Professional Documents
Culture Documents
Part a
Base year 1 2 3 4 5
Risk-adjusted $5,000.00 $5,500.00 $6,050.00 $6,655.00 $7,320.50 $8,052.55
Book Equity $750.00 $880.00 $1,028.50 $1,197.90 $1,390.90 $1,610.51 1. Error on net income projection: -1/2 poin
Reguluatory C 15.00% 16.00% 17.00% 18.00% 19.00% 20.00% 2. Error on estimating reinvestment: -1 poin
3. Math errors: -1/2 point each
Net income $150.00 $165.00 $181.50 $199.65 $219.62 $241.58
- Reinvestment $130.00 $148.50 $169.40 $193.00 $219.62
FCFE $35.00 $33.00 $30.25 $26.62 $21.96
Part b
Return on equ 15.00%
Expected grow 3.00% 1. Wrong ROE: -1 point
Payout ratio 80.0% 2. Did not use net income in year 6: -1 poin
Cost of equit 9.00% 3. Did not compute payout ratio correctly: -
Expected net $248.82 4. Math errors: -1/2 point each
Expected FCFE $199.06
Terminal valu $3,317.65
Part c
FCFE $35.00 $33.00 $30.25 $26.62 $21.96 1. Discounted terminal value at wrong rate:
Terminal Value $3,317.65 2. Did not consider PV of FCFE for first 5
PV (at 12%) $31.25 $26.31 $21.53 $16.92 $1,894.99 3. Tried to use option value approach (with
Value of equi $1,990.99 4. Errors on treasury stock approach: -1 po
+ Exercise p 200
Value of equi $2,190.99
Number of sh 60
Value per sha $36.52
Problem 2
Part a
Expected gro 80%
Operating ma -50% 1. Wrong input into regression: -1/2 point each
Earnings Du 1 2. Did not multiply by right revenue: -1/2 point
Expected EV/ 22.8
Sales today = 10
EV today = 228
Part b
Expected gro 10% 1. Wrong input into regression: -1/2 point each
Operating ma 20% 2. Did not multiply by right revenue: -1/2 point
Earnings Du 0
Expected EV/S 10.3
Sales in year $188.96
EV at the end $1,946.26
Part c
EV at the end $1,946.26 1. Did not net out debt in year 5: -1 point
- Debt (20% $389.25 2. Did not compute PV of terminal value: -1 point
Value of equi $1,557.00 3. Did not net out current value of equity: -1 point
Cost of equity $0.15 Value of equity today = PV of FCFE for next 5 years + PV of equity at end of year 5
PV of equity $774.11
Value of equi $228.00
PV of FCFE fo $546.11 ! This is the PV of new equity issues for next 5 years
Problem 3
Griffin Leblow Combined
Revenues $2,000 $1,000 $3,000
Expected EBI $200 $150 $420
Tax rate 40% 40% 40%
Beta (Levere 1.2 1.2 1.31180124
Debt to capita 20% 20% 30%
Cost of equit 9.20% 9.20% 9.87%
Pre-tax cost o 4.00% 4.00% 4.00%
Expected grow 2% 2% 2%
Invested capit $1,200.00 $900.00 $2,100.00
Parts a &b
EBIT (1-t) 120 90 1. Did not compute cost of capital correctly: -1/2 point
Return on inv 10.00% 10.00% 2. Did not compute reinvestment rate correctly: -1/2 point
Cost of capita 7.8400% 7.8400% 3. Math errors: -1/2 point each
Reinvestment 20.0% 20.0%
Enterprise Va $1,643.84 $1,232.88
Part c
EBIT (1-t) 252
Return on inv 12.00% 1. Did not compute new cash flow correctly: -1/2 point
Cost of capita 7.63% 2. Did not recompute reinvestment rate correctly: -1/2 poin
Reinvestment 16.67% 3. Forgot to relever beta: -1 point
Enterprise Va 3730.30584 4. Math errors: -1/2 point each
Value of Syn $853.59
Problem 4
Status Quo Change in Control
Revenues 500 750
Pre-tax Oper $60.00 80
Tax Rate 40% 30%
Invested capit 400 500
Risk free rate 2.50% 2.50%
Beta 1.00 1.15
Cost of Equit 8.50% 10.55%
Pre-tax cost of debt 4.50%
Debt ratio 0.00% 20%
Cost of capita 8.50% ###
Expected gro 2.50% 2.50%
Part a
Expected grow 2.50% 1. Did not compute cost of capital correctly: -1/2 point
ROIC = 9.00% 2. Did not compute reinvestment rate correctly: -1/2 point
Reinvestment 27.78% 3. Math errors: -1/2 point each
Value of ente $433.33
Part b
Return on cap 11.20% 1. Did not estimate after-tax income correctly: -1/2 point
Reinvestment 22.32% 2. Did not estimate reinvestment rate correctly: -1/2 pont
Value of ente $671.30 3. Did not relever beta: -1/2 point
- Upfront in $100.00 4. Did not estimate after-tax cost of debt correctly: -1/2 point
Net value $571.30 5. Did not net out upfront cost: -1/2 point
Problem 5
Part a
Most recent yearStart of most recent year
Revenues $2,000 Net Fixed As $1,300
EBITDA $500 Cash $100
EBIT $400 Non-cash Cur $200
Interest expe $50 Total Asse $1,600
Taxable Inco $350 Non-debt Curr $100
Taxes $105 Debt $500
Net Income $245 Equity $1,000
Total Liabi $1,600
Part b
Annual cash 470 ! (50*10 - 40 ! Don't forget depreciation & taxes
PV over 10 yea $3,153.74 1. PV of cash flows wrong: -1 point
2. Error on other inputs: -1/2 point each
Stock Pri ### Annualized continuou2.00% 3. Error on option valuation: -1 to -2 points (depending on magnitude)
d2 = -0.51409
N(d2) = 0.303596
Problem 2
All Retail ET Luxury Retai Online Retail ETF
EV/Sales 0.90 2.25 7.50
After-tax operating margin (next year) 6.00% 16.00% NA
Sales/Capital Ratio 2.00 1.25 6.00
Expected growth rate in operating incom 3.00% 3.00% NA
Part c Part c
The combined company has a less optimized capital structure than that the individual units
All or could have.
nothing
The operating income, taxes and growth rate that we are using is just the sum of the divisonal values and thus
the change in value cannot be because of improved efficiency, lower taxes or higher growth. The only number
where there is potential variation is the cost of capital.
Problem 4
StreamTV DigiMovies DigiStream (combined) Part a.
Revenues $1,000.00 $800.00 $1,800.00 1. Error on return on capital: -1 point
Pre-tax operating income $100.00 $60.00 $150.00 2. Error on reinvestment rate: -1/2 to -1 poin
Effective tax rate 40.00% 20.00% 20% Part b.
Invested capital $800.00 $400.00 $1,200.00 1. Error on operating income: -1 point
Expected growth rate 2% 2% 5% 2. Error on taxes: -1/2 point
Cost of capital 10% 10% 10% 3. Error on reinvestment: -1 point
4. Error on return on capital in year 5: -1 po
Return on capital 7.65% 12.24% 5. Error on valuation: -1/2 to -1 point
Reinvestment Rate 26.14% 16.34% 6. Error on calculating synergy value: -1 po
Reinvestment $15.69 $7.84
Value of Business $565.00 $512.00 $1,077.00
Part b
Base 1 2 3 4 5
Operating Income $150.00 $157.50 $165.38 $173.64 $182.33 $191.44
Effective tax rate 20% 20% 20% 20% 20% 20%
After-tax Operating Income 120 126 132.3 138.915 145.86075 153.153788
- Reinvestment $23.53 $24.00 $24.48 $24.97 $25.47 $25.98
FCFF $102.00 $107.82 $113.95 $120.39 $127.18
$1,621.49
Invested capital 1200 $1,224.00 $1,248.48 $1,273.45 $1,298.92 $1,324.90
After-tax return on capital 10.50% 10.81% 11.13% 11.45% 11.79%
Reinvestment Rate 16.96%
Present Value at 10% $92.73 $89.11 $85.61 $82.23 $1,085.78
Value of combined firm $1,435.45
- Upfront cost of moving to Singapore $150.00
- Value of standalone firms $1,077.00
Value of synergy $208.45
I computed return on capital based on invested capital at the end of the prior year, but if you used the current year'
Problem 5
Part a. Part a
S= 450 Any input that is wrong: -1/2 point
K= 500
T= 12.00
Standard deviation = 30%
Cost of delay (if any) = 8.33% ! Iused 1/n, but I was lenient and gave a lot of leeway on this input.
