You are on page 1of 10

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.11.2022
PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR. : Popa Ioana
GRĂDINIȚA Nr. 271
GRUPA: Mare „Piticii”
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”
TEMA PROIECTULUI: „Astăzi, despre ieri și mâine”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Călătorie prin timp”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Dino și prietenii lui!”
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DLC
MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic
SCOPUL ACTIVITĂȚII: Dezvoltarea capacității de exprimare orală, de înțelegere și utilizare corectă a semnificațiilor structurilor verbale;

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


-Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare;
-Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor.

COMPORTAMENTE VIZATE:
-Exersează cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui (comunicare receptivă);
-Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozităţi, acţiuni, emoţii proprii (comunicare expresivă);

OBIECTIVE OPERAȚIONALE (cognitive, afective, psihomotorii):

O1- Să identifice sunetul inițial dintr-un cuvânt;


O2 - Să despartă cuvântul în silabe;
O3 - Să redea cuvinte care încep cu un anumit sunet; 
O4 - Să precizeze forma de plural a unui cuvânt dat.
O5- Să formuleze propoziții simple sau dezvoltate folosind un cuvânt dat;
O6- Să precizeze antonimul unor cuvinte date.
O7- Să identifice litera corespunzătoare sunetului.
STRATEGII DIDACTICE :
a) Metode și procedee: conversația, observarea, jocul, explicația, demonstrația, exercițiul, joc exercițiu
b) Mijloace de învățământ: dinozauri, bilețele cu sarcini,etichete cu litere mari de tipar, roata întrebărilor, tabla magnetică, jetoane;

c) Forme de organizare a colectivului: frontal, pe grupuri și individual;


d) Evaluare: observare curentă, aprecieri laudative, produsele activității.

BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru educație timpurie, 2019
- Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Ob Conținutul învățării Strategii de instruire Evaluare
activității op. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
C G I
1. Moment Pentru o bună desfășurare a activității, se vor asigura următoarele
organizatoric condiții:
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic necesar desfășurării activității;
2 .Captarea DINO -Scrisoarea lui Dino: „Dragi copii, eu sunt Dino, micuțul Expunerea Personajul- Colectivă Observare
atenției dinozaur care vă invită puțin in lumea dispărută a prietenilor mei, Conversați ,,Dino” dirijată directă
dinozaurii! Ați observant că am decorat o parte din sala voastră de a Scrisoarea
grupă asemănător cu natura în care noi trăiam acum mmmmuuuult lui Dino
timp! Prietenii mei mai mari au plecat deja în locul nostru secret, iar pe
mine m-au lăsat să rezolv întâi câteva sarcini și, pe măsură ce le rezolv,
să ajung și eu la ei! Prietenii dinozauri au un joc in care ne reamintim
litere, sunte, formăm propoziții!! Cred că va fi mai distractiv dacă mă
veți ajuta și voi! Mulțumesc și sper că vom petrece impreună o zi
frumoasă!”
3.Anunțarea Interesul copiilor fiind deja stimulat, anunț temele activităților și Expunerea Colectivă Observare
temei și a obiectivele propuse spre realizare. dirijată directă
obiectivelor Copiii sunt invitați să îl ajute pe Dino în drumul lui către prietenii
săi- joc didactic.
4.Reactualizarea Reactualizarea cunoştinţelor- Inainte de a incepe jocul, Dino vrea Conversația
cunoștințelor să afle dacă copiii se vor descurca cu sarcinile și le propune să se joace
Roata întrebărilor: Pe roată este lipit in fiecare segment un bilețel cu o
întrebare; Dino ajutat de dna educatoare învârte săgeata până se oprește
Explicația
în dreptul unei intrebări; educatoarea citește întrebarea, copiii răspund: Aprecieri
Cu ce sunet incepe numele Dino? Câte silabe are Dino? Care este Roata Frontal verbale
Exercițiul
opusul cuvântului „greu”? O floare, mai multe…..; Spune cuvinte care întrebărilor
incep cu sunetul A; Spune cuvinte care încep cu sunetul B; Care este
opusul cuvântului „rece”? Formulează o propoziție cu cuvântul
„prieten”!. Săgeata este învârtită de 3-4 ori si copiii răspund la
intrebare/ rezolvă sarcina.

