Professional Documents
Culture Documents
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 1
Top Table DI Questions Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
Directions (1-5): Study the following information number of persons w ho v isited D hanushkodi
carefully and answer the questions given below. beach on weekends i s what p ercent m or e o r
The given table shows the number of persons less than the n umber o f p e rsons w ho v isited
who visited four different places on weekend courtallam on weekdays?
and weekdays. a) 18.75% less
b) 22.25% less
Places Weekend Weekdays c) 16.25% less
Nilgiri Mountain 9600 4400 d) 12.75% less
Vivekananda 10800 6400 e) 20.5% less
Rock
Madurai 7200 4800 3) The number of persons who visited
Meenakshi Chidambaram tem ple o n th e w eekend i s th e
Amman temple difference between the number of persons
Marina Beach 11600 5200 visited Vivekananda rock in weekend and
weekdays. What is the difference b etween th e
1) What is the average number of persons w ho number of persons who visi ted the Nilgiri
visited all four places together on the Weekend? Mountains, Madurai Meenakshi Amman Temple
d) 8800 a) 11600
e) 9200 b) 10400
c) 10800
2) Total number of persons who visited d) 10000
weekdays. The number of persons w ho v isited Vivekananda Rock and Marina beach to gether
Courtallam on Weekdays is the difference on Weekdays is how much l ess than th e to tal
between the n u mber o f p er sons w ho v isited number of persons w ho v isited M a rina b each
b) 7:3 A. 375
c) 5:2 B. 325
C. 365
d) 8:3
D. 345
e) 9:2
E. None of these
Directions (6-10): Read the following information 7) The total number o f b oys i n i nstitutes A , B
carefully and answer the questions. and C together are how m u ch m o re/less th an
The given table chart shows the percentage of the total number of girls in institutes C, D a nd E
are girls and then find 37.5% of the total number printed on five different days (Monday, Tuesday,
of boys from institute E in April? Wednesday, Thursday and Friday) in Dewas
A. 115 and also given the percentage of the number of
B. 125 Rs.500 notes and the ratio of the number of
C. 165 Rs.200 and Rs.100 notes printed on five
D. 145 different days and Some values are missing.
E. None of these
10) In institute C, the total n umber o f s tudents 11) If the number o f R s.200 n otes p rinted o n
and teacher s i s 4 08 o ut o f w hich 6 2.5% a re Monday and Thursday is 500, then the n u mber
males and then find the difference be tween th e of Rs.500 notes p r inted o n T hursday i s w hat
total number o f m ale a nd fe male te acher s i n percentage of the number of Rs.100 notes
institute C? printed on Monday?
A. 22 A. 15%
B. 20 B. 75%
C. 26 C. 20%
D. 24 D. 50%
E. None of these E. None of these
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 4
Top Table DI Questions Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
C. 90 more D. 55%
D. 170 less E. None of these
E. None of these
13) If the total number of rupee notes printed o n Directions (16-20): Read the following
Thursday is 25% less th an th at o f F riday a nd information carefully and answer the questions.
number of Rs.500 notes printed o n T uesday i s The given table shows the selling price of five
130 less than that of Friday, th en fi nd the to tal different footwear i.e. Bata, Nike, Puma, VKC
number of rupee notes printed on Tuesday. and Paragon is how much more/less than the
A. 280 selling price of footwear in the previous month.
B. 350 Note: Assume that the selling price of footwear
C. 600 every month is more/less than the selling price
D. 450 of footwear in the previous month Based on their
E. None of these sign(Positive and Negative).
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 5
Top Table DI Questions Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
18) If the selling price of Nike footwear in 20) If the ratio of the selling price of Bata to VKC
February and March is Rs.1155 and the ra tio o f footwear in February is 4:5 and the selling p rice
the cost price to selling price of Nike footwear i n of VKC footwear in January is 37.5% l ess th an
January is 6:11 and then find th e c ost p r ice o f that of previous months and then find the selling
Nike footwear in January. price of Bata footwear in March?
A. Rs.450 A. Rs.450
B. Rs.420 B. Rs.210
C. Rs.480 C. Rs.350
D. Rs.490 D. Rs.520
E. None of these E. None of these
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 6
Top Table DI Questions Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
4) Answer: C
Required difference = (7200 + 11600) - (6400 +
5200)
6) Answer: A
= 7200
The total number of boys in institute A=350
The total number of boys in institute
5) Answer: D
F=350/7*9=450
Required ratio = (11600 – 5200):(7200 – 4800)
The total number of girls in institute A=250
= 6400:2400
The total number of girls in institute
= 8:3
F=250/5*6=300
Directions (6-10):
Required average=(450+300)/2=375
Let us consider the total number of students in
five different institute=100x
7) Answer: D
The total number of students in institute
The total number of boys in institutes A, B and
B=100x/4=25x
C=350+600+220=1170
The total number of girls in institute
The total number of girls in institute C, D and
B=25x*1/3=25x/3
E=140+450+220=810
The total number of students in institute
Required difference=360 more
C=100x/10=10x
The total number of girls in institute
8) Answer: C
C=10x*7/18=70x/18=35x/9
The total number of students from institute E in
The total number of students in five different
March=540
institutes=100x*160/(25x/3-35x/9)
The total number of students from institute E in
=100x*160*9/40x=3600
April=540/9*11=660
The total number of boys from institute E in
April=660*2/3=440
Required total=440/8*3=165
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 7
Top Table DI Questions Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 8
Top Table DI Questions Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
Total number of 500 rupee notes printed on Let the selling price of Puma footwear in
Tuesday=210*40/60=140 February=12x*13/12=13x
Number of Rs.500 and Rs.100 notes printed on The selling price of Puma footwear in
Tuesday=140+120=260 January=12x*25/(13-12)=Rs.300
Required ratio=260:300=13:15 The selling price of VKC footwear in
January=300+100=Rs.400
15) Answer: A The selling price of VKC footwear in
Number of Rs.500 notes printed on March=400+100-20=Rs.480
Monday=720/3=240
Number of Rs.500 notes printed on 18) Answer: B
Wednesday=560*3/8=210 The difference between the selling price of Nike
Number of Rs.500 notes printed on Monday and footwear in March and February=Rs.55
Wednesday=240+210=450 The selling price of Nike footwear in
Required percentage = ( 720 – 450 ) / 450 * 100 March=(1155+55)/2=Rs.605
= 270 / 450 * 100 = 60% The selling price of Nike footwear in
February=Rs.550
16) Answer: A The selling price of Nike footwear in
Let the selling price of Bata footwear in January=550+220=Rs.770
January=5x The cost price of Nike footwear in
The selling price of Bata footwear in January=770/11*6=Rs.420
February=5x*80/100=4x
The selling price of Bata footwear in 19) Answer: C
January=100*5/(5-4)=Rs.500 Let the selling price of Paragon footwear in
The selling price of Bata footwear in March=3x
February=500-100=Rs.400 The selling price of Paragon footwear in
The selling price of Bata footwear in April=3x*4/3=4x
March=400+50=Rs.450 The selling price of Paragon footwear in
Required ratio=500:450=10:9 March=200*3/(4-3)= Rs.600
The selling price of Paragon footwear in
17) Answer: D January=600-150+90= Rs.540
Let the selling price of Puma footwear in
January=12x 20) Answer: A
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 9
Top Table DI Questions Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 10