Part b
i. Redix has limited access to capital, unpredictable reinvestment needs and earns a return on capita
There is no value to the option if you have unlimited accesss to capital or if your projects don't earn more than the cost of capital.
Part c
Value of Zee TV = $1,500.00 1. Any input error: -1/2 point each
Value of expansion option 2. Error on Black Scholes: -1 point
S = Value of expanding today = $1,500.00 d1 = 1.06824247 3. Error on computing value of deal: -1 poin
K = Cost of expanding today = $1,000.00 N(d1) = 0.85729442
t= 5
Standard deviation = 40% d2 = 0.17381527
Risk free rate = 3% N(d2) = 0.56899468
Part b
All or nothing
Part c
t error: -1/2 point each
Black Scholes: -1 point
computing value of deal: -1 point
Problem 1
a. Expected cash flows
Invested Capital = 120
Return on invested capital = 12.50%
Expected growth rate = 15%
Reinvestment rate = 120%
Cost of capital (next 5 years) 9%
Most recent 1 2 3 4 5
After-tax operating income $15.00 $17.25 $19.84 $22.81 $26.24 $30.17
- Reinvestment $20.70 $23.81 $27.38 $31.48 $36.20
FCFF -$3.45 -$3.97 -$4.56 -$5.25 -$6.03
PV at 9% -$3.17 -$3.34 -$3.52 -$3.72 -$3.92
Value of FCFF (next 5 years) -$17.67
b. Imputed ROIC forever
Value of equity today = $268.50
+ Debt $45.00
- Cash $15.00
Enterprise value today $298.50
- Value of FCFF (from part a) -$17.67
Value of terminal value today $316.17
Future value of terminal value= $486.46
Value of terminal value = 486.46 = 30.17 (1.025) (1-.025/.125)/(X - .025)
Solving for X,
Cost of capital in perpetuity = 7.59%
Problem 2
Average:
Current 1981-2013
Forward PE 20 12
Return on equity 15% 12%
Expected nominal growth (in per 3% 4%
T.Bond rate = 3% 5%
a. Normalized ERP
PE = (1- g/ ROE)/ (Cost of equity -g) g/ ROE = Payout ratio
12 = (1-..04/.12)/(Cost of equity-.04)
Cost of equity = 9.56%
Equity Risk Premium = 4.56%
b. Implied ERP
Cost of equity = 7.5556%
Fair PE today = 17.56
Actual PE = 20.00
Stocks are over priced -13.89%
c. Breakeven growth
Cost of equity = 7.56%
PE = 20 = (1-g/.15)/(.0756-g) ! The payout ratio will change as the growth rate changes
Solving for g,
Expected growth rate = 3.83%
Problem 3
EBIT (1-t) ROC Growth rate Reinvestment FCFF Cost of capitaValue
Alcoholic Beverages $10.00 5.00% 2% 40.00% $6.00 7% $120.00
Restaurants $60.00 20% 2% 10.00% $54.00 8% $900.00
Corporate -$9.00 1.50% -$9.00 7.50% -$150.00
Intrinsic value of company $870.00
Post-divestiture
Problem 4
Delta
Applianc CafeCoz Combined company
es
Revenues $100.00 $25.00 $125.00
After-tax operating
$10.00 $5.00 $15.00
Unlevered beta for
income
0.8 0.8 0.8
sector
Debt/Capital ratio 20.00% 0.00% 20.00%
Invested Capital $100.00 $25.00 $125.00
Return on capital 10.00% 20.00% 12.00%
Expected growth rate = 3.00% 3.00% 3.00%
Reinvestment Rate 30.0% 15.00% 25.00%
Levered Beta = 0.92 2.00 0.92
Cost of equity 7.60% 13.00% 7.60%
Cost of capital 6.68% 0.13 6.68%
Value of business $190.22 $42.50 $305.71
Value added from $115.49
Price paid on
acquisitoin = $85.00
acquisition
Value added= $30.49
(destroyed) =
Value of Delta, post-
acquisition = $220.71
Problem 5
a. DCF value of equity
DCF value of assets = 800 If you have a going concern, the liquidity discounts on the assets are irrelevant.
- Market value of debt 600 Market value of debt
Value of equity (DCF)
= 200
=
b. Probability of default
Face value of debt = 1000
PV of face value @
riskfree rate = 888.487048
Market value of debt = 600
Probability of default = 32.47% Probability over 4 years
Annual probability (not
needed) = 7.28%
c. Equity as a
liquidation
Stock Price=option $712.50 T.Bond rate= 3.00%
Strike Price= ### Variance= 0.250000
Expiration (in years) = 4 Annualized dividend 0.00%
d1 = 0.281025
N(d1) = 0.610654
d2 = -0.71898
N(d2) = 0.236078
Part a.
Did not compute cost of capital for Delta correctly: -1 point
Did not compute reinvestment rate: -1 point
Part b.
Did not compute cost of capital for CafeCoz correctly: -1 point
Did not compute reinvestment rate: -1 point
Part c.
Did not net out price paid to CafeCoz: -1 point
Did not revalue combined company correctly: -1 point
! All or nothing
Value of operating assets = 2460 1. Did not add cash: -1/2 point
+ Cash 150 2. Did not add minority holding: -1/2 point
- Debt 500
+ Minority holding 290 ! Since the problem was worded ambiguously, I gave full credit if you added .1(290) = 29
Value of equity 2400
Problem 2
Brand Name Generic
EV/Sales 1.4 0.6
Generic Companies
EV/Sales 0.6 ! Did not set up equation for EV/Sales: -1 point
After-tax margin 4% 2. Did not compute reinvestment: -1 point
Expected growth rate = 3% 3. Math error: -1/2 point
Return on capital = 0.12
Reinvestment Rate 0.25
EV/Sales = After-tax margin (1- Reinvestment Rate)/ (Cost of captial -g)
0.60 = 0.04 (1-.25)/ (Cost of capital -.03)
Cost of capital 8.00%
Problem 3
Zuma Alta
After-tax Operating Income $100.00 R$ 50.00
Invested Capital $800.00 R$ 250.00
Cost of equity 9% 16%
After-tax cost of debt 3% 6%
Debt ratio 40% 20%
Expected growth 2.5% 6%
Problem 4
EBIT (1-t) Book equity Book debt Cost of capitaExpected growROIC Reinvestment
Steel $100.00 $600.00 $200.00 8% 2.50% 12.50% 20%
Chemicals $50.00 $400.00 $100.00 10% 2.00% 10.00% 20%
Real Estate $60.00 $600.00 $600.00 8% 3.00% 5.00% 60%
Value of company
Problem 5
1 2 3 4 5 Beyond
FCFF -$100.00 -$50.00 $50.00 $75.00 $100.00 Grows 3% forever
Cost of capital 15% 15% 15% 15% 15% 10%
$1,471.43
Value today = -$86.96 -$37.81 $32.88 $42.88 $781.28
Value of business = $732.27
+ Cash from VC 150 ! Since the cash will be held by the firm, the post money value = Value of business + Cash
Overall value $882.27
% of firm to VC 17.00%
0.9511
0.8543
Problem 1 Note
High Growth Stable Growth If you compute your ROC without netting out cash,
Expected growth rate (next 3 years ) = 20% 3% it will be 12%. You should still get full credit if
Return on invested capital = 15% 15% everything else is based on 12%. The final value per
Reinvestment rate = 133.33% 20.0% share should be about $5.81.
1 2 3 Term year
EBIT (1 -t) $72.00 $86.40 $103.68 $106.79
- Reinvestment $96.00 $115.20 $138.24 $21.36
FCFF -$24.00 -$28.80 -$34.56 $85.43
Terminal value $1,220.46
Cost of capital 12% 11% 10% 10%
Cumulative cost of capital 1.1200 1.2432 1.36752
Present value -$21.43 -$23.17 $867.19
Value of operatng assets $822.60
+ Cash $100.00
- Debt $200.00
Value of equity $722.60
+ Exercise proceeds from options $100.00 ! Even though the strike price> stock price, it is < intrinsic value per share.
