Professional Documents
Culture Documents
Missing Chart DI
Missing Chart DI
given below:
िनदश(1-5): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given missing table shows the total number of books sold by three different shops i.e. P,
Q and R in three different days i.e. Monday, Tuesday and Wednesday.
दी गई अनुप थत तािलका तीन अलग अलग िदनो ं जैसे सोमवार, मंगलवार तथा बुधवार म तीन अलग अलग
दु कानो ं जैसे P, Q तथा R ारा बेची गई िकताबो ं की कुल सं ा को दशाता है ।
1. Find the difference between the total number of books sold by shop Q on Monday and
total number of books sold by shop R on Wednesday?
सोमवार को दु कान Q ारा बेची गई िकताबो ं की कुल सं ा तथा बुधवार को दु कान R ारा बेची गई
िकताबो ं की कुल सं ा के म अंतर ात कीिजए?
a) 280 b) 360
c) 200 d) 320
e) None of these
2. Find the ratio of total number of books sold by shops Q and R on Monday together to the
total number of books sold by all three shops on Tuesday?
सोमवार को दु कान Q तथा R ारा बेची गई िकताबो ं की कुल सं ा से मंगलवार को सभी तीन दु कानो ं ारा
बेची गई िकताबो ं की कुल सं ा का अनुपात ात कीिजए?
a) 4:5 b) 2:3
c) 7:9 d) 3:5
e) None of these
3. Total number of books sold by shop Q on Tuesday is how much more or less than the
total number of books sold by shop R on Wednesday?
मंगलवार को दु कान Q ारा बेची गई िकताबो ं की कुल सं ा, बुधवार को दु कान R ारा बेची गई िकताबो ं
की कुल सं ा से िकतना अिधक या कम है ?
a) 90 b) 180
c) 160 d) 120
e) None of these
4. If the total number of Reasoning book sold by shop P on all three days is 240 less than
the total number of books sold by shop Q on all three days, then find the total number of
Reasoning book sold by shop P on all the three days?
5. Find the average number of books sold by shop P on Monday, total number of books
sold by shop Q on Tuesday and total number of books sold by shop Ron Wednesday?
सोमवार को दु कान P ारा बेची गई िकताबो ं की कुल सं ा, मंगलवार को दु कान Q ारा बेची गई िकताबो ं
की कुल सं ा तथा बुधवार को दु कान R ारा बेची गई िकताबो ं की कुल सं ा का औसत ात कीिजए?
a) 720 b) 480
c) 640 d) 560
e) None of these
Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions
given below:
िनदश(6-10): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given missing table shows the total number of aspirants interviewed by five different
banks in six different cities i.e. Delhi, Pune, Kolkata, Mumbai, Chandigarh and Patna.
दी गई अनुप थत तािलका पां च अलग अलग बको ं ारा छह अलग अलग शहरो ं जैसे िद ी, पुणे, कोलकाता,
मुंबई, चंडीगढ़ तथा पटना म सा ा ार िलए गए अ िथयो ं की कुल सं ा को दशाता है ।
Banks
City
SBI UCO CBI HDFC YES
Delhi 51 54 69 75 54
Pune 63 – 42 84 75
Kolkata 69 66 69 – 54
Mumbai – 42 36 69 54
Chandigarh 30 30 – 45 66
Patna 51 78 60 60 72
Total 336 327 324 369 375
6. What is the respective ratio between the total number of aspirants interviewed by HDFC
banks in Chandigarh and Patna together and that of aspirants interviewed by UCO
banks in the same city?
एचडीएफसी बक ारा चंडीगढ़ तथा पटना म सा ा ार िलए गए अ िथयो ं की कुल सं ा से यूको बक
ारा समान शहरो ं म सा ा ार िलए गए अ िथयो ं की सं ा का संबंिधत अनुपात ात कीिजए?
a) 18:31 b) 15 :29
7. The total number of aspirants interviewed by CBI bank in Kolkata is what percent of the
total number of aspirants interviewed by all the banks together on the same city?
सीबीआई बक ारा कोलकाता म सा ा ार िलए गए अ िथयो ं की कुल सं ा, सभी बको ं ारा समान
शहर म सा ा ार िलए गए अ िथयो ं की कुल सं ा का िकतना ितशत है ?
a) 33.33% b) 23.46%
c) 25.75% d) 32.7%
e) None of these
8. What is the total number of aspirants interviewed by all banks together in Pune?
सभी बको ं ारा पुणे म सा ा ार िलए गए अ िथयो ं की कुल सं ा ा है ?
a) 325 b) 346
c) 309 d) 296
e) None of these
10. Find the difference between the total number of aspirants interviewed by all the banks
together in Mumbai and Chandigarh?
सभी बको ं ारा मुंबई म सा ा ार िलए गए अ िथयो ं की कुल सं ा तथा चंडीगढ़ म सा ा ार िलए गए
अ िथयो ं की कुल सं ा के म अंतर ात कीिजए?
a) 60 b) 48
c) 54 d) 62
e) None of these
Directions (11-15):Study the following information carefully and answer the questions
given below:
िनदश(11-15): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given missing table chart shows the total number of students studying in five different
Institute centers namely P, Q, R, S and T and also given the total number of students studying
Banking course in these centers.
िदया गया अनुप थत तािलका चाट पां च अलग अलग इं टी ूट क ो ं जैसे P, Q, R, S तथा T म पढ़ने वाले
िव ािथयो ं की कुल सं ा को दशाता है और साथ ही इन क ो ं पर बिकंग पा म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की
सं ा भी दी गई है ।
Note:
Number of students studying Banking course in P is 150 less than the number of students
studying SSC course in S.
Average number of the total number of students studying in S and T is 1800. The number of
students studying in SSC course in Q and S is 1560 and 1050 respectively.
Ratio of the number of students studying Banking course in R to the number of students
studying SSC course in T is 21:16.