5. Dirijarea Copiii sunt invitați de Dino să deschidă cutia cu cifra 2. In cutia


ȋnvățării nr.2 este un bilețel pe care il citește d-na educatoare: „Dragul nostru Conversația Cutia nr.2
prieten Dino, te invităm să rezolvi toate sarcinile de pe traseu pentru a Observare
ajunge cât mai repede la locul nostru secret! Știm că tu ești mai mic, Colectivă curentă
incă la grădiniță, dar peste puțin timp vei merge la școală și vei fi coleg dirijată
cu noi! Am pregătit un joc pentru a verifica dacă ai învățat literele, poți
despărți cuvintele in silabe, reușești să vorbești corect in propoziții…
Jocul se numește „Drumul lui Dino către pritenii lui”. Distracție!
Prietenii tăi, dinozaurii!” Explicația
Dino întreabă copiii dacă doresc să se joace impreună cu el…

Explicarea jocului -După ce Dino s-a convins că Buburuzele sunt


pregătite să il ajute, roagă pe dna educatoare să citească de pe bilețel
regulile jocului: Prietenii mai mari dinozauri au indicat drumul spre
locul secret cu pietre care au litera D trasată pe ele! Au ascuns sub
aceste pietre câte o sarcină de rezolvat. Dino impreună cu copiii trebuie
să descopere pe rând sarcinile de sub pietrele cu litera D, să le rezolve, Exercițiul
O1 apoi să treacă la următoarea sarcină până ajung la locul secret! Dacă un
copil nu reușește să rezolve o sarcină, cere ajutorul colegilor săi!
O2 Câștigă când rezolvă toate sarcinile și Dino ajunge la locul secret!
Demonstrarea jocului – Pentru a înțelege mai bine cum se vor
juca, dna educatoare incepe jocul: caută o piatră care are litera D de la Macheta
O3 Dino, o ridică, deschide bilețelul de sub ea și citește sarcina: „Spune Dinozauri
prenumele tău și cu ce sunet incepe!”- Prenumele meu este Mioara. Bilețele
O4 Mioara incepe cu sunetul M !” Dacă este corect, copiii o aplaudă și au sarcini
voie să treacă la următoarea sarcină de sub piatra cu litera D.
Jocul de probă – Rog un copil să caute o altă piatră care are trasată
O5 litera D, citesc sarcina: „Câte silabe are cuvântul dinosaur?” Observare
Desfăşurarea jocului – Copiii descoperă pe rind pietrele cu litera directă
D și rezolvă sarcinile:
O6
- Recunoaște litera de pe bilețel – A! Dă 2 exemple de cuvinte
care încep cu sunetul a!
- Sari intr-un picior de atâtea ori câte silabe are cuvântul
Stegosaurus!
- Formulează o propoziție cu cuvintele Tyranosaurus Rex! Colectivă
- Care este opusul următoarelor cuvinte: mare, sus, vesel? dirijată
- Denumește imaginile (soare, floare). Cu ce sunet începe fiecare Conversația
cuvânt?
- Eu spun una, tu mai multe (forma de plural): un dinosaur, un Aprecieri
ou, un vulcan! verbale
- Găsește opusul următoarelor cuvinte: rapid, fioros, aproape!
- Formulează o propoziție cu cuvântul dinozauri!
- Recunoaște litera ®! Dă exemple de cuvinte care încep cu
sunetul r!
- Eu spun una, tu mai multe: o casă, un balon!
- Cu ce sunet începe cuvântul Tyranosaurus? Dă exemple de
cuvinte care încep cu sunetul T! Observare
- Bate din palme de atâtea ori câte silabe are cuvântul directă
„ierbivor”!
Încheierea jocului- Odată găsită parola, DINO, il putem trece pe
Dino râul să ajungă la prietenii lui. Aceștia îl primesc și îl felicită pentru
ajutoarele lui, copiii din grupa Buburuzelor! Prietenii lui Dino
mulțumesc copiilor pentru ajutor și îi sfătuiesc să se pregătească în
continuare la grădiniță pentru a fi copii isteți la școală!

