You are on page 1of 5

Proiect didactic

Data-28/29.03.2022
Clasa-9
Tema-Sinonimia.Antonimia
Tipul lecției-de sinteză
Unități de competență 3.1,5.4
(competența specifica 7. Respectarea normei ortografice, ortoepice, semantice, gramaticale,
punctuaţionale, stilistice a limbii române literare.
Sub competența7.1. Respectarea normei ortografice, ortoepice, punctuaţionale, semantice,
gramaticale, stilistice ale limbii române literare în orice situaţie de comunicare: – orală (dialog,
prezentări, dezbateri); – scrisă (texte literare şi nonliterare).
Metode –conversația/audierea/lucrul individual/lucrul în grup/exercițiul/idactic
jocul didactic
Mijloace-manual Limba și literatura română,ed.Cartier/fișe/computer/tablă
Obiective operaționale-
O1-Să identifice corect sinonimele și antonimele unui cuvînt dat într-un text
O2-Să respecte normele ortografice și ortoepice
O3-să construiască enunțuri cu seriile sinonimice și antonimice ale unui cuvînt
dat
O4-Să -și exprime opinia față de o problemă,o afirmație

Scenariu didactic:
Etapele O Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
lecției b.
1.Evocare Se pregătesc cele necesare pentru Pregătesc rechizitele,manualul
A)moment lecție,se notează absențele,se crează un
organizatoric climat adecvat lecției.
b)captarea O4 Se propune audierea unei melodii de Audiază melodia,discută în baza ei Audiere
atenției toamnă(valsul toamnei),ca să fie exprimîndu-și emoțiile și senzațiile. Conversație
discutată apoi.Acest moment face ca
elevii să se incadreze mai ușor în
atmosfera lecției.

c)verificare Se propune jocul Cutiuța fermecată: o Cîte un elev scoate cîte o fișă din cutie și Joc didactic
temelor cutie ce conține fișe cu diferite întrebări răspunde la întrebarea de pe ea,sau o
stidiate din temele studiate anterior. adresează unui coleg(ex. Ce sunt
anterior sinonimele?)
Se verifică tema de acasă (ex.9,10 p.54) Cîțiva elevi răspund tema de acasă
2.Realizarea Notează tema în caiete.
sensului Se anunță tema și obiectivele lecției: Completează un tabel în care includ toată
a)Anunțarea Sinonimia,antonimia-exerciții de sinteză. această informație:
temei și a pace cîmpie Față
obiectivelor Familia Lucru
Se scrie la tablă 3 cuvinte: Lexical individual
b) noul O2 Pace, cîmpie,față.Se cere să se scrie: ă
conținut familia lexicală ,cîmpul Cîmpul
lexical,sinonimele,antonimele lor. Lexical
Sinoni
me
antoni
me
O1 Se propune lucrul cu manualul: ex.13,16 Lucrează individual în caiete: identifică
p.56 perechile de sinonime și de antonime din
O3 textele date. Lucru
individual
Se propune lucru în gup: ex.14,15,16 p.56 se repartizează pentru 1 grup-seriile
sinonimice ale cuvintelor :
Pentru lucru suplimentar,dacă clasa este teamă,vesel,uriaș,a liniști,gălăgie Lucru în
puternică se propune: 2 grup-găsesc antonime pentru grup
1.lucru pe fișă(Fișa 1,de la anexe) cuvintele:efemer,hîd,lumină etc.
2.Se dictează un șir de cuvinte pentru 3 grup-găsesc sinonime pentru
care trebuie să se găsească sinonime și expresiile:moară stricată,țap ispășitor etc.
antonime:furios-inervat,fudul-
mândru,fricos-laș,individual-
unic,glacial,grăbire-anticipare,greșit- Realizează sarcinile din exercițiile
incorect,lacună-gol,laic,lugubru,flux- propuse,comentează variantele Lucru
abundențî,executare-îndeplinire,eroare- existente. individual+l
O1 greșeală,elogiu-amintire etc.Cu trei dintre ucru în
ele se alcătuiesc enunțuri perechi
Realizarea 3.se propun un șir de prefixe cu ajutorul
performanțel O3 cărora trebuie alcătuite perechi de
or antonime:
Ne-,a-,i-,contra-,pre-,anti-(bun-
nebun,moral-amoral)
Se propun exercițiul 19 p.56:
În buletinul meteo ce urmează înlocuiește
3.Reflecții unele cuvinte cu antonimele lor,astfel
încît să obții o prognoză pentru o vreme
frumoasă Realizează oral sarcina
De efectuat în scris ex.12 p.
Suplimentar: scrieți o compunere cu titlul
Temă pentru :Cine nu are minte, ajunge la sapă de Lucru
acasă lemn individual
Realizați o descriere a școlii voastre în
care să includeți expresiile: cu scaun la
cap,moară stricată,a tăia frunze la cîini,
A bate cîmpii,țap ispășitor și altele.
Fișă de lucru : sinonime,antonime Profesor Slivca Olesea

Fișă de lucru: sinonime,antonime,expresii frazeologice


1.Selectează din coloana B antonime pentru cuvintele din coloana A ,unește-le prin săgeți:

