You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:

GRUPA: mare

PROPUNĂTOR:

TEMA: Ce şi cum exprimăm ceea ce simţim

SUBTEMA: Lumea artelor

DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Limbă şi comunicare

MIJLOCUL DE REALIZARE: lectura educatoarei

TIPUL ACTIVITĂŢII: predare- învăţarea

TEMA ACTIVITATII: Povestea unui artist

SCOPUL: familiarizarea copiilor preşcolari cu structura şi mesajul unui text narativ .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul activităţii copiii vor fi capabili:

O1: să identifice prin numire personajele principale ale acestei poveşti, cât şi specificul
acestora;

O2: să argumenteze aprecierea/respingerea unui personaj din povestea expusă;

O3: să povestească cu ajutorul cuvintelor proprii succesiunea episoadelor poveştii,


raportându-se la imaginile de pe fiecare planşă prezentată;

O4: să interpreteze anumite roluri, în ,,dramatizarea’’ ultimului episod al poveştii


prezentate;

STRATEGII DIDACTICE:

- Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, exerciţiul, povestirea, expunerea, jocul de


rol;
- Mijloace de învăţământ: planşe ce ilustrează conţinutul poveştii, piesele componente
din costumului pictorului şi împaratului din poveste, stimulente, tabla ,,cutia
fermecată’’, coşuleţ cu bileţele, jetoane;
- Mod de organizare: frontal, individual.
RESURSE UMANE: grupă pregătitoare, compusă din 31 de copii cu nivel ridicat de învăţare şi
un caz special.

RESURSE PROCEDURALE: durata 35-40 minute.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

- Cristea, Constanţa; Cristea, Iulian; Dima, Loredana; Farcaş, Genoveva, Proiecte


didactice, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2007;

- Florescu, Paraschiva, Proiecte didactice pentru învăţământul preşcolar, Editura


Excelsior, 2002;

- Mitu, Florica; Antonovici, Ştefania, Metodica activităţilor de educare a limbajului în


învăţământul preşcolar, ediţia a II A revizuită, Editura Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005.

Etapele lecţiei T
OB. IM
OP. Conţinutul instructiv-educativ M
P p

1.Moment Asigurarea condiţiilor necesare desfăşurării activităţii.


organizatoric

Includera poveştii într-o serie de alte poveşti învăţate, cât şi reamintirea Conver-
3. Reactualizarea saţie
cunoştinţelor unor personaje:
Ce alte poveşti ati mai învăţat voi la gradiniţă?

Care sunt personajele poveştilor învăţate de voi?

Care v-au atras în mod deosebit atenţia?

2. Captarea Captarea atenţiei se va realiza astfel: într-o ,,cutie fermecată’’ vor fi


atenţiei puse jetoane cu imagini ale ustensilelor utilizate de pictori în atelierele
lor de creţie (pensule, acuarele, sevalet, planşetă ş.a.); dintr-un coşulet Conver- C
voi extrage bileţele cu numele câtorva copii care vor veni în faţa saţie c
celorlalţi şi vor descrie, pe rând, ceea ce obsevă pe jetoane. ta

Ce observaţi pe jetoanele voastre? C


Observarea f

je
Unde se utilizează instrumentele observate de voi în imagini?

Ulterior, se vor descoperi în faţa copiilor doua tablouri care să ilustreze


ce frumuseţi rezultă în urma actului de pictură.

Copii, astazi vă voi citi o poveste foarte frumoasă despre un pictor


3. Anunţarea foarte talentat, dar cu toate acestea talentul lui nu a fost apreciat la
temei şi a adevarata lui valoare. Adevăratele întamplari le veti afla din povestea
obiectivelor Expunerea
numită chiar asa: Povestea unui artist.

Am să vă rog să vă concentraţi la poveste, pentru că la final vă voi


adresa mai multe întrebări, legate de întâmplările prezentate şi
personajele principale, iar raspunsurile aş vrea să le aflu de la voi, să-mi
demonstraţi că ati fost copii atenţi. Spre finalul activităţii vă voi provoca
la un joc distractiv.

