Professional Documents
Culture Documents
Page 1 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
1) If the ratio of the number of black to white cars sold on Thursday and Wednesday is in the
ratio of 3:2 and 8:9 respectively and the number of red cars sold on Thursday is 45 less than the
Page 2 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
number of black car sold on the same day and the number of white cars sold on Wednesday is
20% more than the number of red cars sold on the same day. Find the difference between the
total number of cars sold on Thursday and Wednesday? (Total number of cars = number of red
cars + black cars + white cars)
A.1040
B.1050
C.1080
D.1100
E.1120
2) The ratio of the number of red, black and white cars sold on Friday and Monday is 11:8:12 and
9:11:7 respectively. What is the ratio of the number of black and white cars together sold on
Friday to that of Monday?
A.2:1
B.2:2
C.3:2
D.2:3
E.1:1
3) The number of red cars sold on Tuesday is what percent of the number of red cars sold on
Monday?
A.85%
B.90%
C.95%
D.80%
E.75%
4) The number of red cars sold on Tuesday is 166 more than the number black cars sold on the
same day and the number of black color cars sold on Monday is 11(1/9)% more than the number
Page 3 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
of red cars sold on Monday. Find the total number of black cars sold on Tuesday and Monday
together?
A.920
B.940
C.960
D.980
E.900
5) Find the difference between the number of red cars sold on Wednesday and Thursday?
A.240
B.250
C.260
D.270
E.280
Direction (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given
below.
The given pie chart shows the percentage distribution of the number of Ventilators manufactured in
six different companies. The total number of ventilators manufactured in D is 4800.
6) If the ratio of the number of sold to unsold ventilators in E is 3:2, then, find the number of sold
ventilators in E?
Page 4 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
A.4500
B.4800
C.4200
D.5100
E.5200
7) Ratio of the number of sold to unsold ventilators in A and F is 21:29 and 2:3 respectively.
Then, the number of unsold ventilators in A is what percent of the number of the sold ventilators
in F?
A.112%
B.114%
C.116%
D.118%
E.120%
8) Ratio of the number of ventilators exported to Chennai and Bangalore from C and D is 3:2 and
9:11 respectively. Find the number of ventilators exported to Chennai from C and D together?
A.4640
B.4650
C.4670
D.4680
E.4690
9) What is the difference between the total number of ventilators manufactured in A and B
together and the total number of ventilators manufactured in E and F together?
A.3000
B.3200
C.3600
D.4000
Page 5 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
E.4500
10) The total number of ventilators manufactured in all the companies together is 50% more than
the number of ventilators manufactured in G. If the number of sold to unsold ventilators in G is
5:3, then find the number of ventilators unsold in G?
A.7200
B.7500
C.7800
D.8100
E.8400
Directions (11-15): Study the following information carefully and answer the questions given
below.
The given pie chart shows the degree distribution of the marks scored by Ravi in each subject.
Note: The mark scored by Ravi in English is 180
Page 6 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
420
780
Biology
480 Maths
English
Tamil
600 History
Computerscience
780
180
12) Mark scored in Tamil is what percent more or less than the average marks scored in History
and Biology?
A. 27.98%
Page 7 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
B. 23.12%
C. 23.80%
D. 38.5%
E. None of these
13) Naveen scored 240 marks in English and the mark distribution angle are as same as Ravi, Find
the difference between the marks scored in Biology and Maths by Naveen?
A. 40
B. 100
C. 120
D. 80
E. None of these
14) In how many Subjects, the marks scored by Ravi is more than the average mark scored by Ravi
in all the subject together?
A. 2
B. 4
C. 1
D. 5
E. None of these
15) The mark scored by Keerthi in History, Tamil and Maths are 200, 250 and 180 respectively, and
remaining subject’s marks are as same as the Ravi scored in that subject. Total mark scored by
Keerthi is what percent of the total mark scored by Ravi?
