Example 1 :
Find the joint probabiltiy of passed and failed students in mathematics and economics?
Rows : Economics
Columns : Mathematics
Merit Pass Fail Row Total
Merit 120 10 0 130
Pass 100 190 30 320
Fail 20 10 20 50
Column Total 240 210 50 500
Solution :
Joint probability of passed students in mathematics and economics = 190/500 = 0.38 or 38%
Joint probabilty of failed students = 20/500 = 0.04 or 4%
Example 2 :
Find the joint probability of students scored above 80% in SAT I Test and SAT II Test ?
Rows : SAT I
Columns : SAT II
Scored over 80% Scored below 80% Row Total
Scored over 80% 690 350 1040
Scored below 80% 510 750 1260
Column Total 1200 1100 2300
Solution :
Joint probability of students scored above 80% in both tests = 690/2300 = 0.30 or 30%
Example 3 :
From the data given in table of Example 5, determine joint probability of students scored below 80% in
SAT I Test and SAT II Test ?
Solution :
Joint probability = 750/2300 = 0.326 or 32.6%
Example 4 :
Find the joint probability of students who get A grade in English in both semesters?
Row : Semester 1st
Column : Semester 2nd
A grade B grade C grade Fail Row Total
A grade 10 14 2 1 27
B grade 8 16 6 2 32
C grade 2 9 11 5 27
Fail 1 2 5 8 16
Column 21 41 24 16 102
Total
Solution :
Joint probability for students who got A grade in both semesters = 10/102
= 0.0980 OR 9.8%
Example 5 :
From the table in Example 7, determine the joint probability of students who got B grade?
Solution :
Joint Probability = 16 / 102 = 8/51
= 0.157 OR 15.7%
Example 6 :
From the table in Example 7, determine the joint probability of students who got C grade?
Solution :
Joint probability = 11/102
= 0.108 OR 10.8 %
Example 7 :
From the table in Example 7, determine the joint probability of students who were failed in both
semesters?
Solution :
Joint probability : 08 = 8/102 = 4/51
= 0.0784 OR 7.84%
Example 8 :
What is the joint probability of rolling the number five twice in a fair six-sided dice?
Event “A” = The probability of rolling a 5 in the first roll is 1/6 = 0.1666.
Event “B” = The probability of rolling a 5 in the second roll is 1/6 = 0.1666.
Therefore, the joint probability of event “A” and “B” is P(1/6) x P(1/6) = 0.02777 = 2.8%.
Example 9
What is the joint probability of getting a head followed by a tail in a coin toss?
Event “A” = The probability of getting a head in the first coin toss is 1/2 = 0.5.
Event “B” = The probability of getting a tail in the second coin toss is 1/2 = 0.5.
Therefore, the joint probability of event “A” and “B” is P(1/2) x P(1/2) = 0.25 = 25%.
Example 10
What is the joint probability of drawing a number ten card that is black?
Event “A” = The probability of drawing a 10 = 4/52 = 0.0769
Event “B” = The probability of drawing a black card = 26/52 = 0.50
Therefore, the joint probability of event “A” and “B” is P(4/52) x P(26/52) = 0.0385 = 3.9%.