You are on page 1of 7

Naziv škole: Srednja tehnička škola

Školska 2021/2022.godine

PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Nastavni predmet: Bosanski jezik i književnost Razred: I md3


Datum: 15.11.2021.
Predavač: Selvedina Karagić, prof.

Nastavna jedinica: Boj Ahileja i Eneje, Rastanak Hektora i Andromahe,odlomci iz Ilijade


Nastavna oblast: knjizevnost
Tip sata: obrada novog nastavnog sadrzaja
Nastavne metode: metoda usmenog izlaganja, dijaloška metoda, metoda rada s tekstom
Oblici rada: frontalni, individualni, rad u paru
Nastavna sredstva i pomagala: laptop i projektor, Čitanka za I razred
Korelacija: historija

Cilj sata: Uključiti učenike u problemsku nastavu i angažovati ih kao aktivne istraživače
temeljne problematike epa: idejno-tematska osnovica, ambijenta i historijskih okolnosti u koje je
smješten ep, osnovne odlike epa

CILJEVI I ZADACI:
Obrazovni:

 Recepcija i razumijevanje književnoumjetnickog djela (epa)


 Kompozicija (tema,fabula,likovi)
 Uočavanje odlika epa ( epski svijet, epski junak, heksametar)
 razvoj verbalne komunikacije
 bogaćenje rječnika, pravilan odabir riječi i rečenica

Odgojni:

 razvijanje ljubavi prema jeziku i književnosti uopće


 razvijanje empatije prema ljudskim sudbinama i patnji
 izgrađivanje pozitivnih osobina licnosti
 sticanje odgovornosti i volje za rad

Funkcionalni:

 Razvijanje sposobnosti logičkog mišljenja i rasuđivanja


 Uočavanje, doživljavanje i povezivanje književnog svijeta sa realnošću
 razvijanje komunikativnih .izražajnih sposobnosti
 izgradivanje vlastitog stava i donošenje zaključaka
 razvijanje sposobnosti za samostalnu analizu i razumijevanje književnog djela

MIKROARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio časa: 5 min.


a) Lokalizacija teksta ( ponavljanje o antici)
b) Najava nove nastavne jedinice

Glavni dio časa 30 min.


a) Homersko pitanje
b) Razumijevanje i kompozicija epa
c) Interpretacija kroz osnovne teze ( rad u parovima)

Završni dio časa 10 min.


a) Određivanje jedinstvene ideje
b) Upute za dalji rad
UVODNI DIO ČASA

a) Lokalizacija teksta ( ponavljanje o antici)

Ponoviti o antici,antičkoj književnosti, epskim pjesmama!

Pitanja: Historijsko razdoblje antike? ( Od 8.st.p.n.e. do 5.st.n.e) Gdje? ( Stara Grčka i Rim)
Likovna umjetnost ( Samo arhitektura, nema sačuvanih slika)
Osnovne karakteristike antičke književnosti? ( Mitska osnova, epske književne vrste,
tragedija,komedija...)

b) Najava nove nastavne jedinice (naslov nove nastavne jedinice zapisujem na tabli )

Danas ćemo otputovati u Troju i epski svijet koji je predstavljen u poznatom


Homerovom epu „Ilijada“.

GLAVNI DIO ČASA

a) Homersko pitanje ( usmeno izlaganje nastavnika)

“. Na prethodnim časovima smo spominjali Homera, šta znate o njemu? ( Homer je najveći
starogrčki pjesnik,začetnik europske književnosti, autor poznatih epova Ilijada i Odiseja,koji se
smatraju spomenicima grčke književnosti, etimologija imena Homer- slijepac, sastavljač,
sabiralac)
N: Šta mislite kako je Homer mogao biti autor ovih epova ako je bio slijep? (različiti odgovori)
Ova dilema se naziva Homerskim pitanjem,a naučnici koji se bave pitanjem nastanka Ilijade i
Odiseje homerolozima.
Homersko pitanje se bavi slijedećim pitanjima:
1) Da li je postojao Homer?
2) Da li je Homer stvorio samo jedan ili oba epa ili samo najstarije dijelove Ilijade?
3) Postoji li jedinstvo u kompoziciji samih epova
Istraživači se mogu podijeliti na pluraliste ili analitičare, koji brane misao o kolektivnom
autorstvu, smatrajući da su pojedine dijelove Homerovih epova složili različiti pjesnici, i
unitariste, koji brane jedinstvo epova pripisujući ih jednome stvaraocu.
Danas dominira mišljenje da su to ipak djela jednog pjesnika.

b) Razumijevanje i kompozicija epa

Da bih provjerila da li su učenici razumjeli i pročitali ep, postavljam im usmeno pitanja, a oni
odgovaraju.