नोट:
P म बिकंग पा म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की सं ा, S म एसएससी पा म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की सं ा
से 150 कम है ।
S तथा T म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की कुल सं ा का औसत 1800 है । Q तथा S म एसएससी पा म पढ़ने
वाले िव ािथयो ं की सं ा मशः 1560 तथा 1050 है ।
R म बिकंग पा म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की सं ा से T म एसएसी पा म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की सं ा
का अनुपात 21:16 है ।
11. The number of students studying SSC course in P is what percentage of the total
number of students studying in T?
P म एसएससी पा म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की सं ा, T म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की कुल सं ा का
िकतना ितशत है ?
a) 50% b) 30%
c) 45% d) 55%
e) None of these
12. Find the difference between the average number of students studying SSC course in Q
and T and the number of students studying Banking course in R?
Q तथा T म एसएससी पा म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की औसत सं ा और R म बिकंग पा म पढ़ने
वाले िव ािथयो ं की सं ा का अंतर ात कीिजए?
a) 75 b) 165
c) 195 d) 120
e) None of these
14. Ratio of the number of boys to girls studying in R is 3:2 and the number of boys studying
Banking course in R is 960. Find the difference between the number of girls studying
Banking course in R and the number of boys studying SSC course in R?
R म पढ़ने वाले लड़को ं से लड़िकयो ं की सं ा का अनुपात 3:2 है तथा R म बिकंग पा म पढ़ने वाले
लड़को ं की सं ा 960 है । R म बिकंग पा म पढ़ने वाली लड़िकयो ं तथा R म एसएससी पा म
पढ़ने वाले लड़को ं की सं ा के म अंतर ात कीिजए?
a) 99 b) 144
c) 156 d) 63
e) None of these
15. The total number of students studying in U is 20% more than that of Q and the number of
students studying in Banking course in U is 2/3rd more than that of S. Find the number of
students studying in SSC course in U?
U म पढ़ने वाले िव ािथयो ं की कुल सं ा, Q की तुलना म 20% अिधक है तथा U म बिकंग पा म
पढ़ने वाले िव ािथयो ं की सं ा, S की तुलना म 2/3 अिधक है । U म एसएसी पा म पढ़ने वाले
िव ािथयो ं की सं ा ात कीिजए?
a) 984 b) 1650
c) 1782 d) 1275
e) None of these
Directions (16-20):Study the following information carefully and answer the questions
given below:
िनदश(16-20): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given missing table chart shows the total number of male aspirants who appeared for
IBPS PO Pre exam in four different years i.e. 2019, 2020, 2021 and 2022 and also given the
total number of female aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in four different years
and the total number of students who qualified for IBPS PO Mains in four different years.
िदया गया अनुप थत तािलका चाट चार अलग-अलग वष म जैसे 2019, 2020, 2021 तथा 2022 म
आईपीबीएस पीओ ारं िभक परी ा म उप थत होने वाले पु ष उ ीदवारो ं की कुल सं ा को दशाता है तथा
साथ ही चार अलग-अलग वष म आईबीपीएस पीओ ारं िभक परी ा म उप थत होने वाली मिहला अ िथयो ं
की कुल सं ा भी दी गई है तथा चार अलग-अलग वष म आईबीपीएस पीओ मस परी ा के िलए उ ीण होने वाले
िव ािथयो ं की कुल सं ा को दशाता है ।
16. In 2019, if the ratio of the number of male aspirants to female aspirants who did not
qualify for IBPS PO Mains exam in 2019 is 5:2 and the number of male aspirants who
qualified for IBPS PO Mains exam in 2019 is 210 more than the number of male
aspirants who did not qualify for IBPS PO Mains exam in 2019, then find the number of
female aspirants who qualified for IBPS PO Mains exam in 2019?
2019 म, आईबीपीएस पीओ मस परी ा के िलए उ ीण नही ं होने वाले पु ष अ िथयो ं से मिहला
अ िथयो ं का अनुपात 5:2 है तथा 2019 म आईबीपीएस पीओ मस परी ा के िलए उ ीण होने वाले पु ष
अ िथयो ं की सं ा, 2019 म आईबीपीएस पीओ मस परी ा के िलए उ ीण नही ं होने वाले पु ष
अ िथयो ं की सं ा से 210 अिधक है तो 2019 म आईबीपीएस पीओ मस परी ा के िलए उ ीण होने
वाली मिहला अ िथयो ं की सं ा ात कीिजए?
a) 330 b) 510
c) 300 d) 450
e) None of these
17. The total number of female aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in 2019 and
2022 together is what percentage of the number of male aspirants who appeared for
IBPS PO pre exam in 2021?
2019 तथा 2022 म आईबीपीएस पीओ ारं िभक परी ा म उप थत होने वाली मिहला अ िथयो ं की
कुल सं ा, 2021 म आईबीपीएस पीओ ारं िभक परी ा म उप थत होने वाले पु ष अ िथयो ं की
सं ा का िकतना ितशत है ?
a) 118% b) 110%
c) 120% d) 124%
e) None of these
18. If the number of female aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in 2022 is 16%
less than that of male aspirants and the total number of students who qualified for IBPS
PO Mains exam in 2022 is 1050, then find the total number of students who did not
qualify for IBPS PO Mains exam in 2022?
यिद 2022 म आईबीपीएस पीओ ारं िभक परी ा म उप थत होने वाली मिहला अ िथयो ं की सं ा,
पु ष अ िथयो ं की तुलना म 16% कम है तथा 2022 म आईबीपीएस पीओ मस परी ा के िलए उ ीण
19. Find the ratio of the number of male aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in
2019 to the difference between the total number of students who qualified for IBPS PO
Mains exam in 2020 and 2021?