A. 100%
B. 100.83%
C. 100.54%
D. 150%
Page 8 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
E. None of these
Directions (16-20): Study the following information carefully and answer the questions given
below.
The given pie chart shows the number of satellites launched by five different countries.
20%
30% India
China
Brazil
15%
Russia
10% Nepal
25%
16) The number of satellites launched by Brazil is what percent of the number of satellites
launched by Nepal?
A. 80.55%
B. 82.22%
C. 83.33%
D. 84.44%
E. 85.55%
17) The ratio of the number of remote and communication satellites launched by China is 3:2. Find
the number of communication satellites launched by China? (Consider only remote and
communication satellites launched by China)
A. 720
Page 9 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
B. 750
C. 780
D. 800
E. 810
18) The number of satellites launched by the US is 20% more than the number of satellites
launched by India. Find the difference between the number of satellites launched by US and
Russia?
A. 1640
B. 1660
C. 1670
D. 1680
E. 1630
19) Find the average number of satellites launched by India, Brazil and Nepal?
A. 2800
B. 3000
C. 3200
D. 3500
E. 3600
20) Ratio of the number of network and agriculture related satellites launched by Russia is 7:8.
Find the number of agriculture related satellites launched by Russia? (Consider only the network
and agriculture related satellites launched by Russia)
A. 640
B. 650
C. 660
D. 670
Page 10 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
E. 680
Directions (21-25): Read the following information carefully and answer the questions.
The given pie chart shows the percentage distribution of the total production of masks (surgical and
nonsurgical) in five different months i.e. January, February, March, April and May.
21) Out of the total production of masks in April, 33.33% are surgical masks and the ratio of total
production of nonsurgical masks in April to March is 6:5, then find total production of surgical
masks in March?
A. 550
B. 320
C. 640
D. 720
E. None of these
22) Total production of masks in January and April together is how much more/less than the
total production of masks in February and May?
A. 420 less
B. 180 less
C. 350 more
Page 11 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
D. 220 more
E. None of these
23) If the ratio of the total production of surgical and nonsurgical masks in February is5:3 and
80% and 60% of surgical and nonsurgical masks are sold in February, then find total production
of masks in February are unsold?
A. 216
B. 242
C. 278
D. 264
E. None of these
24) If the average of total production of masks in May and June is 980 and the ratio of total
production of surgical and nonsurgical masks in June is 8:7, then find total production of
nonsurgical masks in June?
A. 480
B. 210
C. 350
D. 540
E. None of these
25) Total production of masks in February and April together is what percentage more than the
total production of masks in March?
A. 70%
B. 45%
C. 20%
D. 65%
E. None of these
Page 12 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
Directions (26-30): Read the following information carefully and answer the questions.
The given pie chart shows the percentage distribution of the total number of rupee notes (Rs.200 and
Rs.100) printed on five different days i.e. Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday.
26) If the ratio of the number of Rs.200 and Rs.100 notes printed on Monday is 8:7 and the ratio
of the number of Rs.200 and Rs.100 notes printed on Friday is 3:2, then find the average number
of Rs.100 notes printed on Monday and Friday together.
A. 645
B. 575
C. 735
D. 465
E. None of these
27) If total number of rupee notes printed on Saturday is 16.67% more than that of Tuesday and
40% of total number of rupee notes printed on Saturday are Rs.100 notes, then number of Rs.200
notes printed on Saturday is what percentage of total number of rupee notes printed on
Tuesday?
A. 60%
B. 80%
C. 50%
Page 13 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
D. 70%
E. None of these
28) Total number of rupee notes printed on Tuesday and Friday together is how much more/less
than total number of rupee notes printed on Monday and Wednesday together?
A. Rs.800 more
B. Rs.500 less
C. Rs.900 more
D. Rs.700 less
E. None of these
29) If 62.5% and 40% of the total number of rupee notes printed on Wednesday and Thursday are
Rs.200 notes and then the number of Rs.100 notes printed on Thursday is what percentage more
than the number of Rs.100 notes printed on Wednesday?
