Professional Documents
Culture Documents
P5 Math 2017
P5 Math 2017
Level: P5
Subject: Maths
Term: CA1
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5 Q6 Q7
2 4 3 4 4 4 3
b) A = 8 units
B = 5 units
C = 7 units
2 units 42
1 unit 21
21 x 20 = 420
3 units 1.8
1 unit 0.6
0.6 x 4 = 2.4
4.3 – 2.4 = 1.9kg
End
School: Nan Hua
Level: P5
Subject: Maths
Term: CA1
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
3 3 2 4 3
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
1 2 1 4 3
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
1 3 2 4 4
Paper 2
Q1) 558 – 92 = 466
466 – 105 = 361 cards
Q17) a) 32 ÷ 2 = 16 marbles
b) 8+1=9
32 + 14 = 46
46 + 14 = 60
1+1+1=3
9–3=6
60 ÷ 6 = 10
9 x 10 = 90 marbles
School: Red Swastika
Level: P5
Subject: Maths
Term: CA1
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
3 3 1 4 2
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
2 3 3 3 2
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
2 3 1 3 2
Paper 2
Q1) One hundred and twelve thousand and forty four
Q2) 9364 ÷ 25 = 374 R14
The greates number is 374
Q3) 1 unit = 80 + 60 = 140
2 units = 140 x 2 = 280
1 1 1 1 4
Q4) 28 + 28 + 28 + 28 = 8 8
4 1
88 ÷44 =2
Q5) 6÷3=2
12 ÷ 2 = 6
6 x 3 x 2 = 36
10
The fraction is 36
Q6) $39.90 x 4 = $159.60
$336 - $159.60 = $176.40
$176.40 - $85.90 = $90.50
$90.50 ÷ 5 = $18.10
Q7) Age difference = 28
28 ÷ 4 = 7
7 x 5 = 35
Q8) 84 x 2 = 168 (total eggs)
168 ÷ 6 = 28 (Farmer A)
Farmer B has to give 2 units to Farmer A
28 x 2 = 56
1 2 2 7
Q9) 12 - 5 - 5 = 10
7 7
10 ÷ 2 = 20
7 2 7
x
20 5 50 =
Q10) Divide the square into 8 parts
54 ÷3 = 18
18 x 18 = 144
54 3
144 = 8
Q11) Assume all to be 5 m planks
13 x 5 = 65
87 – 65 = 22
7–5=2
22 ÷ 2 = 11
Q12) 2 units = 95.2 kg – 73.5 kg = 21.7 kg
1 unit = 21.7 ÷ 2 = 10.85 kg
3 units = 10.85 x 3 = 32.55 kg
32.55 + 73.5 = 106.05kg
Q13) Length = 7 units
Breadth = 3 units
Q16) 8 units + 21 = 45
8 units = 24
12 units = 36
4 x 7 = 28
36 + 28 = 65
Q17) 7 units = 239 + 84 = 287
1 unit = 41
a) 5 units = 205
b) 3 units = 123
123 + 48 = 171
End
School: ACS
School: St Nicholas
Level: P5
Subject: Maths
Term: CA1
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
2 2 3 4 1
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
1 4 2 2 3
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
4 4 1 2 3
Paper 2
8 5 3
Q1) 8 (teachers) = 8 (men) + 8 (women)
8
8 8 units
8 units 128
1 unit 128 ÷ 8 = 16
3 units 16 x 3 = 48
Total 48 + 40 88 women
1 5 3 6
Q2) 2 = 10 =
5 10
5 6 11
Total amount 10 + 10 = 10
11 3 8
Used 10 - 10 = 10 kg
Q3) 1 packet of peanuts $2.55
3 packets of almonds = 5 packets of peanuts = 2.55 x 5 = 12.75
1 packet of almonds = 12.75 ÷ 3 = $4.25
2 7
Q4) 10 – 7 9 = 2 9
1 7 7
6 6 - 2 9 = 3 18
Q5) 52, 58, 63, 69
11 4 7
Q6) 11 11 (white) + 11 (purple)
Number of purple marbles = 133
7
11 7 units = 133
1 unit = 133 ÷ 7 = 19
Total 11 units
11 units = 19 x 11 = 209 marbles
Q7) 6 cushion covers + 2 rugs $88
1 cushion cover + 1 rug $20
2 cushion covers + 2 rugs 20 x 2 = $40
4 cushion covers 88 – 40 = $48
1 cushion cover 48 ÷ 4 = $12
Q8) Total number of part poppers he bought 35
Number of sets he could buy 35 ÷ 7 = 5
Cost of 5 sets $66 x 5 = $330
Cost of all the light sticks 442 – 330 = $112
Number of sets $112 ÷ 8 = $14
Number of light sticks 14 x 9 = 126 light sticks
Q9) $15 x 4 = $60
$181 - $60 = $121
$121 ÷ 5 = $24.20
$24.20 x 2 = $48.40
$48.40 + 15 = $63.40
Q10) 2 units 117 + 75 = 192
1 unit 192 ÷ 2 = 96
Elaine 96 + 75 = 171 beads
Q11) 4 units 162 + 30 + 192 = 192
