Professional Documents
Culture Documents
Directions (1-5): Read the following information carefully and answer the questions given below.
The given below table chart shows the total number of students who are learning chess and squash in
four different schools namely P, Q, R, S and also given the difference between the number of students
learning chess and squash in these schools and also given the percentage of students learning
badminton in these schools.
Total number of students = N umber of students learning chess + Number of students learning squash +
Number of students learning badminton
Note:-
Each student in each school learns only one of these three sports and the number of students learning
chess is more than the number of students learning squash in each school.
1) If the ratio of the number of boys to girls in Q
is 5:4 and 30% of the girls in School Q are
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 1
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 2
.
6) Out of the total number of chairs 7) Find the ratio of the number of wing chairs
manufactured in January, 20% of the chairs are manufactured in May to the number of deck
unsold. If the ratio of the number of deck chairs chairs manufactured in January?
to wing chairs unsold in January is 5:4, then find a) 5:3
the number of wing chairs sold in January? b) 2:1
a) 820 c) 8:9
b) 690 d) 7:5
c) 510 e) None of these
d) 780
e) None of these 8) Find the difference between the number of
wing chairs manufactured in February and the
number of wing chairs manufactured in April?
a) 550
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 3
.
Directions (11-15): Study the following information carefully and answer the questions.
The given below line graph shows the number of berry marker pens sold by four different shops i.e. A, B,
C and D and also given the number of lime marker pens sold by four different shops and the number of
navy marker pens sold by four different shops.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 4
.
11) Out of the total number of marker pens sold navy marker pens sold by shop C to shop E is
by shop F, 40% of the marker pens are navy 7:5, then find the total number of berry and lime
marker pens. If the ratio of the number of navy marker pens sold by shop E?
marker pen sold by shop D to shop F is 3:4, a) 320
then find the total number of marker pens sold b) 410
by shop F? c) 290
a) 560 d) 450
b) 720 e) None of these
c) 600
d) 480 13) Find the difference between the total
e) None of these number of berry and navy marker pens sold by
shop A and the total number of berry marker
12) If the total number of berry, lime and navy pens sold by shop D?
marker pens sold by shop E is 33.33% less than a) 250
that of shop C and the ratio of the number of b) 190
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 5
.
Directions (16-20): Study the following information carefully and answer the questions.
The given below missing table chart shows 40% of the number of cameras sold by four different shops
i.e. L, M, N and O and also given half of the number of printers sold by four different shops and also
given the ratio of the number of cameras to speakers sold by four different shops.
Note: The total number of cameras, printers and 16) The total number of cameras and printers
speakers sold by shop L is 580 and the ratio of sold by shop L i s how much more than the
the number of cameras to speakers sold by number of printers sold by shop O?
shop M is 10:7 and the number of cameras sold a) 240
by shop N is four times the number of speakers b) 190
sold by the same shop. c) 320
d) 150
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 6
.
Directions (21-24): Study the following information carefully and answer the questions.
The given below line graph shows the total number of people who participated in a marathon in five
different years i.e. 2004, 2005, 2006, 2007 and 2008 and also given the difference between the number
of males and females who participated in the marathon in five different years.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 7
.
Note: In every
year, the number of males who participated in the marathon is more than that of females.
21) Find the ratio of the number of males who e) None of these
participated in the marathon in 2006 to the
number of females who participated in the 23) If the total number of people who
marathon in 2007? participated in the marathon in 2009 is 20%
a) 8:11 more than that of 2005 and the ratio of the
b) 7:3 number of males to females who participated in
c) 4:9 the marathon in 2009 is 8:7, then find the
d) 5:1 number of males who participated in the
e) None of these marathon in 2009?
a) 128
22) Find the average of the number of females b) 172
who participated in the marathon in 2006 and c) 144
the number of females who participated in the d) 164
marathon in 2008? e) None of these
a) 100
b) 190 24) The number of males who participated in the
c) 170 marathon in 2007 is what percentage more than
d) 150
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 8
.
