Professional Documents
Culture Documents
Hooke’s Law
Mass of hanger: 5 g
Calculated
MTOTAL of
force of the
the hanging Spring Constant
hanging mass Spring’s Spring
Hanging mass (kg) (Experimental) Percentage
(N) Elongation constant
Mass (g) (Including Slope of the Error
(Including (m) (Standard)
mass of graph
mass of
hanger)
hanger)
5 0.010 0.098 N 0.017 m 5 N/m 5.213
10 0.015 0.147 N 0.026 m 5 N/m 5.213
15 0.020 0.196 N 0.035 m 5 N/m 5.213 4.26%
20 0.025 0.245 N 0.045 m 5 N/m 5.213
25 0.030 0.294 N 0.055 m 5 N/m 5.213
30 0.035 0.343 N 0.064 m 5 N/m 5.213
0.35 0.343
0.3 0.294
0.25 0.245
0.2 0.196
0.15 0.147
0.1 0.098
0.05
0
0 0.01 0.02 0.03 0.04 0.05 0.06 0.07
1
B. For 8 N/m Spring
Mass of hanger: 5 g
Calculated
MTOTAL of
force of the
the hanging Spring Constant
hanging mass Spring’s Spring
Hanging mass (kg) (Experimental) Percentage
(N) Elongation constant
Mass (g) (Including Slope of the Error
(Including (m) (Standard)
mass of graph
mass of
hanger)
hanger)
10 0.015 0.147 0.002 8 N/m 8.448 N/m
20 0.025 0.245 0.013 8 N/m 8.448 N/m
30 0.035 0.343 0.026 8 N/m 8.448 N/m 5.6%
40 0.045 0.441 0.039 8 N/m 8.448 N/m
50 0.055 0.539 0.048 8 N/m 8.448 N/m
60 0.065 0.637 0.060 8 N/m 8.448 N/m
0
0 0.01 0.02 0.03 0.04 0.05 0.06 0.07
2
C. For 70 N/m Spring
Mass of hanger: 5 g
Calculated
MTOTAL of the
force of the
hanging Spring Constant
hanging mass Spring’s Spring
Hanging mass (kg) (Experimental) Percentage
(N) Elongation constant
Mass (g) (Including Slope of the Error
(Including (m) (Standard)
mass of graph
mass of
hanger)
hanger)
150 0.155 1.519 0.002 70 N/m 74.24
200 0.205 2.009 0.007 70 N/m 74.24
250 0.255 2.499 0.014 70 N/m 74.24 6.06%
300 0.305 2.989 0.020 70 N/m 74.24
350 0.355 3.430 0.028 70 N/m 74.24
400 0.405 3.969 0.035 70 N/m 74.24
4 3.969
3.5 3.43
3 2.989
2.5 2.499
2 2.009
1.5 1.519
0.5
0
0 0.005 0.01 0.015 0.02 0.025 0.03 0.035 0.04
3
II. Computations:
1. Hanging Mass: 5 g
Mtotal = 0.005 + 0.005 = 0.010 kg
2. Hanging Mass: 10 g
Mtotal = 0.010 + 0.005 = 0.015 kg
3. Hanging Mass: 15 g
Mtotal = 0.015 + 0.005 =0.020 kg
4. Hanging Mass: 20 g
Mtotal = 0.020 + 0.005 = 0.025 kg
5. Hanging Mass: 25 g
Mtotal = 0.025 + 0.005 = 0.030 kg
6. Hanging Mass: 30 g
Mtotal = 0.030 + 0.005 = 0.035 kg
1. Hanging Mass: 5 g
F = (0.010 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.098 N
2. Hanging Mass: 10 g
F = (0.015 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.147 N
3. Hanging Mass: 15 g
F = (0.020 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.196 N
4. Hanging Mass: 20 g
F = (0.025 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.245 N
5. Hanging Mass: 25 g
F = (0.030 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.294 N
6. Hanging Mass: 30 g
F = (0.035 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.343 N
1. Hanging Mass: 5 g
1m
1.7 cm x = 0.017 m
100 cm
2. Hanging Mass: 10 g
1m
2.6 cm x = 0.026 m
100 cm
3. Hanging Mass: 15 g
4
1m
3.5 cm x = 0.035 m
100 cm
