensywnego rozwoju, chce odkrywa
swoje mo liwo ci, zaspokaja ciekawo , odczuwa satysfakcj ze
zdobywania wiedzy. Ma prawo podkre la własn to samo
i odr bno , prze ywa rado z poszukiwania artystycznych form
wyrazu dla swoich my li i uczu . Potrzebuje swobody, niezale no ci
i kierowania swoim yciem według własnego programu.
Młodzie woli mówi i działa ni słucha , uczy si bardziej na
podstawie własnych ni cudzych do wiadcze . Zadaniem nauczyciela –
wychowawcy jest stworzenie uczniom warunków umo liwiaj cych
odkrycie siebie, uzyskanie poczucia własnej warto ci, dojrzewania
społecznego, a przede wszystkim prze ycia rado ci z własnego
rozwoju.
Nie ma jednej słusznej koncepcji pracy z klas , tak jak nie ma
najlepszej , zawsze skutecznej metody wychowawczej, istniej sposoby
pracy bardziej uniwersalne ni inne. Tak metod mog by wiczenia
grupowe prowadzone w klasie przez nauczyciela - wychowawc .
58
Jest to proces trudny, mudny, nie zawsze przynosz cy oczekiwane
rezultaty. Działania integruj ce uczniów stanowi istotny element nie
tylko procesu wychowawczo – profilaktycznego, ale s skarbnic wiedzy
dla nauczyciela – wychowawcy na temat uczniów, ich problemów,
trudno ci, systemu warto ci, zainteresowa , a tak e umiej tno ci
psychologicznych i społecznych poszczególnych wychowanków
i uczniów jako zespołu.
Rola zaj integruj cych ma olbrzymie znaczenie dla samych
uczniów. Uczniowie maj okazj do nawi zania dobrych relacji
z rówie nikami w klasie, innych, jak te formalne w trakcie trwania zaj
lekcyjnych.
Tego typu zaj cia dostarczaj dziecku nowych do wiadcze , pomagaj
pozna nie tylko kolegów ale tak e samego siebie – swoje mocne i słabe
strony, doceni swoje sukcesy.
Dobrze przygotowany metodycznie i merytorycznie nauczyciel –
wychowawca potrafi stworzy atmosfer zaufania i bezpiecze stwa,
a tym samym dzi ki prawidłowemu prowadzeniu zaj pomaga ka demu
uczniowi zdoby szacunek dla samego siebie, doceni siebie oraz uczy
radzi sobie rozwi zywa trudne sytuacje, problemy.
Tego typu zaj cia sprzyjaj budowaniu prawidłowej atmosfery w klasie,
zaufania i szacunku dla innych, tak e tych ró ni cych si od reszty
rówie ników ze wzgl du na niedoskonało ci fizyczne lub inne.
Główne zadania nauczyciela - wychowawcy to pomaganie
w rozwoju, towarzyszenie uczniom w osi ganiu celów i we wzmacnianiu
umiej tno ci radzenia sobie z yciem. Trudno jest osi gn cele
rozwojowe. Nauczyciel to osoba, która stoj c na pierwszym planie w
yciu szkolnym ucznia, tworzy szczególny klimat zaufania, akceptacji
i wolno ci, dzi ki któremu uczniowie robi krok na przód.
Nauczyciel – wychowawca mo e wspomaga rozwój ucznia
odpowiadaj c na jego potrzeby, zainteresowania i problemy wieku
dorastania (adolescencji).
Jedn z podstawowych potrzeb ucznia jest potrzeba
bezpiecze stwa. Ucze chce si czu bezpiecznie. Ma potrzeb
wiedzie , e otaczaj cy go ludzie darz go sympati i zaufaniem,
e mo e wobec nich by otwarty i mówi o swoich problemach,
odczuciach, kłopotach, e otrzyma wsparcie, którego oczekuje. Istotn
potrzeb dla ka dego dziecka jest czu si warto ciowym, zdolnym,
akceptowanym. Ucze ma potrzeb uzyskiwania od osób, do których ma
zaufanie, potwierdzenia o swoich zaletach, oczekuje dowodów uznania
i aprobaty. Ucze jak ka dy człowiek ma potrzeb odniesienia sukcesu
i dzielenie si rado ci z osobami, które mu ufaj i którym on sam ufa.
