You are on page 1of 5

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: G.M.Cancicov
PROFESOR: Cecilia Stoian
OBIECTUL: Limba şi literatura română
DOMENIUL – Elemente de limbă română
CLASA – a V- a
SUBIECTUL- VERBELE AUXILIARE
TIPUL LECŢIEI- comunicare/ însuşire de noi cunştinţe

Obiectivul cadru:
 Însuşirea şi folosirea limbii române literare;
 Dezvoltarea capacităţilor intelectuale, a gândirii independente, logice şi creatoare.

Obiective operaţionale:
Pe parcursul activităţii elevii vor fi capabili:
 Să dea definiţia corectă a verbului;
 Să identifice tipurile de verbe ( predicative, nepredicative) în contexte diferite;
 Să creeze comunicări în care să folosească verbe la diferite moduri şi timpuri ;
 Să recunoască valorile diferite ale verbelor a fi, a avea, a vrea;
 Să elaboreze compuneri gramaticale.

Condiţii prealabile:
 În prealabil elevii trebuie să cunoască tipurile de verbe, modurile personale şi nepersonale;
 Capacitatea de a discerne, pe baza unor argumente logice, ştiinţifice; de a realiza analogii.
Evaluarea
 Se distribuie elevilor fişe de lucru şi fişe de evaluarea care vor fi completate pe parcursul
demersului didactic şi care vor umări implicarea elevilor şi modul de aplicare a cunoştinţelor cât
şi folosirea tehnicilor de lucru specifice.

Resursele şi managementul timpului:


 Capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
 Cunoştinţele anterioare;
 Timp de lucru : 50 minute
 Resurse materiale: fişe gramaticale, fişe de lucru, de evaluare, caiete, manuale.

Metode şi procedee:
 Conversaţia, spargerea ghieţii, brainstormingul, ciorchinele, reflecţia , munca în echipă,
explicaţia, descoperirea, gândirea critică.

Bibliografie:
Manual -Limba şi literature română pentru clasa a V-a, Editura Humanitas
Gramatica limbii române, Editura Academiei
Limbă Literaturǎ Comunicare- pentru clasa aV-a
CADRUL DE TIMP ACTIVITATEA ACTIVITATE
ÎNVĂŢARE PROFESORULUI A ELEVULUI METODE

1. Moment 1 Se asigură condiţiile necesare Conversaţia Frontal


organizatoric desfăşurării optime a activităţii

Spargerea
5 Captarea atenţiei se face printr-un Exerciţiul, gheţii
2. Captarea exerciţiu: fiecare elev îşi alege o demonstraţia
atenţiei trăsătură exprimată printr-un
adjective care începe cu litera
prenumelui său şi construieşte o
propoziţie cu un predicat nominal,
numele predicative fiind exprimat
prin acel adjective. Fiecare repetă
propoziţiile spuse de colegii de Exerciţiul,
dinaintea lui. Profesorul începe: demonstraţi
Cecilia este creativă a Ativitate
3. Verificarea 7 pe grupe
temei şi a Elevii primesc o fişă de lucru pe Elevii vor Fişe de
cunoştinţelor care vor completa un rebus. Li se rezolva rebusul lucru
anterior spune elevilor că dezlegând careul pe grupe, apoi
însuşite vor descoperi pe verticală una dintre la tablă.
valorile verbului a fi. Activitate
pe grupe-
Gr.1- diferenţiat
Se rezolvă fişe de lucru diferenţiat completează
pt. a verifica cunoştinţele acumulate timpul, pers, nr
despre timpurile indicativului verbelor din
paranteze
Gr.2 precizează
modul şi timpul
verbelor
subliniate dintr-
un text dat.
Gr.3 pune
verbele date la
conjunctiv
present, pers. a
II-a
Gr. 4.
subliniază
formele corecte(
conform noului
DOOM)
4. Anunţarea 2
temei şi a Profesorul anunţă tema şi obiectivele Elevii notează
obiectivelor titlul

5. Prezentarea Se rezolvă fişa de lucru “Păianjenul” Elevii rezolvă


noului 20 –pe care elevii vor trece un verb la fişa individual Ciorchinele/
conţinut şi toate timpurile. Se va sublinia forma păianjenul individual
dirijarea verbului la perfect compus şi viitor
învăţării Demonstraţi
Pentru a descoperi verbele auxiliare a
profesorul le propune elevilor un Elevii alcătuiesc
exerciţiu de creare a unui text în care textul de 5
să descrie drumul iedului din rînduri si vor
Căprioara, folosind verbele a sublinia verbele
alerga, a încetini, a avea, a fi, a propuse la
sări, a vrea. viitor, perfect
compus şi
Profesorul le cere elevilor să condiţional-
analizeze verbele subliniate şi să optativ.
prezinte modul de formare.
Elevii vor
observa că
Cu ajutorul elevilor se va scrie unele moduri şi
definiţia verbelor auxiliare. timpuri se
formează cu
Se vor da exemple în care verbele a ajutorul
fi, a avea şi a vrea să fie şi verbelor a fi, a
predicative avea, a vrea.

Elevii dau
exemple

Elevii primesc fişe de evaluare:


6. Reflecţia Precizaţi care sunt valorile verbelor Elevii notează
a fi, a vrea, a avea în enunţurile valorile
propuse. verbelor

Alcătuiţi câte o propoziţie pentru a


ilustra valoarea predicativă şi
auxiliară a verbelor a fi, a avea şi a
vrea.

You might also like