/ Number of shares (with options) 120.00 ! Add the options outstanding
Value per share $6.85
Problem 2
Pre-tax operating margin for retail = 10%
EV/Sales ratio for retail = 0.85
EV for retail business = 425
- Debt 105
Equity value of retail business 320
Part b
Intrinsic value of equity = 480
Book value of equity = 400
PBV ratio = 1.2
Problem 3
SmartCell LitCell
After-tax Operating Income next year $100.00 $15.00
Book value of equity $400.00 $100.00
Book value of debt $150.00 $0.00
Cash $50.00 $0.00
Number of shares 100 5
Cost of capital 9% 10%
Part a
SmartCell LitCell Combined
Return on invested capital 20% 15%
Reinvestment Rate 15.00% 20.00%
Value of operating assets $1,416.67 $171.43 1588.09524
+ Cash $50.00 $0.00
- Debt $150.00 $0.00
Value of equity $1,316.67 $171.43
Intrinsic value/share $13.17 $34.29
Exchange Ratio = 2.60397830018 ! Offer 2.60 shares of SmartCell shares for every LitCell share
Part b
Invested capital in combined firm = 600
Return on capital for combined firm = 20% Notes
After-tax operating income = 120 The key in this part of the problem is to recognize that both
Reinvestment rate = 15.00% companies' values will be affected by the presence of synergy.
Cost of capital 9% You cannot just adjust just the acquiring company's value (for
Value of operating assets, with synergy $1,700.00 of the synergy) or the target company's value (for it's share). O
Value of operating assets, no synergy $1,588.10 give away that you are not doing both is if your value per shar
Value of synergy = $111.90 for either company remains unchanged from part a. Note that
both company's share values go up after you introduce synerg
LitCell's portion of synergy = $67.14
LitCell's intrinsic value of equity = $171.43
Total value of equity (with synergy) = $238.57
LitCell's value per share = $47.71
Exchange ratio = 3.50472193075 ! Offer 3.506 shares of SmartCell shares for every LitCell share
Problem 4
Packaged Goods Toiletries Combined firm
Invested Capital $600.00 $900.00 $1,500.00
After-tax Operating Income next year= $66.00 $54.00 $120.00
Part a
Return on capital for company = 8.00%
Reinvestment Rate = 25.00%
Part c
Stock price today = Status quo value (1- prob of change) + Optimal value (Prob of management change)
3.00 = 2.24 (1-X) + 6.12 (X)
Solving for X,
Probability of management change 19.59%
Problem 5
a. Value the rental building based on rental income
Expected rental income next year = 4800000
After-tax rental income = 2880000
Cost of capital = 8%
Expected growth rate in perpetuity = 2%
Value of rental property = 48000000
d1 = 0.05728541
N(d1) = 0.52284108
d2 = -1.2843554
N(d2) = 0.09950882
Value of the option to expand = $3,568,488.37 ! Without a cost of delay, the value of the option is $23.6 million and
you should full credit for that answer.
Total value of building = $51,568,488.37 ! Add to value from part a
Grading guidelines
C without netting out cash, Part a
d still get full credit if 1. Error on reinvestment rate: -1 point
n 12%. The final value per 2. Other math errors: -0.5 point each
Part b
Did not recompute reinvestment rate: -1 point
Math errors: -0.5 point each
Part c
Did not use cumulated WACC:-1 point
Did not do exercise value adjustment: -1 point
1. Did not subtract out all debt to get to equity value for retail: -1/2 point
2. Used wrong book value to get equity value for financial: -1 point
3. Subtracted out debt from financial equity value: -1 point
! Used book value of equity for whole firm (not just fin svces): -1/2 point
# Stores 100 90 80 70 60 50
Capital Invested $200.00 $180.00 $160.00 $140.00 $120.00 $100.00
Part b
Expected growth in perpetuity = 3%
Reinvestment rate in stable growth = 25.00% ! 3%/12%
Cost of capital in stable growth = 8.00%
After-tax Operating income in year 6 = $12.36
Terminal Value = $185.40
Part c
Value of the going concern.
Operating cash flows $34.40 $33.80 $33.20 $32.60 $32.00
Terminal Value $185.40
PV @ 10% $31.27 $27.93 $24.94 $22.27 $134.99
Value of the firm as going concern = $241.40
Problem 2
For the three business with EV multiples
Estimated value of Steel business = 600 ! Used equity value as enterprise value for f
Estimated value of technology business 1250 ! Did not allocate net debt correctly: -1 poin
Estimated value of chemical business = 250 ! Other errors: -0.5 point each
Total enterprise value of non-financial b 2100
- Estimated net debt for non-financial s 500 ! See below for allocation of net debt
Value of equity in non-financial busines 1600
+ Value of equity in financial business 600
Value of equity in the company = 2200
Value per share = 22
Part b
Market value of equity = $2,500.00 ! Error in backing out EV for steel: -1 point
+ Net Debt for company = $1,000.00 ! Error in computing imputed ROC: -0.5 po
Enterprise value for firm = $3,500.00
- Enterprise value of technology $1,250.00
- Enterprise value of chemicals $250.00
- Enterprise value of financial services $1,100.00
Breakeven Enterprise value for steel $900.00
EV/EBITDA multiple 9
Breakeven return on capital = 20.00% ! 3.0 + 30(.2) = 9
Problem 3
Part a
After-tax operating income = $15.00 ! Did not compute reinvestment: -1 point
Return on capital = 10.00% ! Other errors: -1/2 point each
Reinvestment rate = 30.00%
Cost of capital = 9.00%
Expected growth rate = 3.00%
Value as stand alone firm = 180.25
Part b
Debt ratio at optimal = 20% ! Used acquirer's debt ratio and/or cost of debt: -1 point
After-tax cost of debt at optimal = 3% ! Did not relever beta at new debt ratio: -1 point
Beta at optimal = 1.15 ! Computed value of control incorrectly: -1 point
Cost of equity at optimal = 9.7500%
Cost of capital at optimal = 8.400%
Value at new cost of capital = $200.28
Value of control = $20.03
Part c
Depreciation with new book value = $15.00 ! Did not compute tax benefit correctly: -1 point
Depreciation with old book value = $12.50 ! Other errors: -1/2 point each
Incremental depreciation = $2.50
Tax savings from depreciation = $1.00
PV of incremental depreciation = $6.59 ! Discounted at Dellwood's cost of capital
Problem 4
a. Status Quo Value High growth Stable growth ! Did not compute current reinvestment rate correctly: -1 point
Reinvestment rate = 0.75 25.00% ! Did not adjust reinvestment rate in terminal value: -1 point
Return on capital = 8.00% 8.00% ! Other errors: -1/2 point each
Expected growth rate for next 5 years = 6% 2%
Cost of capital 10% 10%
1 2 3 4 5 Term year
After-tax Operating income 21.2 22.472 23.82032 25.2495392 26.7645116 27.2998018
- Reinvestment 15.9 16.854 17.86524 18.9371544 20.0733837 6.82495045
FCFF 5.3 5.618 5.95508 6.3123848 6.69112789 20.4748513
Terminal value 255.935642
Present value 4.81818182 4.64297521 4.47413974 4.31144375 163.070561
Value of operating assets today 181.317302
Value per share = 18.1317302 ! 10 million shares outstanding
b. Optimal value
Reinvestment rate = 20% ! Used 2% growth rate with 20% RIR and 12% ROC (not consistent): -
Return on capital = 12% ! Did not consider the effect on number of shares: -1/2 point to -1 point
New Cost of capital = 9%
Expected growth rate in perpetuity = 2.400%
Value of the operating assets = 248.242424
- Debt $120.00
Value of equity in firm = $128.24
/ Number of shares outstanding = 3.38176783 ! I am assuming buyback at old stock price of $18.13 but that is unrealistic. See
Value of equity per share = $37.92 below for a more realistic estimate… But I wll full give you full credit.
Problem 5
a. The monopolist.
The cost of holding off on exercising the option will be greater if you are in a competitive business. Your cost of delay will not be 1/12 but
1/Number of years before a competitor develops a product. That will lower the option value.
b. If gold prices go up and volatility decreases. The increase in price will make more reserves viable. The decrease in volatility will reduce the
option value and thus make it more likely that the reserves will be developed. (The will be worth more as developed DCFs than undeveloped options)
c. Companies that earn high excess returns (you need that for the project to have value) and unpredictable reinvestment needs (which increases the
option value of holding that excess debt capacity)
d.
