You are on page 1of 12

RPH PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 4

Mata Pelajaran Pendidikan Kesihatan


Tahun 4 Mawar
Tarikh 23 September (Khamis)
Masa 11.00 pagi – 11.30 pagi
Bil. Murid 30 orang murid (15 orang lelaki, 15 orang perempuan)
Tajuk Kekeluargaan
Tema Gejala Sosial
Standard Kandungan 4.1 Peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta kepentingan institusi dalam aspek kesihatan keluarga

i. Menangani gejala sosial


 Tanggungjawab ahli keluarga
 Peranan ahli keluarga
Standard Pembelajaran
Murid boleh:

4.1.1 Menjelaskan contoh gejala sosial.


4.1.2 Membincangkan peranan dan tanggungjawab ahli keluarga dalam menangani gejala sosial.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

Kognitif:
i. Menjelaskan sekurang-kurangnya 4 daripada 8 gejala sosial dengan betul.

ii. Menyatakan peranan dan tanggungjawab ahli keluarga dalam menangani gejala

sosial.

Afektif:

i. Murid menunjukkan semangat kerjasama, yakin dan seronok ketika mengikuti aktiviti yang
dijalankan.

1. Menjelaskan contoh gejala sosial.


Kriteria Kejayaan
2. Menyatakan peranan dan tanggungjawab ahli keluarga dalam menangani gejala
sosial.
Pengalaman Sedia Ada Murid mempunyai pengetahuan tentang bahaya dadah melalui media cetak dan elektronik.
KBKK Menjana idea, merumus dan membuat keputusan
Penerapan Nilai Bekerjasama, berusaha, yakin akan diri dan inkuiri

LANGKAH/ ISI KANDUNGAN AKTIVIT GURU AKTIVITI MURID CATATAN


MASA
Set Induksi - Memperkenalkan contoh gejala BBM :
1. Murid-murid
(5 minit) sosial. 1. Murid- murid Kad nombor di dalam
diminta
Aktiviti 1 : berada dalam 5 Sampul,polisterina
 Breaking The Code kumpulan.
memberi
2. Setiap kumpulan Strategi:
sekurang-
diberi 1 sampul Berpusatkan
kurangnya 4
yang mengandungi murid/guru
daripada 8
beberapa kad
definisi bagi
nombor.
setiap gejala
3. Setiap kumpulan KBKK :
sosial
diminta break the Menjana idea
mengikut
code
kumpulan.
menggunakan kad
nombor yang Nilai :
terdapat di dalam Inkuiri
sampul untuk
mengetahui tajuk
yang akan
dipelajari.
4. Perkataan
berkaitan gejala
sosial terbina.
5. Guru mengaitkan
dengan tajuk hari
ini dan
menjelaskan gejala
sosial.
Langkah 1 1. Guru menayangkan 1. Murid bergerak BBM :
- Membincangkan peranan
Tayangan Video video yang secara pasukan.
dan tanggungjawab ahli Video, sticky note
(9 minit) memaparkan 2. Setiap kumpulan
keluarga dalam menangani Strategi:
peranan dan diarahkan untuk
gejala sosial.
tanggungjawab ahli menulis maklumat Berpusatkan murid / guru
keluarga dalam yang diperoleh
KBKK:
menangani gejala daripada
Menjana idea
sosial. tayangan video
tersebut pada
NILAI :
sticky notes.
Kerjasama
3. Setiap hasil
2. Guru menjelaskan pasukan perlu
peranan dan ditampal di atas
tanggungjawab ahli meja untuk
keluarga dalam pasukan lain
Aktiviti 2 : menangani gejala melihat atau
sosial berpandukan membacanya.
 Gallery Tour
tayangan video. 4. Pasukan asal
hendaklah
meletakkan pensil
di atas meja
supaya pasukan
yang datang
melawat boleh
memberikan
komen atau
pengukuhan
berkaitan hasil
kerja mereka.
5. Ahli kumpulan
juga diarahkan
oleh guru untuk
berpecah
sementara waktu
untuk melihat
stesen lain.
6. Setelah kembali
semula kepada
pasukan asal,
ceritakan
pembelajaran
yang diperolehi
berkaitan
peranan dan
tanggungjawab
ahli keluarga
dalam menangani
gejala sosial.
Langkah 2: Aktiviti 3 : Guru akan membuat 1. Setiap murid
BBM : Flipcard
Aktiviti individu  Flipcard Wow imbasan semula tentang dikehendaki
(11minit) contoh gejala sosial membaca
berserta peranan dan maklumat-
Strategi:
tanggungjawab ahli maklumat yang
Berpusatkan murid
keluarga dalam menangani terdapat dalam
gejala sosial supaya murid flipcard tersebut
KBKK:
lebih peka terhadap gejala dengan bimbingan
Menjana idea
sosial membimbangkan guru.
pemimpin politik mahupun 2. Oleh itu, murid-
Nilai :
rakyat biasa. murid lebih
Kerjasama
mudah mengingat
dan memahami
1. Guru menyediakan tentang gejala
sebuah flipcard yang sosial.
mengandungi
berkaitan gejala
sosial sebagai nota
pdp hari tersebut.
Penilaian Penilaian kendiri melalui pengedaran 1. Murid menjawab
BBM :
(3 minit) kertas lembaran kerja dan secara digital. 1. Guru lembaran kerja yang
Lembaran Kerja, Wordwall,
mengedarkan diberikan secara LCD
1. Word search lembaran kerja individu.
kepada murid 2. Guru memberikan
Strategi:
untuk disiapkan masa selama 1 minit
Berpusatkan murid
dalam kelas. sahaja untuk
2. Guru menjawab soalan
menayangkan yang diberikan. KBKK :
lembaran kerja 3. Guru memberikan Membuat keputusan
secara digital peneguhan kepada
2. Padankan jawapan yang betul menggunakan murid yang berjaya
aplikasi menjawab. Bagi murid Nilai :
Wordwall yang tidak menjawab
Rasional
mengenai gejala kesemua soalan
sosial. dengan betul, guru
perlu beri motivasi
kepada mereka.