2 units 192 ÷ 2 = 96
96 + 192 = 288 muffins
Q12) 3 units – 584 – 272 = 312
1 unit 312 ÷ 3 = 104
Number removed from each box 272 – 104 = 168
460 – 168 = 292 pens
Q13) 336 + 72 = 408
408 ÷ 2 = 204
204÷ 12 = 17 rows
3 2
Q14) a) 3 3 units 3 2 units
3 units 45
1 unit 45 ÷ 3 = 15
2 3 5
3 + 3 = 3 (5 units)
5 units 15 x 5 = 75 computers
b) 30 x $50 = $1500
30 ÷ 5 = 6
6 x 90 = $540
$1500 + $540 = $2040
End
School: ACS Junior
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
3 4 2 3 3
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
3 2 2 1 2
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
3 1 2 1 3
Paper 2
Q1) 21 55
Q2) (0.5 x 24 x 24) = 288
Q3) 1538 + 457 = 1995
5U = 1995
1U = 399
9U = $3591
4 28
Q4) 2 5 = 2 35
2 10
3 7 = 3 35
28 10 3
2 35 + 3 35 = 6 35
3 28 31
6 35 + 2 35 = 8 35
Q5) 3840 – 600 = 3240
3240 ÷ 24 = 135
Q6) 18 x 4 = 72
187 – 72 = 115
5U = 115
U = 23
23 x 2 + 18 = 64
Q7) 364 x 2 = 728
728 + 424 + 358 = 1510
Q8) a) 53
b) 10 + 7 + 10 + 8 = 35
35 x 8 = $280
18 x 12 = $216
$216 x $280 = $496
Q9) 3U = 138
1U = 46
46 X 9 = 414
Q10) 6U = 12
1U = 2
2 + 5 + 4 = 11
11U = 2 x 11 = 22
Q11) a) 10 x 6 + 5 = $65
b) 125 ÷ 10 = 12 R 5
12 x 65 = 780
5 x 6 = 30
780 + 30 = $810
1 4
Q12) a) 1- 5 =5
b) 31U = 775
1U = 25
25 x 15 = $375
Q13) a) 16 x 16 + 14 x 12 = 424
b) 0.5 x 16 x 30 + 0.5 x 14 x 12 = 324
424 – 324 = 100
Q14) a) 25, 29
b) 20 x 4 + 5 = 85
c) 940
Q15) a) 6:1
b) 5U = 195
1U = 39
39 X 10 = 390
390 ÷ 8 = 48 R 6
48 + 1 = 49
Q16) a) Brent
b) $21
c) 28
Q17) a) 6÷3=2
b) 28
End
School: Ai Tong
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
2 4 4 2 3
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
2 3 1 3 4
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
4 4 3 1 1
Paper 2
Q1) 6 + 3 + 5 = 14
630 ÷ 14 = 45
45 x 3 = 135
Q2) 24 x 24 = 576
168 x 2 = 336
576 – 336 = 240
240 ÷ 2 = 120
1 2
Q3) 5 = 10
4.2 + 0.5 = 4.7
3
12 – 4.7 = 7.3 = 710
2
Q4) 3 x 3.6 = 2.4
1
3.6 – 2.4 = 1.2 = 15
1
Q5) 2 x2x6=6
1
2 x2x2=2
1
2 x4x4=8
6 x 4 = 24
24 – 6 – 2 – 8 = 8
Q6) 50 ÷ 2.50 = 20
20 ÷ 5 = 4
20 + 4 = 24
Q7) 22 – 14 = 8
1
2 x 8 x 32 = 128
704 – 128 = 576
704 – (128 x 2) = 448 cm2
Q8) 282 ÷ 3 = 94
7–3=4
94 x 4 = 376
376 ÷ 2 = 188
Q9) 60 – 2 = 58
56 + 2 = 58
2 11 5
Q10) 3 x 112 = 118
Q11) 135 – 75 = 60
60 ÷ 2 = 30
30 X 3 = 90
135 – 90 = 45
Q12) a) 60 cm2
b) 9 cm2
Q13) 36
Q14) 200 – 58 = 142
142 ÷ 5 = 28 R 2
28 x 4 = 112
112 + 1 = 113
Q15) (6 x 6) + (10 x 10) + (4 x 4) = 152
(0.5 x 6 x 16) + (0.5 x 14 x 10) = 118
152 – 118 = 34 cm2
Q16) a)
b) 12 – 5 = 7
7 x 4 = 28
14 + 28 = 42
c) 20 – 12 = 8 8 x 4 = 32
32 + 42 = 74 4 x 4 = 16
74 + 16 = 90, Ans: 24
Q17) 312 – 80 = 232
312 x 5 = 1560
232 x 3 = 696
1560 – 696 = 864
25 – 9 = 16
864 ÷ 16 = $54
School: Catholic High
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
3 4 2 4 3
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
1 4 2 1 2
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
1 2 4 1 2
Paper 2
2 1 7
Q1) 35 + 16 = 2 30 kg
Q2) 17 x 2 x 4 = 136 m3
3 6
Q3) 27 x 2 = 4 7 kg
Q4) 12 x 15 = 180
180 ÷ 9 = 20 days
Q5) 16U = 32
1U = 2
C = 1U = 2
5 1 1
Q6) 12 - 4 = 12
2U = 70
1U = 35
12U = 35 x 12 = 420
Q7) 19 x 2 = 38
20 x 38 = 760
Q8) 25 = 5 x 5
5x1=5
27 – 25 = 2
2 x 0.30 = 0.60
0.60 + 5 = $5.60
4 1
Q9) 9 - 15 = 75
1 2 5
75 x 9 = 19
Q10) 32 x 5 = 160
160 – 116 = 44
44 ÷ (5 – 3) = 22
32 – 22 = 10 boys
Q11) 62 + 22 = 84
84 ÷ 2 = 42
42 + 22 = 64
Q12) 3 x 13 – 2 x 10 = 19
114 ÷ 9 = 6
6 x 3 = 18
6 x 2 = 12
12 x 10 + 18 x 13 = 354
3 3
Q13) M = 5 R + 16 = 5 R + (25-9)
1 1