Ka dy młody człowiek pragnie by z innymi, uczestniczy
we wspólnych działaniach i prze ywa satysfakcj z pełnionych ról, mie
57
„Zaj cia integracyjne w klasie – ich rola i znaczenie
w procesie wychowania.”
Samoocena
55
post powanie wła ciwe i niewła ciwe. Dziecko doskonale zdaje sobie
spraw , e obowi zuj ce zasady w jego rodzinie nie s równie ostre
i klarowne. Ustalone prawa i reguły nie znajduj zastosowania w ich
domu, o ile w ogóle istniej , a je eli tak, to podlegaj codziennym
zmianom. Dzieci tkwi w ci głej niepewno ci nigdy nie wiedz c, czego
si mog spodziewa .
Dzieci dorastaj nie maj c pewno ci, co jest „normalne” i jak nale y
post powa
w zmieniaj cych si sytuacjach.
Zawstydzenie i izolacja
al
54
L k i przera enie
Poczucie winy
Smutek i depresja
Niepewno
53
Jak pomóc „błaznowi klasowemu” (maskotce) ?
Zło
52
przekazywa swoje uczucia dziecku (mów dziecku o swoich złych
uczuciach, które dotycz tego jak si ono zachowuje, powiedz,
e uczucia te nie dotycz osoby dziecka)
nauczy w sposób konstruktywny wyra ania złych uczu
dawa przykład, jak nale y radzi sobie z silnymi emocjami
unika zbytniej surowo ci i skłonno ci do karania
nauczy gdzie s granice tego, co wolno, a czego nie wolno
poinformowa o obowi zuj cych regułach i zwyczajach
mówi czego si od niego oczekuje, a nie czego mu nie wolno
chwali za zachowania pozytywne (nawet te najdrobniejsze)
wyznacza role przywódcze, gdy wiemy, e sukces jest pewny
zapewni dziecku opiek ze strony osoby, która zajmie si nim
indywidualnie (np. wolontariusz)
zach ci do uprawiania sportu (mo e wyładowa emocje)
rozwija pozytywne relacje interpersonalne
nauczy , jak by członkiem społeczno ci (grupy, klasy, szkoły),
liderem
pomóc innym uczniom zrozumie „kozła ofiarnego” respektuj c
ich odczucia i prawa
nie zmuszaj uczniów do zadawania si z „kozłem ofiarnym”
51
trudne zadania
wymagaj ce długiego
zaanga owania, uwagi i
brania
odpowiedzialno ci.
Wyra nie rozdziela czas
pracy od czasu zabawy.
50
zapatrzony w filmy, nie Zaprasza do wspólnych
odrywa si od komputera. przedsi wzi
Ma du o opuszczonych klasowych, powierza
godzin. Jest zal kniony (by niedu e, ale wa ne
mo e si ga po narkotyki zadania, nagradza
halucynogenne) uwag i
spostrzegawczo .
Ma dla ucznia czas,
stwarza klimat
bezpiecze stwa,
intymno ci – chce
rozmawia , pozna jego
twórczo .
Inicjuje jego kontakty z
uczniami o podobnych
zainteresowaniach.
Pomaga mu
ukierunkowa swoj
aktywno na realne
cele.
49
najlepszy. towarzyszy, akceptuje,
Nadodpowiedzialny, nie ma „nagradza” kontaktem.
czasu dla kolegów. Wzmacnia warto
Chorowity, miewa silne bóle czasu wolnego
głowy, oł dka, omdlewa. sp dzanego z
rówie nikami.
48
Rodzina dysfunkcyjna (zaburzona)
Zadania – pomoc
Rola strategia Zachowania nauczyciela
47
W rodzinie dysfunkcyjnej wyró niono cztery grupy ról – strategii
zachowania dzieci.
46
Wsparcie i rozwój osobisty
• rozwód
• mier
• uzale nienie (np. pracocholizm)
• choroba przewlekła
• rywalizacja w rodzinie
• wyjazd
• rodzina nuklearna (babcia, dziadek, ciotki, wujkowie, itp.)