1) Koje odlomke iz Ilijade ste pročitali?


Odgovor: Rastanak Hektora i Andromahe, Boj Ahileja i Eneje

2) Ko su Ahilej i Hektor, kako su predstavljeni?


Odgovor: Tipični epski junaci

3. Zbog čega je odlomak Rastanak Hektora i Andromahe drugačiji od ostatka epa?


Odgovor: Odudera od osnovne kompozicije epa

c) Interpretacija epa

( Učenici rade u parovima. Dijelim im nastavne listiće, četiri grupe, na kojima se nalaze
problemska pitanja)

Prva grupa pitanja ( Boj Ahileja i Eneje)

1. O kakvim ljudima Homer pjeva u Ilijadi? ( O hrabrim epskim junacima, npr. je Ahilej
polubožanskog porijekla, sin boginje i čovjeka-smrtnika)
2. Po čemu su Ahilej i Eneja tipični epski junaci? ( Ističu se po hrabrosti i vještini; oni su
prije svega junaci,a tek onda ljudi s moralnim osobinama)
3. Koja su njihova osnovna ljudska svojstva i u kakvim se životnim okolnostima najviše
iskazuju?
4. Da li je u tom homerovskom svijetu za junaka dovoljno da bude hrabar i vješt ratnik da bi
bio istinski heroj? (Nije, potrebno je da i bogovi budu na njegovoj strani).Zašto Ahilej
ima prednost u svom boju s Enejom? ( Draži je besmrtnim bogovima)
5. Šta spašava Eneju? ( Odluka bogova koji su već ranije na Olimpu odredili da Eneja
preživi rat, bog mora Posjedon ga spašava)

II grupa ( Boj Ahileja i Eneje)


