Professional Documents
Culture Documents
1. Calculate the number of reams that would be needed for this job?
2. How many impressions would be run?
3. How many printing plates and films would be needed?
Que. 2
4. How many reams of wet strength paper would be needed? Pls add
20% spoilage as overs.
5. How many impressions would be run?
6. If the press run for two shifts and could run 100,000 a day how long
would it take the press to complete the project?
KWAME NKRUMAH UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
Mid Semester Exams GRAPHIC DESIGN PRODUCTION II (DAD 355) First Semester
Answer all questions 1½ Hours 29th October, 2012
1. A book of A5 size (5¾ x 8¼) has 320 pages, ¼ of the total pages are in full colour
and the rest are in one colour. Quantity to be printed is 2000. Machine to be used is MO
one color which has maximum print area as 19” x 25½”. If 80gsm of bond paper (30” x
40”) is to be used for this book,
2. As a Freelance, a client is asking for an estimate or a quotation for 50,000 posters for
a nationwide campaign. The job is to be printed in full color using 90gms bond sheet in
a finished size of 14” x 18”. Available machine for you to use is one color unit Sord with
a size of 25½” x 35¾”. If the stock size/parent size paper available for this job is 30’’x
40”;
1. Calculate the number of reams that would be needed for this job?
2. How many printing plates and films would be needed?
3. How many impressions would be run?
4. How long will it take to deliver this job if the press runs 10,000 impressions in a
day?
Que. 2
You are to consider 10% overheads and 15% profit in your calculations.
KWAME NKRUMAH UNIVERSITY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY
COLLEGE OF ART AND SOCIAL SCIENCES
DEPARTMENT OF COMMUNICATION DESIGN
SECTION B
Que. 1
1. Calculate the number of reams that would be needed for this job?
2. How many impressions would be run for the entire job?
3. Find the unit cost of the poster if
a. Cost of a ream of bond paper is 100ghs?
b. Cost of separation is 100ghs per panel?
c. Cost of impression per 1,000 is 20ghs?
d. Cost of plate and exposure is 35ghs?
e. Cost of finishing per 1,000 posters is 5ghs?
Use 10% overheads and 20% profit in your calculation.
Solution (20 marks)
= 15” x 20”
15” x 20”
= 30” x 40”
20” x 30”
= 1,000,000 sheets
= 500,000 sheets
500
No. of impressions (1 mark) = 4 plates x 1000,000 sheets
= 4,000,000 impressions.
MATERIAL COST
LABOR COST
(1 mark) 1000
= 40,000.00
(1 mark) 1000
= 4000 ghs
= 44,000.00
= 44,000.00 + 77,286.00
= 121,286.00 ghs
= 121,286.00 x 15%
= 18,192.90 ghs
Total cost (1 mark) = sub total cost + Profit
=121,286.00 + 18,192.90
= 139,478.90
2,000,000
= 320 / 8 = 40 sections
= 17” x 24”
(1 mark) = 20,000 x 40
= 800,000 sheets
500
Cover paper
= 11¾” x 16½ + 1”
= 11¾” x 17½”
= (11¾” + ½) x (17 + ½)
= 12¼” x 17½”
12¼” x 17½”
No. of out of stock size = 30” x 40” = 2 out - implies 4covers per stock
(1 mark) 4
(1 mark) 500
No. of impressions
(1 mark) 4
= 10 sections x 2 x 4 x 20,000
= 1,600,000 imp.
¾ of sections (one color sections) = 3 x 40 = 30 sections
(1 mark) 4
= 30 x 2 x 20,000
= 1,200,000 Imp.
MATERIAL COST
= 80 + 60 + 4 = 144 plates
= 600 + 480+ 40
= 1,120.00 ghs
= 59,980.00ghs + 10%overheads
= 59,980.00 + 5998.00
1000
= 10 X 2,840,000
1000
= 28,400.00ghs
= 2.00 x 20,000
= 40,000.00
= 68,400.00 ghs
= 65,978.00 + 68,400.00
= 134,378.00
= 26,875.60
= 161,253.60ghs
20,000
SECTION A (20 Marks)
1. A book has 120 pages, how many sections can we get out of this book if
laid 4 pages to view?
A. 30 sections B. 480 sections C. 15 sections D. 240 sections
6. A machine runs 50,000 impressions for each color of a full color poster if
cost of finishing per 1000 is 2ghs. What would be the cost of finishing for
the entire work?
A. 400ghs B. 400,000ghs C. 100,000 D. 800,000
11. An untrimmed book measures 8½ in width and 12¼ in depth. If this book
is to be printed on Kord 64 of size 18” x 24”, how many pages can be
laid to view? A. 8 B. 16 C. 4 D. 2
12. The working size sheet can also be referred to as …………………?
A. Finished size B. Stock size C. Spread size D. Press size sheet
13. When the non-image area of a planographic plate transfers image, it is
referred to as…..?
A. Slurring B. Off Plate C. Scumming D. Non-image ink
14. The problem of chalking in printing can be corrected by…………..?
A. Increasing the speed of the machine.
B. Printing a transparent size over the printed work.
C. Tightening the ink and water rollers.
D. By adding more chalk to the water rollers.
15. The four basic functions of the manager are……………..?
A. Appointing, Planning, recruiting and reporting.
B. Plan, organizing, accounting and producing.
C. Planning, organizing, leading and controlling.
D. Planning, organizing, purchasing and inventorying.
16. The problem of poor registration occurs when the printing plate is not
able to transfer ink or print on the blanket cylinder? A. True B. False
17. Mark the odd one from the following?
A. Paper B. Printing Plates C Films D. Impression
18. Buyouts are products, goods or services sold out to a trade house.
A. True B. False
19. Commercial printing can best be described as …..?
A. A shop/ facility that is willing to take on nearly any sort of printing job.
B. A shop/ facility that specializes in one particular form of printing.
C. A shop/ facility that is into security printing.
D. A shop/ facility that services only to the printing trade.
20. It is defined as any printing operation that is owned by and serves the needs
of a single company or corporation.
A. Security printing B. Packaging printing C. In-Plant printing
D. Publishing