S = Value of the assets = 40 ! Option inputs wrong: -1/2 point each
K = Face value of payments on debt = 60 ! Option value wrong: -1 point
t = Duration of the debt = 5 ! Made wrong judgment on whether to buy or not: -1/2 point
Riskless rate = 2%
Standard deviation in firm value = 30%
of debt: -1 point
Problem 2
Start with the median grocery store
After-tax operating margin = 0.03 ! Half the ma ! Errors on margin or ROC: -1 point ! Wrong cost of capital = -1 point
Sales/Capital ratio 3 ! 1.5 the sales to capital ratio of Trader Jack's ! Other errors: -0.5 point each
Return on capital = 9% Math errors: -0.5 point Math errors: -0.5 point
Reinvestment rate = 33.33%
EV/Sales ratio = 0.4 !
Therefore, cost of capital = 0.08 ! 0.4 = 0.03 (1-.3333)/(r -.03)
Now try Trader Jack's
After-tax operating margin 6% ! 180/300
Capital invested = $150.00 ! After tax operating income/ ROC
Sales to capital ratio = 2 ! Sales/Capital invested
Return on capital = 0.12
Reinvestment rate = 0.25
EV/Sales ratio = 0.9
Part b.
EV/Sales for LW = 1.25
Now assume that the margin drops to 4.5% and revenues increase by 10% ! Did not adjust EV/Sales ratio =
For value to be unchanged, new EV/Sales ratio = 1.13636364 ! Wrong margin = 0.5 point
Plug into the regression equation and solve for g ! Math errors: -0.5 point
1.1364 = 0.35 + 15 (g) + 7.5 (.045)
New growth rate = 2.99%
Problem 3
Keiko Matterhorn Combined firm
EBIT (1-t) expected next year 100 80
Revenues 1000 1250 ! Errors on indiviual company valuations: -1 point
Book Capital invested 1000 1000 ! Math errors: -0.5 point
Expected growth 3% 3%
Cost of capital 9% 9%
$ Reinvestment 30 30 120
Combined firm
Reinvestment rate = 0.66666667 ! Wrong reinvestment rate: -1 point
Return on capital = 12% ! Math errors: -0.5 point
Expected growth rate = 0.08
Bse year EBIT 174.757282 ! I took the 3% growth out. I gave you full credit even if you used 180.
1 2 3 4 Term year
EBIT (1-t) $188.74 $203.84 $220.14 $237.76 $244.89
- Reinvestment $125.83 $135.89 $146.76 $158.50 $61.22
FCFF $62.91 $67.95 $73.38 $79.25 $183.67
Terminal value $3,061.10
Present value $57.72 $57.19 $56.66 $2,224.70
Value of firm today = $2,396.27
Value with no synergy = $2,000.00
Value of synergy = $396.27 ! If you use 180 in year 1, synergy value = 285
Problem 4
Return on capital now = 0.06
Reinvestment rate now = 0.5 ! Wrong ROC or reinvestment rate: -1 point
Cost of equity now = 20.3200%
After-tax cost of debt now= 0.072
Cost of capital now = 0.09824
Value today = 351.699883
Problem 5
S = Liquidation value = 120 ! EV*EBITDA = 150 million; in liquidation, you lose another 20%
K = Face value of debt = 200
t = Weighted duration = 7
r =Long term Tbond rate = 4% ! Error on liquidation value = -1 point
Standard deviation in firm value = 30% ! Firm value, not equity value Error on weighted duration = =0.5 point
Error on standard devaition = -0.5 point
Valeu of equity as an option
N(d1) 0.5422
N(d2) 0.2458
Value of the call = 27.91 ! All or nothing, given your inputs
Value of debt = 92.09
Interest rate on debt = 0.1172
Default probability = 75.42% ! 1 - N(d2) ! All or nothing, given your output
Default spread = 0.0772 ! Interest rate on debt - riskfree rate
! No reinvestment : -1.5 points
! Wrong reinvestment: -1 point
Problem 2 Current 1 2 3
Revenues 500 600 700 800
Net Income 50 72 98 128
PE = 4.5 + 80 (Revenue growth - next 3 years) + 40 (Net Profit margin)
Current values
Revenue growth = 16.96% ! I gave full credit, if you used arithmetic avera
Net Profit Margin 10.00% margin over three years (13-14%), which yields
PE = 22.07
Equity value today = 1103.42838
/ Number of shares 100
Value per share = $11.03
To earn 25% as the return each year ! Scaling up PE ratio will not work since earnin
Required return = 25% ! Failed to compute equity value in three years:
Expected value per share = 21.5513356 ! Failed to compute margin in year 3: -1/2 to -1
Equity value in 3 years = 2155.13356
PE ratio = 16.8369809
Net Profit margin in 3 years = 0.16
Imputed growth rate = 7.42%
Problem 3
Hardware Software
EBIT (1-t) 50 50 ! Errors in computing reinvestment rate: -1 poin
Book value of capital 1000 400 ! Math errors: -1/2 point
Expected growth rate 3% 3%
Cost of capital 9% 10%
Return on capital 0.05 0.125
Reinvestment rate 60.00% 24.00%
Value of the firm 343.333333 559.142857 902.47619
b. If you were able to double your reinvestment rate in the software business
Reinvestment rate for next 3 years = 48.00% ! Used 6% as the growth rate forever: -1 point
Expected growth rate for next 3 years = 6.00% ! Other errors: -1/2 to -1 point
1 2 3 Term year
EBIT (1-t) 53 56.18
59.5508 61.337324
Reinvestment 25.44 26.9664
28.584384 14.7209578
FCFF 27.56 29.2136
30.966416 46.6163662
Terminal value 665.948089
PV 25.0545455 24.1434711 523.602183
Value = 572.800199
Current value = 559.142857
Increase in value = 13.6573421
Problem 4
Flava Inca Combined firm
Market value of equtiy 800 800 ! EBIT of combined firm incorrect: -1 point
Maket value of debt 200 200 ! New growth rate not computed: -1 point
Cost of equity 9% 9% ! Cost of equity not recomputed: -1.5 point
After-tax cost of debt 4% 4% ! Other errors: -1/2 to -1 point each
Expected growth rate = 2% 2%
Return on capital 10% 10%
Tax rate 40% 40%
Equity ratio = 0.8 0.8
Cost of capital = 8.000% 8.000%
Current FCFF 60 60
Current EBIT (1-t) 75 75
Problem 5
After-tax operating income 15 ! Math errors: -1 point
Reinvestment rate 0.2
Cost of caital 11%
Growth rate 3%
Value of firm 150
! Did not compute new reinvestment rate for stable growth: -1 point
t rate is negative)
credit, if you used arithmetic average growth rare (20%) and the average
three years (13-14%), which yields a higher PE ratio.
incorrect: -1 point
mputed: -1 point
mputed: -1.5 point
Problem 1
1 2 3 4 5
Revenues $50 $175 $350 $575 $700
Operating income -$6.00 -$2.00 $3.00 $25.00 $70.00
a.
Operating income -$6.00 -$2.00 $3.00 $25.00 $70.00
NOL at end of year $11.00 $13.00 $10.00 $0.00 $0.00
Taxes $0.00 $0.00 $0.00 $6.00 $28.00
EBIT (1-t) -$6.00 -$2.00 $3.00 $19.00 $42.00
Reinvestment $12.50 $31.33 $43.67 $56.25 $31.25
FCFF -$18.50 -$33.33 -$40.67 -$37.25 $10.75
PV -$15.55 -$23.53 -$24.14 -$18.58 $4.50
d. Value today
PV of FCFF = -$77.29
PV of terminal value = $207.18
Value of operating assets = $129.89
+ Cash $10.00
Value of firm (equity) $139.89
Problem 2
Expected growth rate after year 5 = 4%
Expected EBITDA/Sales in year 5 = 12.50%
Expected EV/EBITDA in 5 years = 6
Expected EBITDA in year 5 = 500
Expected EV in year 5 = 3000
EV today (based on expected EV) - 1702.28057
- Debt today 1000
+ Cash today 250
Value of equity today = 952.280567
Actual equity value today = 200
Probability of dstress = 79.00% ! You get 44% if you use enterprise value…
Problem 3
Business EBIT (1-t) Expected growCost of capitaBook Capital Reinvestment
Retailing 60 3% 9% 400 20.00%
Hospitality 30 4% 10% 300 40.00%
Transportation 36 2% 8% 600 33.33%
Value of operating assets of the firm =
b.