Citirea poveştii se va reliza într-o manieră clară şi accesibilă,


4.Dirijarea respectand următoarele principii: expresivitate în expunere prin Expunerea P
învăţării modularea vocii, alternarea vorbirii pe parcursul expunerii, punerea în
evidenţă a pauzelor logice, psihologice şi gramaticale, accentuarea şi Povestirea
scăderea intensităţii vocii, mimică şi gestică adecvată. Voi accentua în
mod deosebit fidelitatea şi frumuseţea cu care pictorul realiza portretele
sale şi de asemeni accentul va fi pus şi pe atitudinea împăratului la
vederea tabloului.

Pe parcursul citirii poveştii, vor fi expuse (etapizat) pe tablă planşe ce


ilustrează succesiunea evenimentelor acesteia.

Explicarea cuvintelor necunoscute de catre copii , se va realiza în


context, folosind sinonime şi expresii echvalente, cunoscute de copii,
fără a întrerupe firul poveştii.

Pauză psihologică
Conver-
Copii, când se petrece acţiunea poveştii? saţia
Copii, dacă v-a plăcut povestea, cred că aţi reţinut principalele
personaje ale acesteia.

Care sunt personajele principale întâlnite în poveste?

Ce picta personajul din poveste?

Pentru ce făcea cu atâta drag acest lucru?

În afara aspectului exterior ce mai surprindea pictorul în portretele


lui?

Cine a venit la pictor să-i facă portretul?

Cum arata portretul împăratului? Ce exprima el?

Care a fost reacţia împăratului la vederea portretului?

Credeţi că pictorul greşea prin faptul că surprindea atat de bine


chipul oamenilor în tablourile sale?

Cum a reuşit pictorul să evadeze din inchisoare?

Conversaţi
Care sunt personajele positive ale acesei poveşti? Dar cele
negative?
Ce vă face să credeţi că imparatul era un personaj negative şi Convesaţia
pictorul un personaj pozitiv?

Este bine să reacţionam la fel ca împăratul, atunci cand nu ne


place ceva? De ce?

5. Fixarea Cine doreşte să povestească pe scurt povestea, să văd dacă aţi reţinut P
cunoştinţelor Conver-
conţinutul acesteia? (câţiva copii vor povesti, pe rând principalele
saţia
moment ale poveştii, raportându-se la planşele date)
Exerciţiul

M
6. Obţinerea
performanţei Explicaţia C
Copii, aşa cum va spuneam la începutul activităţii vă voi provoca la un
joc. M –am gandit să schimbaţi voi finalul acestei poveşti şi să intraţi în
rolul împaratului şi cel al pictorului.
Jocul de rol
În ce alt mod vă imaginaţi voi finalul poveştii?

Pentru început voi alege doi copii, unul dintre ei va interpreta, în faţa
celorlalti copii, rolul pictorului iar celălalt rolul împaratului în aşa fel
încât finalul poveştii să fie modificat din propriile lor perspective (se va
crea un schimb de replici). Copiii vor fi costumaţi corespunzător rolului
îndeplinit (pictorul va purta o mantie şi împaratul o coroană pe cap). Se
repetă cu doua grupe de copii. La încheierea jocului ,,micilor actori’’ li
se va răsplăti ingeniozitatea, de care au dat dovadă, cu aplauze.

Copii, ce poveste aţi ascultat voi astăzi?


7. Asigurarea
retenţiei Care sunt personajele acestei poveşti?

Mai cunoaşteţi şi alte poveşti a căror învăţătură se apropie de cea


prezentat în Povestea unui artist?

Se fac aprecieri finale (colective şi individuale) cu privire la modul


7. Evaluarea cum s-au comportat/implicat şi au răspuns copiii pe parcursul activităţii.
activităţii În final vor primi câte un tablou în miniatură, iar ca sarcina pentru data
următoare aceştia vor trebui să picteze, în cadrul unei activităţi liber
alese, portretul unei persoane dragi.

.
y

You might also like