4. Hanging Mass: 20 g
1m
4.5 cm x = 0.045 m
100 cm
5. Hanging Mass: 25 g
1m
5.5 cm x = 0.055 m
100 cm
6. Hanging Mass: 30 g
1m
6.4 cm x = 0.064 m
100 cm
∆𝐹
k=
∆𝑋
𝑦2 − 𝑦1
k=
𝑥2 − 𝑥1
(0.343)−(0.098)
k=
(0.064)−(0.017)
k = 5.213 N/m
% = | E – T / T x 100 |
% = | 5.213 – 5 / 5 x 100|
% = 4.26 %
1. Hanging Mass: 10 g
Mtotal = 0.010 + 0.005 = 0.015 kg
2. Hanging Mass: 20 g
Mtotal = 0.020 + 0.005 = 0.025 kg
3. Hanging Mass: 30 g
Mtotal = 0.030 + 0.005 =0.035 kg
4. Hanging Mass: 40 g
Mtotal = 0.040 + 0.005 = 0.045 kg
5. Hanging Mass: 50 g
Mtotal = 0.050 + 0.005 = 0.055 kg
5
6. Hanging Mass: 60 g
Mtotal = 0.060 + 0.005 = 0.065 kg
1. Hanging Mass: 10 g
F = (0.015 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.147 N
2. Hanging Mass: 20 g
F = (0.025 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.245 N
3. Hanging Mass: 30 g
F = (0.035 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.343 N
4. Hanging Mass: 40 g
F = (0.045 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.441 N
5. Hanging Mass: 50 g
F = (0.055 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.539 N
6. Hanging Mass: 60 g
F = (0.065 kg) (9.8 m/s2 ) = 0.637 N
1. Hanging Mass: 5 g
1m
0.2 cm x = 0.002 m
100 cm
2. Hanging Mass: 10 g
1m
1.3 cm x = 0.013 m
100 cm
3. Hanging Mass: 15 g
1m
2.6 cm x = 0.026 m
100 cm
4. Hanging Mass: 20 g
1m
3.9 cm x = 0.039 m
100 cm
5. Hanging Mass: 25 g
1m
4.8 cm x = 0.048 m
100 cm
6. Hanging Mass: 30 g
1m
6 cm x = 0.060 m
100 cm
∆𝐹
k=
∆𝑋
6
𝑦2 − 𝑦1
k=
𝑥2 − 𝑥1
(0.637)−(0.147)
k=
(0.060)−(0.002)
k = 8.448 N/m
% = | E – T / T x 100 |
% = | 8.448 – 8 / 8 x 100|
% = 5.6 %
1. Hanging Mass: 10 g
F = (0.155 kg) (9.8 m/s2 ) = 1.519 N
2. Hanging Mass: 20 g
F = (0.205 kg) (9.8 m/s2 ) = 2.009 N
3. Hanging Mass: 30 g
F = (0.255 kg) (9.8 m/s2 ) = 2.499 N
4. Hanging Mass: 40 g
F = (0.305 kg) (9.8 m/s2 ) = 2.989 N
5. Hanging Mass: 50 g
F = (0.355 kg) (9.8 m/s2 ) = 3.430 N
7
6. Hanging Mass: 60 g
F = (0.405 kg) (9.8 m/s2 ) = 3.969 N
1. Hanging Mass: 5 g
1m
0.2 cm x = 0.002 m
100 cm
2. Hanging Mass: 10 g
1m
0.7 cm x = 0.007 m
100 cm
3. Hanging Mass: 15 g
1m
1.4 cm x = 0.014 m
100 cm
4. Hanging Mass: 20 g
1m
2 cm x = 0.020 m
100 cm
5. Hanging Mass: 25 g
1m
2.8 cm x = 0.028 m
100 cm
6. Hanging Mass: 30 g
1m
3.5 cm x = 0.035 m
100 cm
∆𝐹
k=
∆𝑋
𝑦2 − 𝑦1
k=
𝑥2 − 𝑥1
(3.969)−(1.519)
k=
(0.035)−(0.002)
k = 74.24 N/m
% = | E – T / T x 100 |
% = | 74.24 – 70 / 70 x 100|
% = 6.06 %
8
III. Conclusion:
Overall, the idea of the experiment conforms to Hooke’s law. It is taken that the value of the spring’s
elongation is proportional to its force. Meaning to sayx, the heavier the weight, the more it carries greater force.
The greater the force, the more the string elongates. The spring constant here keeps the hanging mass from
falling since it causes equilibrium to the motion. It is also understood that there is only a low chance of percentage
error, meaning to say the value taken from the experiment are quite accurate.