You are on page 1of 7

НАСТАВНИ ПРЕДМЕТ: Српски језик и књижевност,

НАСТАВНА ЈЕДИНИЦА: ГЛАГОЛИ: Прошло, садашње и будуће вријеме


ТИП ЧАСА: Обрада новог градива
ВРСТА НАСТАВЕ: Учење путем открића

ЦИЉ ЧАСА: Да ученици прошире знање о глаголима као промјљњљивој врсти


ријечи, и науче глаголска времена (перфекат, презент и футур). Да разумију и
примјењују стечена знања. Оспособљавање ученика за индивидуално рјешавање
постављених задатака. Подстицај за унапређење квалитете комуницирања, те
развијање стваралачке маште, мишљења и неких позитивних својстава личности.

ЗАДАЦИ:
а) Образовни: Да ученици прошире знање о глаголима као промјљњљивој врсти
ријечи, и науче глаголска времена (перфекат, презент и футур). Да разумију и
примјењују стечена знања.

б) Васпитни: Да схвате значај правилне употребе језичких правила, те да се њима


константно користе, да уоче љепоту матерњег језика и да се науче њиме правилно
служити. Подстицај за унапређење квалитете комуницирања, те развијање
стваралачке маште, мишљења и неких позитивних својстава личности

в) Функционални: Подстицати развој интелектуалних функција уочавања,


анализирања, пажње, мишљења, развој вербалних и стваралачких способности
кад ученика.

ИСХОДИ: Ученици ће након обрађене теме бити оспособљени да самостално


правилно одреде глаголска времена.

ОБЛИЦИ НАСТАВНОГ РАДА: Фронтални, групни и индивидуални облик рада,


МЕТОДЕ НАСТАВНОГ РАДА: МПР, МНР, Методе стваралачке и активне наставе у
учењу путем открића.

НАСТАВНА СРЕДСТВА: Садржаји из „Српског језика и културе изражавања“ за


пети разред ОШ на стр 55. до стр 57. и припремљени НЛ.

НАСТАВНА СРЕДСТВА: Табла, креда, уџбеник, свеска,


НАСТАВНА ПОМАГАЛА:

АРТИКУЛАЦИЈА Ч А С А:

1. корак: Уводне активности;


2. корак: Обрада новог градива;
3. корак: Групни рад ученика на постављеним задацима;
4. корак: Извјештавање група;
5. корак: Анализа тока рада и вредновање рада група;
6. корак: Домаћи рад.

ТОК ЧАСА:

1. корак: Уводне активности:

Понављање обрађених садржаја о глаголима у трећем разреду.


Јован је изашао пред кућу.
Одредити субјекат и предикат у реченици. Која врста ријечи врши функцију
предиката?
Глаголи!

Ученике дијелим у четири групе (у мом случају у четири пара, јер имам свега
девет ученика у разреду), а затим им кажем да ће одређене одговоре на
постављена питања наћи на једном од четири листа које се налазе на мом
столу.

Питање за први пар: Шта су глаголи? Пронађи листић на коме је то


написано и залијепи га на таблу!
Питање – задатак за други пар: Пронађи листић са глаголима који
означавају радњу и залијепи га на таблу!
Питање – задатак за трећи пар: Пронађи листић са глаголима који
означавају стање и залијепи га на таблу!
Питање – задатак за четврти пар: Пронађи листић са глаголима који
означавају збивање и залијепи га на таблу!

Након извршених радњи на табли ће бити залијепљен текст:

ГЛАГОЛИ

Глаголи су ријечи које означавају:

РАДЊУ СТАЊЕ ЗБИВАЊЕ


- трчати, - знојити се - сијевати,
- радити, - црвењети се, - грмити,
- читати, - сиједити, - наоблачити се,
2. корак: Обрада новог градива:

На плакату је написан текст:

Мирјана је купила лутку.


Мирјана купује лутку.
Мирјана ће купити лутку.

Слиједи анализа реченица са циљем уочавања глагола.


Значење глагола: Откривање разлика у значењу:

- је купила – прошлост или перфекат


- купује – садашњост или презент,
- ће купити – будућност или футур.

ИЗВОЂЕЊЕ ЗАКЉУЧКА: Глаголи имају три глаголска времена и могу означавати


радњу која се вршила у прошлости, која се врши у садашњости и која ће се вршити
у будућности.

3. корак: Групни (у мом случају тандемски) рад ученика на


постављеним задацима:
Ученици су већ подијељени у три пара и једну групу. Сваки пар добија листић
за рад. Чланови пара сваки за себе индивидуално рјешава задатке, а затим
слиједи усаглашавање са својим паром.

4. корак: Извјештавање група;


5. корак: Анализа тока рада и вредновање рада група;
6. корак: Домаћи рад.

ПРИЛОЗИ

РАДЊА

o трчати,
o радити,
o читаи,
o писати,
o орати,
o возити,
СТАЊЕ

o знојити се,
o црвењети се,
o боловати,
o сиједити,
o старити,

ЗБИВАЊЕ

o сијевати,
o наоблачити се,
o грмити,
o росити,

НАСТАВНИ ЛИСТИЋ

Први пар

ЗАДАЦИ:

1. Допуни реченице глаголима који се налазе у загради, тако што ћеш их


уписати у одговарајућем глаголском времену на дату линију:

Ученици _______ мирно___________________ у клупама. (сједити - прошлост);

Драган вјешто _____________________ лопту. (шутирати – садашњост);


Вечерас _____ дјеца _______________ обалом ријеке. (шетати – будућност)

2. У овој реченици крије се једно глаголско вријеме. Откриј о чему се ради!

КРИЛА ТИ ЈА ХАЧИ ОБЛА ЦИ ШИ БАЈУ ГА БИЈЕ СНО.

Реченица гласи:
_________________________________________________________

Глагол је __________________________,
вријеме_____________________________

НАСТАВНИ ЛИСТИЋ

Други пар

ЗАДАЦИ:

1. Допуни реченице глаголима у прошлом времену:

Дејан ________________ у соби и ________________- задатке.


(бити) (рјешавати)

Кад ________________, __________________ у шетњу.


(завршити) (отићи)

2. Дајем ти задатак. Састави задатак!

прошлост________________________

ПЛЕСАТИ садашњост _______________________


будућност _______________________

НАСТАВНИ ЛИСТИЋ

Трећи пар

ЗАДАЦИ:

1. Допуни реченице одговарајућим глаголима: пасти, чувати, прекрити,


лежати, спремати.
Чобани су ______________________ овце. Оне су ________________ поред њих.
Пас је ______________________- у хладовини. Облаци су _________________
небо. ___________________ се велико невријеме.

2. Састави и ријеши задатак

ТРЧАТИ

ЈА

ПРОШЛОСТ САДАШЊОСТ БУДУЋНОСТ

__________________ __________________ __________________

НАСТАВНИ ЛИСТИЋ

Четврти пар:

ЗАДАЦИ:

1. У ком времену су написане ове реченице?

Телевизија приказује цртане филмове.


Аутобус полази за Приједор.
Читам занимљиву књигу.
Гледам и слушам распјеване птице.

Вријеме је: ___________________________________

Напиши ове реченице у будућем времену!

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

______________________________________________________________________

2. Избаци уљезе (прецртај их)!

читам градимо
пише радиће
пјевао је шију
играм плеше

You might also like