You are on page 1of 10

1

PROIECT DIDACTIC
Data: 22.10.2013
Unitatea şcolară:Scoala Gimnaziala Scoarta- Budieni
Profesor: Popescu Ioana Elisabeta
Clasa: a VII -a
Aria curriculară: Om şi Societate
Disciplina: Cultură Civică
Conţinutul învăţării: Omul – fiinţă socială: Grupurile sociale
Tipul lecţiei: de consolidare a cunoştinţelor şi de formare de priceperi şi deprinderi

Competenţe generale:
- informativ: de a evalua nivelul cunoştinţelor cu privire la grupurile sociale mici
- formativ: formarea unei atitudini civice, democratice şi responsabile
Competenţe specifice:
1.1. Utilizarea corectă a termenilor şi a conceptelor cu conţinut civic în diferite contexte
2.1. Caracterizarea persoanei în diferite ipostaze: membru al unei familii, al unui grup social, al
comunităţii
2.2. Caracterizarea diferitelor tipuri de grupuri sociale din perspectiva specificului acestora, precum şi a
relaţiilor interpersonale ce pot lua naştere în cadrul grupurilor
3.1. Rezolvarea în echipă a unor probleme civice, prin asumarea unor responsabilităţi şi prin relaţionarea
pozitivă cu ceilalţi
4.1. Manifestarea interesului faţă de problemele grupurilor de apartenenţă şi faţă de problemele
comunităţii

Competente operaţionale:
C1 - Să definească grupul social;
C2 - Să distingă caracteristicile grupurilor sociale mici;
C3 - Să defineasca conceptul “rol social”, nonconformism, conformism;
C4 - Să prezinte valorile sociale (morale), tipurile de norme şi relaţii ale grupului şi să ofere exemple;
C5 - Să aplice adecvat, coerent, creativ şi nuanţat în diferite contexte limbajul de specialitate.
Strategia didactică:
▪ Resurse procedurale: - conversaţia euristica, exerciţiul, explicaţia, studiul de caz, interpretarea
caricaturii, copacul ideilor; metoda RAI
▪ Resurse materiale: Fise de lucru ,Manualul,calculatorul,videoproiectorul, Declaraţia Universala a
Dr. Omului, desene cu dr. omului
Forma de evaluare: Orală, Fişe,
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: Clasa

Bibliografie:
 Elena Nedelcu si Ecaterina Morar - Cultura Civica, Manual pentru clasa a 7-a, Editura
ALL,2003
 Elena Nedelcu, Cristina Ştefan, Mihai Nedelcu – Cultură civică, EDP, 1995
 Internet,Declaraţia Universală a Dr. Omului

Motto: "Ceea ce face ca oamenii să fie sociabili este incapacitatea lor de a suporta singurătatea"
(Arthur Schopenhauer)
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecţiei Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii didactice Evaluare
Metode si Mijloace de
procedee învăţământ
1.Moment - asigur climatul necesar desfăşurării orei, - comunică absenţii
organizatoric/Pregătire notează absenţii - se pregătesc pentru oră.
a clasei pentru
activitate
(3 min.)
2.Reactualizarea - adresează întrebări din lecţia precedenta:,, - răspund la intrebări - panou cu
cunoştiinţelor Drepturile omului” Temă: elevii prezintă imaginile desenele
dobândite anterior - verifica tema: si fisele proprii elaborate acasa expuse
pentru cele 4 categorii de
drepturi.
3. Captarea atenţiei. - propun elevilor să compare singurătatea cu - realizează comparaţia,
(7 min.) grupul social, pornind de la citatul lui concluzionând că omul este o - comparaţia -lecţie ppt
Arthur Schopenhauer şi imaginile din slide- fiinţă socială, starea lui normală -evaluez interesul
ul 2. fiind cea grupală. -explicaţia -manual elevilor

4. Anunţarea titlului - anunţ subiectul lecţiei şi comunic - notează în caiet titlul lecţiei -Activitate
obiectivele într-un mod accesibil, clar. frontală
noii lecţii şi scrierea - Calculatorul
pe tablă OMUL – FIINŢĂ SOCIALĂ -
Grupurile sociale Videoproiector
ul
5.Dirijarea si – solicit elevilor să analizeze Piramida - rezolvă sarcina de lucru -conversaţia
desfasurarea trebuinţelor arătând ce-i determină pe euristică -aprecierea
activitatii oameni să stabilească legături, ● Ca să
să poată
Piramida trebuinț
poată tr
tră
ăi,
trebuințelor
 În funcț
funcție de
răspunsurilor
contacte unii cu alţii
oamenii trebuie să-și nevoile pe care le
satisfacă
satisfacă anumite au, de interesele

