You are on page 1of 11

2023– 2024 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI

…………………………….. ORTAOKULU
TEKNOLOJİ VE TASARIM DERSİ I. DÖNEM
ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ TOPLANTI TUTANAĞIDIR

ZÜMRE NO 1
TOPLANTI MÜDÜR YARDIMCISI
ZÜMRE BAŞKANI
YERİ ODASI
TOPLANTI
TOPLANTI TARİHİ 08/09/2023 09:30
SAATİ

TOPLANTIYA KATILAN ZÜMRE ÖĞRETMENLERİ

GÜNDEM MADDELERİ:

1 – Açılış, yoklama
2 – Zümre öğretmenleri kurul toplantıları ile ilgili çeşitli yönetmelik ve açıklamaların okunması,
3 –Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programının incelenmesi, uygulama esaslarının ve genel
amaçlarının tespiti
4 – Yıllık Çalışma takviminin incelenmesi, çalışılacak iş günlerinin tespiti.
5 – Müfredat programında yer alan ünitelerin incelenmesi, ders planlarının nasıl yapılacağının karara
bağlanması
a- Programda yer alan ünitelerin özellikleri,
b- Müfredat Programlarına göre ünitelerin dengeli olarak dağıtılması
6- 2212 sayılı Tebliğler dergisinde yayımlanarak yürürlüğe giren
“ Atatürkçülük ile ilgili konularının” yıllık ve günlük planlara aktarılmasının görüşülmesi.
7 – Derste izlenecek öğretim yöntem ve tekniklerin belirlenmesi.
8 –Programda kullanılacak ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerinin tespiti
9 – Dersin özelliğine göre derslik, atölye, laboratuvar ve konferans salonundan yararlanma durumu ve
araç gereç kullanım durumlarının görüşülmesi.
10- Ders ile ilgili yapılacak sosyal etkinliklerin tespiti ve zamanının belirlenmesi.
11– Öğrenci başarı düzeyini artırıcı faaliyetlerin belirlenmesi
12- Dilek ve Temenniler.

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ:


GÜNDEM MADDESİ – 1
Toplantı, 08/09/2023 tarihinde cuma günü saat 09:30’da, Okul müdür yardımcısı odasında, Okul
müdür yardımcısı ……………… başkanlığında Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni
…………………………………..’ın katılımı ile toplanmıştır. Zümre başkanlığına .......................
………………………. seçilmiştir.

GÜNDEM MADDESİ – 2
İlköğretim Kurumları yönetmeliğinin 35. maddesi ( Zümre Öğretmenleri Kurulu ) Zümre başkanı
……………………………. tarafından okundu.

1
GÜNDEM MADDESİ – 3

Teknoloji Tasarım Dersi Öğretim Programı incelendi; Buna göre 17/07/2017 tarihli 79 sayılı
tebliğler dergisinde talim ve terbiye kurulu kararı gereği Teknoloji ve Tasarım dersi 7. Ve 8. Sınıflarda
uygulanacaktır.
Uygulama esasları okundu. Programın genel amaçları gözden geçirildi.

GÜNDEM MADDESİ – 4

Yıllık Çalışma Takvimi İncelendi.

