You are on page 1of 4

ŠKOLA: OŠ ''Kiseljak''

ŠKOLSKA GODINA: 2013. / 2O14.


NASTAVNI PREDMET: Bosanski jezik i književnost
PROFESOR: Sandra Đurić
DATUM: 30. 4. 2014.
RAZRED: VIIa
Nastavna oblast: Književnost
Nastavna jedinica: „Priča kapetana Frana Porporelosa”, Feđa Šehović (2 časa)
Struktura i tip časa: Usvajanje novih znanja
Odgojno-obrazovni ciljevi:
Odgojni: razvijanje ljubavi prema knjizi, razumijevanje djetinjstva kao faze odrastanja, izgrađivanje
pozitivnih osobina ličnosti, razvijanje smisla za humor, razvijanje slobode govora,
Obrazovni: humoristična/šaljiva priča, motivi, ugođaj/raspoloženje, upoznavanje s elementima
izražajnog čitanja, uočavanje i imenovanje pojedinosti u priči, uočavanje i doživljavanje ljepote
jezika/lokalni govori, nepoznate rijeĉi, uočavanje žanrovskih i strukturnih osobenosti humoristične
priče
Funkcionalni: razvijanje, izgrađivanje i formiranje perceptivnih, mentalnih i komunikativnih
sposobnosti
Nastavne metode i postupci: tekst-metoda, metoda usmenog izlaganja i razgovora, metoda
demonstriranja, heuristička metoda, poredbena metoda
Oblici jezičke i socijalne komunikacije: frontalni rad, grupni rad, individualni rad,
Nastavna sredstva pomagala: Čitanka 7, kreda, bilježnica, olovke, nastavni listići

Uvodni dio:

Jedna kineska poslovica nas uči kako „svaka minuta smijeha produžava život za jedan sat“.
Ĉime se sve smijeh može izazvati?
Može li se kroz smijeh govoriti o ozbiljnim stvarima?

Glavni dio sata:


Najava teksta: PRIČA KAPETANA FRANA PORPORELOSA (Feđa Šehović)
Izvesti učenike i podijeliti uloge. Učenici čitaju tekst po ulogama.

Konkretizacija doživljaja:
Likovi iz ove komedije nas žele prije svega nasmijati. Da li su to postigli? Šta je vas
razveselilo?
Interpretacija teksta:
♠ Otkrijmo značenje riječi:
sikuro – sigurno
štiva – brodsko spremište
doika – dolje
subito – odmah
adios senjor – zbogom gospodine
perfeto – potpuno, savršeno
bursa – torba
kučak – pas lardo – vrsta jela, kupus sa slaninom
špek – slanina
oli – ili
afitavati – iznajmiti
imađinati se – zamisliti se
ćeraju – tjeraju
okupator – onaj koji zauzme tuđu zemlju
 Koje je preneseno značenje riječi Pjesnika iz ovog odlomka: “Stavili su mi ovaj
katanac na usta da mučim i mučeći da umrem!”?
 Koji je ozbiljan način na koji možemo razmišljati o “katancu na ustima”?
 Koju slobodu oduzimamo čovjeku kojem stavljamo “katanac na usta”?
 Šta o tome misli Kapetan?
 Ko zna “tajnu otvaranja sramotnog katanca”?
 Jedan filozof je rekao: “U slobodnoj zemlji svima je dozvoljeno misliti što hoće i
govoriti što misle.” (Spinoza)
Protumačite njegove riječi.
 Ipak, lica ove komedije žele nas prije svega nasmijati. Pronađite riječi i izraze kojima
to i postižu! Ta lica govore jezikom grada Dubrovnika i njegove okolice u kojem je
velikih broj riječi italijanskog porijekla. Pronađite te riječi.
Jedan je znanstvenik rekao: “Mašta je važnija od znanja!” (Albert Einstein)
Jedan je vrhunski sportista rekao: “Čovjek bez mašte je čovjek bez krila.” (Muhammad Ali)
Jedan je pisac rekao: “Svaka je zamisao laka kad se ne uzme u obzir stvarnost.” (Marcel
Proust)
Razgovarajte o ovim izrekama.

Sinteza:
Fehim FeĊa Šehović, dramski i prozni pisac, rođen je u Bileći 1930. godine. Živi i radi u
Dubrovniku. Svojom komedijom Priča kapetana Frana Porporelosa nas je želio prije svega
nasmijati, ali i poruĉiti, kako je “U slobodnoj zemlji svima (je) dozvoljeno misliti što hoće i govoriti
što misle.” (Spinoza)

2. dio časa
Ponoviti o usvojeno o komediji na prvom času. Podijeliti učenike u grupe i dati
zadatke.
I grupa Tema i ideja
II grupa Fabula
III grupa Karakterizacija likova
IV grupa Stilska sredstva i dojam o djelu
Učenici izlaze i čitaju rješenja.
Završni dio časa: Sublimirati o komediji.

You might also like