2019 म आईबीपीएस पीओ ारं िभक परी ा म उप थत होने वाले पु ष अ िथयो ं की सं ा से 2020
तथा 2021 म आईबीपीएस पीओ मस परी ा के िलए उ ीण होने वाले िव ािथयो ं की कुल सं ा के अंतर
का अनुपात ात कीिजए?
a) 5:4 b) 4:5
c) 2:3 d) 3:1
e) None of these
20. If the average number of male aspirants and female aspirants who appeared for IBPS
PO Pre exam in 2020 is 450, then find the difference between the total number of
students who did not qualify for IBPS PO Mains exam in 2020 and 2021?
यिद 2020 म आईबीपीएस पीओ ारं िभक परी ा के िलए उप थत होने वाले पु ष अ िथयो ं तथा
मिहला अ िथयो ं की औसत सं ा 450 है तो 2020 तथा 2021 म आईबीपीएस पीओ मस परी ा के
िलए उ ीण नही ं होने वाले िव ािथयो ं की कुल सं ा के म अंतर ात कीिजए?
a) 270 b) 330
c) 210 d) 150
e) None of these
The given pie chart shows the degree and percentage distribution of the total number of
plants (Shisham, Babul and Sandal) planted in five different district i.e. Lucknow, Varanasi,
Mathura, Kanpur and Meerut of Uttar Pradesh during the week-long Van Mahotsav 2022.
िदया गया पाई चाट पूरे स ाह चलने वाले वन महो व 2022 के दौरान उ र दे श के पां च अलग अलग िजलो ं
जैसे लखनऊ, वाराणसी, मथुरा, कानपुर तथा मेरठ म लगाए गए पौधो ं (शीशम, बबूल तथा चंदन) की कुल सं ा
के िड ी तथा ितशत िवतरण को दशाता है ।
Meerut Lucknow
O
75.6% 61.2
Kanpur Varanasi
(x+20)% (x+12)%
Mathura
x%
Note: The total number of plants plated in five different district = 162000
नोट: पां च अलग-अलग िजलो ं म लगाए गए पौधो ं की कुल सं ा = 162000
21. The total number of plants planted in Lucknow and Meerut together is how much more
than the total number of plants planted in Kanpur?
लखनऊ तथा मेरठ म लगाए गए पौधो ं की कुल सं ा, कानपुर म लगाए गए पौधो ं की कुल सं ा से
िकतना अिधक है ?
a) 12960 b) 7560
c) 16200 d) 11520
e) None of these
22. Find the ratio of the total number of plants planted in Kanpur to the total number of
plants planted in Lucknow and Varanasi together?
कानपुर म लगाए गए पौधो ं की कुल सं ा से लखनऊ तथा वाराणसी म लगाए गए पौधो ं की कुल सं ा
का अनुपात ात कीिजए?
a) 18:23 b) 11:17
c) 7:15 d) 10:13
e) None of these
23. If the ratio of the number of Shisham, Babul and Sandal plants planted in Meerut is
2:4:1 respectively, then find the difference between the total number of Shisham and
Sandal plants planted in Meerut and the number of Babul plants planted in the same
district?
यिद मेरठ म लगाए गए शीशम, बबूल तथा चंदन के पौधो ं की सं ा का अनुपात मशः 2:4:1 है तो मेरठ
म लगाए गए शीशम तथा चंदन के पौधो ं की कुल सं ा और समान िजले म लगाए गए बबूल के पौधो ं की
कुल सं ा के म अंतर ात कीिजए?
a) 5580 b) 4860
c) 6300 d) 4140
e) None of these
25. If the number of Shisham and Babul plants planted in Mathura is 2160 more and 3240
more than the number of Sandal plants planted in the same district, the number of
Sandal plants planted in Mathura is what percentage less than the number of Shisham
plants planted in Mathura?
यिद मथुरा म लगाए गए शीशम तथा बबूल के पौधो ं की सं ा, समान िजले म लगाए गए चंदन के पौधो ं की
सं ा से 2160 तथा 3240 अिधक है तो मथुरा म लगाए गए चंदन के पौधो ं की सं ा, मथुरा म लगाए गए
शीशम के पौधो ं की सं ा से िकतने ितशत कम है ?
a) 66.66% b) 33.33%
c) 37.5% d) 67.5%
e) None of these
Directions (26-30): Study the following information carefully and answer the
questions given below.
िनदश(26-30): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given pie chart shows the percentage distribution of the total number of Mobile Phone
sold in a shop in five different months i.e. January, February, March, April and May.
िदया गया पाई चाट एक दु कान ारा पां च अलग-अलग महीनो ं जैसे जनवरी, फरवरी, माच, अ ैल तथा मई म बेचे
गए मोबाइल फोन की कुल सं ा का ितशत िवतरण दशाता है ।
May January
86.4
O 72O
February
2.5x+192
April
O
64.8
March
x
Note:
If the number of Mobile Phones sold in every month is greater than 1200, then the ratio of the
26. Find the difference between the total number of Mobile and Power Bank sold in
February and the number of Power Bank sold in May?
फरवरी म बेचे गए मोबाइल तथा पावर बक की कुल सं ा और मई म बेचे गए पावर बक की सं ा के
म अंतर ात कीिजए?
a) 2168 b) 2144
c) 1824 d) 1944
e) None of these
27. If the number of Mobile Phones sold in June is 25% more than that of in the previous
month and the number of Power Bank sold in June is 20% more than that of March, find
the total number of Mobile and Power Bank sold in June?
यिद जून म बेचे गए मोबाइल फोन की सं ा, िपछले महीने की तुलना म 25% अिधक है तथा जून म बेचे
गए पावर बक की सं ा, माच की तुलना म 20% अिधक है तो जून म बेचे गए मोबाइल तथा पावर बक की
कुल सं ा ात कीिजए?
a) 3120 b) 2600
c) 2800 d) 2880
e) None of these
28. The number of Mobile Phones sold in January is what percentage more or less than the
number of Power Bank sold in March?