Divestiture proceeds = 400 ! Equal to value in last section
If invested in retailing
Business EBIT (1-t) Growth rate Cost of capitaBook Capital Reinvstment
Retailing 120 3% 9% 800 20%
Hospitality 30 0.04 0.1 300 0.4
Net value
Value of operating assets = $1,900.00
+ Cash $100.00
- Debt $600.00
Value of equity $1,400.00
$14.00
c.
Business EBIT (1-t) Growth rate Cost of capitaBook Capital Reinvstment
Retailing 60 3% 8% 400 20%
Hospitality 30 0.04 9% 300 0.4
Net value
Prroblem 4
Status Quo Optimal Man Comments
EBIT (1-t) next year 80 100 Cost cutting pays off
ROC on new investment 8% 10% Better investment choices
Expected growth rate 4% 4% Still a mature firm
Cost of capital 9% 9% Firm will remain all equity funded
a. Effect of management change
Reinvestment rate = 50.0% 40.0%
Value of firm = 800 1200
Value of firm and equity should increase by $ 400 million
b.
Value of non-voting shares = 32 ! Status quo value/ # voting + # non-voting)
Voting share price = 38.4
Premium comanded by voting shares = 6.4
Expected value of control = 64
Probabilty of management change = 16.00%
c.
PV of expected control = $308.87 ! PV of 400 discounted back 3 years
Premium per share = $30.89 Since acquired, 100% probability of change
Price per voting share - $62.89
Problem 5
S = PV of expected cash flows from introducing software today = $226.01
K = Cost of developing software today = $500.00
t = Period over which you can make the expansion decision = 5
Standard deviation = Standard deviation of database companies = 50%
Riskless rate = 3% ! Match riskfree rate to life of option
! If you compute the probabilities based on Enterprise value, you are making
a dangerous assumption, i.e., the proceeds from liquidating assets in the event of
distress is zero. It is much better to assume that equity will be worth zero in distress, i.e.
that the distress sale proceeds will be less than the debt outstanding.
enterprise value…
Value of firm
800 ! No need to use (1+g), since you alaredy have next year's EBIT
300 ! Forgot reinvestment rate in valuation: -1 point
400 ! Did not subtract debt and add cash: -1 point
1500
Value
1600
300
1900
! Divested busines and got capital back instead of fair value: -1 point
! Errors on computing new value for retailing: -0.5 to -1 point
Value
960 ! Did not revalue businesses: -1 point
360 Compued number of shares wrong: -1 point
1320
0 million shares
! I was very generous and accepted any value within 25% of the right answer, given your inputs
Problem 1
EBIT (1-t) = 20
Cap Ex = 8
Depreciation = 4
Chg in WC = 1
Acquisition = 5
Total Reinvestment = 10 ! Acquisitions are part of reinvestment
Reinvestment Rate = 50.00% ! 10/20
Return on capital = 20% ! 20/(40+60)
Expected growth = 10.0%
Current 1 2 3 4
EBIT (1-t) $20.00 $22.00 $24.20 $26.62 $29.28
- Reinvestment $10.00 $11.00 $12.10 $13.31 $14.64
= FCFF $10.00 $11.00 $12.10 $13.31 $14.64
Terminal Value
PV AT 10% $10.00 $10.00 $10.00 $10.00
After year 5
Return on capital = 12%
Expected growth rate = 4%
Reinvestment Rate = 33.33%
EBIT (1-t) in year 6 = 33.498608 ! 32.21*1.04
FCFF in year 6 = $22.33
Terminal Value $372.21
Value of operating assets = $281.11
+ Cash $0.00
- Debt = $40.00
Value of Equity $241.11
Value per share = $24.11
Problem 2
PE = 20 = 2 + 2.5 X - 5 (1.20)
Solving for X,
Expected growth rate - 9.60%
In year 5.
Expected growth rate= 4%
Beta = 1
Forecated PE = 7 ! 2 + 2.5*4-5*1
Forecasted EPS = $0.9489 ! 0.60*1.096^5
Forecasted price = $6.6420
Problem 3
Firm Value = 100 ! 20*2 + 60
100 = 16 (1- .04/ROC)/ (.12-.04)
Solving for ROC
Return on capital = 8%
If you assume that changes in the current ROC will also affect future ROC
Old capital = 200 ! EBIT (1-t)/ Old ROC
New capital = 160 ! Sold off idle assets and reduced capital
New ROC = 10.00% ! 16/160
New Reinvestment rate= 40.00% ! g/ ROC
Firm Value = 160
c. Redeploy capital
New EBIT (1-t) = 25
Capital = 200
New ROC = 0.125
New Reinvestment rate = 0.32
Firm Value = 212.5
Problem 4
Cost of equity = 8.20%
FCFF next year = 10
Value of firm = $238.10
Value per share = $47.62
New Depreciation = 30
Old Depreciation = 20
Increase in depreciation = 10
Tax savings = 4 ! Multiply by tax rate
PV over 5 years = 15.8870069 ! Discount at cost of equity of public firm
Problem 5
After=tax cash flow = 200
PV over 10 years = 1130.04461
Investment = 1500
NPV = -369.955394
Option inputs
S= 1130.04461
K= 1500
t= 15
Standard deviation = 30%
Riskless rate = 4%
Cost of delay = 0% if you assume that the project life will not be truncated if the project is
0.1 !if you assume that the project life will be truncated if the project is tak
0.17698416 ! If you assume truncation and base the cost of delayo n cashflows lost
b.
Reinvestment rate = 50.00%
Return on capital = 20.00% ! 1500/ (5000 + 2500)
Expected growth rate= 10.0%
c.
Levered beta = 1.15
Unlevered beta = 1.00
Levered beta for private firm= 1.15
Correlation with market= 0.4
Levered total beta = 2.875
Cost of equity = 16.50%
After-tax cost of debt= 4.20%
Cost of capital = 14.04% ! 16.5%(.8)+4.2%(.2)
Debt to capital = 20%
Problem 2
a. Return on equity = 16%
Expected growth rate= 12%
Payut ratio = 25.00%
Year Net Income Dividends
1 224 56
2 250.88 62.72
3 280.9856 70.2464
Problem 3
a. P/BV = 1.80 = (ROE -g)/ (Cost of equity -g) = (.2-.05)/(Cost of equity - .05)
Solving for the cost of equity
Cost of equity = 13.33%
Cost of equity for mature firm = 9.00%
Emerging market premium= 4.33%
b. Predicted P/BV = 1.7 ! 0.9+ 0.06*20-.4
Actual P/BV = 1.8
Stock is overvalued slightly
c. Current retention ratio = 25.00% You can solve this problem by just assumiing that the book value of equi
Expected retention ratio (first 3 years) 50.00% Estimate the earnings and dividend for the high growth phase.
Expected growth rate in first 3 years = 10.00% ! Cannot be f I was very, very generous and gave you fully credit, if you tried….
Problem 4
Acquiring Firm Target
Combined
firm firm (after merger)
Revenues 1500 1000 2500
EBIT (1-t) next year 150 75 250
Cost of capital 8% 10% 9%
Return on capital 12% 10% 14%
Expected growth 3% 3% 4%
Reinvestment Rate = 25.00% 30.00% 28.57%
FCFF 112.5 52.5 178.571429
Value of the firm = 2250 750 3571.42857
Problem 5
S= 7.5 ! 15 % of firm value today
K= 10
t= 5.00
Riskless rate = 0.05
Standard deviation = 50%
y = Dividend yield = 0% ! You lose nothing by waiting.
c. ii. Katsunaka has a lower proportion of bad real estate loans in its portfolio than the typical bank
(Makes it less risky). All of the other choices would lead to a lower Price to book
Problem 3
Current ROC = 8% 1. Did not compute reinvestment rate: -1 point
Current reinvestment rate = 0.5 2. Other errors: -0.5 point each
Value of firm = $1,386.67
- Debt $250.00
+ Cash $100.00
Value of equity $1,236.67
Value per share = $12.37
b. After divestiture
Capital= $1,000.00 When you sell the division for book value, you will receive $ 1,000 which
EBIT (1-t) = $96.00 adds to your cash balance.