A. 80%
B. 100%
C. 60%
D. 40%
E. None of these
30) Find the ratio of the total number of rupee notes printed on Monday to the average number
of rupee notes printed on Tuesday and Wednesday together.
A. 9:10
B. 15:11
C. 8:7
D. 5:9
E. None of these
Page 14 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
Answers
1. Answer: B
Number of red cars sold on Wednesday = 25/100 * 2700 = 675
Number of white cars on Wednesday = 120/100 * 675 = 810
Number of black cars sold on Wednesday = 810 * 8/9 = 720
Number of red cars sold on Thursday = 15/100 * 2700 = 405
Number of black cars sold on Thursday = 405 + 45 = 450
Number of white cars sold on Thursday = 2/3 * 450 = 300
Required difference = (675 + 810 + 720) – (405 + 450 + 300)
= 1050
2. Answer: E
Number of white and black cars sold on Friday = 20/11 * (22/100 * 2700) = 1080
Number of white and black cars sold on Monday = 18/9 * (20/100 * 2700) = 1080
Required ratio = 1080:1080 = 1:1
3. Answer: B
Required % = 18/20 * 100 = 90%
4. Answer: A
Number of black cars sold on Tuesday = (18/100 * 2700) – 166 = 320
Number of black cars sold on Monday = 1000/900 * (20/100 * 2700) = 600
Required total = 600 + 320 = 920
5. Answer: D
Required difference = (25 – 15)/100 * 2700 = 270
6. Answer: A
Page 15 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
7. Answer: C
Number of unsold ventilator in A = 29/50 * 12/16 * 4800 = 2088
Number of sold ventilator in F = 2/5 * 15/16 * 4800 = 1800
Required % = 2088/1800 * 100 = 116%
8. Answer: D
Number of ventilator exported to Chennai from C = 3/5 * 14/16 * 4800 = 2520
Number of ventilator exported to Chennai from D = 9/20 *16/16* 4800 = 2160
Required total = 2520 + 2160 = 4680
9. Answer: A
Required difference = ((15 + 25) - (12 + 18))/16 * 4800
= 3000
10. Answer: B
Number of ventilator unsold in G = 3/8 * 100/16 * 4800 * 100/150
= 7500
Directions (11-15):
Mark scored in English = 180
Mark scored in English = 3600 – (78+60+78+48+42)0 = 540 = 180
Therefore total marks = 3600/540 * 180 = 1200
Mark scored in Biology = 780/540 * 180 =260
Mark scored in Maths = 600/540 * 180 = 200
Mark scored in Tamil = 780/540 * 180 = 260
Mark scored in History = 480/540 * 180 = 160
Page 16 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
11) Answer: B
Required ratio = (200+180) : (160+260) = 380 : 420 = 19:21
12) Answer: C
Average marks of History and Biology = 160+260 = 420/2 = 210
Required % = (260-210)/210 * 100 = (50/210)*100 = 23.80%
13) Answer: D
Naveen: English = 540 = 240
Difference of maths and Biology = 780- 600 = 180
Required difference = (180/540)*240 = 80
14) Answer: A
Average mark = 1200/6 = 200
Biology and Tamil only scored more than average marks.
