Professional Documents
Culture Documents
SECTION B Q11 For 12 months, the sum of the indices = 12. The missing
Module 1: Number patterns and applications one = 12 − (sum of the 11 given indices) = 0.98
1 2 3 4 5 6 7 8 9
D C C A D E B D E 330
Q12 Deseasonalised number = = 351
Module 2: Geometry and trigonometry 0.94
1 2 3 4 5 6 7 8 9
B D A C C D E A D Q13 Deseasonalised number = 373.3 − 3.38 × 6 = 353.02
Module 3: Graphs and relations Actual number = 353.02 × 0.86 = 303.6
1 2 3 4 5 6 7 8 9
D E C A B C E A C
Module 4: Business-related mathematics SECTION B
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Module 1: Number patterns and applications
B C E B E C D A B
Module 5: Networks and decision mathematics Q1 Only sequence D has a common difference of 3.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
B B D D E D C D B x 54
Q2 Common ratio, = , x 2 = 54 × 6 , x = 18 .
Module 6: Matrices 6 x
1 2 3 4 5 6 7 8 9
B D A B D E C E B Q3 84% × 50 = 42 .
Number at the start of second year = 50 + 42 − 40 = 52 .
SECTION A Core: Data analysis
Q4 Assuming 40 sheep are to be sold at the end of each year
Q1 Temperature-numerical; town-categorical. and the % increase remains the same, (the question is not clear
about these)
Q2 The maximum temperatures vary between 15 and 38. S n +1 = (1 + 0.84 )S n − 40 = 1.84S n − 40 , S1 = 50 .
Range = 38 − 15 = 23
Q5 f n +1 = f n + 5 , f 1 = −1 , f 2 = −1 + 5 = 4 , f 3 = 4 + 5 = 9 .
Q3 18 and 19 are outliers because they are less than
Q1 − 1.5IQR .
Q6 12.0 × (1 + 0.03) = 18.15
14
142 Q1 y = 2
Q1 θ = sin −1 = 41.3 .
o
215
Q2 A horizontal line at depth = 10 m cuts the curve at four
RT 45 points.
Q2 The sine rule: o
= ,
sin 108 sin 54 o Q3 Constant M = 220 from t = 4.5 onwards.
45 sin 108 o
RT = = 52.9 .
sin 54 o 220 − 332.5
Q4 Slope (gradient) = = −25 for 0 ≤ t ≤ 4.5
4.5 − 0
Q3 300 − 200 = 100 m M = 220 for 4.5 < t ≤ 6 .
V 6 Q8 The selling price per pan must be greater than $50. ∴either
Q6 Height h = = = 2 m.
A 1.5 × 2 A or C.
TSA = 2(1.5 × 2 ) + 2(1.5 × 2 ) + 2(2 × 2) = 20 m2. For 10 pans, cost = 400 + 50 × 10 = 900 ,
revenue = 90 × 10 = 900 , the same.
Q7 Similar triangles, same ratio for pairs of corresponding
DE 27 Q9 (6,2 ) satisfies all the inequalities (constraints).
sides. = , DE = 18 cm.
24 27 + 9
5
Q1 5% of 4000 = × 4000 = 200 .
100
Free download and print from www.itute.com Do not photocopy © Copyright 2006 itute.com
Q6 Amount borrowed = 2000 − 200 = 1800 Q8 For D, v + f = 5 + 4 = 9 , e + 2 = 10 + 2 = 12 ,
Total amount of 36 monthly instalments = 68 × 36 = 2448 ∴v + f ≠ e + 2 .
Interest = 2448 − 1800 = 648
100 I 100 × 648 Q9 B + G + I = 16 , A + F = 13 , A + C + E + H = 14 , ∴ the
∴r = = = 12
Pt 1800 × 3 earliest start time for J is 16. If BGI is crashed, the earliest start
time for J becomes 14. Maximum reduction in completion time
Q7 After the 20% discount, the price is 80% of the original is 16 − 14 = 2 hours.
price P.
∴ 0.80 P − 80 = 368 , P = 560
Module 6: Matrices
Q8 The balance stays constant within a year for the six years,
and increases at the start of each year, ∴interest is credited 12 36 12 × 1 12 × 3 1 3
annually. The interest increases annually, ∴interest is Q1 = = 12
compounded annually. 0 24 12 × 0 12 × 2 0 2
Use A = PR n −
Q Rn −1 ( )
to find Q. Q = 375.40 .
number of elements in the column of the second matrix.
R −1 3
After n = 10 , A = 15542.41 . 1 0 1 0 1 2
Q3 A 3 = = , B−C = ,
Jenny has paid off 18000 − 15542.41 = 2457.59 0 1 0 1 2 − 1
1 0 1 2 1 2
Module 5: Networks and decision mathematics A 3 (B − C ) = =
0 1 2 − 1 2 − 1
Q1 2
Q4 B
Q2 Intersection 5
1.2 0 145 210 350
Q3 Two vertices ( B and G) have odd degree, the other vertices Q5 MP =
have even degree. At least two Eulerian paths exist. 0 1.35 185 270 410
174 252 420
=
Q4 249.75 364.50 553.50
1 3 4 1
9 10
Q6 X 6 4 = 1 4
8 0 0 3 5
1 2 4 5
(3 × 3) (3 × 2) (3 × 2)
3 7 6
Q7 The following three sets have unique solution .
x = 0 , x + y = 6;
Q5 E
x− y = 3, x+ y = 3;
Q6 Cut x = 8, y = 2 .
e Q8 E
d
Q9 The transition matrix shows that 20% of birds at location A
c
moves to location B, and 0% of birds at location B moves to
b location A every night. Hence the number of birds at location A
will gradually decrease to zero.
a
Q7 C
Free download and print from www.itute.com Do not photocopy © Copyright 2006 itute.com