2023-2024 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI İŞGÜNÜ TAKVİMİ


GÜNLER EYLÜL/2023 EKİM/2023 KASIM/2023
Pazartesi 4 11 18 25 2 9 16 23 30 6 13 20 27
Salı 5 12 19 26 3 10 17 24 31 7 14 21 28
Çarşamba 6 13 20 27 4 11 18 25 1 8 15 22 29
Perşembe 7 14 21 28 5 12 19 26 2 9 16 23 30
Cuma 1 8 15 22 29 6 13 20 27 3 10 17 24
Cumartesi 2 9 16 23 30 7 14 21 28 4 11 18 25
Pazar 3 10 17 24 1 8 15 22 29 5 12 19 26
İşgünü 15 23 17
GÜNLER ARALIK/2023 OCAK/2024 ŞUBAT/2024
Pazartesi 4 11 18 25 1 8 15 22 29 5 12 19 26
Salı 5 12 19 26 2 9 16 23 30 6 13 20 27
Çarşamba 6 13 20 27 3 10 17 24 31 7 14 21 28
Perşembe 7 14 21 28 4 11 18 25 1 8 15 22 29
Cuma 1 8 15 22 29 5 12 19 26 2 9 16 23
Cumartesi 2 9 16 23 30 6 13 20 27 3 10 17 24
Pazar 3 10 17 24 31 7 14 21 28 4 11 18 25
İşgünü 21 14 19
GÜNLER MART/2024 NİSAN/2024 MAYIS/2024
Pazartesi 4 11 18 25 1 8 15 22 29 6 13 20 27
Salı 5 12 19 26 2 9 16 23 30 7 14 21 28
Çarşamba 6 13 20 27 3 10 17 24 1 8 15 22 29
Perşembe 7 14 21 28 4 11 18 25 2 9 16 23 30
Cuma 1 8 15 22 29 5 12 19 26 3 10 17 24 31
Cumartesi 2 9 16 23 30 6 13 20 27 4 11 18 25
Pazar 3 10 17 24 31 7 14 21 28 5 12 19 26
İşgünü 21 17 23
GÜNLER HAZİRAN/2024 TEMMUZ/2024 AĞUSTOS/2024
Pazartesi 3 10 17 24 1 8 15 22 29 5 12 19 26
Salı 4 11 18 25 2 9 16 23 30 6 13 20 27
Çarşamba 5 12 19 26 3 10 17 24 31 7 14 21 28
Perşembe 6 13 20 27 4 11 18 25 1 8 15 22 29
Cuma 7 14 21 28 5 12 19 26 2 9 16 23 30
Cumartesi 1 8 15 22 29 6 13 20 27 3 10 17 24 31
Pazar 2 9 16 23 30 7 14 21 28 4 11 18 25
İşgünü 10
Toplam İşgünü: Birinci dönem: 90 İkinci dönem: 90

2023-2024 Okul Öncesi ve İlkokul 1'inci Sınıflar Uyum Eğitimi 04 - 08 Eylül 2023
2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılının Başlangıcı 11 Eylül 2023, Pazartesi

2
Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim 2023 Pazar
I. Dönem Ara Tatili 13 – 17 Kasım 2023
Yılbaşı Tatili 01Ocak 2024 Pazartesi
1.Dönemin Sona Ermesi 19 Ocak 2024 Cuma
Yarıyıl Tatili 22 Ocak – 4 Şubat 2024
2.Yarıyıl Başlangıcı 5 Şubat 2024 Pazartesi
II. Dönem Ara Tatili 08 – 12 Nisan 2024
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan 2024 Salı
1 Mayıs Emekçiler Bayramı 01 Mayıs 2024 Çarşamba
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs 2024 Pazar
Ramazan Bayramı 09 – 12 Nisan 2024 (3,5 gün)
2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılının Sona Ermesi 14 Haziran 2024 Cuma
Kurban Bayramı 15 – 19 Haziran 2024 (4,5 gün)

GÜNDEM MADDESİ – 5

7. SINIF ÖĞRENME ALANLARI VE ÜNİTELER

Yedinci sınıf seviyesinde öğrencilerden; “Teknoloji ve Tasarım Öğreniyorum”, “Temel Tasarım”,


“Tasarım Odaklı Süreç”, “Bilgisayar Destekli Tasarım”, “Mimari Tasarım”, “Ürün Geliştirme”,
“Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım”, “Engelsiz Hayat Teknolojileri”, “Özgün Ürünümü Tasarlıyorum” ve
“Bunu Ben Yaptım” ünitelerinde yukarıda sözü edilen bilişsel, duyuşsal ve psikomotor yetkinliklerinde
bilgi ve beceri sahibi olmaları ve bunları tasarım uygulamalarında kullanabilmeleri beklenmektedir. Bu
düzeyde öğrencilere bir yandan sabır, saygı, duyarlılık, adalet, sorumluluk, çalışkanlık değerleri
kazandırılmaya çalışılırken diğer yandan eğitsel başarı, güvenli ve sağlıklı hayat, kişiler arası ilişkiler,
toplum ve aile, kendini kabul gibi kişisel, sosyal ve eğitsel gelişim alanlarına da yer verilir. Kazanımlar
disiplinler arası yaklaşım kapsamında Bilişim Teknolojileri dersinde “Ürün Oluşturma” ünitesi, Görsel
Sanatlar dersinde “Görsel İletişim ve Biçimlendirme” öğrenme alanı ve Fen Bilimleri dersinde “Fen ve
Mühendislik Uygulamaları” gibi farklı ders ve ünitelerle ilişkilendirilir.

