You are on page 1of 13

Міністерство освіти і науки України

Львівський національний університет імені Івана Франка


Кафедра українського прикладного мовознавства

КОНСПЕКТ ЗАЛІКОВОГО УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ


На тему:

«Іван Котляревський. «Наталка Полтавка» - перший твір нової


української драматургії, її довготривале сценічне життя»
( 9 клас)

Виконала:
студентка групи ФЛО-41з
спеціальності «Середня освіта.
Українська мова та література»
Тимощук Юлія

Львів 2021
Мета уроку:
 навчальна: вивчити основні особливості першого драматичного твору
нової української літератури, його ідейно – тематичну спрямованість,
композицію, конфлікт, удосконалювати вміння учнів характеризувати
персонажів п’єс, давати оцінку їхнім діям та вчинкам;
 розвивальна: розвивати образне мислення, творчі здібності та
спостережливість, уміння грамотно робити висновки, належним чином їх
обґрунтовуючи;
 виховна: виховувати вміння відстоювати людську гідність, формувати
активну життєву позицію, берегти кращі традиції української родини;
Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь.
Методи та прийоми: робота в групах, бесіда, тестування, асоціативний
диктант, «Мозкова атака», «Асоціативний ланцюжок», складання сенкану,
лекція.
Компетентності: спілкування державною мовою, загальнокультурна
компетентність, уміння вчитися впродовж життя.
Обладнання та наочність: на центральній частині дошки записана тема
уроку, презентація, ілюстрації до змісту твору, записи пісень, картина
пам’ятника митцю в Полтаві, дидактичний матеріал (тестові завдання).
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
Життя – театр, а ми актори,
І кожен грає свою роль,
У когось радість, у когось горе,
Хтось раб злиденний, хтось король.
Хтось тут в раю, а хтось як в пеклі,
Хтось в світлі, а хтось у тьмі,
У когось вороги запеклі,
А в інших друзі є старі
Хто ми у цім світі контрастів?
І яка ж наша роль?
II. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступне слово вчителя
Соціально-побутова драма «Наталка Полтавка» – перший твір української
драматургії.
«Під розлогою вербою, що наполовину закриває селянську хату, стоїть
струнка кароока чорнобрива дівчина з відрами через плече. Біля неї у шанобливій
позі чоловік в одязі чиновника, а з-за дерева виглядає якийсь дідуган. Удалині —
вишневі садки, луки, в’ється річка...»
Це опис одного з барельєфів на пам’ятнику Котляревському в Полтаві.
Скульптор Леонід Позен цією картиною відобразив факт з історії українського
театру, бо саме такий живопис побачила в 1819 р. публіка на виставі «Наталка
Полтавка».
Глядачі були вражені: замість давно обридлих палаців та альтанок вони
побачили милі їхньому серцю краєвиди рідної Надворсклянщини, а замість
фальшивої мелодрами чи пустого фарсу — глибоку драму серця простої дівчини-
селянки.
П’єса «Наталка Полтавка» - це перший драматичний твір нової української
літератури.
2. Лекція
У сучасному літературознавстві «Наталка Полтавка» трактується як
соціально-побутова драма.
Драма – це п’єса з гострим конфліктом, що показує особистість в її складних
стосунках із суспільством і в тяжких переживаннях; проте існує можливість
благополучного розв’язання цього конфлікту. Конфлікт стосується приватного,
особистого життя героїв, у даного випадку – одруження, тому твір побутовий. Але
зіткнення різних думок відбувається з причини соціальної нерівності: в одного
персонажа – сила, влада, багатство і бажання отримати наречену наперекір її доброї
волі, в іншої – тільки любов до бідного хлопця, вірність і сила волі. Тому п’єса
носить ще й соціальний характер.
Соціально-побутова драма - це п'єса з соціально-побутового характеру з
гострим конфліктом, який розростається у напрузі. Героями такого твору є звичайні
особистості, мотивацію вчинків яких автор досліджує самостійно.
  Найбільш популярний приклад соціально-побутової драми - "Наталка
Полтавка" Котляревського, яка вирізняється серед інших драм наявністю
національних образів, поєднанням сентименталізму та просвітницького реалізму
Історія написання.