1. Zašto se s pravom govori o mitskoj osnovi Homerovih epova? Navesti primjere! (Mit je
priča o natprirodnim, božanskim silama, koje obitavaju u izdvojenom svijetu-planini
Olimp; i u ovom odlomku Ilijade možemo uočiti te elemente kada Posejdon silazi među
ljude:
On kroz kreševo krene gdje junačka padaju koplja,
Stigne do mjesta gdje bješe Eneja s Ahilejem slavnim.
Odmah Peleja sinu, Ahileju maglinom gustom
Pokrije oči i koplje jasenovo od mjedi dobre
Izvadi bog iz štita hrabrom Eneji,
Te ga pred noge metnu Ahileju divnome na tle:
Potom zavitla Enejom sa zemlje dignuv ga uvis.
Redove boraca mnoge,a redove mnoge i konja
Preksoči tada Eneja, iz božje poletivši ruke...
2. Šta je karakteristično za Homerov epski stil? ( retardacija, epska opširnost i epska
objektivnost)
3. Karakteristika Homerovih epova je i epska opširnost. Objasnite šta o takvom postupku
govori izjava njemačkog pjesnika Fridriha Šilera „Epski pjesnik liči na čovjeka koji
putuje ne zato da bi stigao na cilj već da bi uživao u putovanju.“
4. Homer je poznat i po svojim slikovitim i vrlo razvijenim poređenjima. Ukažite na neka
od njih!
5. Obratite pažnju na svečani uzvišeni ton Homerovog kazivanja, koji je u velikoj mjeri
postignut njegovim dugim, mirnim stihom,heksametrom. Poznato vam je da se dužina
stiha mjeri metrom. Osnovna jedinica je slog (dugi ili kratki). Ako se 2, 3 ili više slogova
spoje u metričku cjelinu, nastaje stopa. Objasniti heksametar, dužinu Homerovo stiha!
( Sastoji se od šest stopa, i to pet daktila ( - U U ) i jednog spondeja (- -) Oznaka − označava
dugi slog,a oznaka U kratki slog; ovako je izgledao heksametar:
―UU‌‌│―UU│―UU│―UU│―UU│― ―
Treća grupa ( Rastanak Hektora i Andromahe)
1. U kojem smislu ovaj dirljivi prizor rastanka Hektora i Andromahe predstavlja epizodu u
odnosu na glavne prizore u Ilijadi, tj.u odnosu na njenu fabulu? ( Odstupa od glavnog
toka fabule-ratnih borbi)
2. Koju stranu ljudske ličnosti osvjetljava ovaj prizor? ( Hektor je veliki junak kome se
moramo diviti, ali i običan čovjek koga odlikuju nježna osjećanja-ljubav prema porodici)
3. Kakvo svjetlo baca na središnje,ratne prizore? (Unosi osjećanja ljubavi, epski prizor)
4. Može li se uvođenje ove epizode smatrati postupkom retardacije osnovnog toka fabule i
zašto? (Može, radnja se usporava opisivanjem Hektorovog oproštaja sa Andromahom)
IV grupa (Rastanak Hektora i Andromahe)
1. Kako je Homer naslikao ličnosti iz protivničkog, trojanskog tabora? ( Što je događaj iz
dalje prošlosti, pripovijedanje događaja je objektivnije. Pripovjedač s vremenskog
odstojanja sagledava sve elemente događaja i o njemu priča kao o nečemu što se odigralo
u prošlosti i o čemu se može govoriti bez subjektivnog i osjećajnog kazivanja. Njeg
zanima istina o događaju,vremenu i ličnostima,učesnicima u ratu)
2. U čemu se tu ogleda karakteristična epska objektivnost? Objasnite na primjeru!
3. Koja osjećanja se javljaju u Hektoru pred odlazak u boj u kojem će poginuti? Kako ih
ispoljava? Pronađite i objasnite detalje koji govore o Hektoru kao čovjeku,a ne samo kao
ratniku! ( Briga za sudbinu žene i sina...
Ali ne žalim ja toliko trojansku sudbu...
...koliko žalim tebe, medoruhi kada te koji
plačnu odvede Ahejac kad uzme ti danak slobode.
Pa kad moradneš živeći u Argu tuđincu tkati,
il' vodu nosit iz Hiperije il' Meseide
u muci veljoj i ljutoj, al nužda te primora silna...
...tako reče i sina u naručju predade dragoj
ljubi, a ona ga primi na mirisna njedra te se
plačuć' nasmiješi,a mužu, kad vidje to, bude je žao..
4. U čemu je općeljudska dimenzija Andromahinog lika? Kakvim osjećanjem je ispunjen taj
prizor?( Predstavljena je kao nježna majka i osjećajna žena kojoj je Hektorov život
važniji od junaštva). Koje su Andromahine reakcije tipične za žensko srce?
( Ne odobrava njegov odlazak u boj:
...nego smiluj se na me i ostani ovdje na kuli
Sina ne ostav' sirotom , a ni udovicom ljubu!)

5. Objasnite izjavu vrsnog poznavaoca antičke književnosti M.Đurića koji je povodom tog
prizora napisao ovo: „ I jedna od vječnih slava pjesnika Ilijade jeste u tome što on, koji
treba da pokazuje simpatije za ahejske junake, nikoga nije zadahnuo tolikom i najvišom
plemenitošću kao likove na protivničkoj strani, Hektora i Andromahu.“

6.Pronađite epitete i pojasnite njihovu upotrebu. Po čemu su Homerovi epiteti osobiti?

7.U kojim stihovima pjesnik hiperbolizira snagu Ahileja i Eneje?

Učenici rade svoje zadatke oko 10-15', a potom slijedi izlaganje vođa grupa. Obilaziti grupe i
pratiti njihov rad, davati potrebne smjernice.

ZAVRSNI DIO ČASA

a) Dalje upute za rad


 Sumiranje rezultata . Za domaći zadatak-uraditi samostalno analizu odlomka koji niste obradili
na času. Počnite sa otkrivanjem čari istraživačkoga rada pa za domaći zadatak napišite esej
poredeći Hektora, Andromahu i Eneju: njihove osobine, osjećanja, razloge za borbu.

a) Istaketi, pohvaliti i ocijeniti aktivne učenike

You might also like