Professional Documents
Culture Documents
1
Q1. The following data relates to the weights of 80 children who attended a clinic in one month
∑ fx 1205
The mean¿ = = 15.0625
∑f 80
ii)The variance and hence standard deviation (4mks)
∑ f ( x−x ) 2 4774.6874
variance( s2)= ∑f = 80 = 59.6836
standard deviation(s)= √ 59.6836= 7.7255
iii).Median and the mode of the data (4mks)
N
+ −C . F
median = L 2 ×C
F
N th = 80 = 40
2 2
median class is 10-14
2
Q2a).Fit a linear regression model of the form y = a + bx for the data below. Determine the
values of a and .
(10mks)
Distance x Time y mins (x- x) (y- y ) (x- x)(y- y ) (x- x)2 (y- y )2
miles
3.5 16 0.61 2.4 1.464 0.3721 5.76
2.4 13 -0.49 -0.6 0.294 0.2401 0.36
4.9 19 2.01 5.4 10.854 4.0401 29.16
4.2 18 1.31 4.4 5.764 1.7161 19.36
3.0 12 0.11 -1.6 -0.176 0.0121 2.56
1.3 11 -1.59 -2.6 4.134 2.5281 6.76
1.0 8 -1.89 -5.6 10.584 3.5721 31.36
3.0 14 0.11 0.4 0.044 0.0121 0.16
1.5 9 -1.39 -4.6 6.394 1.9321 21.16
4.1 16 1.21 2.4 2.904 1.4641 5.76
Σx = 28.9 Σy = 136 ∑(x- x)(y- y )=42.260 ∑(x- x)2=15.889 ∑(y- y )2 =122.40
x =28.9/10 136
y= =13.6
=2.89 10
Y =a+bx
Sy
Slope of the regression line b is given by b=r ×
Sx
Where
r is correlation coefficient
Sy is the standard deviation of y
Sx is the standard deviation of x
The y intercept a, of the regression line is given by a= y -b x
Where y is mean of y.
Where x is mean of x.
∑ ( x −x ) ( y− y ) 42.260 42.260
Correlation coefiecient r¿ = = = 0.9583
√∑ ( x− x ) 2 ∑ ( y− y ) 2 √15.899 ×122.40 √1944.8136
√
Sx =
∑ ( x −x ) 2 15.889/10
n
= = 1.5889
Sy=
√ ∑ ( y− y ) 2
n
= 122.40/10 = 12.240
b=0.9583×12.240/1.5889 = 7.3822
a=13.6-2.89×7.3822= -7.7346
regression equation is y=-7.7346+7.3822x
Q2 b). In an aptitude test administered to 900 students, the mean is 50 and standard deviation is
20. (Assuming normal distribution) Find
P(30<X<70)= P(-1<Z<1)
-1 0 1
Area(z= -1 to z= 1)
0.8413-0.1587= 0.6826
Number of students will be 0.6826×900 = 614.34
= 614 students
ii) Number of students exceeding the score of 65 (4mks)
65−50
P(X>65)= P(Z> ) = P(Z>0.75) = P(Z< -0.75)
20
0.2266×900 = 203.94
203 students
iii) The value of score exceeded by the top 90 students (4mks)
Area= 0.1
Z= 1.28
x−50
=1.28
20
X=25.6+50= 75.6
=75 marks
References
4
2. Four figure mathematical tables