Professional Documents
Culture Documents
36 = 22 x 32
42 = 2 x 3 x 7
60 = 22 x 3 x 5
LCM = 22 x 32 x 7 x5 = 1260
GF = 2 x 3 = 6
Product = 1260 x 6 = 7560
Page 1 of 6
X=3
15. Ten men can dig a garden in 4days. How many days
10 men =5 days
would it take eight men to dig the same garden?
1 man
8 men
/3
16. Find the size of each angle in this triangle? /3
2x + x = 20 + x = 1800
4x + 20 =1800 2x = 400 x 2 = 800
4x = 1600
X= =400 x + 200 = 400 + 200 =600
X = 400
Page 2 of 6
/3
19. The average weight of 5 boys is 48kg. When a sixth Sum of weight of 5 boys : 48kg x 5 = 240kg
boy joins them average weight becomes 45kg. What is Sum of weight of 6 boys : 45kg x 6 = 270kg
the weight of the 6th boy? /3 The weight of 6th boy : 270kg – 240kg = 30kg
A= π = 0.385dm2
22. The sum of two whole numbers is 240, their The 1 st number
quotient is 4. Find the numbers. /3 The 2 nd number 5parts
The 1 st number: 240 :5 = 48
The 2nd number 48 x 4 = 192
Let a be the 1st number
b be the 2nd number
a+ b = 240
=4 a = 4b
4b + b = 240
5b = 240
b=
b= 48
a = 240 – 48 = 192
23. Electricity poles are fixed 50m apart along a 4.5km = 4500m
distance of 4.5km. How many poles are fixed?
N.I = = 90
N.P = N.I + 1 = 90 + 1 = 91
/3
24. A map has a scale of .What is the real
RD= = = =
distance represented by 3cm on the map? /2
15,000,000cm = 15km
26. The density of a solid is 0.765g/cm3 and its volume M = D x V = 0.765g x 2000cm3 = 1530g
2000cm3. Calculate the mass of the solid.
/2
27. The diagram below represents the population of Men = 900
the town X. If the total number of people is 600000. Children : 3600 –(900 +720) = 3600 – 1620 = 1980
Find:
Page 3 of 6
a) the number of children
Men = 3600 = 150,000
b) the number of men
c) the number of women 10
900
Women : 3600 =
Men
120,000
10
7Women
ww 900
/4
720 Children ; 3600 = 330,000
children
28.Simplify: /2
= = 10 X 4 = 40
29. 20kg of beans are mixed with 40kg of maize. One Quantity of mixture = 20kg + 40kg = 60kg
kg of the mixture costs 320Rwf. If the cost of one kg of The cost of mixture= 320f x 60 = 19200f
maize is 280Rwf. Find the cost of one kg of beans. /3 The cost of 40kg : 280f x 40 = 11,200f
The cost of 20kg: 19200f – 11200f = 8000f
The cost of one kg : = 400f/kg
34. The exterior and interior angles of a regular Sum = 2 +3 =5 parts = 1800
polygon are in the ratio 2:3 a) Exterior
/4
a. Find the size of the exterior angle.
a)Exterior angle: =720
b. what is the interior angle Sum of the polygon?
c. What is the name of the polygon? Interior angle : = 1080
N of sides : = 5 sides
b)Interior angle sum = 1800(n – 2) = 1800(5- 2)
= 1800 x 3 = 5400
Page 5 of 6
35. The Venn diagram below shows the number of a) 2 Teachers
teachers who teach mathematics (M), Science(S) and
b) 4 teachers
English (E). /5
1. Find the number of teachers who teach: c) 14 3 + 6 + 5 (Teachers)
d) 3
a. All the three subjects
b. Both Science and Mathematics e) 3+ 6 + 5 + 4 + 2 + 1 = 21 teachers
c. One subject only
d. Only mathematics
e. How many teachers are in the school altogether?
M
S
.3 .4 .6
.1
.5
Page 6 of 6