Directions (28-32): Read the following information carefully and answer the questions given below.
The given below bar graph shows the total number of pancakes sold in four different bakeries namely A,
B, C and D on Monday and also given the number of carrot pancakes sold in these bakeries and also
given the difference between the number of banana pancakes and carrot pancakes sold in these
bakeries.
Total number of pancakes sold = Number of carrot pancakes sold + Number of b ananapancakes sold +
Number of blueberry pancakes sold
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 9
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 10
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 11
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 12
.
Directions (41-45): Study the following information carefully and answer the questions.
The given below pie chart shows the percentage distribution of the total number of papayas
produced by five different farmers i.e. P, Q, R, S and T.
The total number of papayas produced by farmer R = 560
The
given pie chart shows the total number of pineapples produced by five different farmers i.e. P,
Q, R, S and T.
The total number of pineapples produced by farmer Q = 320
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 13
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test
Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 14
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 15
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 16
.
Directions (06-10):
1) Answer: C January:
Number of boys in Q = 900 * 5/9 = 500 The total number of chairs manufactured = 27 *
Number of girls learning badminton in Q = 400 * The number of wing chairs manufactured = 1350
Number of boys learning badminton in Q = 315 – The number of deck chairs manufactured = 1350
180/600 * 100 = 30% less The number of deck chairs manufactured = 1000
– 700 = 300
3) Answer: B March:
Number of students learning chess in SchoolT = The total number of chairs manufactured = 18 *
Number of students learning squash in SchoolT The number of wing chairs manufactured = 900 *
= 285 * 120/100 = 342 4/(4 + 5) = 900 * 4/9 = 400
Number of students learning badminton in The number of deck chairs manufactured = 900
4) Answer: A
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 17
.
11) Answer: C
The total number of navy marker pens sold by
shop F = 180 * 4/3 = 240
6) The total number of marker pens sold by shop F
Answer: D = 240 * 100/40 = 600
The total number of chairs unsold in January =
1350 * 20/100 = 270 12) Answer: A
The number of wing chairs unsold in January = The total number of berry, lime and navy marker
270 * 4/(5 + 4) = 270 * 4/9 = 120 pens sold by shop C = 180 + 320 + 280 = 780
The number of wing chairs sold in January = 900 The total number of berry, lime and navy marker
– 120 = 780 pens sold by shop E = 780 * (100 – 33.33)/100 =
780 * 2/3 = 520
7) Answer: A The number of navy marker pens sold by shop E
Required ratio = 750:450 = 5:3 = 280 * 5/7 = 200
The total number of berry and lime marker pens
8) Answer: C sold by shop E = 520 – 200 = 320
Required difference = 700 – 250 = 450
13) Answer: D
9) Answer: B The total number of berry and navy pens sold by
shop A = 140 + 360 = 500
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 18
.
14) Answer: C
The total number of navy marker pens sold by
shops A and B together = 360 + 200 = 560
Required ratio = 140:560 = 1:4 16. Answer: A
The number of cameras and printers sold by
15) Answer: B shop L = 250+180 = 430
The total number of lime marker pens sold by Required difference = 430-190 = 240
shops A and B together = 240 + 120 = 360
Required percentage = 360/300 * 100 = 120% 17. Answer: C
Required ratio = 280:350 = 4:5
Directions (16-20):
Shop L: 18. Answer: D
The number of cameras sold = 100*100/40 = The number of speakers sold by shop N =
250 175*2-300 = 50
The number of speakers sold = 250*3/5 = 150 The number of cameras sold by shop N = 50*4/1
The number of printers sold = 580-(250+150) = = 200
580-400 = 180 The number of cameras and printers sold by
Shop M: shop N = (300+200)/2 = 500/2 = 250
The number of cameras sold = 160*100/40 =
400 19. Answer: B
The number of printers sold = 110*2 = 220 The number of printers and speakers sold by
The number of speakers sold = 400*7/10 = 280 shop M = 220+280 = 500
Shop N: Required percentage = (500-400)/400 =
The number of printers sold = 150*2 = 300 100/400*100 = 25%
The ratio of the number of cameras to speakers
sold = 4:1 20. Answer: A
Shop O: The average number of cameras and speakers
The number of cameras sold = 120*100/40 = sold by shop L = (250+150)/2 = 400/2 = 200
300 The number of refrigerators sold by shop L =
The number of printers sold = 95*2 = 190 200*120/100 = 240
The number of speakers sold = 300*7/6 = 350 Required difference = 240-180 = 60
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 19
.