ROC = 0.096 If you assume that the buyer of the division will also assume the debt, you
Reinvestment rate = 0.41666667 will need to reduce the proceeds by the debt. Thus, if half the debt is assumed
Value of firm = $970.67 by the acquirer, he will pay you only $875 million. The net effect on your value per share
- Debt $250.00 is zero.
+ $1,100.00 1. Failed to compute new ROC and reinvestment rate; -1 point
Value of equity $1,820.67 2. Did not account for proceeds from divestiture correctly: -1 point
Value per share $18.21 c. Other errors: -0.5 point each
Problem 4
Acquirer Target Combined
EBIT (1-t) 50 10 60 A very common error was using the market value of the two firms as th
Cost of equity 9% 9% 9% If you use this approach, you will get the wrong ROCs for the firms (U
Growth rate 4% 4% 4% will yield you values of $ 600 million and $ 80 million for the two firm
Implied reinvestment 25 2.5 13.75 of synergy is very close, but that is pure coincidence. Thus, if you feel
Market value 500 150 925 victimised for doing this (you lost 1.5 points), don't!
Value of synergy = 275
If Paris Media pays $250 million on the acquisition, it gets to keep $175 million in synergy gains
Value of equity after transaction = 675 ! 500 + 150 + 275-250 ! Tried to back into value per share from combined firm:
Value per share = 13.5 2. Forgot the value of the target firm (considered only syn
Problem 5
a. DCf value = 200
b. Option inputs
S = Value of firm = 200 1. Used $ 400 million instead of $ 200 million; it is the only expansion
K = Cost of expansion = 250 the original investment: -1 poin5
Standard deviation = 30% 2. Wrong exercise price: -1 point
Riskless rate = 5%
Time to option expiration = 5 If you have the inputs rights and get anywhere between $50 and $60 mi
get full credit. If you doubled the S, the value you should get for the op
d1 = 0.37544543 d2 = -0.29537497
N(d1) = 0.64633539 N(d2) = 0.38385373
Value of option = $54.53
growth: -1 poiint
per share from combined firm: -1 point (you cannot get there)
target firm (considered only synergy: -0.5 to -1 point
ywhere between $50 and $60 million for the option value, you should
value you should get for the option is about $220 million.
Problem 1
Year 1 2 3 4
EBIT (1-t) $100.00 $115.00 $132.25 $152.09 Sundry errors: -1 each
FCFF $25.00 $28.75 $33.06 $38.02
Problem 2
Estimated value of telecomm equipment = 1200 Got value of telecomm equi
Estimated value of cable business = 1200 Got value of cable business
Total Value of operating assets of firm = 2400 Too weighted average of tw
+ Cash 600
- Debt 1000
Value of Equity = 2000
Per Share Value = 20
Altenatively,
Value of Equity from consolidated statement = 2000
- 40% of LiveTel Equity Value (Minority interest MV) 140
Value of Equity = 1860
Value per share = 18.6
Problem 3
a. Value of firm = 1040
1040 = 180 (1.04) (1- .04/ROC)/ (.10-.04)
Sovling for ROC
Return on capital = 6%
If you double the return on capital, you will double the operating income to 360 million
Year 1 2 3 Term Year
EBIT(1-t) 388.8 419.904 453.496 471.636 ! If retunr on capital on exis
Reinvestment 259.2 279.936 302.331 157.212 (Alternatively, you can use
FCFF 129.6 139.968 151.165 314.424
Terminal value 5822.67
PV 118.464 116.948 4562.48
Value of firm = 4797.9
Problem 4
Bandai Pac-Man No Syner Synergy
EBIT (1-t) 100 50 150 160 ! Note the increase in opera
Reinvestment Rate 0.25 0.3 0.2
FCFF 75 35 128
Cost of capital 9% 9% 9%
Growth Rate 3% 3% 3%
Value 1287.5 600.833 1888.33 2197.33
Capital invested 833.333 500 1333.33 1333.33
Problem 5
Value of 20% share of current value = 4 ! There is no cost of delay h
To value the put option to sell back the 20% for $ 2 million
S = 0.2* Current value of firm = 4
K = Price at which you can sell back 20% 2
t= 2 ! Errors on option valuation
Riskless rate = 4% ! Errors on inputs: -1 point
Standard deviation in firm value = 50%
Value of put option = $0.13
To value the call option to buy an additional 20%
S = 0.2* Current value of firm = 4
K = Guaranteed price = 6
t= 2
Riskless rate = 4%
Standard deviation in firm value = 50%
Value of option = $0.68
Sundry errors: -1 each
! Note the increase in operating income in the base year to reflect the improvement in return on capital on existing asset
! There is no cost of delay here. You would wait until the very last moment to exercise these options.
b. Terminal value = 47.27/(.10-.03) = $675.31 1. Used year 3 cashflow instead of computing new reinve
PV of terminal value = $480.67 ! Discount back at 12% 2. Used wrong cost of capital (12% instead of 10%) (-1)
c. Value today = $618.42 ! Discount terminal value back at 12%, not 10% (-0.5 to -
+ Cash $25.00 2. Add back cash, not subtract (-0.5)
- Debt = $150.00 3. Subtract out debt (-0.5)
Value of equity = $493.42
Value per share = $49.34
Problem 2
After-tax operating margin for Springbok = 0.15 ! Mechanical errors (-0.5)
Expected EV/Sales = 0.25 + 0.10 (15) = 1.75
Value of Springbok = 175
b. Expected growth in revenues, since this is a firm value regression ! -1 for any other answer
c.
Value attached by the private equity investor to 33.33% equity = 40 ! 1. Added debt to 1/3 value (-0.5)
Value attached to all of the equity = 120 2. Mechanical errors (-0.5)
Value attached to the firm = 150
d.
Value of the firm in the 3 years = 211.75 ! Year 1 is 100 million… I did give full credit if you push
Value of the outstanding debt = 50 ! Forgot to subtract out debt (-1)
Value of equity = 161.75 Did not compute annual return (-0.5 to -1)
Annual return = (182.925/120)^(1/3)-1 = 10.46%
Problem 3
Value of the firm today = 100 ! Gave full credit even if you forgot the (1.03)
Value of firm = 15*(1-.03/ROC)*1.03/(.09-.03) ! Computed return on capital using market value of firm (-1.5 to -2)
Solving for the ROC
Return on capital = 4.85%
b. Value of firm at optimal debt ratio with return on capital = cost of capital
Reinvestment rate = 0.375 ! Interesting variations possible
Value of firm = 193.125 I did give full credit if you subtracted out new debt of 40%… and used 15 million sh
- Debt = 25 The two inputs are incompatible since moving to a 40% debt ratio will reduce the nu
Value of equity = 168.125
Value per share = $11.21
Problem 4
a. EV/BV ratio for Ludmilla = (.12-.04)/(.08-.04) = 2
Book value of Ludmilla = 500 ! If you use (1+g) in the equation, your book value is slig
PV of depreciation tax benefits on existing book value = 134.201628
New book value for Ludmilla = 1250 Common errors
PV of depreciation tax benefits on new book value = 335.50407 1. Depreciated market value of old firm rather than book
Value of synergy = 201.302442 2. Computed tax savings using (1-t) instead of t (-1)
3. Mistakes in present value calcualtion (-1/2 to -1)
b. If Lybov pays $1,250 million for Ludmilla, it has overpaid by about $49 million
Its value will decrease by $49 million
New value of Lybov = 1451.30244 ! Add synergy and subtract premium ! The change in stock price should reflect the difference b
- Debt 250 ! Subtract out debt The stock price prior to the change was $12.50…. The ne
Value of equity = $12.01
Problem 5
a. PV of cashflows over next 20 years = 926.867782
NPV of project = -273.132218
b.
S= 926.867782 ! Used only first 10 years of cashflows (wh
K= 1200
t= 10 Used 20 years instead of 10 years
r= 4%
Std devn = 31.43%
Cost of delay 0.0431561 ! The loss of exclusivity seems to cost $40 million in after-tax cashflows each year
I did give full credit if you pushed it out and extra year. The return would have been 15.1%.
e should reflect the difference between what was paid and what you get as synergy benefits
e change was $12.50…. The new stock price you compute should reflect the fact that they overpaid….