Поштовхом до написання цієї п’єси став дійсний факт. У театрі, де був
директором І.П. Котляревський, працював селянин Мефодій Семижон, який одного
разу розповів І. Котляревському, що приїхала його племінниця, до якої сватається
писарчук, але вона не хоче за нього йти, бо чекає свого нареченого, який чомусь
забарився і вже не повертається з заробітків цілих 4 роки.
Коли І. Котляревський зустрівся з цією дівчиною, його схвилювала її любов і
вірність, а водночас природне покірне схиляння перед сльозами і вмовляннями
матері. Того ж вечора письменник розпочав писати свою драму, якій судилося
тривале сценічне життя.
Письменника вважають зачинателем нової української драматургії, бо йому
належить провідна роль у створенні драми нового типу. У драматичних творах І.
Котляревського звучить нова мова — жива, народна, колоритна, образна. Він
змальовує нових героїв із народу, що являють собою типові національні характери
українського селянина, дрібного міщанина.
І. Котляревський у «Наталці Полтавці» вдало вживає народну пісню як засіб
характеристики персонажів (їх використано більше двадцяти).
Довготривале сценічне життя п’єси.
«Наталка Полтавка» — унікальний музично-драматичний твір української
національної спадщини. П’єса була написана І. Котляревським для потреб
Полтавського театру 1818 року — саме тоді, коли драматург перебував там на
посаді керівника. Уже з перших вистав вона стала надзвичайно популярною. Роль
виборного писалася персонально для одного з артистів трупи — видатного актора,
майстра сценічного реалізму, Михайла Семеновича Щепкіна. Із цього часу
починається сценічне життя безсмертної «української опери на дві дії», як назвав її
сам автор.
Популярності п’єси сприяли чудова музика Миколи Лисенка та майстерна гра
акторів. Першою виконавицею ролі Наталки в Полтаві (1819) була артистка
Катерина Нальотова. Велике враження на глядачів справляв М. Щепкін, який грав
роль виборного.
21 січня 1821 року «Наталку Полтавку» вперше поставлено в Харківському
театрі. Не було дозволу цензурного комітету, але письменник Г. Квітка-
Основ’яненко навчив акторів, як перехитрити начальство: заявити старовинну
виставу, а потім послатися на хворобу когось з акторів і попросити дозволу
поставити «Наталку Полтавку».
Та найповніше краса п’єси розкрилася в трупах М. Кропивницького, М.
Старицького, М. Садовського і П. Саксаганського. У ролі Наталки тут виступала
знаменита М. Заньковецька. Потім — М. Садовська-Барілотті, Є. Зарницька, О.
Петрусенко.
Із Полтави п’єса пішла у великий світ. Її дивилися в Петербурзі і Москві, Казані
і Києві, Чернігові. 1839 року журнал «Отечественные записки» відзначав:
«“Наталку Полтавку” грали в полтавському театрі не раз, не десять, не сто разів — і
театр завжди був повний, захоплення було запальне, оплескам не було кінця».
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1. Літературна вікторина
Впізнай героя за його словами»?
«… заявляє, що театр існує тільки для того, щоб «гроші видурювати»»
(виборний)
«… пив, гуляв, а розвіявши добро, залишив дочку й жінку без куска хліба»
(старий Терпило)
«… погрожує притягти до відповідальності дівчину, яка відмовилась
одружитися з ним» (возний)
«… пропонує останні гроші засватаній за багатія дівчині, щоб нелюб не докоряв
їй своїм багатством» (Петро)
«… один живу на світі, як билинка на полі! Сирота – без роду, без племені, без
талану і без приюту,… що робить, і сам не знаю» (Микола про себе)
«… чоловік і добрий був би, так біда – хитрий як лисиця. І на всі стьобни
мотається, де не посій, там і уродиться… » (Микола про виборного)
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
3.1. «Мозкова атака»
* Якою піснею починається п’єса «Наталка Полтавка» ? («Віють вітри,
віють буйні…»)
* Де відбувається дія твору? ( В одному полтавському селі над Ворсклою)
* Який жанр твору? («Малоросійська опера»)
* Яка тема п’єси? (Зображення життя й побуту українських селян на
початку 19 ст. та драма кохання бідної селянської дівчини, яка відстоює своє
право на щастя)
* Який основний конфлікт твору? (Соціальні перешкоди на шляху одруження
закоханих, майнова нерівність)
* В якому епізоді розкривається кульмінація п’єси? (Наталка категорично
відмовляється вийти заміж за Возного)
* Яка пісня в п’єсі є переробкою відомого твору Г. Сковороди? («Всякому
місту звичай і права»)
* Феноменальність твору — 22 пісні.