A B
Abstract defavorabil
A aduna aterizare
Amurg amabil
Amoral sălbăticie
Banal necomutabil
Băștinaș rar
Bloca concret
Benefic răsărit
Brutal original
Clandestin venetic
Civilizație malefic
Categoric debloca
Comutabil sublim
Concordanță moral
Favorabil a scădea
Dens legal
Decolare necategoric
Decalaj discordanță
2.Propune sinonime pentru expresiile de mai jos:
a-și aduce aminte-
a aduce la cunoștința cuiva-
a aduce mulțumire-
a aduce noră pe cuptor-
a adormi pe veci-
a-și aduna mințile-
Cu două din ele construiește enunțuri:
.....................................................................................................................................
.....................................................................................................................................
3.Găsește cîte o expresie echivalentă pentru fiecare dintre cele ce urmează :
A ajunge cuțitul la os a scoate capul
Alandala coconare a bate cîmpii
A-i albi ochii a avea fluturași în burtă
A alerga cu sufletul la gură a mînca pămîntul
A i se aprinde călcîiele a muri de așteptare
A apuca hăisa a-și pierde răbdarea
A-și arăta nasul vrute și nevrute

4.În textul ce urmează înlocuiește unele cuvinte cu antonimele acestora astfel încît să obții o altă
descriere a toamnei:
Era o dimineață urîtă de toamnă.Cerul era plumburiu,nori groși acopereau cerul,soarele era

Proiect didactic
Data-28/29.03.2022
Clasa-9
Tema- Subiectul: a) Sinonime. Antonime.Omonimia sintactică

Tipul lecției-de sinteză


Unități de competență 3.1,5.4
(competența specifica 7. Respectarea normei ortografice, ortoepice, semantice, gramaticale,
punctuaţionale, stilistice a limbii române literare.
Sub competența7.1. Respectarea normei ortografice, ortoepice, punctuaţionale, semantice,
gramaticale, stilistice ale limbii române literare în orice situaţie de comunicare: – orală (dialog,
prezentări, dezbateri); – scrisă (texte literare şi nonliterare).
Metode –conversația/audierea/lucrul individual/lucrul în grup/exercițiul/idactic
jocul didactic
Mijloace-manual Limba și literatura română,ed.Cartier/fișe/computer/tablă
Obiective operaționale-
O1-Să identifice corect sinonimele și antonimele unui cuvînt dat într-un text
O2-Să respecte normele ortografice și ortoepice
O3-să construiască enunțuri cu seriile sinonimice și antonimice ale unui cuvînt
dat
O4-Să -și exprime opinia față de o problemă,o afirmație

Scenariu didactic:
Etapele O Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode
lecției b.
1.Evocare 1. Organizarea clasei (1 min.) - verificarea
A)moment prezenţei, pregătirea pentru oră. 2.
organizatoric Captarea atenţiei (4 min.) - Se dă elevilor
b)captarea O4 un rebus în care elevii vor descoperi
atenției numele uneia dintre cele cinci relații
semantice ce vor fi consolidate prin
exerciții. (Anexa numărul 1)

c)verificare
temelor
stidiate
anterior

2.Realizarea . Anunţarea subiectului şi a obiectivelor


sensului (5 min.) - profesorul anunță subiectul, îl
a)Anunțarea O2 scrie la tablă, explică obiectivele
temei și a operaționale urmărite. - elevii vor fi
obiectivelor îndrumați să observe, prin exemple
O1 clasificarea acestor categorii semantice. -
b) noul cu ajutorul elevilor, profesorul
O3
conținut întocmește o schemă: Sinonimia
Antonimia Paronimia Omonimia
O1 Polisemia (anexa 2) Profesorul împarte
elevilor fișe pe grupe de lucru , lasă elevii
să lucreze în bănci cateva minute, după
O3 care va cere ca un reprezentant al fiecărei
grupe să rezolve exercițiul de pe fișă. 5.
Asigurarea feed-back-ului Profesorul va
Realizarea evalua și va aprecia răspunsurile elevilor.
performanțel 6. Asigurarea retenţiei şi a transferului (1
or min.) Alcătuiți o compunere gramaticala
de 10-15 randuri în care să folosiți și
următoarele cuvinte precum și
expresiile : bătător la ochi, nici în ruptul
capului , luminat, explo zie, atractiv, cu
3.Reflecții noaptea-n cap. ANEXA NR.1 REBUS 4.
Conducerea învăţării (34 min.) -
profesorul cere elevilor să definească cele
cinci categotii semantice: Sinonimia,
Antonimia, Polisemia, Omonimia,
Temă pentru Paronimia.
acasă

Completând corect orizontalele date , vei descoperi pe verticala A-B cum se numesc
cuvintele care au forme diferite, dar înțeles apropiat sau identic :
1.Redarea pe scurt a unei întamplări..................
2.Comunicarea între două sau mai multe persoane.............
3.Plin de bucurie sau....................
4.Cuvintele cu formă diferită și sens opus se numesc................
5.Persoană care participă la întamplare....................
6.După o poruncă scriem semnul.................
7.Cuvintele cumai multe sensuri se numesc......................
8.Căutare,documentare,informare sau........................

Dați sinnonime pentru urmatoarele locuțiuni verbale: a ramane în sapă de


lemn, a o lua la sănătosa.

Rescrie enunțurile următoare , înlocuind cuvintele subliniate cu sinonime


potrivite:

Dar cum auzi vuietul venirii lui, fața ei se însenină...


Băiatul nu-și aduce aminte de cainele care era numai piele și os.

Indicați antonime următoarelor cuvinte: a termina, a îrăutăți, a permite;

Indicați antonimele următoarelor cuvinte formate cu ajutorul prefixelor: a lega,


a cinsti, moral, decent, organic, normal, prudent.

You might also like