Part b
Return on capital = 0.125 ! I also gave full credit if you computed a non-cash ROC by netting
Reinvestment rate = 0.8
Expected growth rate = 0.1
Part c
Expected after-tax operating income in year 4 = 69.212
Reinvestment rate in stable growth = 0.32 ! Reinvestment rate = g/ ROC = 4/12.5
Terminal value = 1239.71686
Part d
1 2 3
EBIT(1-t) $55.00 $60.50 $66.55
- Reinvestment $44.00 $48.40 $53.24
FCFF $11.00 $12.10 $13.31
$1,239.72
PV at 7.80% $10.20 $10.41 $1,000.34
Value of operating assets = $1,020.96
+ Cash $50.00
- Debt $150.00
Value of equity = $920.96
- Value of options = $120.00
Value of equity in common stock = $800.96
Value of equity per share = $16.02
Problem 2
EV/EBITDA of SoundTech = 8
Part b
Actual EV/EBITDA = 7.50
Correct EV/EBITDA = 8.33
EV/EBITDA for Zif = 7.5 -2.4 (.40) + 6.5 (X) = 8.33 ! I also gave full credit if you used 8.25 (10% over 7.
Expected growth rate = 27.59%
Problem 3
a.
Unlevered beta = 0.75
New levered beta = 1.05
Cost of equity = 0.092
Cost of capital= 7.44%
b.
EBIT (1-t) = 180
Reinvestment rate = 0.53763441
FCFF 83.2258065
Value of firm = 2516.12903
- Current value = 2000
Change in value = 516.129032 ! I took the short cut. If you decide to value the firm using existing ROC and rein
However, you are then assuming that the current problems would have lasted for
Problem 4
a. Total beta for Cavuto = 4
Cost of equity with Cavuto = 0.21
Reinvestment rate = 0.2
Value of firm = $48.94
Problem 5
Value of building = $85.00 ! Without expansion rights)
full credit if you used 8.25 (10% over 7.5. In reality, it is 7.5/0.9= 8.33)
alue the firm using existing ROC and reinvestment rate, the change in value would be much higher.
e current problems would have lasted forever if you had not come along as CEO.
Problem 4
EBIT (1-t) = (EBITDA - DA) (1-t) = $75.00
Reinvestment = $50.00
Reinvestment rate = 66.67%
Expected growth rate = 4.00%
Return on capital on existing investments = 6.00%
Current market value = $525.00
Cost of capital = 8.95% ! 525= 25 (1.04)/(r -.04)
Return on capital on new investments = 12.00%
Reinvestment rate = 33.33%
New firm value = $1,050.00
Problem 5
a. NPV of project = -$148.64
Doing the project in two parts makes it a positive net present value investment.
reduce capital invested.
l remains unchanged, you
wer years left in the investment.
ve is the remaining life of the project. If this had not been stated, you could argue for a zero cost of delay.
Problem 1
Current 1 2 3 Terminal year
Revenues $1,000.00 $1,300.00 $1,690.00 $2,197.00 $2,284.88
EBITDA -$100.00 -$65.00 $84.50 $549.25 $571.22
Depreciation $100.00 $100.00 $100.00 $104.00
EBIT -$165.00 -$15.50 $449.25 $467.22
NOL Carryforward $330.50
Taxable income -$165.00 -$15.50 $118.75
Taxes $47.50 $186.89
EBIT(1-t) -$165.00 -$15.50 $401.75 $280.33
+ Depreciation $100.00 $100.00 $100.00 $104.00
- Cap Ex $50.00 $50.00 $50.00 $211.74
- Ch WC $15.00 $19.50 $25.35 $4.39
FCFF -$130.00 $15.00 $426.40 $168.20
EBITDA Margin -10.00% -5% 5% 25% 25%
NOL $150.00 $315.00 $330.50
Terminal value $2,803.32
PV -$116.07 $11.96 $2,298.85
Value of firm = $2,194.74
Problem 2
PE = 13.5 ! 7.5 + 52.5 *.2 - 5* 0.9
Value of equity = $675.00
Problem 3
Unlevered beta of Silverado Stores = 0.77 ! 1.20/(1+(1-.3)(80/100))
Unlevered beta of Zale Distributors = 1.05 ! 1.30/(1+(1-.3)(50/150))
Unlevered beta of combined firm = 0.92 ! 0.77 (180/380)+ 1.05 (200/380)
Levered beta of combined firm = 1.25
Cost of equity = 10.01%
Cost of capital = 8.27%
Problem 4
Return on capital = 5.00%
Reinvestment rate = 60.00% ! G/ ROC = 3/5 = 60%
Value of Uvian = 50*(1-.5)(1-.6)(1.03)/(.08-.03) = $206.00
Problem 5
Cost of capital = 5% + 1.4*4% = 0.106 ! Equal to cost of equity
Value of commercial product = $49.19
Value of patent
S= 88.2300754
K= 150
t= 15
r= 5%
Std dev = 40%
y= 0.06666667 ! Alternatively, 12/88.23
Value of patent = $12.57
Problem 1
PV of operating leases = 1000 (PVA,7%, 5 years) = $4,100.20
Imputed interest expense on operating leases = $287.01
Adjusted Operating income = 1000 + 287 + 1000 - 600= $1,687.00
After-tax Operating income (without tax benefit) = $1,012.20
If you considered the extra tax benefit of R&D being expensed,
Tax benefit from R&D expensing = (1000 - 600)*0.4 = $160.00
After-tax Operating income (with tax benefit) = $1,172.20
Book Value of Capital = BV of Debt + Operating leases + BV of Equity + Value of research asset = 1000 + 4100 + 5000 + 3000 =
Reinvestment rate = (Cap Ex - Depreciation+ R&D - Amortization of R&D)/ Adjusted EBIT(1-t) = 69.16%
Problem 2
a. Return on Capital = 2.5*20% = 50.00%
Reinvestment rate = 5%/50% = 10.00%
Value to Sales ratio = 0.20 *(1-.10) (1.05)/(.10-.05) = 3.78
Problem 3
a. Value of Existing product = 120 million (PVA, 8 years, 11%) = $617.53
b. Net present value of project = -2500 + 250 (PVA, 16 years, 11%) = -$655.21
c. Value of the patent
S = 1844.79
K = 2500
t = 16 years
y = 1/16 = 0.0625
Variance = 0.10
Value of the patent = 1844.79 e(-.0625*16) (.6368) - 2500 e (-.06*16) (.1841) = $256.00
Problem 4
Column1 TriMedia Leppard Combined firm
Cost of Equity 9.60% 10.400% 10.87%
Cost of Debt 4.20% 0.042 4.50%
Debt Ratio 10% 10% 30%
Cost of Capital 9.06% 9.78% 8.96%
Unlevered beta for TriMedia= 0.84375
Unlevered beta for Leppard = 1.03125
Weighted Unlevered Beta = 0.84375(1/3) + 1.03125(2/3) = 0.96875
Levered beta at 30% debt ratio = 1.21785714
Problem 2
1 2 3 4
AHP $100 $120 $144 $173
HA $60 $69 $79 $91
Combined firm (with synergy) $172 $203 $239 $282
CF from synergy $12 $14 $16 $18
Problem 3
PE Ratio for the industry = 20 ! Based upon valuation of 2 billion and net income of 100
PEG Ratio for the industry = 2
PEG Ratio for Sysoft = 2.5 ! 1.25 times the industry average PEG ratio
PE ratio for Sysoft = 37.5
Value of Sysoft Equity= 3750
Problem 4
a. Value of firm = $ 15,000
PV of Cash flows from developed re $ 3,890
Value of undeveloped reserves = $ 11,110
a. Increase
b. Effect uncertain. Price increase is good, but variance drop is bad.
c. Effect uncertain. Increase in interest rates increases the value of the call, but the PV of oil will decrease as well (reducing S)
d. Decrease
Problem 5
a.ROC = 0.075 ! ROC = After tax margin* Capital turnove ratio = .03*2.5
Expected Growth Rate = 0.045 ! ROC * Reinvestment Rate
Value of firm 2280 ! = 300 (1-.6)(1.045)/(.10-.045)
b.