(30 min.)
necesită
necesități: hran
hrană
ă, Nevoia de lor, oamenii se
îmbră
mbrăcăminte, autorealizare încadrează
ncadrează în
protecț
protecție etc. diferite grupuri
sociale.
● Aceste nevoi nu Nevoia de a fi apreciați
pot fi satisfă
satisfăcute de ceilalți
decât dac
dacă oamenii
interacț
interacționează
ionează Nevoia de dragoste și acceptare
unii cu alț
alții.
ii.
(nevoia de prieteni, colegi, familie)

- arată alternativele tragice ale Nevoia de protecție împotriva diferiților factori


distructivi (catastrofe naturale, boli, oameni
răufăcători)
-lecţie ppt
- cer elevilor să prezinte pericolul izolării izolării – moartea sau
Necesități pentru supraviețuire (hrană, îmbrăcăminte, adăpost)

oamenilor de colectivitate dezindividualizarea -manual


-comparaţia
Singură
Singurătate

- demonstrează că omul nu se
- prezint exemple de dezindividualizare, doi naşte, ci devine om trăind în Grup social
-aprecierea
copii care au trăit, unul în societatea societate (învăţând limba, argumentelor
câinilor, altul, în cea a lupilor normele, comportamentul

3
uman)
-demonstraţia
- definesc grupul social şi -evaluarea atenţiei
C1 - solicit elevilor să definească grupul social, caracteristicile grupurilor -activ individuală şi participării
apoi să prezinte caracteristici ale grupurilor
(pozitive şi negative)
- găsesc cât mai multe exemple
- cer elevilor să prezinte tipurile de grupuri de grupuri sociale mici şi mari
sociale
- enumeră caracteristicile, arată
cum le este influenată -aprecierea
- pun în discuţie caracteristicile grupurilor performanţa şcolară de către -conversaţia -manual răspunsurilor
sociale mici, influenţa acestora asupra grupul lor, compară cele două examinatoare
membrilor grupului, conformismul şi non- concepte
C2 conformismul, valorile şi normele grupului -lecţie ppt
- găsesc cât mai multe
- solicit elevilor să definească rolul social şi comportamente pe care ceilalţi -exemplul -aprecierea
să exemplifice le asteaptă în mod legitim de la modului de
persoanele care deţin anumite operare cu unele
-Care sunt rolurile pe care le aveţi în grupul poziţii sociale (medic, profesor, -activ frontală concepte
C3 social din care faceţi parte? gazdă, părinti)
- dau exemple de roluri diferite  Cooperarea
Tipuri de relaț
relații

îndeplinite de aceeaşi persoană


(conlucrarea):
(conlucrarea):
coordonarea
eforturilor a doi sau
mai mulț
mulți parteneri în

-aprecierea
vederea atingerii unui
scop comun.

- vor defini fiecare relaţie şi vor răspunsurilor


Este considerată
considerată cea
mai importantă
importantă relaț
relație
interumană
interumană pentru căcă

- cer elevilor să compare evoluţia da exemple.


asigură
asigură interesele
ambilor parteneri.

organizării grupurilor sociale - dau exemple de solidaritate -învăţarea prin -manual


individuală descoperire -evaluarea
- propun să se discute despre relaţiile - enumeră exemple de Conflictul
spiritului de
sociale: cooperarea, solidaritatea, competiţie, apoi un exemplu colaborare
competiţia, conflictul este transformat în conflict  Conflictul este lupta dintre indivizi, grupuri care urmă
urmăresc interese

- analizează fişa1 şi 2 –
identice sau asemă
asemănătoare.
- Ideologic = incapacitatea de a-a-l asculta și înțelege pe celă
celălalt
- Preferenț
Preferențial = își are sursa în simpatii – antipatii
- De interese = este determinat de existenț
existența nevoilor concrete, dar

C4 Aplicaţie practică- -fişe de lucru -evaluarea atenţiei


contradictorii ale membrilor grupului
- De putere = atunci când mai mulțmulți membri ai grupului doresc să să conduc
conducă
ă

Conflictul – şi interesului
- Solicită elevilor să completeze fişele -comparaţia
şi arată paşii ce trebuie urmaţi -activ pe grupe
în rezolvarea unui conflict,
precum şi importanţa rezolvării
conflictului pentru grup -aprecierea
-studiul de caz capacităţii de a
-compară cele 4 tipuri de relaţii
4
sociale -conversaţia de utiliza termenii cu
consolidare şi conţinut civic
-dau exemple de valori sociale sistematizare
C5 şi vor arăta care este consecinţa
- solicit elevilor să definească valorile lipsei acestora - comparaţia
sociale (morale) şi să ofere exemple -răspund la întrebare -lecţie ppt -evaluarea
-copacul ideilor capacităţii de a
-Copacul ideilor - Notaţi pe prezenta coerent,
fiecare frunză valorile pe -activ pe grupe, de a-şi susţine
care le respectaţi în grupurile individuală, apoi ideile
din care faceţi parte frontală

-conversaţia de -aprecierea
consolidare şi -fişe de lucru răspunsurilor
sistematizare