7. A. TEKNOLOJİ VE TASARIMIN TEMELLERİ

7. A. 1. Teknoloji ve Tasarım Öğreniyorum


Bu ünitede öğrencilerin teknoloji ve tasarım kavramlarını ve bu kavramlar arasındaki ilişkiyi öğrenmeleri,
ayrıca günlük hayatta karşılaştıkları sorunların çözümlerinde öğrendiklerini kullanmaları amaçlanmıştır.

7. A. 2. Temel Tasarım
Bu ünitede; öğrencilerin sanat/tasarım elemanlarını ve tasarım ilkelerini kullanarak oluşturdukları
fikirlerini taslak, teknik çizim, maket vb. ile ifade edebilmesi amaçlanmıştır.

7. B. TASARIM SÜRECİ VE TANITIM

7. B. 1. Tasarım Odaklı Süreç


Bu ünitede tasarım süreci ve tanıtımın; problem tanımlama, araştırma, planlama, oluşturma ve
değerlendirme basamaklarından oluştuğunun ve bu sürecin hem bireysel hem de iş birliği yapılarak
uygulanabileceğinin öğrenilmesi amaçlanır.

7. B. 2. Bilgisayar Destekli Tasarım


Bu ünitede öğrencilerin bilgisayar destekli tasarım bilgisini ve süreçlerini öğrenmeleri amaçlanmıştır.
3
7. C. YAPILI ÇEVRE VE ÜRÜN

7. C. 1. Mimari Tasarım
Öğrencilerin, mimari tasarım eyleminin barınma ihtiyacıyla başlayan mekân yaratma süreci olduğunu
öğrenmesi ve çevresindeki farklı işlevsel yapılar konusunda bilinçlendirilmesi amaçlanır.

7. C. 2. Ürün Geliştirme
Bu ünitede öğrencilerin ürün geliştirme sürecinin kullanıcı odaklı olduğunu, mekanik ve yapısal tasarım
özelliklerini içerdiğini, ürün geliştirmenin mevcut veya gelecekteki bir soruna çözüm bulma amacıyla
yürütülen analitik bir düşünme süreci olduğunu öğrenmesi amaçlanmıştır.

7. Ç. İHTİYAÇLAR VE YENİLİKÇİLİK

7. Ç. 1. Enerjinin Dönüşümü ve Tasarım


Bu ünitede öğrencilerin; su, rüzgâr ve güneş gibi doğal kaynakları kullanarak temiz ve sürdürülebilir
enerji elde etme teknolojilerini öğrenmeleri ve bir ürün tasarlamaları amaçlanmaktadır.

7. Ç. 2. Engelsiz Hayat Teknolojileri


Bu ünitede öğrencilerin özel gereksinimli bireylere yaşama kolaylığı sağlayan teknolojiler hakkında
bilgilendirilmesi ve bu konuda öğrencilerde farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu ünitede
örneğin yardımseverlik ve sorumluluk gibi değerler üzerinde durulur.

7. D. TASARIM VE TEKNOLOJİK ÇÖZÜM

7. D. 1. Özgün Ürünümü Tasarlıyorum


Bu ünitede öğrencilerin kendi belirleyeceği bir konuda özgün bir ürün veya eser tasarlamaları ve bu eseri
sergilemeleri amaçlanmaktadır.

7. D. 2. Bunu Ben Yaptım


Bu ünitede öğrencilerin ders içinde yaptıkları bütün ürünleri veya seçtikleri ürünleri, öğretim yılı sonunda
okul yönetimi, ders öğretmenleri ve velilerin de katılımlarıyla “Bunu Ben Yaptım” etkinliğinde görsel,
sözel ve çoklu ortam sunularıyla birlikte sergilemeleri hedeflenmektedir. Öğrenciler sunumlarında
ürünlerini sözel olarak anlatabilecekleri gibi tanıtım kartı, afiş, el broşürü gibi materyaller hazırlayarak da
sergilerler.