जनवरी म बेचे गए मोबाइल फोन की सं ा, माच म बेचे गए पावर बक की सं ा से िकतने ितशत
अिधक या कम है ?
a) 50% more b) 60% more
c) 80% more d) 70% more
e) None of these
29. If the number of headphones sold in January is the average of the number of Mobile
and Power Bank sold in the same month and the ratio of the number of headphones to
Mobile Phones sold in March is 9:4, then find the difference between the number of
headphones sold in January and March?
यिद जनवरी म बेचे गए हे डफोस ं की सं ा, समान महीने म बेचे गए मोबाइल तथा पावर बक की सं ा
के औसत के बराबर है और माच म बेचे गए हे डफोन से मोबाइल फोन की सं ा का अनुपात 9:4 है तो
जनवरी तथा माच म बेचे गए हे डफो की सं ा के म अंतर ात कीिजए?
a) 72 b) 80
c) 60 d) 120
e) None of these
Directions (31-35): Study the following information carefully and answer the
questions given below.
िनदश(31-35): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given missing table chart shows the sum of the number of Yellow and Blue Flowers sold
in five different stores i.e. P, Q, R, S and T and also given the sum of the number of Blue and
Red Flowers sold in five different stores and the sum of the number Yellow and Red Flowers
sold in five different stores.
Total number of Flowers sold = Number of Yellow Flowers sold + Number of Blue Flowers
sold + Number of Red Flowers sold
िदया गया अनुप थत तािलका चाट पां च दु कानो ं P, Q, R, S तथा T म बेचे गए पीले तथा नीले फूलो ं की सं ा का
योग दशाता है तथा साथ ही अलग अलग पां च दु कानो ं म बेचे गए नीले तथा लाल फूलो ं की सं ा का योग दशाता
है तथा पां च अलग अलग दु कानो ं म पीले तथा लाल फूलो ं की सं ा का योग भी दशाता है ।
बेचे गए फूलो ं की कुल सं ा = बेचे गए पीले फूलो ं की सं ा + बेचे गए नीले फूलो ं की सं ा + बेचे गए लाल
फूलो ं की सं ा
2380
1960
1750
1540 1400 1540 1470
1330
1190
1120
980
P Q R S T
Yello+Blue Blue+ Red Red+Yellow
Note:
The total number of Flowers sold in stores R and S is 2940 and 2450 respectively and the
31. If the total number of Flowers sold in store U is 12.5% more than that of store Q and the
number of Yellow Flowers sold in store U is 420 more than that of Blue Flowers sold and
the number of Red Flowers sold in store U is 210 more than that of Blue Flowers sold,
then find the number of Blue Flowers sold in store U?
यिद दु कान U म बेचे गए फूलो ं की कुल सं ा, दु कान Q की तुलना म 12.5% अिधक है तथा दु कान U म
बेचे गए पीले फूलो ं की कुल सं ा, बेचे गए नीले फूलो ं की सं ा से 420 अिधक है तथा दु कान U म बेचे
गए लाल फूलो ं की कुल सं ा, बेचे गए नीले फूलो ं की सं ा से 210 अिधक है तो दु कान U म बेचे गए
नीले फूलो ं की सं ा ात कीिजए?
a) 490 b) 350
c) 630 d) 560
e) None of these
32. The number of Blue Flowers sold in stores P and T together is what percentage more
than the number of Yellow Flowers sold in store R?
दु कानो ं P तथा T म बेचे गए नीले फूलो ं की सं ा, दु कान R म बेचे गए पीले फूलो ं की सं ा से िकतने
ितशत अिधक है ?
a) 10% b) 12%
c) 8% d) 15%
e) None of these
33. Find the difference between the number of Yellow Flowers sold in store Q and the
number of Blue Flowers sold in stores Q and R together?
दु कान Q म बेचे गए पीले फूलो ं की सं ा तथा दु कान Q तथा R म बेचे गए नीले फूलो ं की सं ा के म
अंतर ात कीिजए?
a) 490 b) 210
c) 630 d) 350
e) None of these
34. If the number of Yellow, Blue and Red Flowers unsold in store T is 280, 350 and 210
respectively, then find the total number of Blue Flowers in store T is what percentage of
the sum of the total number of Yellow and Red Flowers in the same store?
यिद दु कान T म ना िबके ए पीले, नीले तथा लाल फूलो ं की सं ा मशः 280, 350 तथा 210 है तो
दु कान T म नीले फूलो ं की कुल सं ा, समान दु कान म पीले तथा लाल फूलो ं की कुल सं ा के योग का
िकतना ितशत है ?
a) 40% b) 55%
c) 50% d) 45%
e) None of these
Directions (36-40): Study the following information carefully and answer the
questions given below.
िनदश(36-40): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given table shows the number of employees likes five different fruits in different
companies.
दी गई तािलका अलग-अलग कंपिनयो ं म पां च अलग-अलग फलो ं को पसंद करने वाले कमचा रयो ं की सं ा
को दशाता है |
Note: The value of the question has to be considered in all the solutions.
36. If the ratio number of employees likes Apple, Grapes and Mango from Dell company is
2:3:1, then what is the average number of employees likes Apple from all the
companies together?
यिद डे ल कंपनी से सेब, अंगूर तथा आम पसंद करने वाले कमचा रयो ं की सं ा का अनुपात 2:3:1 है तो
सभी कंपिनयो ं को िमलाकर सेब पसंद करने वाले कमचा रयो ं की औसत सं ा ा है ?
a) 10056 b) 11604
c) 12417 d) 17673
e) None of these
37. If the ratio of the number of employees likes Orange in Wipro and TCS is 6:5 and the
total number of employees likes Mango in all the companies together is 9075 less than
the total number of employees likes Orange in all the companies together, then what is
the number of employees likes Mango in Dell?