• zachowania kompulsywne
• przemoc fizyczna (bicie, wykorzystywanie seksualne)
• przemoc emocjonalna (szanta emocjonalny, odrzucenie
emocjonalne, „aborcja” emocjonalna”
• wyuczona bezradno
Rodzina dysfunkcyjna
45
Rodzina – powstaje z mał e stwa w celu wychowania przyszłych
pokole , w taki sposób by przygotowa nowe pokolenia di wychowania
nast pnych pokole .
Funkcje rodziny:
• prokreacja
• materialno – bytowa
• zabezpieczenie odzewu emocjonalnego (miło , przyja )
• wsparcie i rozwój osobisty
• rozwód
• choroba (szczególnie psychiczna)
• wypadek
• rodzice z zaburzeniami emocjonalnymi
• konkubinat
• długotrwały pobyt w delegacji
• uzale nienie
• przemoc i wykorzystywanie seksualne
44
„Dziecko z rodziny dysfunkcyjnej”
Akty prawne a SEKTY
42
O RODKI INFORMACJI O NOWYCH RUCHACH RELIGIJNYCH I
SEKTACH W POLSCE
(wybrane adresy)
41
Je li osoby, które polubiłe niemal e od pierwszego kontaktu z nimi,
zapraszaj ci na jakie „wa ne dla ciebie” spotkanie...i nie udzielaj ci
konkretnych odpowiedzi na cho by jedno z powy szych pyta , ale....
• posługuj si ogólnikami
• szybko i zr cznie zmieniaj temat rozmowy
• tłumacz , e nie s zbyt zorientowane w kwestiach, o które pytasz,
ponadto zapewniaj , e najlepiej zrobisz, gdy sam udasz si
na spotkanie i zapytasz osoby bardziej kompetentne .....
dobrze zrobisz, gdy zachowasz ostro no i skontaktujesz si z
któr z placówek podanych na li cie (wykaz adresów o nowych
ruchach religijnych)
40
Profilaktyka – rady dla Młodzie y
39
Krytyka i odrzucenie przez stoj cych z zewn trz jest wła nie
dowodem, e grupa ma racj
Nigdy w ci gu dnia nikt nie jest sam. Kto zawsze towarzyszy osobie.
Grupa wypełnia cały czas osoby zadaniami, np. sprzeda ksi ek,
czasopism, werbowaniem nowych członków, udziałem w kolejnych
kursach, medytacjach.
38
Kontrola my li
Kontrola informacji
Grupa jest elit . Pozostała ludzko jest chora i zagubiona. Je eli nie
b dzie w grupie współuczestniczy , nie mo e si uratowa .
37
niskiego poczucia własnej warto ci, co zdecydowanie ma wpływ na
rekrutacj do grupy.
PSYCHOMANIPULACJA W SEKTACH
Etap pierwszy
Etap trzeci
Kontrola zachowa
36
mo liwo wsparcia emocjonalnego i psychicznego
tanie wyjazdy wakacyjne
• podatno osobista
• manipulacyjne oddziaływanie grupy
35
SPOSOBY WERBOWANIA DO SEKT
Podpieranie si autorytetem
34
Czynniki chroni ce
SEKTY
33
Zadania dorosłych w przeciwdziałaniu zachowaniom niepo danym
32
stosowa zasad „ograniczonego zaufania”, stara si zawsze
wiedzie , gdzie jest
i co robi dziecko
!!! To trudny problem dla całej rodziny, dlatego nale y szuka pomocy
tak e dla siebie
i bliskich.
31
Nie mo na wtedy:
poddawa si
Trzeba koniecznie:
30
Na jakie pytanie odpowie test?
Podstawa prawna:
29
wypowiedzi zawieraj ce pozytywny stosunek do narkotyków
28
Zmiany w wygl dzie zewn trznym i w zachowaniu u dzieci,
wiadcz ce o ewentualnym za ywaniu narkotyków
Zmiany w zachowaniu:
27
Za ywa nałogowo: by w ci gu, grza .
igły, strzykawki
UWAGA !!!
26
Akcesoria do u ywania narkotyków:
Porcja narkotyku: działka, gram, giet, setka, cent, gruda, linia, cie ka,
kreska
25
przyjmowa coraz wi ksze dawki, pogarsza si ogólny stan zdrowia,
obni a si poziom intelektualny, istnieje du e zagro enie
przedawkowania prowadz ce do pi czki lub mierci.