7 M = 5R
5
R=7M
3
M = 7 M + 16
4
16 = food and stationery = 7
1
7 = 16 ÷ 4 = 4
M = 4 x 7 = $28
Q14) A = 5U = 16 x 5 = 80
W = 1U = 16
A = 80 ÷ 2 = 20
20 x 2 = 40
16 x 6 = 96
40 + 96 = 136
Q15) 6 x 11 = 66
1
2 x 2 x 11 = 11
66 – 11 = 55
11 : 55 = 1 : 5
3 9
Q16) 5 B = 13 A
9 9
15 B = 13 A
15 - 13 = 2
15U 450
1U 450 ÷ 15 = 30
2U = 30 x 2 = 60
Q17) 1u = 32 + 3p = 5p
32 = 2p
1p = 32 ÷ 2 = 16
16 x 8 + 32 = 160
5p ÷ 2 = 2.5p
32 + 8 = 40
End
School: Henry Park
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
4 3 2 1 2
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
1 3 3 2 3
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
3 1 3 4 3
Paper 2
Q1) 490 – 10 = 480
480 ÷ 2 = 240
240 – 50 = $190
Q2) 8490 – 3862 = 4628
4628 ÷ 13 = 356
Q3) 2376
1 1 3
Q4) 3 + 3 + 29 + 53 = 3
1
3 = 82
3
3 = 82 x 3 = 246
Q5) 1u = 3
5 + 6 = 11
11 x 3 = 33
5 x 3 = 15
6 x 3 = 18
15 + 7 : 18 + 8 = 22 : 26 = 11 : 13
Q6) 2u = 1700 – 300 = 1400
1400 ÷ 2 = 700
700 – 300 = $400
Q7) 0.2 x 620 = 124
124 – 62.65 = 61.35
61.35 ÷ (0.20 – 0.05) = 409
620 – 409 = 211
Q8) 5 + 18 = 23
23u = 230
u = 10
7u = 70
Q9) 693 ÷ 21 = 33
33 x 3 = 99
Q10) Muffin 8u
Cupcake 5u
Cookies 5u
3u 48
1u 16
18u 288
1
Q11) 2 x 10 x 4.8 = 24
1
2 x 24 x 8 = 96
96 – 24 = 72 cm2
Q12) 456 ÷ 12 = 38
38 x 7 = 266
Q13) 35972 ÷ 23 = 1564
1564 x 13 = 20332
20332 – 190 = 20142
20142 ÷ 2 = 10071
10071 + 190 = 10261
Q14) 9, 14, 19, 24, 29, 34, 39, 44, 49
17, 26, 35, 44
a) Ans: 44
14u 44 - 16 = 28
1u 2
2x3=6
2 x 11 = 22
22 + 10 = 32
6 + 6 = 12
32 : 12 = 8 : 3
b) Ans: 8 : 3
Q15) 52 ÷ 13 = 4
4 x 9 = 36
4 x 7 = 28
52 x 28 x 36 = 52416
52416 -2400 = 50016
50016 ÷ 2 = 25008
25008 + 2400 = 27408
a) 52416 cm2
b) 27408 cm2
Q16) 174 – (50 + 30 + 40)
54 ÷ 2 = 27
1
2 x 30 x 40 = 600
27 x 50 = 1350
1350 – 600 = 750
600 : 750 = 4 : 5
Q17) 9 x 385 + 450 = 3915
6u 3915
U 652.5
652.5 x 3 = $1957.50
End
School: MGS
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
3 2 2 3 1
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
4 2 4 4 3
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
4 4 4 1 1
Paper 2
1
Q1) 32 x 8 = 4
4 1
4÷3=3 =13
Q2) 220 ÷ 10 = 22
1u 22
7u 154
154 ÷ 8 = 19.25
Q3) 888 – 333 = 555
555 ÷ 111 = 5
5 x 3 = 15
15 + 9 = 24
1
Q4) 2 x 5 x 4 = 10
10 x 10 = 100
Q5) 3 x 3 x 3 = 27
27 – 15 = 12
Q6) 18 x 4 = 72
162 – 72 = 90
90 ÷ 10 = 9
Q7) 86 – 24 = 62
(190 – 86) ÷ 2 = 52
52 + 62 = 114
Q8) 29 – 22 = 7
2u 31 + 7 = 38
1u 38 ÷ 2 = 19
19 + 7 = 26
1 1
Q9) [( 2 x 8 x 13) + (6 x 5 ) + ( 2 x 14 x 8)] = 138
[(14 x 13 ) – 138] = 44
Q10) 15 : 9 = 30 : 18
(30 – 20 ) ÷ 2 = 5
Q11) 5–2=3
36 3u
2u 24
a) Ans: 24
24 + 5 = 29
36 + 29 = 65
65 + 29 = 94
b) Ans: 94
Q12) 1145 – 256 = 889
889 ÷ 7 = 127
(127 x 3) + 256 = 637
a) Ans: 637
b) i) Fang Ting
381 – 256 = 125
ii) $125
7 2
Q13) 1-9 =9
2
a) Ans: 9
2u 136
9u 612
b) Ans: 612 pages
Q14) 30 ÷ 5 = 6
6 x 4 = 24
Container A volume = 24 x 15 x 15 = 5400
a) Ans: 5400
20 x 20 x 20 = 8000
8000– 5400 = 2600 = 2.6 ℓ
b) Ans: 2.6 ℓ
Q15) 8 x 3 x u + 15u = 390
39u = 390
u = 10
a) No of files = 10 x 3 = 30
b) 240 – 150 = 90
3
Q16) 4 x (2700 – 972) = 1296
a) Ans: 1296
2700 – 972 – 1296 = 432
432 ÷ 2 = 216
2
b) 216 ÷ 2700 = 25
1
Q17) 4 6u
1 24u
1
6 x 24u = 4u
24u – 4u – 5u – 6u = 9u
9u 765
24u 2040
End
School: Nan Hua
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
4 3 2 4 4
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
2 2 1 2 2
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
3 1 4 1 4
Paper 2
Q1) Three hundred and sixty four thousand nine hundred and twelve.
