Professional Documents
Culture Documents
Dear Friends, this is the Special Paid Ultimate Bundle PDF Course 2022 which was made
possible because of the Hard work of Our Experts Team. This PDF Course consists of High-
Standard Questions on Reasoning, Quants, English, General Awareness exactly on Exam
Level. Total 80,000+ Questions are provided and this PDF course consists of Five
Segmentations.
If anyone got this PDF without purchasing it, kindly buy this PDF Officially using the link
given below & encourage us to proceed further to fulfill students’ study needs. This will
motivate us to work harder to produce high-quality content for you in the upcoming days.
NOTE: ONLY PAID USERS CAN ACCESS THE VIDEO SOLUTIONS AND PRACTICE QUIZZES
Get Our Special Grand Bundle PDF Course for All Upcoming Bank Exams
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 1
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
Quantitative Aptitude
Directions (1-5): Read the following information carefully and answer the questions given below.
The given line graph shows the total number of students in a school in four classes namely Class I,
Class II, Class III, Class IV and also given the percentage of the number of boys in these four classes.
1) The number of girls in Class II is what 2) Find the difference between the average
percentage of the total number of students in number of boys in Class II and Class III and the
Class I? number of girls in Class IV.
a) 35% a) 45
b) 60% b) 64
c) 49% c) 51
d) 29% d) 38
e) None of these e) None of these
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 2
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
6) In shop K, the ratio of the number of jackets of jackets sold in February is 10 more than that
to mittens sold in January is 5:4 and the number of mittens, then find the total number of jackets
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 3
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 4
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 5
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
taken by the boat to cover 330 km downstream obtained by the girls is 10 more than the
and 192 upstream. average mark obtained by the class and the
a) 23 hours average marks obtained by the boys are 75.
b) 28 hours Find the maximum marks, if the average mark
c) 32 hours obtained by the class is 80% of the maximum
d) 45 hours marks and the ratio of the number of boys to
e) None of these girls is 2:1.
a) 120
18) A certain quantity of milk is mixed with 35 b) 100
liters of water and the ratio of milk to water is c) 90
9:7. If 32 liters of mixture is taken out and x liters d) 150
of water is added, then the quantity of milk e) None of these
becomes equal to the quantity of water. Find the
quantity of water added. 20) Radius of the cone is 21 m and the total
a) 10 liters surface area of the cone is 3300 m2 and the
b) 15 liters height of the cone is same as the side of the
c) 12 liters square, find the perimeter of the square.
d) 6 liters a) 140 m
e) None of these b) 120 m
c) 80 m
19) Average marks obtained in an exam by a d) 100 m
class of 30 students is x and the average marks e) None of these
Click Here to Get the Detailed Video Solution for the above given Questions
Or Scan the QR Code to Get the Detailed Video Solutions
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 6
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
Total number of students = 320 Number of boys in Class V = 400 – 140 = 260
Number of boys = 320 * 45/100 = 144 e) None of these
Number of girls = 320 – 144 = 176
Class II: 4. Answer: B
Total number of students = 280 Required ratio = 144:112 = 9:
Number of boys = 280 * 60/100 = 168
Number of girls = 280 – 168 = 112 5. Answer: B
Class III: Number of students who likes cake = 340 * (100
Total number of students = 340 – 40 – 30)/100 = 102
Number of boys = 340 * 50/100 = 170 Number of boys who likes cake = 170 * 5/17 =
Number of girls = 340 – 170 = 170 50
Class IV: Number of girls who likes cake = 102 – 50 = 52
Total number of students = 250
Number of boys = 250 * 58/100 = 145 6. Answer: A
Number of girls = 250 * 42/100 = 105 Let the number of jackets sold by shop K in
February = x
And the number of mittens sold by shop K in
February= y
x + y = 110
x – y = 10
2x = 120
x = 60
The number of jackets sold by shop K in January
1. Answer: A
= 180 * 5/(5+4) = 100
Required percentage = 112/320 * 100 = 35%
The total number of jackets sold by shop K in
January and February = 60 + 100 = 160
2. Answer: B
Required difference = (168 + 170)/2 – 105 = 64
7. Answer: D
The total number of garments sold by shop J in
3. Answer: D
January and February = 140 + 150 = 290
Total number of students in Class V = 340 + 60
The total number of garments sold by shops I
= 400
and K in February = 170 + 110 = 280
Number of girls in Class V= 112 + 112 * 1/4 =
Required difference = 290 – 280 = 10
140
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 7
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
m = 54
8. Answer: C The number of male employees in the company
The total number of garments sold by shops J = 54
and M together in February = 150 + 160 = 310 The number of female employees in the
Required percentage = (310 – 200)/200 * 100 = company = 72 – 54 = 18
110/2 = 55% Required ratio = 54:18 = 3:1
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 8
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 9
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
l = 50 – 21 = 29 m h2 = 400
l = √(212 + h2) h = 20 m
29 = √(212 + h2) Side of the square = 20 m
292 = 212 + h2 Perimeter of the square = 4 * 20 = 80 m
841 = 441 + h2
Score booster
Directions (01-05): What value should come in C.25
the place of (?) in the following questions. D.30
1. 312 – 152 – 92 = ? E. None of these
A.655
B.650 5. (3283/67) – (377/13) = ?
C.645 A.10
D.640 B.15
E.635 C.20
D.25
2. 35 * 25 – 13 * 7 = ?2 E.5
A.24
B.27 Directions (06-10): What approximate value
C.28 should come in the place of (?) in the following
D.29 questions?
E.31 6. 7.15% of √441 * 12.36 = ?