Aplikasi Wordwall :

https://wordwall.net/ms/resource/
16668080/pendidikan-kesihatan-
keluargaku-sayang-gejala-sosial

https://wordwall.net/ms/resource/
22493978/contoh-contoh-gejala-sosial

https://wordwall.net/ms/resource/
12018095/kesan-gejala-sosial-
pendidikan-kesihatan-tahun-4-ik

https://wordwall.net/ms/resource/
15534005/kssmpk-peng-diri-ting-1-gejala-
sosial

Penutup Rumusan 1. Murid-murid


BBM :
(2 minit) 1. Di akhir pengajaran dikehendaki menulis
Exit Ticket, Lifeworksheet
 Exit Ticket bagi proses tiga perkara yang
penambahbaikan, dipelajari serta
Strategi :
murid-murid perlu berkaitan perasaan
Berpusatkan murid / guru
membuat mereka terhadap
refleksisecara aktiviti yang
bertulis dilaksanakan KBKK :

menggunakan Exit sepanjang proses Merumus


Ticket yang telah PdP berlangsung.
diedarkan oleh guru. Nilai :
2. Guru perlu
mengumpul semula
Yakin akan diri
Exit Ticket tersebut
untuk membuat
analisis mengenai
pengajaran pada
hari tersebut.
3. Analisis ini dapat
membantu guru
untuk membuat
refleksi
secarakeseluruhan
serta membuat
penambahbaikan
Lifeworksheet : dalam proses PdP
akan datang.
https://www.liveworksheets.com/ 4. Guru juga
rm2136087bv menghantar
beberapa pautan
https://www.liveworksheets.com/ Lifeworksheet
ya2361580lt dalam kumpulan
whatsapp murid
https://www.liveworksheets.com/ sebagai kerja
ty2003076hh rumah.
https://www.liveworksheets.com/
aj2039746op

Azman Md Noor. (2005, Julai 16). 200 murid sekolah rendah berisiko dadah. Azman Md Noor. Utusan Malaysia

You might also like