Q2) 1, 3, 9, 27
Q3) a) 43 oranges
b) 3 oranges
Q4) 183.60 ÷ 6 = 30.60
5 x 30.60 = 153
153 ≈ 150 $150
Q5) 28 – 24 = 4
64 ÷ 4 = 16 days
Q6) 20 x 2 = 40
40 x (20 + 1) = 840 cards
Q7) 43 x 2 = 86
111 – 86 = 25
3–2=1
25 ÷ 1 25 tricycles
Q8) $22
Q9) 3 + 1 = 4
4x2=8
3x2=6
1x2=2
6–1=5
70 ÷ 5 = 14
8+1=9
9 x 14 = 126 people
Q10) a) 120 cm2
b) 60 cm2
Q11) a) 3:5
b) 90 ÷ 3 = 30
30 x 5 = 150
150 – 100 = 50 m ℓ
Q12) 8÷2=4
4 x 5 = 20
20 + 8 = 28
8 x 28 = 224
1
2 x 8 x 8 = 32
32 x 2 = 64
224 – 64 = 160 cm2
1 3
Q13) 4 = 12
12 – 3 = 9
5 + 12 = 17
2 + 9 = 11
11
17
Q14) 17 questions
Q15) 150 x 2 = 300
300 x 2 = 600
3–1=2
600 ÷ 2 = 300
300 + 150 = 450 seashell
Q16) a) 22 x 4 = 88 cm
b) 22 + 6 = 28 sides
c) 28 x 4 = 112 cm
d) 76 x 4 = 304
76 – 10 = 66
66 ÷ 6 = 11
11 + 1 = figure 12
4 20
Q17) 5 = 25
5 20
9 = 36
25 – 20 = 5
36 + 5 = 41
492 ÷ 41 = 12
41 – 25 = 16
16 x 12 = 192 cm2
End
School: Nanyang
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
2 4 3 2 2
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
3 3 2 4 4
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
3 1 3 2 1
Paper 2
Q1) Soccer 60
60 – 30 = 30
3u 30
1u = 30 ÷ 3 = 10
30 – 10 20 pupils
5
Q2) 1124 ℓ
Q3) △A + △B = 1917 + 729 = 2646
5292 – 2646 = 2646 cm2
Q4) 9 x 9 x 9 = 729
7 x 7 x 7 = 343
729 – 343 = 386 cm3
Q5) Tank B 50 x 18 x 30 = 27000 (volume)
Tank A 32 x 26 x 48 = 39936
39936 – 27000 = 12936 cm3
9x3 27
Q6) a) 5x3 = 15
2x5 10
=
3x5 15
27 10 37
15 + 15 = 15 m
9 37 111 11 2
b) 5 x 15 = 25 = 4 25 m
3 19
Q7) 28 = 8 (1 blouse)
19 38
1 dress = 8 x 2 = 8
19 57
8 x 3 = 8
38 19
8 x2= 2
19 57 133 5
2 + 8 = 8 = 16 8m
Q8) $3 - $2.30 = $0.70
12 x $0.70 = $8.40
$0.90 - $0.50 = $0.40
$8.40 ÷ $0.40 = 21 bottles
Q9) 36 = 2u
1u = 36 ÷ 2 = 18
1
△A = 2 x 6 x 20 = 60
1
△B = 2 x 20 x 18 = 180
Area of rectangle = 36 x 20 = 720
△A + △B = 180 + 60 = 240
720 – 240 = 480 cm2
Q10) Top View, Side View, Front View
Q11) 288 ÷ 2 = 144
144 + 60 – 18 = 186
186 ÷ 3 = 62 stickers
Q12) 13 – 8 = 5 packets of chocolates
Q13) 2u = 8
1u = 4
4 x 3 = 12
12 -5 = 7
133 = 7u
1u = 133 ÷ 7 = 19
12 + 8 = 20u (total books)
20 x19 = 380 books
Q15) a) 60 + 50 = 110
110 x $1.50 = $165
b) 145 – 85 = 60
60 x 2 = $120
Q16) a) $22
b) 3 earphones
Q17) a) $92
b) $69
End
School: Raffles
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
3 2 2 1 4
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
2 1 4 4 3
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
2 1 2 3 3
Q21) 12.5 Q22) 3.25 Q23) $10.80 Q24) 69.3 Q25) girl:boy
6:5
Q26) 88 Q27) 12480 Q28) 1152 Q29) 360 Q30) a) True
b) not given
Paper 2
1 3
Q1) 1-4 =4
8 44
49 = 9
3 44 132 2
4 x 9 = 36 = 33
Q2) 56 years old
5
Q3) 18
Q4) 5 : 20 : 12
Q5) 0.5 x 24 x 24 = 288 ÷ 2 = 144
Q6) 56 x 105 x 142 = 834960
834960 ÷ 7 x 4 = 477120
477120 cm3 = 477120 mℓ = 477.12mℓ
Q7) 90 ÷ 3 x 10 = 300
Q8) 10 ÷ 5 = 2
$7.20 x 2 = $14.40
$14.40 + $18 = $32.40
30 ÷ 5 = 6
$7.20 x 6 = $43.20
$43.20 - $32.40 = $10.80
Q9) a) 252 ÷ 4 = 63
63 ÷ 7 = 9
9 x 13 = 117
b) 252 : 117 = 28 : 13
Q10) 10.8 ÷ 4 = 2.7
2.7 x 3 = 8.1
8.1 + 1.045 = 9.145 ≈ 9.1 m3
3 5
Q11) 4 X 6 X 200 = 125
Q12) a) Devi : Sarah : Hamidah = 5 : 7 : 8
b) 5u = 85
1u = 85 ÷ 5 = 17
12u = 17 x 12 = 204
Q13) TU 6 ÷ 3 = 2
PT 12 X 2 ÷ 2 = 12
UV 2 X 2 = 4
1
UVW 2 X 4 X 12 = 24
6 x 28 = 168
24 + 12 = 36
168 – 36 = 132
Q14) Length of B = 9
Length of A = 6
Height of A and B = 6
6 + 6 + 6 + 9 + 9 + 6 = 42 cm
Q15) 10 x 10 = 100
100 ÷ 16 = 6.25
6.25 x 4 = 25 cm3
Q16) (18760 – 7672) ÷ 2 = 5544 (tables)
5544 + 7672 = 13216 (chairs)
1u of tables 5544
1u of chairs 13216 ÷ 4 = 3304
Diff of 1 item $80
Diff of 1u of items $5544 - $3304 = $2240
Number of itmes in 1u $2240 ÷ $80 = 28
5544 ÷ 28 = $198
Q17) a) Remains the same
b) 455 – 158 = 297
297 ÷ 3 = 99
99 x 2 = 198
198 ÷ 11 = 18
18 x 3 = 54
End
School: Red Swastika
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
4 4 1 2 3
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
1 1 1 3 1
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
3 3 2 1 4
Paper 2
Q1)
GM : GF
At first 5 : 6
GM : C Diff
5 : 1 4
4 u = 120
1 u = 30
6 u = 180
Q2)
P : Q Q : R
3 : 4 2x2 : 3 x2
4 : 6
P:Q:R
3:4 :6
Q3) 3 = 240
1 = 80
200 – 160 = 40 (1 )
Q4)
Q5)
Area A Area Y Area B
8
6 7 4
Area C Area D Area Z
5
48 = 8 x 6 (Area A)
32 = 8 x 4 (Area B)
30 = 6 x 5 (Area C)
35 = 7 x 5 (Area D)
Area of Y = 8 x 7 = 56 cm2
Area of Z = 5 x 4 = 20 cm2
Q6) 12 x 15 = 180
14 x 13 = 182
180 + 182 = 362
Q7) 6 x 6 = 36
48 + 6 = 54
54 – 36 = 18
18 ÷ 6 = 3
Q8) Length of big square = 12 cm
Length of small square = 9 cm
1
Area of triangle = 2 x 9 x 12 = 54 cm2
5 3
Q9) 1-8 =8
2 3 3
x
5 8 20 =
3 u = 51
1 u = 17
17 x 20 = 340 cm
Q10)
R : S