Directions (21-24):
2004:
The number of males who participated in the
marathon = (400 + 150)/2 = 550/2 = 275
The number of females who participated in the
marathon = 400 – 275 = 125
21) Answer: B
2005:
Required ratio = 350:150 = 7:3
The number of males who participated in the
marathon = (225 + 75)/2 = 300/2 = 150
22) Answer: D
The number of females who participated in the
Required average = (100 + 200)/2 = 300/2 = 150
marathon = 225 – 150 = 75
2006:
23) Answer: C
The number of males who participated in the
The total number of people who participated in
marathon = (450 + 250)/2 = 700/2 = 350
the marathon in 2009 = 225 * 120/100 = 270
The number of females who participated in the
The number of males who participated in the
marathon = 450 – 350 = 100
marathon in 2009 = 270 * 8/(8 + 7) = 270 * 8/15
2007:
= 144
The number of males who participated in the
marathon = (325 + 25)/2 = 350/2 = 175
24) Answer: A
The number of females who participated in the
Required percentage = (175 – 125)/125 * 100 =
marathon = 325 – 175 = 150
50/125 * 100 = 40%
2008:
The number of males who participated in the
Directions (25-27):
marathon = (525 + 125)/2 = 650/2 = 325
Sam alone can complete the work = x minutes
The number of females who participated in the
Leo alone can complete the work = x/2 minutes
marathon = 525 – 325 = 200
1/x+1/(x/2) = 1/20
2/x+1/x = 1/20
3/x = 1/20
x = 60 minutes
Sam alone can complete the work = 60 minutes
Leo alone complete the work = 60/2 = 30
minutes
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 20
.
Directions (28-32):
Bakery A:
28)
Total number of pancakes sold = 1200
Answer: A
Number of carrot pancakes sold = 320
Number of carrot pancakes sold in bakeryB on
Number of banana pancakes sold = 320 + 40 =
Tuesday = 280 * 120/100 = 336
360
Number of banana pancakes sold in bakeryB on
Tuesday = 320
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 21
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 22
.
38) Answer: C
Number of girls who learn both English and Urdu
but not Hindi=110*4/11=40
X=6
Required percentage=40/320*100=12.5%
0% of 1600=60*16=960
Y=67.5% of 1600=67.5*16=1080
39) Answer: B
Z=55% of 1600=55*16=880
Total number of students who learn
a=15% of 1600=15*16=240
Marathi=960*7/6=1120
d+g=240+370=610
The number of students who learn only
e+g=35% of 1600=35*16=560
Marathi=1120/4=280
f+g=37.5% of 1600=37.5*16=600
960=240+610-g+560-g+g
40) Answer: A
450=g
The number of students who learn exactly two
e=560-450=110
subjects=160+150+110=420
f=600-450=150
Required difference=420-1080=660 less
d=610-450=160
b=1080-160-450-150
Directions (41-45):
b=320
According to given information,
c=880-110-450-150
20 + 12 + X + 30 + 22 = 100
c=170
X = 100 – 84=16
36) Answer: D
The total number of papayas produced by all five
The number of students who learn at least two
farmers together = 560 * 100/16 = 3500
languages=160+110+150+450=870
The total number of papayas produced by farmer
The number of students who learn exactly one
P = 3500 * 20/100 = 700
language=240+320+170=730
The total number of papayas produced by farmer
Required difference=140
Q = 3500 * 12/100 = 420
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 23
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 24
.
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 25