You are on page 1of 2

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Српски језик

НАСТАВНА ТЕМА: Књижевност


НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: „ Бобиљ и Друшкан“, Сергеј Јесењин
ТИП ЧАСА: обрада
НАСТАВНЕ МЕТОДЕ: рад на тексту, учење открићем, разговор, метода
НАСТАВНИ ОБЛИЦИ: фронтални, индивидуални
НАСТАВНА СРЕДСТВА: уџбеник, гралофолија с питањима, свеске

ЦИЉЕВИ ЧАСА:

ОБРАЗОВНИ: упознавање и памћење садржаја текста, уочавање дијелова


и пјесничких слика, учавање дијелова текста који говоре о великом пријатељству,
вјежбе изражајног читања, уочавање теме приповијетке.
ВАСПИТНИ: развој емоционално-естетске културе ученика, упознавање
могућих односа између човјека и животиња.
ФУНКЦИОНАЛНИ: оспособљавање ученика за самостално причање, богаћење
рјечника, развој маште.

ТОК ЧАСА

1. КОРАК
Мотивација ученика за рад, истицање наставне јединице, циља часа и начина
рада. Ученици добијају задатак да у себи прочитају приповијетку „ Бобиљ и
Друшкан“, Сергеја Јесењина.

2. КОРАК
Индивидуални, тихи рад, самообразовање, око 25 минута. Графоскопом
пројектовати полупрограмирани материјал. Ученици самостално раде на
рјешавању задатака уз коришћење уџбеника. Одговоре записују у својим свескама.
Наставник обилази ученике и по потреби усмјерава, савјетује, води.

3. КОРАК
Самоисправка и самооцјењивање. Пројектовати тачне одговоре и скалу за
самооцјењивање, дати ученицима упутства за исте.

4. КОРАК
Анализа одговора, анализа рада и увид у самооцјењивање.Дати упутства за
домаћи рад ученика.

ЗАДАЦИ ЗА САМОСТАЛНИ РАД УЧЕНИКА


„ Бобиљ и Друшкан“, Сергеј Јесењин

1. Напиши имена личности прочитане приче!

2. Гдје је стари Бобиљ живио?


3. Пјесник је навео три радње зиме, мећаве. Наведи их!

4. Које је све радње радио Бобиљ када је ишао у шуму по дрва?

5. Када се Бобиљ понадао да ће са Друшканом преживјети?


а) на почетку зиме
б) на крају зиме када је осјетио долазак прољећа

6. Ово је прича о великом пријатељству човјека и пса:


тачно нетачно

7. Прад Бобиљом и Друшканом нашле су се три препреке. Које?

8. Неки људи су савјетовали Бобиља да напусти Друшкана. Тај савјет је:


лош добар

9. Зашто Бобиљ није узео од тих људи парче хљеба?


а) и они су били сиромашни
б) савјетовали су му да напусти пријатеља

10. Шта значи ријеч „смалаксао“?

11. Шта сте осјећаји када сте прочитали причу?

12. Шта се догодило на крају приче?

ТАЧНИ ОДГОВОРИ:

1. Пас Друшкан и старац Бобиљ.

2. На крају села.

3. Дунуја, завијала, нанијела.

4. Упрегнуо, отишао, накупио, наложио, огријао.

5. Б

6. тачно

7. Старост, глад, зима.

8. а

9. б

10. изгубио снагу

11.

You might also like