5 : 8
5 u = 100
1 u = 20
8 u = 160
160 – 23 = 137
S : T
160 : 137
Q11) 4 u = $20 880
3 + 3 + 4 = 10
10 u = $52 200
5 p = $52 200
6 p = $62 640
Q12)
M : C Total
5 : 9 14
1p + 24 = 1u – 24
1p = 1u – 48
4p = 4u – 192 --- (x4)
4u – 192 = 2u --- (4p = 2u)
2u = 192
1u = 96
96 + 24 = 120 (Number of buttons Mrs Sim had at first)
Q16) 6 x 3 = 18
4 x 3 = 12
1
2 x 18 x 12 = 108
Area of triangle MNO = 108 x 2 = 216 cm2
Q17)
Men
Chinese : Malay
3 : 2
Women
Chinese : Malay
3 : 3
a) 5 + 6 = 11
11 u = 900 – 130 = 770
1 u = 70
3 u = 210 (Chinese women)
b) 5 u = 350
350 7
=
900 18
End
School: Rosyth
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
4 2 1 2 4
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
3 3 3 3 2
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
1 2 4 2 3
Paper 2
Q1) 5u 495
1u 495 ÷ 5 = 99
2u 99 x 2 $198
Q2) ∠DEF = 125O
Q3) a) False
b) False
Q4) 26 ÷ 7 = 3 R 5 3 packets of biscuits
2
Q5) Chair 5 x 420 = 168
168 + 420 = $588
4 3
Q6) Total (70) 7 (green) + 7 (red + blue)
3 70
7 x 1 = 30
30 + 16 = 46
46 ÷ 2 = 23 red marbles
Q7) Multiple of 6 : 42, 48, 54, 60, 66, 72, 78, 84
Plus 2 : 44, 50, 56, 62, 68, 74, 80, 86
Multiple of 5 : 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85
Plus 3 : 43, 48, 53, 58, 63, 68, 73, 78, 83, 88
Ans: 68 members
3 4
Q8) Total 7 (sold) + 7 (R)
4 5 3
7 (R) 8 (brother) + 8 (left 780)
4 3 3
7 x 8 = 14
3u 780
1u 780 ÷ 3 = 260
14u 260 x 14 = 3640 sweets
Q9) 5 books 17.50 + 21.75
1 book 39.25 ÷ 5 = 7.85
4 books 7.85 x 4 = 31.40
Susan 31.40 + 17.50 = $48.90
Q10) Area of square = 45 x 45 = 2025
8 x 3 = 24
2025 x 24 = 48 600 cm2
Q11) a) 185 – 45 = 140
140 ÷ 2 = 70
70 – 45 = 25 marbles
b) 185 + 45 = 230
230 + (25 x 2) = 230 + 50 = 280 marbles
Q12) 540 – 210 = 330
6u 330
1u 330 ÷ 6 = 55
210 – 55 155 g
Q13) Extra (red) 1.3 x 8 = 10.4
65.9 – 10.4 = 55.5
55.5 ÷ 3.7 = 15 (1 set)
Red 15 + 8 23 pieces
Q14) 7 x 142 = 994
7+2=9
9 x 144 = 1296
1296 – 994 = 302
302 – 34 = 268
268 ÷ 2 = 134
100 cm = 1 m
134 cm = 1.34m
Q15) 480 – 95 = 385
11u 385
1u 385 ÷ 11 = 35
35 x 5 = 175
Diff 175 + 95 = $270
Q16) a) 32 x 0.20 = 6.40
6.40 + 28.40 = 34.80
0.50 - 0.20 = 0.30
34.80 ÷ 0.330 = 116
116 + 32 = 148
b) 116 x 0.50 = 58
58 + 29.60 = 87.60
89.20 – 87.60 = $1.60
Q17) 4u 34 + 14 = 48
1u 48 ÷ 4 = 12
7u 12 x 7 = 84
4p 84 + 6 = 90
1p 90 ÷ 4 = 22.50
5p 22.50 x 5 = $112.50
End
School: St Nicholas
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
3 2 4 4 1
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
3 4 3 2 2
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
1 2 4 3 4
Q16) 125 Q17) 210 Q18) 0.9 Q19) Q20) 156 cm2
96 children
Q21) 1 : 5 Q22) 210 cm Q23) 72 min Q24) $28 Q25) 3760
1 Q27) Q28) Q29) Q30) 165 cm2
Q26) 2 270 marbles 2 years ago 33 members
Paper 2
Q1) 64 cartons 832 tins
832 x $3 = $2496
7 1
Q2) 1 - 8 = 8
1 3
8 x 6 = 4 kg
Q3) Triangles A and C
3 1
Q4) 4 x 3 = 24
1 2 7
4 - 24 - 5 1 20
Q5) 3 : 9 : 7
Q6) 8 units 288
1 units 288 ÷ 8 = 36
13 units 36 x 13 = 468 workers
Q7) $358 -$150 = $208
$208 x 6 = $1248
Q8) 1 u 432
5 u 432 x 5 = 2160
2160 ÷ 4 = 540
3–1=2
540 x 2 = 1080 fewer ducks
Q9) 3kg 69
1 kg 69 ÷ 3 = 23
23 x 5 = 115
115 + 41 = $156
Q10) Area of 1 square = 7 x 7 = 49
1 1
Area of 1 triangle - 2 x 3..5 x 7 = 124
1
Area of 8 triangles = 124 x 8 = 98
Area of figure = 49 + 98 = 147 cm2
Q11) $2310 ÷ 21 = $110 (1 unit)
Coffee maker + charity 10 units
10 units $110 x 10 = $1100
$2310 - $1100 = $1210
$1210 ÷ 2 = $605
Q12) 158 + 16 = 174
174 ÷ 2 = 87
87 x 5 = 435
435 + 6 = 441
441 ÷ 7 = 63
63 x 9 = 567 pages
Q13) 2100g
Q14) a) 490 cookies
b) 6 cookies unpacked
1
Q15) a) △A 2 x 26 x 27 = 351
1
△B 2 x 26 x 18 = 234
234 + 351 – 125 = 460 cm2
b) rectangle C 20 x 14 = 280
1
△ A 2 x 10 x 7 = 35
1
△ B 2 x 14 x 20 = 140
280 – 35 – 140 = 105 cm2
Q16) a) 4:5
b) 32 cm
Q17) a) 29 triangles
b) Figure 17
End
School: Tao Nan
Level: P5
Subject: Maths
Term: SA1
Year: 2017
Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
3 1 2 4 3
Q6 Q7 Q8 Q9 Q10
4 3 2 1 1
Q11 Q12 Q13 Q14 Q15
1 3 3 2 1
Paper 2
Q1) $30 x 2 = $60
$20 + $40 = $60
Ans: A and E
Q2) 1000 ÷ 48 = 20.83
20.83 ÷ 12 ≈ 1.7361
1.7361 ≈ 1.74 kg
Q3) T : P
1 : 20
351 ÷ 20 = 17.55
17.55 ≈ 18
Q4)
Q5) 2, 6, 24, __, 720, 5040, 40 320
x3 x4 x5 x6 x7 x8
Ans: 120
Q6)
MO
5 + 5 = 10
86 + 10 = 96
96 ÷ 6 = 16
16 x 5 = 80 years old
Q7)
R 70 10
T 70 10 200
10 + 200 = 210
210 ÷ 3 = 70
70 + 10 = 80 stickers
Q8)
65 x 5 = 325
325 – 65 = 260
1
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
Show your working clearly in the space provided for each question and write your answers in
the spaces provided.
9 2
6. The breadth of a rectangle is m. Its length is m longer than its breadth.