यिद िव ो तथा टीसीएस म संतरा पसंद करने वाले कमचा रयो ं की सं ा का अनुपात 6:5 है तथा सभी
कंपिनयो ं को िमलाकर आम पसंद करने वाले कमचा रयो ं की कुल सं ा, सभी कंपिनयो ं को िमलाकर
38. If the ratio of the number of employees likes Banana from TCS and Dell is 3:5, then
what is the ratio of the number of employees likes Grapes in TCS to the number of
employees likes Apple from HCL?
यिद टीसीएस तथा डे ल म केला पसंद करने वाले कमचा रयो ं की सं ा का अनुपात 3:5 है तो टीसीएस म
अंगूर पसंद करने वाले कमचा रयो ं की सं ा से एचसीएल म सेब पसंद करने वाले कमचा रयो ं की सं ा
का अनुपात ा है ?
a) 103:107 b) 89:91
c) 77:81 d) 110:111
e) None of these
39. If the ratio of the number of male to female employees likes Grapes in Infosys is 7:8 and
the ratio of the male to female employees likes Apple in HCL is 4:3, then what is the
difference between the number of male employees likes Grapes and Apple in Infosys
and HCL together respectively and female employees likes Grapes and Apple in
Infosys and HCL together respectively?
यिद इं फोिसस म अंगूर पसंद करने वाले पु ष से मिहला कमचा रयो ं का अनुपात 7:8 है तथा एचसीएल म
सेब पसंद करने वाले पु ष से मिहला कमचा रयो ं का अनुपात 4:3 है तो इं फोिसस तथा एचसीएल म अंगूर
तथा सेब पसंद करने वाले पु ष कमचा रयो ं की सं ा और इं फोिसस तथा एचसीएल म अंगूर तथा सेब
पसंद करने वाली मिहला कमचा रयो ं की सं ा के म अंतर ात कीिजए?
a) 660 b) 720
c) 750 d) 810
e) None of these
40. What is the ratio of the number of employees like Orange in Dell to the number of
employees likes Apple in TCS?
डे ल कंपनी म संतरा पसंद करने वाले कमचा रयो ं की सं ा से टीसीएस म सेब पसंद करने वाले
कमचा रयो ं की सं ा का अनुपात ा है ?
a) 101:53 b) 79:23
c) 99:52 d) 111:107
e) None of these
Directions (41-45): Study the following information carefully and answer the
questions given below.
िनदश(41-45): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given table shows the number of students in six different colleges in 2022.
दी गई तािलका 2022 म छह अलग अलग कॉलेज के िव ािथयो ं की सं ा को दशाता है ।
Number of Arts students in College M and the number of Science students in College Q in
the ratio of 17: 16. Ratio of the number of Arts students in College N to number of Commerce
students in College R is 14: 15.
कॉलेज M म कला िव ािथयो ं की सं ा तथा कॉलेज Q म िव ान िव ािथयो ं की सं ा का अनुपात 17:16 है ।
कॉलेज N म कला िव ािथयो ं की सं ा से कॉलेज R म वािण िव ािथयो ं की सं ा का अनुपात 14:15 है ।
41. What is the average number of Commerce students in all the colleges together?
सभी कॉलेजो ं म वािण िव ािथयो ं की औसत सं ा ा है ?
a) 16272 b) 16284
c) 16290 d) 16296
e) None of these
42. Ratio of number of males in Science, Arts and Commerce in College R is 4: 5: 3, then
what is sum of the number of females in Science and Commerce students together in
College R?
कॉलेज R म िव ान, कला तथा वािण म पु षो ं की सं ा का अनुपात 4:5:3 है तो कॉलेज R म िव ान
तथा वािण म मिहला िव ािथयो ं की सं ा का योग ा होगा?
a) 33450 b) 33360
c) 33240 d) 33150
e) None of these
43. What is the difference between the number of Commerce student in College O and
College R together and the number of Science students in College M and College O
together?
कॉलेज O तथा R म वािण िव ािथयो ं की सं ा और कॉलेज M तथा O म िव ान िव ािथयो ं की सं ा
के म अंतर ा है ?
a) 3000 b) 3300
44. If the ratio of males in Science, Arts and Commerce students in College N and College
Q is 6: 5: 4 and 4: 5: 3 respectively, then number of females in Arts in College N is
approximately what percent of the number of females in Science in College Q?
यिद कॉलेज N तथा कॉलेज Q म िव ान, कला तथा वािण म पु ष िव ािथयो ं का अनुपात मशः
6:5:4 तथा 4:5:3 है तो कॉलेज N म कला म मिहला िव ािथयो ं की सं ा, कॉलेज Q म िव ान म मिहला
िव ािथयो ं की सं ा का लगभग िकतना ितशत है ?
a) 88.46% b) 89.27%
c) 84.80% d) 92.58%
e) 95.69%
45. Number of males and females in College P in 2023 increased by 20% and 15%
respectively. If the ratio of the number of Science, Arts and Commerce students in 2023
in College P is 5: 4: 6, then the number of females in Arts in 2023 is what percent of the
number of Science females in 2022?
2023 म कॉलेज P म पु षो ं तथा मिहलाओं की सं ा मशः 20% तथा 15% से बढ़ जाती है । यिद
2023 म कॉलेज P म िव ान, कला तथा वािण म िव ािथयो ं की सं ा का अनुपात 5:4:6 है तो 2023 म
कला म मिहला िव ािथयो ं की सं ा, 2022 म िव ान म मिहला िव ािथयो ं की सं ा का िकतना ितशत
है ?
a) 30% b) 35%
c) 40% d) Can't be determined
e) None of these
Directions (46-50): Study the following information carefully and answer the
questions given below.