8. SINIF ÖĞRENME ALANLARI VE ÜNİTELER

Sekizinci sınıf seviyesinde öğrencilerden; “İnovatif Düşüncenin Geliştirilmesi ve Fikirlerin Korunması”,


“Bilgisayar Destekli Tasarım ve Akıllı Ürünler”, “Tanıtım ve Pazarlama”, “Görsel İletişim
Tasarımı”,“Ürün Geliştirme”, “Mühendislik ve Tasarım”, “Doğadan Tasarıma”, “Ulaşım Teknolojileri”,
“Özgün Ürünümü Tasarlıyorum” ve “Bunu Ben Yaptım” ünitelerinde bilgi, tutum, beceri, sahibi olmaları
ve bunları tasarım uygulamalarında kullanabilmeleri beklenmektedir. Bu düzeyde öğrencilere bir yandan
adalet, dosluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik değerleri
kazandırılmaya çalışılırken diğer yandan eğitsel başarı, güvenli ve sağlıklı hayat, kişiler arası ilişkiler,
toplum ve aile, kendini kabul gibi kişisel, sosyal ve eğitsel gelişim alanlarına da yer verilir. Kazanımlar
disiplinler arası yaklaşım kapsamında Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde “Ürün Oluşturma”
ünitesi, Görsel Sanatlar dersinde “Görsel İletişim ve Biçimlendirme” öğrenme alanı, Fen Bilimleri
dersinde “Fen ve Mühendislik Uygulamaları” ünitesi ve Matematik gibi derslerin ilgili kazanımlarıyla
ilişkilendirilir.

8. A. TEKNOLOJİ VE TASARIMIN TEMELLERİ


4
8. A. 1. İnovatif Düşüncenin Geliştirilmesi ve Fikirlerin Korunması
Bu ünitede değişime olan istek, yeniliğe açıklık, inovasyon (yenilik) türleri, AR-GE (araştırma-
geliştirme), sürdürülebilirlik; özgün fikirlerin kullanım hakları, koruma yöntemleri ve çeşitleri; patent
belgesi, faydalı model belgesi, marka tescili, endüstriyel tasarım tescili ile fikirlerin korunmasının
teknolojik ilerlemeye katkısı konularının öğretilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca inovasyonda beş işlem
basamağının (böl, birleştir, çıkart, çoğalt ve simetriyi boz) kullanımına yer verilir.

8. B. TASARIM SÜRECİ VE TANITIM

8. B. 1. Bilgisayar Destekli Tasarım ve Akıllı Ürünler


Bu ünitede öğrencilerin üç boyutlu tasarım bilgisi ve akıllı ürünleri öğrenmeleri amaçlanmaktadır

8. B. 2. Tanıtım ve Pazarlama
Bu ünitede öğrencilerin tasarım ürünlerinin markalaşmasına yönelik tanıtım ve pazarlama stratejileri
geliştirmesi amaçlanmıştır.

8. C. YAPILI ÇEVRE VE ÜRÜN

8. C. 1. Görsel İletişim Tasarımı


Bu ünitede öğrencilerin görsel iletişim tasarımı fikrini ifade edecek sunum, mizanpaj (sayfa
düzenlenmesi) ve farklı grafik tasarımlar üretmesi amaçlanmaktadır.

8. C. 2. Ürün Geliştirme
Bu ünitede öğrencilerin, insanların yaşadığı çevre ve kullandığı eşyalarda ergonominin önemini kavrayıp,
ürün geliştirme sürecinde buna dikkat etmeleri amaçlanır.

8. C. 3. Mühendislik ve Tasarım
Bu ünitede öğrencilerin mühendislik ve tasarım ilişkisi, robotik teknoloji ve mühendislerin kullandığı
tasarım süreci hakkında bilgi sahibi olmaları amaçlanmaktadır.

8. C. 4. Doğadan Tasarıma
Bu ünitede öğrencilerin doğayı gözlemlemeleri; öğrencilere doğada var olan organik yapıların
teknolojinin gelişimine katkısı, nanoteknolojik yapıların özellikleri ve kullanım alanları ile ilgili bilgi
verilmesi amaçlanmaktadır.

8. Ç. İHTİYAÇLAR VE YENİLİKÇİLİK

8. Ç. 1. Ulaşım Teknolojileri
Bu ünitede öğrencilerin kara, su, hava ve uzay ulaşım teknolojileriyle ilgili bilgi sahibi olmaları ve
tasarım yapmaları amaçlanmıştır.