5 3
(a) What is the length of the rectangle? Give your answer as an improper fraction.
(b) What is the area of the rectangle? Give your answer as a mixed number in the
simplest form.
(b) ______________
3
7. A tailor used 2 m of cloth to make each blouse and use twice as much cloth to make
8
each dress. How much cloth did the tailor use to make 3 blouses and 2 dresses? Give
your answer as a mixed number in its simplest form.
Ans: ___________________
2
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
8. Mr Vik bought some bottles of water at $0.90 each and 12 bottles of fruit juice at $2.30
each. His sister bought the same number of bottles of water as him but at $0.50 each.
She also bought 12 bottles of fruit juice at $3 each. They spent the same amount of
money. How many bottles of water did Mr Vik buy?
Ans: ___________________
3
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
9. In the figure below, the rectangle ABCD is made up of 4 triangles, AED, DEF, EFB and
BFC.
Ans: ___________________
4
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
The front view, top view and side view of the solid are drawn in the square grid below.
Fill in the blank with Front, Top or Side.
Ans: ___________________
5
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
11. Angela had 3 times as many stickers as Susan at first. Angela then gave 60 stickers to
Susan and bought another 18 stickers. Susan bought some stickers for herself after
receiving stickers from Angela. Susan then had twice as many stickers as Angela.
Susan had 288 stickers in the end. How many stickers did Susan buy?
Ans: ___________________
12. Mr Tay had fewer than 14 packets of chocolates. Each packet contained 15 pieces of
chocolates. He gave away a few packets to his friends before giving an equal number of
pieces of chocolates to each of his 38 pupils. He had 6 pieces of chocolates left for
himself. What was the greatest number of packets of chocolates he gave to his friends?
Ans: ___________________
6
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
3 3
13. In a library,of the books were English books and of the remaining books were
5 8
Chinese books. The rest were Malay books. There were 133 more English books than
Malay books in the library. How many books were there in the library altogether?
Ans: ___________________
7
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
5 4
14. After Raju spent of his money, Mohan spent of his money and Thomas spent $240,
8 7
each of them had the same amount of money left. Raju had $550 more than Mohan at
first.
(a) How much money did Raju have at first?
(b) How much money did the 3 of them have at first?
(b) ______________
8
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
15. The line graph shows the number of cups of sugar cane drink sold each day by Mr Tan
from Wednesday to Sunday.
(a) Mr Tan sold his drink at $1.50 each from Monday to Friday. How much money
did he collect from the sale of the drink on Wednesday and Thursday in all?
(b) Mr Tan sold his drink at $2 on Saturday and Sunday. How much more money did
he collect from the sale of the drink on Saturday than on Sunday?
(b) ______________
9
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
16. The total cost of 8 identical thumbdrives and 6 identical pairs of earphones was $460.
The total cost of 2 such thumbdrives and 3 such pairs of earphones was $154.
(a) How much did a pair of earphone cost?
(b) Osman had $100. At most, how many of such pairs of earphones could he buy
with $100?
(b) ______________
10
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
1
17. Willy, Xavier, Yannis and Zachary shared $690. Yannis received of the money. Willy
5
1 9
received of the total money received by Xavier and Zachary. Xavier received as
5 11
much money as Zachary.
(a) How much money did Willy receive?
(b) How much less money did Yannis receive than Xavier?
(b) ______________
11
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
Answer Key
37 11 2
6. a) m b) 4 m
15 25
5
7. 16 m
8
8. 21 bottles
9. 480 cm2
10. Top, Side, Front
11. 226
12. 5 packets
13. 380
14. $10140
16. a) $26 b) 3
12
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
Show your working clearly in the space provided for each question and write your answers in
the spaces provided.
9 2
6. The breadth of a rectangle is m. Its length is m longer than its breadth.
5 3
(a) What is the length of the rectangle? Give your answer as an improper fraction.
(b) What is the area of the rectangle? Give your answer as a mixed number in the
simplest form.
