You are on page 1of 4

Proiect didactic

Data:

Profesor pentru inv. primar: Drăgoianu Theodor- Gabriel

Clasa: a IV – a

Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii

Disciplina: Matematică

Discipline integrate: Educație civică

Unitatea de învățare: Am învățat în clasa a III-a, Povești școlărești

Subiectul lecției: Numerele naturale de la 0 la 10 000

Tipul lecței : recapitulare

Competențe generale :

Matematică

1. Identificarea unor relaţii / regularităţi din mediul apropiat;

2. Utilizarea numerelor în calcule;

Competențe specifice:

Matematică:

1.1. Observarea unor modele / regularităţi din cotidian, pentru crearea de raţionamente proprii;
1.2. Aplicarea unei reguli pentru continuarea unor modele repetitive;

2.1. Recunoaşterea numerelor naturale din concentrul 0- 10 000 şi a fracţiilor subunitare sau echiunitare, cu numitori mai mici sau egali cu 10;
2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000, respectiv a fracţiilor subunitare sau echiunitare care au acelaşi numitor, mai mic sau egal
cu 10;

2.3. Ordonarea numerelor naturale în concentrul 0 – 10 000 şi respectiv a fracţiilor subunitare sau echiunitare care au acelaşi numitor, mai mic sau egal
cu 10.

Educație civică:

3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru.

Obiective operaționale:

- să scrie cu cifre și litere numere din concentrul 0- 10.000;


- să compare și să ordoneze numere din concentrul 0- 10.000;
- să descompună numere din concentrul 0- 10.000;
- să determine predecesorul și succesorul unui număr din concentrul 0- 10.000.

Resurse:

 Metode: conversația, demonstrația, explicația, jocul didactic, exercițiul, activitate practică;


 Mijloace: manual, caiet, table, creta;
 Forme de organizare: frontal, individual;
 Loc de desfășuare: sala de clasă;
 Durata: 50 de minute.

Bibliografie:

- Iliana Dumitrescu, Matematica. Manual pentru clasa a IV-a, Ed. Cd Press, 2021
- Programa școlară
Desfășurarea lecției
Activitatea Strategii didactice Forme
Momentele Activitatea învățătorului elevilor de
Metode Mijloace Forme de evaluare
lectiei de organizare
învăţă-
mânt
Moment Se pregătesc
Organizatoric Le cer elevilor să pregătescă materialele necesare pentru oră.
unei bune desfășurări a activității didactice.

Reactualizarea
cunostiintelor Adresez elevilor următoarele întrebări: Răspund la
anterioare - Ce înseamnă să ordonezi crescător un șir de întrebări.
numere? Dar descrescător? conversaţia
- Care sunt cifrele pare? Dar cele impare? explicaţia frontal Ev. orala

Se va realiza sub forma unui joc matematic: Sunt atenți la Bilet frontal
indicațiile Ev.
Captarea „Autobuzul matematic” învățătorului. orală
atentiei – Elevii vor primii câte un bilet de călătorie.
În funcție de numărul înscris pe bilet , elevii vor Partcipă, cu
„urca și vor coborî” din autobuz, conform interes, la joc.
indicațiilor pe care eu le voi oferi.

Enuntarea - „Astăzi, la ora de matematică, vom continua să Își notează


temei si a rezolvăm diverse exerciţii de scriere, citire, titlul pe caiete.
obiectivelor comparare, ordonare a numerelor din concentrul
0-10.000. conversaţia
* Scriu titlul pe tablă, iar elevii în caiete.
“ Numerele naturale de la 0 la 10 000.”

Scriu exercitiul frontal Ev.


Recapitularea, rezolvările pe explicatia Caiete, Conti
sistematizarea Le cer elevilor să rezolvăm, la tablă, exercițiile: caiete. Tabla, nua
şi sinteza exercițiile 8,9,11,12 / pag 11. Ies la tablă joc didactic Creta
atunci când
cunoştinţelor
sunt solicitați.

Le cer elevilor să rezolve, individual, exercițiile :


Obţinera 10, 13 / pag 11. Explicaţia Caiete individual
performanţei
exerciţiul

Răspund Ev. scrisa


Asigurarea Verificăm corectitudinea rezultatelor atunci când Explicaţia
retenţiei şi a obținute. sunt solicitați.
transferului
Corectează
eventualele
erori.

Încheierea Se fac aprecieri individuale şi colective cu privire la


activităţii modul în care au participat la activitate si vor fi
recompensaţi cu câte o fata zambitoare.

You might also like