8. D. TASARIM VE TEKNOLOJİK ÇÖZÜM

8. D. 1. Özgün Ürünümü Tasarlıyorum


Bu ünitede öğrencilerin Program boyunca teknoloji ve tasarımla ilgili elde ettikleri kazanımları
kullanarak özgün bir ürün tasarlamaları, geliştirdikleri bir ürünün markalaşmasının ve tanıtımının nasıl
olabileceği üzerine düşünmeleri ve yaptıkları uygulamaları sergilemeleri amaçlanmaktadır.

8. D. 2. Bunu Ben Yaptım


Öğrencilerin ders içinde yaptıkları bütün ürünleri veya seçtikleri ürünleri, öğretim yılı sonunda okul
yönetimi, ders öğretmenleri ve velilerin de katılımlarıyla “Bunu Ben Yaptım” etkinliğinde görsel, sözel
5
ve çoklu ortam sunularıyla sergilemeleri hedeflenmektedir. Öğrenciler sunumlarında ürünlerini sözel
olarak anlatabilecekleri gibi tanıtım kartı, afiş, el broşürü vb. materyaller hazırlayarak da sergileyebilirler.
İnovatif tasarımlara sahip olduğu düşünülen özgün ürünler için, öğrencilerin faydalı model belgesi veya
patent başvurusu yapmaları teşvik edilir.

Öğrenme Alanları, Ünite Başlıkları

GÜNDEM MADDESİ – 6
2104, 2504, 2212 sayılı tebliğler dergilerinden İlköğretim ve Orta Öğretim kurumlarında Atatürk
İlke ve İnkılâplarının öğretim esasları okundu. Yıllık Planlarda Atatürk İlke ve İnkılâplarının önemli gün
ve haftalarda ağırlıklı olarak işleneceği, ancak konunun özelliğine göre ilgili görüş ve düşüncelerine de
önem verilmesinin gerekli olduğu tespit edildi. Aşağıda olduğu gibi konular uygulanacaktır.
7. SINIFLAR:
⮚ Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem

⮚ Eylemsel Düşünür Olarak ATATÜRK

⮚ Atatürk Kişilik Özellikleri

⮚ Atatürk’ün Türk Milli Eğitimine Verdiği Önem

⮚ Atatürk’ün Çocuk Sevgisi

⮚ Atatürk’ün Gençliğe Verdiği Önem

⮚ Atatürk’ün Birleştirme-Bütünleştirme Gücü

⮚ Atatürk’ün Yaratıcı Özellikleri

6
⮚ Atatürk’ün Eğitime Verdiği Önem

⮚ Atatürk İlkelerinin Dayandığı Temeller

⮚ Atatürk’ün Rehberliği
8. SINIFLAR
⮚ Atatürk’ün Bilim ve Teknolojiye Verdiği Önem
⮚ Atatürk’ün İnkılapçılık Özellikleri
⮚ Atatürk’ün Sabır ve Disiplin Anlayışı
⮚ Başöğretmen Atatürk
⮚ Atatürk’ün Planlı Ve Metotlu Çalışması
⮚ Atatürk’ün İleri Görüşlülüğü
.

GÜNDEM MADDESİ – 7

7. Sınıflar Öğretim Yöntem ve Teknikleri:

ANLATIM SORU-CEVAP - BEYİN FIRTINASI – UYGULAMA- ANALİZ - KAVRAMA


ÇÖZÜMLEME VE BİREŞİM – BENZETİŞİM
ANLATIM - ÇÖZÜMLEME VE BİREŞİM (SENTEZ)- BULUŞ YOLUYLA ÖĞRETİM
ARAŞTIRMA YOLUYLA ÖĞRETİM - BEYİN FIRTINASI