िनदश(46-50): िन िल खत जानकारी को ान से पढ़ और नीचे िदए गए ो ं के उ र द।
The given table shows the number of Males, Females and Children living in the different
places (Rohini, Model Town, Nehru Place, Rajendra Nagar and Laxmi Nagar) of Delhi in
2022. Ratio between the Male Children and Female Children is also given. Some of the data
in the table are missing, which you have to calculate according to the questions given below
दी गई तािलका 2022 म िद ी के अलग-अलग थानो ं (रोिहणी, मॉडल टाउन, नेह ेस, राज नगर तथा
ल ी नगर) म रहने वाले पु षो,ं मिहलाओं तथा ब ो ं की सं ा को दशाता है । पु ष ब ो ं तथा मिहला ब ो ं के
म का अनुपात भी िदया गया है । तािलका म कुछ मान अनुप थत है िजसे आपको नीचे िदए गए के आधार
पर ात करना है ।
46. If the ratio of the Males and Females from Nehru Place is in the ratio of 14:11, then find
the difference between the Males and Females from Nehru?
यिद नेह ेस से पु ष तथा मिहलाओं का अनुपात 14:11 है तो नेह ेस से पु षो ं तथा मिहलाओं का
अंतर ात कीिजए?
a) 23450 b) 24990
c) 26250 d) 26320
e) 24640
47. Find out the total number of female children from all the places together?
सभी थानो ं को िमलाकर मिहला ब ो ं की कुल सं ा ात कीिजए?
a) 94150 b) 91700
c) 101850 d) 85750
e) 100940
48. The total number of Males and Females from Nehru Place and Rajendra Nagar is
approximately what percentage more or less than the total number of Male Children
from all the places together?
नेह ेस तथा राज नगर से पु षो ं तथा मिहलाओं की कुल सं ा, सभी थानो ं को िमलाकर पु ष
ब ो ं की कुल सं ा से लगभग िकतने ितशत अिधक या कम है ?
a) 236% more b) 256% more
c) 248% more d) 272% more
e) 266% more
49. In the next year, there will be a 15% increase in the population of Model Town, while the
percentage increase in Males and Females is 10% and 12% respectively. Find by what
percentage increase or decrease in Children population as compared to last year?
अगले वष मॉडल टाउन की जनसं ा म 15% की वृ होगी, जबिक पु षो ं तथा मिहलाओं का ितशत
मश 10% तथा 12% से बढ़ जाएगा। ात कीिजए िक िपछले वष की तुलना म, ब ो ं की जनसं ा म
िकतने ितशत की वृ या कमी होगी?
Directions (1-5):
Total number of books sold by shop P on Wednesday = 1560 - (440+280) = 840
Total number of books sold by shop R on Wednesday = 2040 - (840+400)=800
Total number of books sold by shop R on Monday = 1400 - (800 + 240)= 360
Total number of books sold by shop Q on Monday =1400 - (440 + 360) = 600
Total number of books sold by shop Q on all the three days = 600 + 680 + 400 = 1680
Total number of books sold by all the three shops on Monday, Tuesday and Wednesday =
1560 + 1680 + 1400 = 4640
Shop Monday Tuesday Wednesday Total
P 440 280 840 1560
Q 600 680 400 1680
R 360 240 800 1400
Total 1400 1200 2040 4640
1. Answer: C
Required difference=800 – 600= 200
2. Answer: A
Total number of books sold by shops P, Q and R on Tuesday = 1200
Total number of books sold by shops Q and R on Monday = 600+ 360= 960
Required ratio=960: 1200=4:5
3. Answer: D
Total number of books sold by shop Q on Tuesday= 680
Total number of books sold by shop Ron Wednesday = 800
Required difference = 800 – 680 =120
4. Answer: B
Total number of books sold by shop Q on all three days = 600+ 680+ 400= 1680
Total number of ice creams sold by shop P on all three days = 1680 – 240= 1440
5. Answer: C
Required average=(4400+ 680+ 800)/3= 1920/3= 640
Directions (6-10):
Total number of aspirants interviewed by SBI Bank in Mumbai = 336 – (51 + 63 + 69 + 30 + 51)
= 72
Total number of aspirants interviewed by UCO Bank in Pune = 327 – (54 + 66 + 42+ 30 + 78) =
57
Banks
City
SBI UCO CBI HDFC YES
Delhi 51 54 69 75 54
Pune 63 57 42 84 75
Kolkata 69 66 69 36 54
Mumbai 72 42 36 69 54
Chandigarh 30 30 48 45 66
Patna 51 78 60 60 72
Total 336 327 324 369 375
6. Answer: D
Total number of aspirants interviewed by HDFC bank in Chandigarh and Patna = (45 +
60) = 105
Total number of aspirants interviewed by UCO bank in Chandigarh and Patna = (30 +
78) = 108
Required ratio= 105:108 = 35:36
7. Answer:B
The total number of aspirants interviewed by CBI bank in Kolkata = 69
The total number of aspirants interviewed by all the banks together in Kolkata= (69 + 66
+ 69 + 36 + 54) = 294
69
Required percentage = ´ 100 = 23.46
294
8. Answer: E
The total number of aspirants interviewed by all banks together in Pune= (63 + 57 + 42 +
84 + 75)= 321
9. Answer: A
The total number of aspirants interviewed by HDFC Bank in Mumbai= 69
The total number of aspirants interviewed by HDFC Bank in Kolkata 36
(69 - 36) 33
Required percentage= ´ 100 = Ì91.66
36 36
10. Answer: C
The total number of aspirants interviewed by all the banks together in Mumbai= (72 + 42
+ 36 + 69 + 54)= 273
The total number of aspirants interviewed by all the banks together in Chandigarh= (30
+ 30 + 48 + 45 + 66)= 219
Required difference= 273 – 219 = 54
11) Answer: A
1005
Required percentage = ´ 100 = 50
2010
12) Answer: C
Required difference = 1575 – (1560 + 1200)/2 = 1575 – 1380 = 195
13) Answer: B
Required ratio = (675 + 1575) : 1200 = 2250 : 1200 = 15:8
14) Answer: A
Number of boys studying in R = 2460 * 3/5 = 1476
Number of girls studying in R = 2460 – 1476 = 984
Number of boys studying SSC course in R = 1476 – 960 = 516
Number of girls studying Banking course in R = 1575 – 960 = 615