* Хто з славетних українських композиторів у 1890 році на текст
«Наталки Полтавки» написав оперу? (М.Лисенко)
Учитель. Вдома ви читали п`єсу, знайомилися з її героями, тому зараз ми з
вами напишемо літературний, але цифровий диктант з кодуванням «Упізнай
героя». Я запропоную вам 12 цитат, які стосуються того чи іншого персонажа
п`єси, а ви, користуючись цифрами, позначите кому належать слова.
3.2. Метод «Цитатний диктант з кодуванням « Упізнай героя»
1 - Петро
2 - Возний
3 - Наталка
4 – Микола
5 – Виборний
6 – Терпилиха
1. Чиї це слова: «Наука — теє-то як його — в ліс не йде; письменство не єсть
преткновеніє ілі поміха ко вступленію в законний брак». (Возний) 2
2. Хто з героїв характеризує Наталку: «Золото — не дівка! Наградив бог
Терпилиху до¬чкою. Крім того, що красива, розумна, моторна і для всякого діла
дотепна,— яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх
старших себе; яка трудяща, яка рукоділь¬ниця; себе і матір свою на світі
держить».(Виборний) 5
3.Хто про себе говорить: «Один собі живу на світі, як билинка на полі, сирота –
без роду, без племені, без таланту і без приюту». (Микола) 4
4.Кого мав на увазі Виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може,
де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? 1
5. Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то божа воля, з
милим їх ділити – єсть щаслива доля»? 3
6.До кого звернулась Наталка і словами: «Я покорюсь вашій волі і для вас за
первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе… не буду ніколи
плакати» ? 6
Учитель. А тепер я вам пропоную зробити взаємоперевірку, обмінятися
зошитами.
3.3. «Асоціативний ланцюжок»
Учитель. І перш ніж перейти до аналізу образу Наталки Полтавки, я вам
пропоную підібрати асоціативний ланцюжок до слова «ЩАСТЯ». Кожна
асоціація хай починається буквою цього слова.
- Ось, наприклад, «Ща» - яка асоціація? Прокоментуйте. («щедрість», повинна
бути у стосунках, у почуттях)
- Буква «А»? («альтруїзм»)
- Поясніть, що означає бути альтруїстом?(антонім слова «егоїст», альтруїст
безкорисливо віддає, ділиться силою, речами,часом, грошима, дарує людям
щирість, добро).
- Так. Альтруїст - людина з моральними принципами, її безкорисливі дії,
спрямовані на благо і задоволення інтересів іншої людини (інших людей).
- Буква «С»?(«сім`я», головна для щастя, людина у ній почуває себе щасливою).
Учитель. За твердженням психологів, сім’я – це мала соціальна група,
заснована на шлюбі та кровній спорідненості. Члени сім’ї об’єднуються
емоційними зв’язками, спільністю побуту, моральною відповідальністю,
взаємодопомогою.
- Буква «Т»?(«турбота», піклування про когось іншого»; або «теплота»). Так, а
ще в 6 класі ми вчили такий гарний вірш «Теплота родинного інтиму»
Чернілевського. Хтось пам’ятає?
- Буква «Я»? Хтось може придумати слово на букву» я»? Я вам хочу сказати, що
недарма буква «Я» стоїть на останньому місці. Тому що, коли ти хочеш бути
щасливим, ти повинен жити заради інших, робити щасливими інших. І в тому,
як кожен із героїв п’єси ставиться до поняття «щастя», і криється найголовніше
– конфлікт цього твору, а конфлікт рухає сюжет, робить твір цікавим і
захоплюючим.