Restructured Return on Capital = 0.125
New growth rate = 0.05
Value of firm (restructured) = 4725 ! = 300 (1-.4)(1.05)/(.09-.05)
Change in firm value = 2445
If you assume that the improvement in margins increases oprating income from existing assets,
Restructured Return on Capital = 0.125
New growth rate = 0.05
Value of firm (restructured) = 7875 ! = 500 (1-.4)(1.05)/(.09-.05)
Change in firm value = 5595
Problem 1
Novotel VideoGraf
ROC 9.60% 0.1125
Reinv Rate 0.52083333 0.44444444
FCFF 46 150
Cost of Capital 9.52% 9.52%
Firm Value 1069.53056 3487.59965 $ 4,557.13
b. Value of Synergy
New ROC = (450+160)*.6/((1000+2400)*.8) = 13.46%
New Reinvestment Rate = 0.3715847
New Beta after restructuring = 0.9
New Cost of Equity = 0.1067
New Cost of Capital = 10.67% (0.75) + .08*0.6*.25 = 9.20%
New Value = 5746.57942
Value of Synergy = 5747 - (1070+3488) = $ 1,189.45
Problem 2
Solve for the FCFF used by the analyst
Value of firm prior to liquidity discount = 65/(1-.35) = 100
Cost of Capital used by analyst = 25% (.5) + 5% (.5) = 15%
FCFF used by analyst : 100 = FCFF (1.05)/(.15 - .05) = $ 9.52 ! $ 10 million if solving for next year's FCFF
Firm Value = 9.52 (1.05)/(.1124 - .05) = $ 160.33 ! No liquidity discount since firm is being sold to a
publicly traded firm with diversified stockholders
Problem 3
a. Talbot's: Low PE, High Growth, Low Risk, High Payout: Best of All Worlds
b. Abercombie: High PE, Low Growth, High Risk, Low Payout: Worst of all worlds
Problem 4
PBV = 0.5 = ROE * Payout ratio * (1+g)/(r -g)
g =4%; ROE = 8%
Payout ratio = 1 - g/ROE = 1 - .04/.08 = 50%
Solve for r which is the cost of equity
0.5 = .08*.5*(1.04)/(r - .04)
r = (0.08*.5*1.04+0.5*0.04)/0.5 = 0.1232
With the new return on equity of 16%
Payout ratio = 1- g/ROE = 1- .04/.16 = 0.75
New Price to Book Ratio= .16*0.75*1.04/(.1232-.04) = 1.5
This problem could have been solved even more quickly using PBV = (ROE -g)/(cost of Equity - g)
Problem 5
Value of the firm = 500
Value of developed assets = 30 (PVA,12%,10) = 169.506691
Value of option = $ 330.49
Let
S = PV of Cash flows from undeveloped product
K = S+150 ! Since net present value is -150
r = 5%
t = 15
y = Cost of Delay = 1/15
N(d1) = 0.75 ! N(d1) will always be higher than N(d2)
N(d2) = 0.60
Setting up,
330.49 = S exp (-1)* (.75) - (S+150) exp (-.10*15) (.6)
If you solve for S,
exp(-1) = 0.36787944
exp(-1.5) = 0.22313016
Problem 2
Business Net Income
Book Value of Equity
Sector Reg ROE Expected
Expected
PBVMarket Value of Equity
Steel 150 1500 PBV = 0.8 + 10% 0.95 1425
Financial Services 300 2000 PBV = 1.3 + 15% 1.45 2900
Technology 100 500 PBV = 3.5 + 20% 4 2000
Retailing 200 1000 PBV = 1.75 + 20% 2.11 2110
8435
b. Effect of Divestiture
Value Effect of Divestiture = 2500 - 2000 = 500
Effect on value per share = 500/400 = $ 1.25
Problem 3
Expected Depreciation in year 4 = 10 (1.15)3 (1.05) = $ 13.98
Expected Capital Expenditures in year 4 = $15.97 (1.50) = $ 20.96
Expected Net Capital Expenditures in year 4 = $ 6.99
Expected present value of net capital expenditures in perpetuity = $ 85.16 ! [6.99/(.11-.05)]/1.113
New Estimate of Value = 400 - 97.3 = $ 314.84
Problem 4
S = PV of Cashflows on project = PV of $100 million growing 5% a year for 14 years = $ 802.10
Cost of Capital for Genzyme = 13.9%
K = Cost of taking project today = 1000
r = 5%
t = 14
Variance in firm value = Variance in Genzyme's firm value = 0.25
Dividend Yield = 1/14 = 7.14%
Problem 5
Merrill Lync Schwab Sum
No of Shares $ 330 $ 260
MV of Equity- before $ 21,450 $ 10,400
MV of Equity- after $ 20,790 $ 11,700
Synergy $ (660) $ 1,300 $ 640
b. Cashflow/(.10-.03) = 640
Solving for the cash flow,
Cash Flow = $ 44.80
Problem 6
Cost of Capital = (.105)(.8)+(.06)(.6)(.2) = 9.12%
Book value of equity at beginning of year = 300 - 25 = $ 275.00 ! Since no new equity issued, equity affected by retain
Book Value of debt at beginning of year = 250 - 50 = $200
Book Value of Capital at beginning of year = $ 475.00
EVA = 50 - .0912 (475) = $ 6.68
d Market Value of Equity
ew equity issued, equity affected by retained earnings
Problem 1
Year 1 2 3 5
Growth rate 20% 20% 20% 5%
EBIT (1-t) 100 120 144 151.2
Problem 2
BancFirst Farmers Ban Without syne With Synergy
Net Income $ 144.00 $ 250.00 $ 394.00 $ 424.00
Book Value of Equity $ 1,200.00 $ 2,500.00 $ 3,700.00 $ 3,700.00
Beta 1.00 1.00 1.00 1.00
Problem 3
Status Quo Optimally M Value of Control
Debt Ratio 0.00% 30.00%
Return on Capital 10.00% 15.00%
Beta 0.80 1.01
Cost of Equity 10.40% 11.53%
Cost of Capital 10.40% 9.42%
Reinvestment Rate 50.00% 33.33%
Value $ 1,458.33 $ 3,561.74 $ 2,103.40 ! The improvement in return on capital on existing assets boosts the
b. Expected Market Price today = 1458 + 0.5($2103) = $ 2,510.04 ! Equity investors get it all….
Problem 4
Revenues 12500
- Oper. Exp 11000
- Deprecn 2000
EBIT -500
- Int. Exp 1000
Taxable Income -1500
- Taxes 0
Net Income -1500
c. N(d1) = 0.7123
N(d2) = 0.3704
Probability of bankruptcy = 29% to 63%
Problem 2
Reinvestment Rate = 5/12.5 = 40%
Reinvestment Amount = 36 ! This year
Problem 3
Cost of Capital = 11.40% (.9) + 7.5% (0.6) * .1 = 10.71%
Cost of Equity = 7% + 0.8 * 5.5% = 11.40%
I should have given you a return on capital to let you compute a reinvestment rate. If you assume a zero reinvestment rate, you get
Value/Sales Ratio = .03*1.05 / (.1071 - .05) = 0.5516637478
If you had assumed that the ROC = Cost of capital, the reinvestment rate = 5%/.1071 = 46.69%
Using this reinvestment rate would have lowered the value to sales ratio :.03*.4669*1.05/(.1071-.05) = 0.2575461008
If management is improved,
Unlevered Beta = 0.8 / (1+(1-.4)(1/9)) = 0.75
New Beta = 0.75 (1+ (1-.4) (3/7)) = 0.9428571429
New Cost of Equity = 0.07 + 0.94 (.055) = 0.1218571429
New Cost of Capital = 12.18% (.7) + 8% (1-.4) (.3) = 9.97%
Value/Sales Ratio = .07 *0.6 *1.05/(.0997-.05) = 0.8873239437
The Value/Sales ratio will increase by roughly 0.34.
Problem 4
N(d1) = 0.6517
N(d2) = 0.5675
Probability that the firm will go bankrupt = 0.3483 - 0.4286 (It is equal to 1- N(d))
Problem 5
a. Valuing G&P
Capital Invested = 2000
EVA created this year = (.13-.11)(2000) = 40
PV of EVA = 40 *1.05/(.11-.05) = 700
Value of Firm = 2000 + 700 = 2700
b. Valuing BandAdd
Capital Invested = 500
EVA this year = (.16 -.12)(500) = 20
PV of EVA = 20 *1.05/(.12-.05) = 300
Value of Firm = 500 + 300 = 800