Required difference = 615 – 516 = 99
15) Answer: C
Directions (16-20):
The total number of aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in 2019 = 810 + 450 =
1260
The total number of aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in 2021 = 900 + 540 =
1440
The total number of aspirants who did not qualify for IBPS PO Mains exam in 2021 = 1440 –
930 = 510
Shop The number of The number The total The total number
male aspirants of female number of of aspirants who
who appear for aspirants who aspirants who did not qualify
IBPS PO Pre appear for IBPS qualified for IBPS IBPS PO Mains
Exam PO Pre Exam PO Mains Exam Exam
17) Answer: C
The total number of female aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in 2019 and
2022 together = 450 + 630 = 1080
1080
Required percentage = ´ 100 = 120
900
18) Answer: B
The number of male aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in 2022 =
630
´ 100 = 750
84
The total number of aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in 2022 = 750 + 630 =
1380
The total number of aspirants who did not qualify for IBPS PO Mains exam in 2022 = 1380 –
1050 = 330
20) Answer: A
The total number of aspirants who appeared for IBPS PO Pre exam in 2020 = 450 * 2 =
900
The total number of aspirants who did not qualify for IBPS PO Mains exam in 2020 = 900
– 660 = 240
Required difference = 510 – 240 = 270
Directions (21-25):
100 = 17 + X + 12 + X + X + 20 + 21
100 = 70+ 3X
3X = 30
X= 10
Percentage of the total number of plants planted in Varanasi = (10 + 12)% = 22%
Percentage of the total number of plants planted in Mathura = 10%
Percentage of the total number of plants planted in Kanpur = (10 + 20)% = 30%
The total number of plants planted in Lucknow = 162000 * 17/100 = 27540
The total number of plants planted in Varanasi = 162000 * 22/100 = 35640
The total number of plants planted in Mathura = 162000 * 10/100 = 16200
The total number of plants planted in Kanpur = 162000 * 30/100 = 48600
The total number of plants planted in Meerut = 162000 * 21/100 = 34020
21) Answer: A
The total number of plants planted in Lucknow and Meerut together = 27540 + 34020 =
61560
Required difference = 61560 – 48600 = 12960
22) Answer: D
The total number of plants planted in Lucknow and Varanasi together = 27540 + 35640
= 63180
Required ratio = 48600 : 63180 = 10:13
23) Answer: B
The total number of Shisham and Sandal plants planted in Meerut = 34020 * (2 + 1)/(2 +
4 + 1) = 34020 * 3/7 = 14580
The number of Babul plants planted in Meerut = 34020 – 14580 = 19440
Required difference = 19440 – 14580 = 4860
24) Answer: A
The total number of plants planted in Agra = 35640 * 6/11 = 19440
Required average = (19440 + 48600)/2 = 68040/2 = 34020
Directions (26-30):
January:
Number of Mobile Phone sold = 6400 * 20/100 = 1280
Number of Power Banks sold = 1280 * 11/8 = 1760
February:
Number of Mobile Phone sold = 2.5 * 640 + 192 = 1600 + 192 = 1792
Number of Power Banks sold = 1792 * 11/8 = 2464
March:
Number of Mobile Phone sold = 640
Number of Power Banks sold = 640 * 5/4 = 800
April:
Number of Mobile Phone sold = 6400 * 18/100 = 1152
Number of Power Banks sold = 1152 * 5/4 = 1440
May:
Number of Mobile Phone sold = 6400 * 24/100 = 1536
Number of Power Banks sold = 1536 * 11/8 = 2112
27) Answer: D
Number of Mobile Phones sold in 2021 = 1536 * 125/100 = 1920
Number of Power Bank sold in 2021 = 800 * 120/100 = 960
Total number of Mobile Phones and Power Banks sold in 2021 = 1920 + 960 = 2880
28) Answer: B
Required percentage = (1280 – 800)/800 * 100 = 480/800 * 100 = 60% more
29) Answer: B
Number of Headphone sold in 2016 = (1280 + 1760)/2 = 3040/2 = 1520
Number of Headphone sold in 2018= 640 * 9/4 = 1440
Required difference = 1520 – 1440 = 80
30) Answer: D
Required ratio = 640:1760 = 4:11
Directions (31-35):
Store P:
The total number of Flowers sold = (1540 + 1400+ 1120)/2 = 4060/2 = 2030
The number of Yellow Flowers sold = 2030 – 1400 = 630
The number of Blue Flowers sold = 2030 – 1120= 910
The number of Red Flowers sold = 2030 – 1540= 490
Store Q:
The number of Yellow Flowers sold = 1190*11/(11+6) = 1190*11/17 = 770
The number of Blue Flowers sold = 1190 – 770= 420
The number of Red flowers sold = 420*15/6 = 1050
The total number of flowers sold = 770+ 420+ 1050 = 2240
Store R:
The total number of flowers sold = 2940
The number of Yellow flowers sold = 2940 – 1540= 1400
The number of Blue flowers sold = 2940 – 2380= 560
The number of Red flowers sold = 2940 – 1400 –560= 980
Store S:
The total number of flowers sold = 2450
The number of Blue flowers sold = 2450 – 1960= 490
The number of Red flowers sold = 2450 – 1330= 1120
The number of Yellow flowers sold = 2450 – 490- 1120 = 840
Store T:
The total number of flowers sold = (980+ 1750+ 1470)/2 = 2100
The number of Yellow flowers sold = 2100 – 1750= 350
31) Answer: C
Let the number of Blue flowers sold in store U = x
And the number of Yellow flowers sold in store U = x+ 420
And the number of Red flowers sold in store U = x+ 210
The total number of flowers sold in store U = 2240*112.5/100
= 2240*9/8 = 2520
x+x+420+x+210 = 2520
3x = 1890
x = 630
The number of Blue flowers sold in store U = 630