A.18
3. 48% of 350 - 35% of 320 = ? B.26
A.56 C.41
B.60 D.32
C.64 E.38
D.52
E.68 7. (√63.98 - √24.87) * (√9.13 + √144.13) = ?
A.12
4. (7/84) of (12/156) of 4680 = 45 - ? B.45
A.15 C.89
B.20 D.130
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 10
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
E.145 A.96
B.106
8. (935.06 ÷ √290) * 15.96 = ? + √360 C.118
A.762 D.124
B.861 E.131
C.758
D.898 13. 20, 61, 185, 558, ?, 5039
E.908 A.1732
B.1678
9. 12.01 * 54.908 – 9.93 * 37.08 = ?2 + 1.05 C.1782
A.17 D.1692
B.14 E.1818
C.19
D.23 14. 28, 40, 54, 70, 88, ?
E.21 A.108
B.110
10. 34.91 * 25.18 – 15.09 * 4.91 = ? * 19.92 C.112
A.20 D.116
B.30 E.120
C.40
D.50 15. 9, 63, 378, ?, 7560, 22680
E.25 A.1890
B.1570
Directions (11-15): Find out the missing number C.1940
in the following number series. D.1680
11. 42, 81, 241, 963, 4815, ? E.1450
A.8896
B.29912 Directions (16-20): Find out the wrong number in
C.28891 the following number series.
D.9261 16. 31, 44, 83, 148, 239, 358
E.7845 A.239
B.148
12. 23, 28, 39, 57, 83, ? C.83
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 11
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 12
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
B. x ≥ y II) y2+ 7y + 6 = 0
C. x = y or relationship can’t be determined. A. x > y
D. x < y B. x ≥ y
E. x ≤ y C. x = y or relationship can’t be determined.
D. x < y
25. E. x ≤ y
I) x2 – 15x - 16 = 0
Click Here to Get the Detailed Video Solution for the above given Questions
Or Scan the QR Code to Get the Detailed Video Solutions
1. Answer: A (7/84)*(12/156)*4680 = 45 – x
312 – 152 – 92 = ? 30 = 45 – x
961 – 225 – 81 = ? x = 45 – 30 = 15
655 = ?
5. Answer: C
2. Answer: C (3283/67) – (377/13) = ?
35 * 25 – 13 * 7 = ?2 49 – 29 = ?
875 – 91 = ?2 ? = 20
? = 28
6. Answer: A
3. Answer: A 7.15% of √441 * 12.36 = ?
48% of 350 - 35% of 320 = ? => 7% of 21 * 12
168 – 112 = ? => 18
? = 56
7. Answer: B
4. Answer: A (√63.98 - √24.87) * (√9.13 + √144.13) = ?
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 13
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
1*1+1=2
2*2+3=7 22. Answer: C
7 * 3 + 5 = 26 x2 + x – 2 = 0
26 * 4 + 7 = 111 x2 + 2x – x – 2 = 0
111 * 5 + 9 = 564 x(x + 2) – 1(x + 2) = 0
(x – 1)(x + 2) = 0
19. Answer: B x = 1, -2
33 – 7 = 20 y2 + 3y - 10 = 0
43 – 6 = 58 y2 + 5y – 2y – 10 = 0
53 – 5 = 120 y(y + 5) – 2(y + 5) = 0
63 – 4 = 212 (y – 2)(y + 5) = 0
73 – 3 = 340 y = 2, -5
83 – 2 = 510 Relationship between x and y cannot be
established.
20. Answer: A
102 – (6 * 3) = 84 23. Answer: E
84 – (5 * 4) = 64 x2 – 40x + 399 = 0
64 – (4 * 5) = 44 x2 – 19x – 21x + 399 = 0
44 – (3 * 6) = 26 x(x – 19) – 21(x – 19) = 0
26 – (2 * 7) = 12 (x – 21)(x – 19) = 0
x = 21, 19
21. Answer: C y2 – 44y + 483 = 0
x2 - 5x – 414 = 0 y2 – 21y – 23y + 483 = 0
x2–23x + 18x – 414 = 0 y(y – 21) – 23(y – 21) = 0
x(x – 23) + 18(x – 23) = 0 (y – 21)(y – 23) = 0
(x + 18)(x – 23) = 0 y = 21, 23
x = 23, -18 x≤y
y2 + 30y + 216 = 0
y2 + 18y + 12y + 216 = 0 24. Answer: E
y(y + 18) + 12(y + 18) = 0 x2 – x – 42 = 0
(y + 12)(y + 18) = 0 x2 – 7x + 6x – 42 = 0
y = -12, -18 x(x – 7) + 6(x – 7) = 0
Relationship between x and y cannot be (x + 6)(x – 7) = 0
established. x = 7, -6
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 15
IBPS RRB Clerk Prelims 2022 – Bundle PDF Course: Aptitude – Day-5/50 (Eng)
Dear Friends, this is the Special Paid Ultimate Bundle PDF Course 2022 which was made
possible because of the Hard work of Our Experts Team. This PDF Course consists of High-
Standard Questions on Reasoning, Quants, English, General Awareness exactly on Exam
Level. Total 80,000+ Questions are provided and this PDF course consists of Five
Segmentations.
If anyone got this PDF without purchasing it, kindly buy this PDF Officially using the link
given below & encourage us to proceed further to fulfill students’ study needs. This will
motivate us to work harder to produce high-quality content for you in the upcoming days.
Get Our Special Grand Bundle PDF Course for All Upcoming Bank Exams
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course 2022 | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
If there are any suggestions/ errors in this PDF contact us via this email: support@guidely.in 16