- Хто, на вашу думку, може бути щасливим? ( Хто прагне цього, має велику
силу волі, людина не бездіяльна, ніякі відстані, час не можуть заважати
закоханим бути щасливими).
- А тепер спробуймо визначити, що є щастям для наших героїв. У чому «щастя»
Наталки Полтавки?(зробити щасливим Петра).
- А для Петра щастя в чому?(зробити щасливою Наталку; щастя вбачає у
благополуччі близьких).
- Так. Петро відмовляється від усього заради щастя своєї коханої, віддає
їй всі зароблені гроші, щоб Наталка не почувала себе бідною. Ось якраз це і є
альтруїзм, про який ми сьогодні згадували.
- Що є щастям для пана Возного? (Він хотів щастя собі, переслідував власні
інтереси). На жаль, вони не альтруїстичні, а егоїстичні; тобто переслідування
власних інтересів – це пан Возний. Дякую всім за допомогу!
3.4. Бесіда
Учитель. А тепер я пропоную разом з вами обговорити за допомогою яких рис
характеру, яких якостей Наталка Полтавка є уособленням кращих рис
української жінки. Але перш, ніж дійти до таких глибоких і вагомих висновків ,
пропоную дати відповіді на питання.
1.То хто ж така Наталка?
(Наталка — проста українська дівчина. Всі характеризують її як добру, розумну,
дотепну. "Золото — не дівка! Яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою
на світі держить", — так сказав про Наталку сільській виборний. У селі всі
матері ставлять своїм дочкам за взірець Наталку.)
2.А як говорить Наталка про себе? Послухаймо пісню Наталки.
(Пісня Наталки «Ой я дівчина Полтавка» (аудіо запис).
3.А як говорять про неї герої драми?Зачитайте цитати, виписані вдома.
Возний: «Наталка неблагорозумна: любить такого чоловіка, которго – теє-то як
його – можеть бить, і кістки погнили. Лучче синиця в жмені, як журавель в
небі…».
Виборний: «Золото — не дівка! Наградив бог Терпилиху дочкою. Кромі того,
що красива, розумна, моторна і для всякого діла дотепна,— яке у неї добре
серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка
рукодільниця; себе і матір свою на світі держить».
«…всі матері приміром ставлять її своїм дочкам».
Микола: «Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не тілько
не здригнулась, но і другого піддержує».
Терпилиха про дочку: «...вона добра у мене дитина, вона обіщала для мого
покою за первого жениха, аби б добрий, вийти заміж».
Петро: «Наталку, котру я любив більше всього на світі, для которої одважовав
жизнь свою на всі біди, для которої стогнав під тяжкою роботою, для которої
скитався на чужині і заробленую копійку збирав докупи, щоб розбагатіть і
назвать Наталку своєю вічно!»
«Щоб пан возний ніколи не попрікнув тебе, що взяв бідну і на тебе іздержався.
Прощай! Шануй матір нашу, люби свого судженого, а за мене одправ
панахиду».
4.Через що страждає героїня твору?
(Чотири роки не має вона від милого жодної звісточки, але продовжує його
кохати, чекати. Чотири роки жде не діждеться вона повернення свого милого
Петра).
- Так. І зверніть увагу, у тексті є ще така суттєва деталь, що Наталка Полтавка
не цурається того, що вони стали з мамою бідні, тобто бідність її не гнітить, а
надає ще більше надії: дівчина в глибині душі радіє, що вона тепер рівня з
Петром. І от така давня перепона до щастя зникла, бо покійний Наталчин
батько не давав згоди на шлюб з Петром. Чому? ( Петро був бідний - нерівня
Наталці, а батько хотів бачити дочку з багатим чоловіком.)
5.Яким вбачає для себе Полтавка майбутнє родинне життя?
( «Жити люб’язно і дружно, бути вірним до смерті і помагати один одному»;
вона згодна весь вік не знати розкошів, аби весь вік звікувати з коханим).