32) Answer: A
The number of Blue flowers sold in stores P and T = 910+ 630 = 1540
Required percentage = (1540- 1400)/1400*100 = 10%
33) Answer: B
The number of Blue flowers sold in stores Q and R = 420+ 560 = 980
Required difference = 980 – 770= 210
34) Answer: C
The total number of Blue flowers manufactured in store T = 630+ 350 = 980
The total number of Yellow and Red flowers manufactured in store T = 350+ 280+ 1120+
210 = 1960
Required percentage = 980/1960*100 = 50%
35) Answer: D
The total number of flowers sold in store T = 2100
Required ratio = 2100: 1120 = 15:8
Directions (36-40):
36) Answer: E
Number of employees likes Apple from Wipro = 45000 * 35/100 = 15750
Number of employees likes Apple from Infosys = 15/100 * 54000 = 8100
Number of employees likes Apple from HCL = 35/100 * 36000 = 12600
37) Answer: C
Number of employees likes Orange from Wipro = 6/5 * 20/100 * 22500 = 5400
Number of employees likes Orange from Infosys = 20/100 * 54000 = 10800
Number of employees likes Orange from HCL = 15/100 * 36000 = 5400
Number of employees likes Orange from Dell = 37500 * 25/100 = 9375
Number of employees likes Orange from TCS = 20/100 * 22500 = 4500
Total number of employees likes Orange = 5400 + 10800 + 5400 + 9375 + 4500 = 35475
Total number of employees like Mango = 35475 – 9075 = 26400
Number of employees likes Mango from Wipro = 10/100 * 45000 = 4500
Number of employees likes Mango from Infosys = 15/100 * 54000 = 8100
Number of employees likes Mango from HCL = 36000 * 10/100 = 3600
Number of employees likes Mango from TCS = 12/100 * 22500 = 2700
Number of employees likes Mango from Dell = 26400 – 4500 – 8100 – 3600 – 2700 =
7500
38) Answer: E
Number of the employees likes Banana in TCS = 3/5 * 37500 * 15/100 = 3375
% percentage of employees like Banana in TCS = 3375/22500 * 100 = 15%
Number of employees likes Grapes from TCS = 37/100 * 22500 = 8325
Required ratio = 8325:35 * 360 = 37:56
39) Answer: B
Number of male employees likes Grapes in Infosys = 30/100 * 54000 * 7/15 = 7560
Number of female employees likes Grapes in Infosys = 30/100 * 54000 * 8/15 = 8640
Number of male employees likes Apple in HCL = 36000 * 35/100 * 4/7 = 7200
Number of female employees likes Apple in HCL = 36000 * 35/100 * 3/7 = 3600
Required difference = (7560 + 7200) – (8640 + 5400) = 720
40) Answer: E
Required ratio = 375*25: 225*16
= 125:48
Directions (41-45):
Number of males in College M = 45900
Number of females in College M = 30600
Total number of students in College M = 45900 + 30600 = 76500
Number of Science students in College M = 76500 * 30/100 = 22950
Number of Arts students in College M = 76500 * 36/100 = 27540
Number of Commerce students in College M = 76500 * 34/100 = 26010
Total number of students in College R = 108000
Number of females in College R = 63000
Number of males in College R = 108000 – 63000 = 45000
Number of Arts students in College R = 108000 * 45/100 = 48600
Number of Commerce students in College R = 108000 * 20/100 = 21600
Percentage of students
College Students Males Females
Science Arts Commerce
M 76500 45900 30600 22950 27540 26010
N 50400 31500 18900 14112 20160 16128
41) Answer: A
Required average = (26010 + 16128 + 11250 + 6804 + 15840 + 21600)/6 = 16272
42) Answer: D
Number of males in Science in College R = 4/12 * 45000 = 15000
Number of females in Science in College R = 37800 – 15000 = 22800
43) Answer: C
Number of Commerce students in College O and College R = 11250 + 21600 = 32850
Number of Science students in College O and College M = 22950 + 13500 = 36450
Required difference = 36450 – 32850 = 3600
44) Answer: A
Number of Arts males in College N = 31500 * 5/15 = 10500
Number of Arts females in College N = 20160 – 10500 = 9660
Number of Science males in College Q = 45000 * 4/12 = 15000
Number of Science females in College Q = 25920 – 15000 = 10920
Required percentage = 9660/10920 * 100 = 88.46%
45) Answer: D
We can't find the answer of the question.
Directions (46-50):
46) Answer: B
Total Population of Nehru Place = 245000
Total number of ( Males + Females) of Nehru Place = 245000 × 85/100 = 208250
The difference between the Males and Females of Nehru Place =
208250
´ (14 - 11) = 24990
25
47) Answer: B
Total number of female children from all the places together = 5250 + 16800 + 17150 +
21000 + 31500 = 91700
48) Answer: E
The total number of Males and Females from the Nehru Place and Rajendra Nagar =
208250 + 133000 = 341250
The total number of Male Children from all the places = 6300 + 25200 + 19600 + 21000
+ 21000 = 93100
341250 - 93100
The required percentage = ´ 100 = 266.54% é 266% more
93100
49) Answer: C
In the next year, There is 15% increase in the population of Model Town =
115
´ 210000 = 241500
100
110
For 10 % increase in Males Population = ´ 84000 = 92400
100
112
For 12% increase in Females population = ´ 84000 = 94080
100
Now, the total number of Children population = 241500 – 92400 – 94080 = 55020
(55020 - 42000 )
The required percentage = ´ 100 = 31% Increase
42000
50) Answer: E
As per the data in the above table, We Can't determine the total number of Males and
Females from Nehru Place individually