9 2 27 10 37
(a) Length of rectangle = + = + = m
5 3 15 15 15
9 37 333 33 11
(b) Area of rectangle = x = =4 = 4 m2
5 15 75 75 25
37
Ans: (a) m
15
11
(b) 4 m2
25
3
7. A tailor used 2 m of cloth to make each blouse and use twice as much cloth to make
8
each dress. How much cloth did the tailor use to make 3 blouses and 2 dresses? Give
your answer as a mixed number in its simplest form.
3 19 19
Cloth length to make each dress = 2 x2= x2= m
8 8 4
19 19
Cloth length to make 2 dresses = x2= m
4 2
19 57
Cloth length to make 3 blouses = x3= m
8 8
19 57 76 57 133 5
Total cloth length = + = + = = 16 m
2 8 8 8 8 8
5
Ans: 16 m
8
13
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
8. Mr Vik bought some bottles of water at $0.90 each and 12 bottles of fruit juice at $2.30
each. His sister bought the same number of bottles of water as him but at $0.50 each.
She also bought 12 bottles of fruit juice at $3 each. They spent the same amount of
money. How many bottles of water did Mr Vik buy?
Cost savings his sister had for a water bottle = $0.90 – 0.50 = $0.40
Number of water bottle bought by sister = 8.40 ÷ 0.40 = 21 bottles
Ans: 21 bottles
14
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
9. In the figure below, the rectangle ABCD is made up of 4 triangles, AED, DEF, EFB and
BFC.
EB = 36 – 6 cm = 30 cm
Area of EFB = 30 x 20 ÷ 2 = 300 cm2
Area of DEF = 18 x 20 ÷ 2 = 180 cm2
15
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
The front view, top view and side view of the solid are drawn in the square grid below.
Fill in the blank with Front, Top or Side.
16
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
11. Angela had 3 times as many stickers as Susan at first. Angela then gave 60 stickers to
Susan and bought another 18 stickers. Susan bought some stickers for herself after
receiving stickers from Angela. Susan then had twice as many stickers as Angela.
Susan had 288 stickers in the end. How many stickers did Susan buy?
12. Mr Tay had fewer than 14 packets of chocolates. Each packet contained 15 pieces of
chocolates. He gave away a few packets to his friends before giving an equal number of
pieces of chocolates to each of his 38 pupils. He had 6 pieces of chocolates left for
himself. What was the greatest number of packets of chocolates he gave to his friends?
Ans: 5 packets
17
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
3 3
13. In a library,of the books were English books and of the remaining books were
5 8
Chinese books. The rest were Malay books. There were 133 more English books than
Malay books in the library. How many books were there in the library altogether?
18
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
5 4
14. After Raju spent of his money, Mohan spent of his money and Thomas spent $240,
8 7
each of them had the same amount of money left. Raju had $550 more than Mohan at
first.
(a) How much money did Raju have at first?
(b) How much money did the 3 of them have at first?
Raju -
Mohan
Thomas
$240
8u – 7u = u = 550
Amount Raju had at first = 8u = 8 x 550 = $4400
(b) $10140
19
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
15. The line graph shows the number of cups of sugar cane drink sold each day by Mr Tan
from Wednesday to Sunday.
(a) Mr Tan sold his drink at $1.50 each from Monday to Friday. How much money
did he collect from the sale of the drink on Wednesday and Thursday in all?
(b) Mr Tan sold his drink at $2 on Saturday and Sunday. How much more money did
he collect from the sale of the drink on Saturday than on Sunday?
(b) $120
20
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
16. The total cost of 8 identical thumbdrives and 6 identical pairs of earphones was $460.
The total cost of 2 such thumbdrives and 3 such pairs of earphones was $154.
(a) How much did a pair of earphone cost?
(b) Osman had $100. At most, how many of such pairs of earphones could he buy
with $100?
(b) 3 earphones
21
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems –Nanyang
1
17. Willy, Xavier, Yannis and Zachary shared $690. Yannis received of the money. Willy
5
1 9
received of the total money received by Xavier and Zachary. Xavier received as
5 11
much money as Zachary.
(a) How much money did Willy receive?
(b) How much less money did Yannis receive than Xavier?
(b) $69
22
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
1
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
Show your working clearly in the space provided for each question and write your answers in
the spaces provided.
3
6. In the figure below, 7 of the tank is filled with some water. How much more water is
needed to fill the tank to its brim? Express your answer in litres.
Ans: ___________________
Ans: ___________________
2
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
8. At a shop, 5 m of ribbon was sold at $7.20. Mrs Robinson bought 10 m of ribbon and
had $18 left. If she wanted to buy 30 m of ribbon, how much more money would she
need?
Ans: ___________________
3
9. Ali had 252 oranges and some apples. He used 4 of his oranges to make orange juice.
The ratio of the number of oranges to the number of apples was 7 : 13 in the end.
(b) ______________
3
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
10. Tank A and Tank B had 10.8 m3 of water. After 1.045 m3 of water was poured from Tank
A to B, Tank A had three times as much water as Tank B. How much water was in Tank
A at first?
(Round your answer to 1 decimal place)
Ans: ___________________
1 1
11. Jason has a collection of 200 toy vehicles. 4 of them are buses. 6 of the remainder are
trucks. The rest of them are cars. How many cars are there?
Ans: ___________________
4
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
5 7
12. Devi had 7 as many books as Sarah. Sarah had as many books as Hamidah. After
8
Devi and Hamidah gave a total of 85 books to Sarah, Sarah had 3 times as many books
as Devi. Hamidah then had as many books as Devi.
a) What was the ratio of the number of books Devi had to the number of books
Sarah had to the number of books Hamidah had in the beginning?
Give your answer in the simplest form.
b) How many books did Sarah have in the end?
(b) ______________
5
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
13. In the figure, PQRS is a rectangle. SR = 28 cm. PS = 6 cm. The area of triangle PTU is
12 cm2. PT = VW. The length of TU is half of UV. Find the area of the unshaded parts.
Ans: ___________________
6
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
14. The figure below is made up of square A and rectangle B. The length of rectangle B is 3
cm longer than its breadth. The area of the figure is 90 cm2. Find the perimeter of the
figure.