Учитель. Тож ми бачимо, що Наталка створила свій ідеал родинного щастя.
6.Що свідчить про чесність і порядність коханої Петра?
(Коли Петро віддає їй зароблені кошти, Наталка відмовляється від них, бо їй
потрібне щастя, а не багатство. Вона також благородна і співчутлива, стає на
захист Петра.)
Учитель. А для чого Петро хотів їй віддати усі зароблені кошти?(щоб була
щасливою з возним, стала б не бідною, а багатою.) - А що Наталка говорить,
відмовляючись від цих грошей? Знайдіть і зачитайте цитату з тексту.
(«Петре! – вигукує Наталка у відчаї. – Нещастя моє не таке, щоб грішми можна
від нього одкупитися. Вони мені не поможуть».)
7.Через що, на думку Полтавки, соціальна нерівність є суттєвою перешкодою
для подружнього життя?
(Коли бідна дівчина стане дружиною багатого, то "така жінка буде гірше
наймички, буде кріпачкою").
8.Якщо Наталка вірна Петру, то чому вона віддає рушники возному? Чи не
суперечить цей вчинок поглядам і характеру її?
(Не маючи звістки 4 роки від Петра, Наталка піддається умовлянням матері,
подає рушники возному. Мати постійно плаче, дорікає Наталці: «Бідність,
сльози і перебори твої положать мене у домовину». І Наталка задля спокою
матері вирішила подати возному рушники. Вона і досі любить Петра, але каже
неньці: "Я покорюся вашій волі, перенесу своє горе, для спокою матері треба
все перенести". Дівчина не зрадила коханого, не відреклася від своїх щирих
почуттів до Петра, але змушена так вчинити, бо дуже жаль матері. Заради рідної
матусі Наталка навіть готова піти заміж за нелюба).
9.Як поводиться Наталка, коли повертається Петро?
(Коли повернувся Петро, вона показала свій справжній характер. Наталка
знаходить в собі силу волі порушити обіцянку матері, виступає проти
тогочасного звичаю, вважаючи його несправедливим (коли дівчина подала
рушники молодому, то не має права відмовитись), не лякається погроз возного і
з дивовижною рішучістю бореться за своє і Петра щастя).
10. Які риси характеру допомагають їй у боротьбі за своє щастя?
(Рішуча, щира, мужня, вона прямо і відверто заявляє про своє небажання
зв'язати долю із нелюбом, висловлює свої погляди, захищає і відстоює їх,
підкидаючи все, що стоїть на її шляху).
11.Чому в боротьбі проти звичаїв свого середовища героїня виявилася
переможницею ?
(Під тиском матері і виборного Наталка змушена була відступити від своїх
позицій (кохання до Петра), але поява Петра знову надихає її на боротьбу.
Навіть тоді, коли не тільки мати проти неї, а й сам Петро відступається, Наталка
мусить захищати права не тільки на власне щастя, а й на щастя коханої людини.
Вона не складає зброї, рішуче виступає проти тогочасних порядків, проти волі
матері, ламає «узаконений порядок»).
Учитель. Дякую. Я вам вдячна за такі змістовні, ґрунтовні відповіді.
Сподіваюсь, що ви думаєте так, як Наталка Полтавка і, аргументуючи свої
відповіді, не кривили душею.
Перегляд уривка з фільму «Наталка Полтавка»
Учитель. І як підтвердження наших слів про те, що Наталка – борець за власне
щастя, і що вона не покривила душею, сказавши своє останнє рішення, я вам
пропоную на хвилинку завітати в кінотеатр на фільм і побачити все на власні
очі.
(Уривок з фільму « Заручини Наталки і Петра»).
Учитель. Переглянувши уривок, обговоривши у вигляді питань, ми з вами
зрозуміли, що Наталка Полтавка чесно виборола своє право бути щасливою.
Вона зламала «узвичаєний порядок», пішла проти тогочасних традицій і звичаїв
– і вона заслужила бути щасливою.
