Professional Documents
Culture Documents
www.muslimengineer.net
PROBLEM 5.7
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown, and determine the maximum absolute value (a) of the
shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
From A to C:
Fy = 0 : − 300 − V = 0 V = −300 lb
M1 = 0 : (300)( x) + M = 0 M = −300 x
From C to D:
Fy = 0 : − 300 + 730 − V = 0 V = +430 lb
M2 = 0 : (300) x − (730)( x − 4) + M = 0
M = −2920 + 430 x
From D to E:
Fy = 0 : V − 360 + 170 = 0 V = +190 lb
M3 = 0 : (170)(16 − x) − (360)(11 − x) − M = 0
M = −1240 + 190 x
From E to B:
Fy = 0 : V + 170 = 0 V = −170lb
M4 = 0 : (170)(16 − x) − M = 0
M = 2720 − 170 x
(a) V max
= 430 lb
(b) M max
= 1200 lb ⋅ in
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown, and determine the maximum absolute value (a) of the
shear, (b) of the bending moment.
At B, V = 200N, M = 0
SOLUTION
At E + ,
Fy = 0 : V − 200 = 0 V = 200N
ME = 0 : − M − (0.225)(200) = 0
M = −45 N ⋅ m
At D + ,
Fy = 0 : V + 500 − 200 = 0
(a) V = −300 N
M = 45 N ⋅ m
At C + ,
(b) M = 67.5 N ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
www.muslimengineer.net
PROBLEM 5.8 (Continued)
At A,
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear,
(b) of the bending moment.
SOLUTION
Reactions:
M C = 0 : − 2 A + (1)(24) − (1)(40) = 0
A = −8kN = 8kN ↓
Fy = 0 : − 8 − 12 x − V = 0 V = (−8 − 12 x) kN
x
MJ = 0 : − 8x − (12 x) − M = 0
2
M = (−8 x − 6 x 2 ) kN ⋅ m
C to B. 2m < x < 3m
Fy = 0 : V − 40 = 0
V = 40 kN
MK = 0 : − M − (3 − x)(40) = 0
M = (40 x − 120) kN ⋅ m
(b) M max
= 40.0 kN ⋅ m
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
www.muslimengineer.net
PROBLEM 5.10
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and loading
shown, and determine the maximum absolute value (a) of the shear, (b)
of the bending moment.
A to C:
SOLUTION
0 < x < 4 ft
Fy = 0 : − V − 2x = 0 V = −2 x kips
x
M J = 0 : M + (2 x) = 0
2
M = − x kip ⋅ ft
At C, V = −8 kips M = −16 kip ⋅ ft
At D − ,
Fy = 0: − 8 − V = 0 V = −8 kips
At B − ,
Fy = 0 : − 8 − 15 − V = 0
V = −23 kips
(b) M max
= 140.0 kip ⋅ ft
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
Draw the shear and bending-moment diagrams for the beam and
loading shown, and determine the maximum absolute value (a) of
the shear, (b) of the bending moment.
SOLUTION
Reactions:
M A = 0 : 3FEF − (8)(60) − (24)(60) = 0
Fy = 0 : Ay − 60 − 60 = 0 Ay = 120 kips ↑
Fy = 0 :
120 − V = 0
V = 120 kips
FY = 0 : 120 − 60 − V = 0 V = 60 kips
Fy = 0 : V − 60 = 0 V = 60 kips
M J = 0 : − M − 60(24 − x) = 0
M = (60 x − 1440) kip ⋅ in
(a) V max
= 120.0 kips
(b) M max
= 1440 kip ⋅ in = 120.0 kip ⋅ ft
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
www.muslimengineer.net
PROBLEM 5.15
SOLUTION
Reaction at A:
M B = 0: − 4.5 A + (3.0)(3) + (1.5)(3) + (1.8)(4.5)(2.25) = 0 A = 7.05 kN ↑
Use AC as free body.