Ans: ___________________
15. The figure below is formed with three squares. What is the area of the 4 shaded
triangles?
Ans: ___________________
7
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
16. Mr Tan collected $18 760 after selling some chairs and tables. He sold 4 times as many
chairs as tables. He collected $7672 more of the chairs than the tables. Each table cost
$80 more than a chair. Find the price of the table.
Ans: ___________________
8
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
17. Kim Hui had $158 more than Dinesh. At a furniture mall, Kim Hui bought 2 chairs and 5
stools while Dinesh bought 3 chairs and 2 stools. Each chair that they bought cost 3
times as much as a stool.
(a) After buying the chairs and stools, did the difference between the amount of
money Kim Hui and Dinesh had left increase, decrease or remain the same?
(b) Kim Hui had $455 at first. The amount of money Dinesh had at first was 3 times
as much as what he had left in the end. Find the price of a chair.
(b) ______________
9
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
Answer Key
6. 477.12 ℓ
7. 300 cm
8. $10.80
9. a) 117 b) 28 : 13
10. 9.1 m3
11. 125
12. a) 5 : 7: 8 b) 204
13. 132 cm2
14. 42 cm
15. 25 cm2
16. $198
17. a) remains the same b) $54
10
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
Show your working clearly in the space provided for each question and write your answers in
the spaces provided.
3
6. In the figure below, 7 of the tank is filled with some water. How much more water is
needed to fill the tank to its brim? Express your answer in litres.
4
Additional water level =
7 x 56 = 32 cm
Additional volume of water = 32 x 142 x 105 = 477 120 cm3 = 477.12 ℓ
Ans: 477.12 ℓ
BC = 2 ÷ 3 x 90 = 60 cm
Perimeter = 2 x (60 + 90) = 300 cm
Ans: 300 cm
11
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
8. At a shop, 5 m of ribbon was sold at $7.20. Mrs Robinson bought 10 m of ribbon and
had $18 left. If she wanted to buy 30 m of ribbon, how much more money would she
need?
Ans: $10.80
3
9. Ali had 252 oranges and some apples. He used 4 of his oranges to make orange juice.
The ratio of the number of oranges to the number of apples was 7 : 13 in the end.
(b) 28 : 13
12
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
10. Tank A and Tank B had 10.8 m3 of water. After 1.045 m3 of water was poured from Tank
A to B, Tank A had three times as much water as Tank B. How much water was in Tank
A at first?
(Round your answer to 1 decimal place)
3u + u = 10.8
u = 10.8 ÷ 4 = 2.7 m3
Volume of water in tank A at last = 3 x 2.7 = 8.1 m3
Volume of water in Tank A at first = 8.1 + 1.045 = 9.145 m3 ≈ 9.1 m3
Ans: 9.1 m3
1 1
11. Jason has a collection of 200 toy vehicles. 4 of them are buses. 6 of the remainder are
trucks. The rest of them are cars. How many cars are there?
1 1 3 24 6 3 15 5
Fraction of cars = 1 - 4 - 6 x 4 = 24 - 24 - 24 = 24 = 8
5
Number of cars = 8 x 200 = 125
Ans: 125
13
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
5 7
12. Devi had 7 as many books as Sarah. Sarah had as many books as Hamidah. After
8
Devi and Hamidah gave a total of 85 books to Sarah, Sarah had 3 times as many books
as Devi. Hamidah then had as many books as Devi.
a) What was the ratio of the number of books Devi had to the number of books
Sarah had to the number of books Hamidah had in the beginning?
Give your answer in the simplest form.
b) How many books did Sarah have in the end?
5 7 8
At first ratio of Devi vs Sarah vs Hamidah 8 : 8 : 8 5 : 7: 8 5u : 7u : 8u
After Devi and Hamidah gave 85 books to Sarah 5u – 1u : 7u + 1u + 4u : 8u – 4u
4u : 12u : 4u
Ans: (a) 5 : 7: 8
(b) 204
14
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
13. In the figure, PQRS is a rectangle. SR = 28 cm. PS = 6 cm. The area of triangle PTU is
12 cm2. PT = VW. The length of TU is half of UV. Find the area of the unshaded parts.
Let length TU = u
TU + UV = u + 2u = 3u = 6 cm
u = 2 cm
Let length of PT = p
1
Area of PTU = p x 2 x 2 = p = 12
p = 12 cm
1
Area of UVW = 12 x 4 x 2 = 24 cm2
Shaded area = 6 x 28 – 24 – 12 = 132 cm2
14. The figure below is made up of square A and rectangle B. The length of rectangle B is 3
cm longer than its breadth. The area of the figure is 90 cm2. Find the perimeter of the
figure.
Length of A : 3, 4, 5, 6, 7
Area of A : 9, 16, 25, 36, 49
Area of B: 18, 21, 40, 54, 70
Area of figure : 27, 37, 65, 90, 119
Perimeter of figure = (6 + 6+ 6 + 3) x 2 = 42 cm
Ans: 42 cm
15
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
15. The figure below is formed with three squares. What is the area of the 4 shaded
triangles?
Ans: 25 cm2
16
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
16. Mr Tan collected $18 760 after selling some chairs and tables. He sold 4 times as many
chairs as tables. He collected $7672 more of the chairs than the tables. Each table cost
$80 more than a chair. Find the price of the table.
Ans: $198
17
P5 Maths SA1 2017 Paper 2 Word Problems – Raffles
17. Kim Hui had $158 more than Dinesh. At a furniture mall, Kim Hui bought 2 chairs and 5
stools while Dinesh bought 3 chairs and 2 stools. Each chair that they bought cost 3
times as much as a stool.
(a) After buying the chairs and stools, did the difference between the amount of
money Kim Hui and Dinesh had left increase, decrease or remain the same?
(b) Kim Hui had $455 at first. The amount of money Dinesh had at first was 3 times
as much as what he had left in the end. Find the price of a chair.
(a)
Let u = cost of each stool
Cost of each chair = 3u
Therefore, the difference between amount of money of Kim Hui and Dinesh remains the
same.
(b)
Amount Dinesh had at first = 455 – 158 = $297
Amount Dinesh had at last = 297 ÷ 3 = $99
(b) $54
18