6. Obținerea Complicarea jocului- Copiii au urmat traseul indicat de pietrele D


performanței și au ajuns la un râu. Aici găsesc un anunț: „Trebuie să descoperi parola Tablă
de intrare!” magnetică Colectivă
Pe malul râului găsesc o tablă magnetică cu patru imagin (dinozaur, dirijată
iarbă, nor, ou); copiii trebuie să denumească fiecare imagine, să Litere mari
identifice sunetul inițial, apoi să caute în apa râului jetonul cu litera Exercițiul de tipar Observarea
O1 magnetice curentă
corespunzătoare sunetului inițial și să o așeze pe tablă sub imagine.
Procedează la fel pentru fiecare imagine iar la final citesc cuvântul
format din literele descoperite. Aceasta este parola (dinozaur, iarbă, nor,
ou- DINO)!

7. Asigurarea Încheierea jocului- Odată găsită parola, DINO, il putem trece pe


retenției și a Dino râul să ajungă la prietenii lui. Aceștia îl primesc și îl felicită pentru
transferului ajutoarele lui, copiii din grupa Piticilor ! Prietenii lui Dino mulțumesc Conversația Observare
copiilor pentru ajutor și îi sfătuiesc să se pregătească în continuare la directă
O17 grădiniță pentru a fi copii isteți la școală! Explicația

La finalul vizitei la Grupa Piticilor, Dino le cere copiilor să îi


reamintească ce au reușit astăzi să realizeze împreună.

8. Încheirea Conversația
activității Dino felicită toți copiii, le mulțumește pentru ajutor și le transmite
aprecierea lui cu privier la felul în care s-au descurcat în rezolvarea Aprecieri
sarcinilor. verbale
SCRISOAREA LUI DINO

„Dragi copii, eu sunt Dino,


micuțul dinozaur care vă invită
puțin in lumea dispărută a prietenilor
mei, dinozaurii! Ați observant că am
decorat o parte din sala voastră
de grupă asemănător cu natura în care
noi trăiam acum mmmmuuuult timp! Prietenii mei
mai mari au plecat déjà in locul nostru secret,
iar pe mine m-au lăsat să rezolv întâi câteva sarcini
și, pe măsură ce le rezolv, să ajung și eu la ei!
Prietenii dinozauri au pregătit imagini cu lumea
in care am trăit noi, cuburi si lego
să construim adăposturi pentru dinozauri,
un joc on-line cu dinozauri, un joc in care ne reamintim
litere, sunete, formăm propoziții,
ceva de confecționat și la final , un joc de mișcare!!

Cred că va fi mai distractive dacă mă veți ajuta și voi!


Mulțumesc și sper că vom petrece
impreună o zi frumoasă!”

DINO

SARCINI JOC:
- Recunoaște litera de pe bilețel – A! Dă 2 exemple de cuvinte care încep cu sunetul a!
- Sari intr-un picior de atâtea ori câte silabe are cuvântul Stegosaurus!
- Formulează o propoziție cu cuvintele Tyranosaurus Rex!
- Care este opusul următoarelor cuvinte: mare, sus, vesel?
- Denumește imaginile (soare, floare). Cu ce sunet începe fiecare cuvânt?
- Eu spun una, tu mai multe (forma de plural): un dinosaur, un ou, un vulcan!
- Găsește opusul următoarelor cuvinte: rapid, fioros, aproape!
- Formulează o propoziție cu cuvântul dinozauri!
- Recunoaște litera ®! Dă exemple de cuvinte care încep cu sunetul r!
- Eu spun una, tu mai multe: o casă, un balon!
- Cu ce sunet începe cuvântul Tyranosaurus? Dă exemple de cuvinte care încep cu sunetul T!
- Bate din palme de atâtea ori câte silabe are cuvântul „ierbivor”!
- : „Spune prenumele tău și cu ce sunet incepe!”-
- „Câte silabe are cuvântul dinosaur?”
Recunoaște litera
de pe bilețel !

A
Dă 2 exemple
de cuvinte care încep
cu sunetul a!

PE SPATE (PARTE ALBA) SCRIEM SARCINA.....


PE SPATELE OULUI SCRIEM SARCINA!

ROATA ÎNTREBĂRILOR

CU CE SUNET INCEPE NUMELE DINO?

CÂTE SILABE ARE DINO?

CARE ESTE OPUSUL CUVÂNTULUI „GREU”?


O FLOARE, MAI MULTE…..

SPUNE CUVINTE CARE INCEP CU SUNETUL A

SPUNE CUVINTE CARE ÎNCEP CU SUNETUL B

CARE ESTE OPUSUL CUVÂNTULUI „RECE”

FORMULEAZĂ O PROPOZIȚIE CU CUVÂNTUL „PRIETEN”!

You might also like