15) Answer: B
Keerthi’s total mark = 200+250+180+180+260+140 = 1210
Required Percentage = 1210/1200 * 100 = 100.83%
Directions (16-20):
16) Answer: C
Required % = 25/30 * 100 = 83.33%
17) Answer: A
Required total = 2/5 * 15/100 * 12000 = 720
Page 17 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
18) Answer: D
Required difference = 120/100 * 20/100 * 12000 – 10/100 * 12000 = 1680
19) Answer: B
Required average = (20 + 25 + 30)/300 * 12000 = 3000
20) Answer: A
Required total = 8/15 * 10/100 * 12000 = 640
Directions (21-25):
21) Answer: A
Total production of masks in April=18% of 5500=18*55=990
Total production of nonsurgical masks in April=66.66% of 990=990*2/3=660
Total production of nonsurgical masks in March=660/6*5=550
Total production of masks in March=20% of 5500=20*55=1100
Total production of surgical masks in March=1100-550=550
22) Answer: D
Total production of masks in January and April (%)=24+18=42
Total production of masks in February and May (%)=16+22=38
Required difference=(42-38)% of 5500=4*55=220 more
23) Answer: B
Total production of masks in February=16% of 5500=16*55=880
Total production of surgical masks in February=880*5/8=550
Total production of surgical masks in February are unsold=550*1/5=110
Total production of nonsurgical masks in February=880-550=330
Total production of nonsurgical masks in February are unsold=330*2/5=132
Page 18 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
Required sum=110+132=242
24) Answer: C
Total production of masks in May=22% of 5500=22*55=1210
Total production of masks in June=980*2-1210=1960-1210=750
Total production of nonsurgical masks in June=750*7/15=350
25) Answer: A
Total production of masks in February and April (%)=16+18=34
Required percentage=(34-20)/20*100=14/20*100=70%
Directions (26-30):
26) Answer: A
Total number of rupee notes printed on Monday = 18% of 7500 = 18*75 = 1350
Number of Rs.100 notes printed on Monday = 1350 * 7/15 = 630
Total number of rupee notes printed on Friday = 22% of 7500 = 22 * 75 = 1650
Number of Rs.100 notes printed on Friday = 1650 * 2/5 = 660
Required average = ( 630 + 660 ) / 2 = 1290 / 2 = 645
27) Answer: D
Total number of rupee notes printed on Tuesday = 24% of 7500 = 24 * 75 = 1800
Total number of rupee notes printed on Saturday = 116.67% of 1800 = 1800 * 7/6 = 2100
Number of Rs.200 notes printed on Saturday = 2100 * 60 / 100 = 2100 * 3/5 = 1260
Required percentage = 1260 / 1800 * 100 = 70%
28) Answer: C
Total number of rupee notes printed on Tuesday and Friday (%) = 24 + 22 = 46
Total number of rupee notes printed on Monday and Wednesday (%) = 18 + 16 = 34
Page 19 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
29) Answer: B
Total number of rupee notes printed on Wednesday=16% of 7500=16*75=1200
Number of Rs.100 notes printed on Wednesday=37.5% of 1200=1200*3/8=450
Total number of rupee notes printed on Thursday=20% of 7500=20*75=1500
Number of Rs.100 notes printed on Thursday=60% of 1500=900
Required percentage = ( 900 – 450 ) / 450 * 100 = 450 / 450 * 100 = 100%
30) Answer: A
Total number of rupee notes printed on Monday = 18% of 7500 = 18 * 75 = 1350
Total number of rupee notes printed on Tuesday and Wednesday = ( 24 + 16 ) % of 7500 = 40% of
7500 = 40 * 75 = 3000
The average number of rupee notes printed on Tuesday and Wednesday = 3000 / 2 = 1500
Required ratio = 1350:1500 = 9:10
For More Daily Current Affairs - Click Here
Download Daily Score Booster Practice Questions PDF for Upcoming Bank Prelims Exam
Download Daily Score Booster Practice Questions PDF for Upcoming Bank Mains Exam
Download Daily Score Booster Practice PDFs for Upcoming SSC & Railway Exams
Monthly Current Affairs PDF Capsule 2023 | Monthly One Liner Capsule PDF
Page 20 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in
Pie Chart DI for upcoming Prelims Exams
Last 6 Months Current Affairs PDF | Expected Monthly Current Affairs Questions
Check Here for Free Reasoning PDFs | Free Quantitative Aptitude Questions PDFs
Join Our What’s App Group & Get Instant Notification on Study Materials & PDFs
Page 21 of 21
Get High Standard Mock Test Series for all Bank Exams
If there are any suggestions/ errors in our PDFs Feel Free to contact us via this email: admin@exampundit.in