- А що відрізняє Наталку від сучасної жінки? Без чого не може обійтися
сучасна жінка?(освіта, професіоналізм, мобільність…)
- Яка сучасна жінка?(працює у будь-якій сфері суспільного життя; мобільна,
встигає робити кар’єру; виховує дітей; будує стосунки з чоловіком; допомагає
батькам; виконує роль психолога в родині; стильна, стежить за собою,
новинками моди, охайна, доглянута.)
ІV. Закріплення навчального матеріалу
4.1. Проведення тестового опитування
1. Кому з героїв твору належить думка, що Наталці потрібно чоловіка, який
«умів би хліб робити і щоб жінку свою з матір’ю годував і зодягав»:
а) Миколі; б) Петру; в) возному; г) виборному.
2. Пісня, яку виконав виборний, звертаючи увагу на те, що возному
необхідно вже одружуватися?
а) «Ой під вишнею, під черешнею»; б) «У сусіда хата біла»;
в) «Всякому городу нрав і права»; г) «Дід рудий, баба руда».
3. Відмовляючи у залицянні «многим женихам», Наталка підносила їм:
а) обгорілого глека; б) обтріпану хустку; в) солоного хліба; г) печеної кабаки.
4. Прислів’я, яке використав возний у власній мові стосовно вірності
Полтавки в очікуванні Петра?
а) «Лучче синиця в жмені, як журавель в небі»;
б) «Лучче живий хорунжий, як мертвий сотник»;
в) «Куди серце летить, туди й око глядить»;
г) «Силою не буть милою».
5. Що, на думку виборного, є од бога гріх, а од людей сором»?
а) пияцтво; б) крадіжка; в) брехня; г) знущання з бідних.
6. Виборний постійно застерігає Наталку від:
а) лихої слави про неї на селі;
б) того, що вона може умерти сідою панною;
в) необдуманого рішення щодо служби її в церкві;
г) її прагнення зустрітися з Петром.
4.2. «Асоціативний диктант»
Випишіть із ряду слів ті, які асоціюються у вас із образом Наталки.
Здатність до сильних почуттів, пиха, вірність, покірність, хитрість,
нерозважливість, працьовитість, кмітливість, щирість, слабкість, рішучість,
розум, любов до розкошів, вразливість, сила духу, добросердя, любов до
матері і пошана до старших, песимізм. (виписують в зошит).
Доведіть, що Наталці притаманні саме такі риси.
- Які найкращі риси української дівчини уособлює образ Наталки
Полтавки?
- Чим саме тебе причарував образ Наталки Полтавки? (Наталка завжди
чарує великою пошаною до матері, до старших, своєю працелюбністю,
дівочою чистотою, скромністю і відданістю великому коханню.)
- А чи може бути для сучасної молоді прикладом Наталка Полтавка?
- Як ви вважаєте , Наталка Полтавка буде для вас взірцем? Які риси її
характеру вас приваблюють?
- А що було найцікавішим на сьогоднішньому уроці або ,можливо,
пізнавальним?
- Що ж таке щастя і як за нього боротися? А ти готова боротися за
своє щастя? (питання до виконавиці ролі Наталки Полтавки)
- Що ми дізналися на уроці про Петра? (Коханий Наталки, якого вона 4
роки чекає, бідний сирота, вірний дівчині, хороший хлопець, але
нерішучий).
- А про Миколу? (Сирота, зазнав від долі полину, але не падає духом, головна
ознака – душевність і гумор.)
Тож можна сміливо твердити, що Наталка Полтавка – це ідеальний образ
української жінки з усіма її чеснотами. В ній жодної негативної риси, жодного
негативного вчинку.
4.3. Складання сенкану
Робота в групах
Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить
від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно,
це іменник).
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів
(два прикметники)
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів
(звичайно, це дієслова).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює
ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого
слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.
- Ви вмієте складати сенкан, тому пропоную Вам скласти сенкан на теми:
«Сім’я», «Наталка», «Театр»
Наталка
Красива чарівна
Терпить кохає чекає
Вона – безперечно
V. Оголошення результатів навчальної діяльності
Виставлення рівня активності учнів на уроці
VI. Домашнє завдання
 Повторити зміст драми «Наталка Полтавка», заповнивши паспорт твору.

You might also like