8. Sınıflar Öğretim Yöntem ve Teknikleri :

ANLATIM – SORU/CEVAP - PROJE YÖNTEMİ - GÖSTERİP YAPTIRMA


ELEŞTİREL DÜŞÜNME
ÇÖZÜMLEME VE BİREŞİM - BULUŞ YOLUYLA ÖĞRETİM

GÜNDEM MADDESİ – 8

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Ölçme ve değerlendirme, öğrenme-öğretme sürecinde öğrencilerin başarılarını saptamak, eksikliklerini


belirlemek, öğrencinin süreç içerisindeki gelişimine ilişkin geri bildirim sağlamak amacıyla yapılır. Bu
programda değerlendirme, öğrenme sürecine önem verir ve öğrencinin gelişimini izlemeyi amaçlar.
Değerlendirme yapılırken öğrencilerin;
• Problem çözme yeteneklerinin ne kadar geliştiği,
• Üst düzey düşünme becerilerinin ne kadar geliştiği,
• Üretim sürecinde ne kadar öz güvene sahip olduğu,
• Estetik görüşlerinin ne kadar geliştiği,
• Sosyal becerilerinin ne kadar geliştiği göz önünde bulundurulur.

7
Süreç ve ürünün kendisi değerlendirilecektir. Ürün değerlendirme formları (Öz ve Akran Değerlendirme)
kullanılabilir. Ürün değerlendirme ölçekleri (Dereceli Puanlama Anahtarı) kullanılacaktır. Duruma göre
bilgi düzeyini ölçmek için test, açık uçlu sorular vb. ölçme araçlarından yararlanılacaktır.

Ölçme değerlendirme çalışmalarında aşağıda tespit edilen planlamanın uygulanmasına karar


verildi.

7. SINIFLAR
1. DÖNEM
1.DEĞERLENDİRME 2.DEĞERLENDİRME
(30 EKİM - 03 KASIM) (02-05 OCAK)

7. B. TASARIM 7.C YAPILI ÇEVRE


7.A. TEKNOLOJİ VE TASARIMIN 7. B. TASARIM SÜRECİ ÜRÜN
SÜRECİ VE
TEMELLERİ VE TANITIM
TANITIM

7.A.1 Teknoloji ve 7.B.2 Bilgisayar 7.C.1 Mimari


7.A.2 Temel 7.B.1 Tasarım Odaklı
Tasarım Destekli Tasarım Tasarım
Tasarım Süreç
Öğreniyorum

2. DÖNEM
1.DEĞERLENDİRME 2.DEĞERLENDİRME
(25- 29 MART) (27 – 31 MAYIS)

7.C YAPILI ÇEVRE ÜRÜN 7.Ç İHTİYAÇLAR VE 7.Ç İHTİYAÇLAR VE 7.D TASARIM VE
YENİLİKÇİLİK YENİLİKÇİLİK TEKNOLOJİK
ÇÖZÜM

7.Ç.1 Enerjinin 7.D.1 Özgün


7.Ç.2 Engelsiz
7.C.2 Ürün Geliştirme Dönüşümü ve Ürünümü
Hayat Teknolojileri
Tasarım Tasarlıyorum

8. SINIFLAR
1. DÖNEM
1.DEĞERLENDİRME 2.DEĞERLENDİRME
(30 EKİM - 03 KASIM) (02-05 OCAK)

8.A. TEKNOLOJİ VE
8. B. TASARIM SÜRECİ VE
TASARIMIN 8.C YAPILI ÇEVRE ÜRÜN
TANITIM
TEMELLERİ
8.A.1İnovatif
Düşüncenin 8.B.1 Bilgisayar 8.C.1 Görsel İletişim
8.B.2 Tanıtım
Geliştirilmesi Destekli Tasarım Tasarımı 8.C.2 Ürün Geliştirme
ve Pazarlama
ve Fikirlerin ve Akıllı Ürünler
Korunması
2. DÖNEM

1.DEĞERLENDİRME 2.DEĞERLENDİRME
(01-05 NİSAN) (27 – 31 MAYIS)

8
8.Ç İHTİYAÇLAR VE
8.C YAPILI ÇEVRE ÜRÜN 8.D TASARIM VE TEKNOLOJİK ÇÖZÜM
YENİLİKÇİLİK

8.C.3 8.C.4
8.Ç.1
Mühendislik ve Doğadan 8.D.1 Özgün Ürünümü Tasarlıyorum
Ulaşım Teknolojileri
Tasarım Tasarıma