6. Asigurarea feed- - propune spre rezolvare exerciţii care au ca -exerciţiul


back-ului suport cunoştinţele recapitulate. - sunt atenţi la aprecierile -evaluarea
(8 min.) ( metoda RAI) profesorului. metoda RAI -fişe de lucru capacităţii de a
- formuleaz aprecieri generale cu privire la prezenta coerent,
modul în care elevii au realizat sarcinile -fişe de lucru de a-şi susţine
propuse şi asupra nivelului de asimilare a ideile
cunoştinţelor. - Notează tema în caiete. -aprecierea
- Anunta tema pentru acasa: de invatat lectia -notarea elevilor
7. Tema pentru acasă si ,,Realizaţi o scurtă caracterizare a colegei
( 2 min.) sau a colegului de bancă în calitatea sa de

5
membru în diferite grupuri”

6
SCHITA LECTIEI

GRUPURILE SOCIALE

Definitie: este
o colectivitate
între ai cărei
membri există
Tipuri de
Normele
o anumită grupuri Rolul social- este un (regulile după
coeziune sociale model de comportare care se conduce
internă. Nu asociat unei poziții un grup)
orice adunare sociale și pe care
de persoane ceilalți îl așteaptă de
formează un Mari:
grup social.
Mici(2-40 poporul, la noi.
membri): națiunea, Fiecare individ face
familia, elevii clasele parte din mai multe
dintr-o clasă, grupuri. În fiecare
sociale,
partenerii de dintre ele va avea un
grupurile
joacă, colegii rol diferit.
profesio-
de muncă etc.
nale

Tipuri de relații : Formale - sunt Informale


menționate în – nescrise,
documente: păstrate
regulamente școlare, prin
coduri de conduită tradiție.

conflictul

cooperarea competiţia

solidaritatea

7
FIŞA NR 1 – Analizaţi următoarea situaţie:

Gândiţi-vă la un oraş aglomerat. Oamenii de acolo nu au auzit de poliţia rutieră şi nici de regulile
de circulaţie. Nu există sens de circulaţie, cine vrea pe stânga, cine poate pe dreapta. Nu există semafoare,
nici reguli de prioritate, pietonii aleargă printre maşini care, la rândul lor parcă îi urmăresc pe pietoni. Nu
poate fi vorba de conduită preventivă, de politeţe nici atât. Singura normă este să alerge cât mai tare, să
fie el primul! Pentru că nu ne place să auzim în fiecare zi de accidente rutiere şi morţi pe şosele, să
presupunem că oamenii şi maşinile din orăşelul nostru sunt din cauciuc. Se lovesc dar nu păţesc nimic. Se
încurcă însă teribil, pierd mult timp cu descongestionarea maşinilor îmbulzite, nu mai ajung nicăieri,
nervii de plastic ai pietonilor de cauciuc încep să se topească.
Ce ar trebui introdus în relaţiile dintre participanţii la trafic din oraşul oamenilor de cauciuc
pentru ca aceştia să fie mai calmi şi să-şi poată atinge obiectivele zilnice?

– Aplicaţie practică- Conflictul –

În ziua premergătoare desfăţurării meciului de fotbal între clasele a VIII-a A şi a VIII-a B,


responsabilul cu activităţile sportive, în pauză, invită elevii şcolii să participe ca suporteri la acest
eveniment.
În pauza următoare, responsabilul cu activităţile culturale invită şi el elevii să participe în aceeaşi
zi şi la aceeaşi oră la cenaclul de literatură.
La sfârşitul orelor de curs, cei doi se întâlnesc întâmplător pe coridor. Responsabilul cu activităţile
sportive se adresează iritat celuilat:
-Nu ţi-a fost ruşine să inviţi colegii la cenaclu, atâta vreme cât eu am fost cel dintâi care i-a invitat
la meci? Te crezi mai deştept cumva pentru că stai veşnic cu nasul în cărţi, ochelaristule? !
Care dintre următoarele reacţii posibile ale responsabilului cu activităţile culturale credeţi că ar
fi fost cea care ar fi aplanat conflictul dintre cei doi?
a) Regret că te-am enervat, dar nu eu sunt de vină pentru că şi meciul şi cenaclul au fost programate
la aceeaşi dată.
b) Cum îndrăzneşi să-vi vorbeşti astfel, lunganule!
c) Hai la director să vedem cine are dreptate?
d) Responsabilul cu activităţile culturale îl priveşte de sus pe celălalt şi îşi continuă netulburat
drumul.
e) Te rog să mă ierţi, altă dată nu voi mai proceda astfel.
f) Colegii vor decide în funcţie de preferinţele lor, deci nu are rost să ne certăm din această pricină
şi te rog, să-ţi controlezi tonul şi felul în care mi te adresezi.

8
COPACUL AŞTEPTĂRILOR
Notaţi pe fiecare frunză valorile pe care le respectaţi în grupurile din care faceţi parte

9
10

You might also like