Gro ne w skutkach mo e by tak e mieszanie leków z alkoholem
lub innymi rodkami.
24
Sposób przyjmowania: wstrzykiwanie.
23
7. RODKI WZIEWNE
Zwró uwag na: foliowe torby, tuby kleju, smary, zapach chemikaliów
we włosach i na ubraniu, charakterystyczny zapach z ust utrzymuj cy sie
nawet kilka dni po za yciu, nas czone chustki, szmaty.
8. OPIATY
22
5. LSD
6. GRZYBY HALUCYNOGENNE
21
Sposób u ycia: pali si w specjalnej fajce lub wdycha opary.
4. ECSTASY
eska, bleta, piguła, oraz nazwy własne tabletek, jak UFO, Love,
Superman, Mitsubishi, Vogel, Herz, Sonne, VW.
20
zoboj tnienia. U osób za ywaj cych przetwory konopi indyjskich
w stanie obni onego nastroju mog wyst powa stany depresyjne, l ki,
a nawet psychozy.
2. AMFETAMINA
Zwró uwag na: biały lub be owy proszek, tabletki, kapsułki, kryształki,
małe foliowe torebki, folia aluminiowa, igły, strzykawki.
Sposób u ycia: doustnie, wstrzykiwana lub wci gana przez nos, palona
z domieszkami innych narkotyków.
kisielek, galaretka
19
d oint, skr t, blant, ziele, zielsko, zioło, grass, marycha, trawa,
huana, mary ka, skun, gandzia, samosieja, afgan, kolumbijka.
18
Uzale nienie
Substancje psychoaktywne
1. KONOPIE INDYJSKIE.
17
Warsztaty:
Sekty.
- 15 -
Kierowanie rozmow w czasie spotka z grup rodziców
- 14 -
nie udzielaj rodzicowi rad, tylko opisz co dzieje si z dzieckiem
w szkole, klasie stosuj c konkretne przykłady
uwa nie wysłuchaj uwag rodzica, zapytaj o zachowanie dziecka
w domu
zapytaj rodzica, jak on rozumie trudno ci dziecka
wspólnie z rodzicem ustal plan działania dotycz cy pomocy
dziecku i pracy z nim
ka de spotkanie zako cz pozytywnym stwierdzeniem
nie pozwól rodzicowi na scedowanie pomocy dziecku na ciecie,
szkoł
- 13 -
planem wychowawczym klasy w danym roku szkolnym
zapoznanie rodziców z zasadami przeprowadzenia sprawdzianu
w klasach VI, egzaminu gimnazjalnego i matury
- 12 -
Zasady dotycz ce spotka nauczyciela – wychowawcy z rodzicami
nale y zadba , aby program spotkania nie był zbyt ubogi ani zbyt
bogaty
nale y zarezerwowa czas na rozmowy indywidualne
unika nale y zbyt długich wyst pie (nie czytaj z kartki)
zach caj rodziców do zadawania pyta
zwracaj uwag na reakcje niewerbalne rodziców
uwa nie nale y słucha tego, co mówi rodzice
staraj si przyku uwag rodziców
- 11 -
List do Rodziców w ostatnim tygodniu wakacji
- 10 -
Klaryfikacja
Negocjacje – elementy
Włocławek 05.09.2006 r.
-9-
Umiej tno ci interpersonalne przydatne w budowaniu relacji
nauczyciel – wychowawca – rodzic
Komunikat „JA”
Parafraza
Odzwierciedlenie
-8-
Oczekiwania rodziców
-7-
• okre lenie działa , które b d wiadczy o znaczeniu tych warto ci
dla społeczno ci szkolnej oraz o koncentrowaniu wokół nich
aktywno ci szkoły
• stworzenie programu działa rodziców
• ci głe doskonalenie i ewaluacja programu
Po stronie rodziców:
-6-
Ustawa z dnia 7 wrze nia 1991 r. o systemie o wiaty
-5-
„Współpraca nauczyciela – wychowawcy z rodzicami.”
Konstytucja RP
„Władza rodzicielska”