GÜNDEM MADDESİ –9

Dersin işlenişinde okulun laboratuvar, kütüphane, bilgi teknolojileri sınıfı, görsel ve işitsel araçlar
vb. öğretim olanaklarından; öğretim yılı başında okul yönetimiyle yapılacak planlamalar doğrultusunda
yararlanılacaktır.
Atölyede, öğrenci etkinliklerinin sergileneceği panoların hazırlanması yoluna gidilecektir. Ders
durumuna bağlı olarak gerektiğinde bilim adamlarının yaşamlarını anlatan video filmi ya da sunular
izlettirilebilir. Ünitelerdeki konulara paralel olarak çocukların konuyu daha iyi anlamalarını sağlayacak
videoların eğitim materyali olarak gösterilecektir.
Mümkün olduğunca ortak araç gereç kullanmamaları gerektiği, mecburi durumlarda ise araç
gereçlerin mutlaka dezenfekte edilmesi ifade edildi. Atölyenin ders esnasında ve teneffüslerde kısa
periyotlarla havalandırılmasına da dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

GÜNDEM MADDESİ –10

Uluslararası, ulusal ve mahalli düzeyde düzenlenen tasarım odaklı yarışmalara öğrencilerin


katılımı hususunda gerekli teşvik ve rehberlik çalışmaları yapılmasının uygun olacağı belirtildi.

GÜNDEM MADDESİ –11

Öğrenci başarısını arttırmak için; Aşağıda belirtilen,


1-Öğrenciler yapacağı tasarımlarını oluşturmada teknolojik bilgileri çevredeki meslek liseleri ve çevre de
bu işle uğraşan meslek sahiplerinden almalarına yardımcı olunmak

2-Tasarımla ilgili alet, araç ve gereçleri tekniğine uygun olarak kullanmada öğretmen ya da çevre meslek
lisesi ve esnaftan yararlanmalarına rehberlik etmek

3-İlköğretim okullarından sınavla seçilen akademik başarı düzeyi yüksek öğrencilerin toplandığı Bilim
Sanat Merkezleriyle diyalog kurarak yapılan çalışmaları tasarımlara kaynak olması için duyurulması veya
gösterilmesi

7-İnsanlığın gelişmesine damgasını vuran bilim adamlarının icatları ve yapmak için uğraşları ve
çalışmaları hakkında araştırma yapmaları veya bilgilendirmeleri

8-Teknoloji ve Tasarımla ilgili kaynak eserleri okumaları ve internet sitelerini ziyaret etmelerine rehberlik
etmek.

GÜNDEM MADDESİ 12

9
2022-2023 Eğitim – Öğretim yılının öğrenci, öğretmen ve tüm Milli Eğitim personeline sağlık,
mutluluk ve başarı getirmesi dileğiyle toplantı sona ermiştir.

ALINAN KARARLAR:

Aşağıda belirtilen ortak kararlar Teknoloji ve Tasarım Dersi öğretmenleri tarafından alınmıştır;

● Diğer branş öğretmenleri kendi alanlarıyla ilgili yapılan tasarım etkinliklerine gerekli katkıyı
sağlamasına ve öğrencilere yol gösterilmesine,

● İşlik içerisinde yer alacak araç ve donanımlar, okul yönetimi tarafından ilgili kurumlardan istek
yapılarak veya yerel olanaklar kullanılarak karşılanmasına,

● Çevrede teknolojik gelişmelerle ilgili kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin, bu alanda çalışan


uzmanların vb. sınıf veya okula davet edilmesine ve gerekli planlamaların yapılmasına,

● Dersin işlenişinde okulun laboratuvar, kütüphane, bilgi teknolojileri sınıfı, görsel ve işitsel araçlar
vb. öğretim olanaklarından; öğretim yılı başında okul yönetimiyle yapılacak planlamalar
doğrultusunda yararlanılmasına,

● Derslik giriş çıkışlarında, araç gereç kullanımı ve ders işlenmesi esnasında mesafe ve hijyen
konularına dikkat edilmesi kararı alındı.

…………………… …………………… ……………………

Teknoloji ve Tasarım Teknoloji ve Tasarım Teknoloji ve Tasarım


Dersi Öğretmeni Dersi Öğretmeni Dersi Öğretmeni
Zümre Başkanı

……………………

Müdür Yardımcısı

UYGUNDUR
10
08/09/2023
……………

OKUL MÜDÜRÜ

11

You might also like