ΣM C = 0: M C − (7.05)(1.5) + (1.8)(1.5)(0.75) = 0
M C = 8.55 kN ⋅ m = 8.55 × 103 N ⋅ m
1 3 1
I = bh = (80)(300)3 = 180 × 106 mm 4
12 12
= 180 × 10−6 m 4
1
c= (300) = 150 mm = 0.150 m
2
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
www.muslimengineer.net
PROBLEM 5.22
Reactions:
SOLUTION
M D = 0 : 4 A − 64 − (24)(2)(1) = 0 A = 28 kN
Fy = 0 : − 28 + D − (24)(2) = 0 D = 76 kN
A to C: 0 < x < 2m
Fy = 0 : − V − 28 = 0
V = −28 kN
M J = 0 : M + 28x = 0
M = (−28 x) kN ⋅ m
C to D: 2m < x < 4m
Fy = 0 : − V − 28 = 0
V = −28 kN
MJ = 0 : M + 28x − 64 = 0
M = (−28x + 64) kN ⋅ m
D to B: 4m < x < 6m
Fy = 0 :
V − 24(6 − x) = 0
V = (−24 x + 144) kN
MJ = 0 :
6 − x
− M − 24(6 − x) =0
2
M = −12(6 − x) 2 kN ⋅ m
max M = 56 kN ⋅ m = 56 × 103 N ⋅ m
M 56 × 103 N ⋅ m
Normal Stress: σ = = = 116.2 × 106 Pa
S 482 × 10 −6 m3
σ = 116.2 MPa
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
SOLUTION
Reaction at A:
M B = 0 : − 4.8 A + 40 + (25)(3.2)(1.6) = 0
A = 35 kN
Fy = 0 : 35 − V = 0 V = 35 kN
M J = 0 : M + 40 − 35x = 0
M = (30 x − 40) kN ⋅ m
C to B: 1.6 m < x < 4.8m
Fy = 0 : 35 − 25( x − 1.6) − V = 0
V = (−25 x + 75) kN
M K = 0 : M + 40 − 35x
x − 1.6
+ (25)( x − 1.6) =0
2
M 40.5 × 103 N ⋅ m
σ = = = 135.9 × 106 Pa σ = 135.9 MPa
S 298 × 10−6 m3
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
www.muslimengineer.net
PROBLEM 5.81
SOLUTION
Bending moments: MA = 0
M B = 0 + 145.286 = 145.286 kip ⋅ ft
M C = 145.286 + 340 = 485.29 kip ⋅ ft
M D = 485.29 − 108 = 377.29 kip ⋅ ft
M E = 377.29 − 377.286 = 0
|M | 5.2834 × 103
Smin = = = 264.70 in 3
σ all 22
1 3 1
I= (19)3 + 2 (b) (1)3 + (b)(1)(10) 2 = 428.69 + 200.17b
12 4 12
c = 9.5 + 1 = 10.5 in.
I
Smin = = 40.828 + 19.063b = 264.70 b = 11.74 in.
c
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
www.muslimengineer.net
PROBLEM 5.82
SOLUTION
M 6.75 × 103 N ⋅ m
Smin = max
= 6
= 45 × 10−6 m3 = 45 × 103 mm3
σ all 150 × 10 Pa
I min
Smin = I min = c2 Smin = (50)(45 × 103 ) = 2.25 × 106 mm 4
c2
π
I m in =
4
(c 4
2
4
− c1max )
4 4 4
c1max = c24 − I min = (50) 4 − (2.25 × 106 ) = 3.3852 × 106 mm 4
π π
c1max = 42.894 mm
tmin = c2 − c1max = 50 − 42.894 = 7.106 mm
t = 9 mm
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
SOLUTION
yA (1.5)(0.5)(2) + (0.25)(4)(0.5)
Y = =
A (0.5)(2) + (4)(0.5)
= 0.66667 in.
1
I = bh3 + Ad 2
12
1
= (0.5)(2)3 + (0.5)(2)(1.5 − 0.66667) 2
12
1
+ (4)(0.5)3 + (4)(0.5)(0.66667 − 0.25) 2
12
= 1.41667 in 4
1.83333
18 = (8P) P = 1.739 kips
1.41667
For σ b = 6 ksi (tension),
cb
σ b = M max
I x′
0.66667
6 = (8P) P = 1.594 kips
1.41667
Choose smallest value of P: P = 1.594 kips
PROPRIETARY MATERIAL. © 2012 The McGraw-Hill Companies, Inc. All rights reserved. No part of this Manual may be displayed,
reproduced, or distributed in any form or by any means, without the prior written permission of the publisher, or used beyond the limited
distribution to teachers and educators permitted by McGraw-Hill for their individual course preparation. A student using this manual is using it
without permission.
www.muslimengineer.net