Professional Documents
Culture Documents
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 1
Top Mixed DI Questions Part – 1 Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
The given table shows the percentage of unsold calculators in F to A i s 7 :9, th en find th e total
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 3
Top Mixed DI Questions Part – 1 Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
8) The number of registered bikes in The given pie chart shows the number of
Ahmedabad is what percentage m o re th an th e students in six different departments in college A
number of registered bikes in Delhi? in 2019.
A. 15%
B. 40%
C. 20%
D. 35%
E. None of these
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 4
Top Mixed DI Questions Part – 1 Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 5
Top Mixed DI Questions Part – 1 Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
2) Answer: B
Unsold calculator in A = 360 * 10/90 = 40
Unsold calculator in B = 480 * 20/80 = 120
Unsold calculator in C = 280 * 30/70 = 120
Unsold calculator in D = 320 * 20/80 = 80
Unsold calculator in E = 400 * 20/80 = 100
Required average = (40 + 120 + 120 + 80 +
100)/5 6) Answer: A
= 460/5 = 92 The number of registered bikes in
Hyderabad=1400-500=900
3) Answer: E The number of unregistered bikes in
Number of unsold calculator in F = (280 + 400)/2 Hyderabad=900/3*2=600
= 340
Number of sold calculator in F = 7/9 * 360 = 280 7) Answer: C
Required total = 340 + 280 = 620 Required average ( 900+1000+800 ) / 3 = 2700 /
3 = 900
4) Answer: C
Unsold calculator in B = 480 * 20/80 = 120 8) Answer: B
Unsold calculator in E = 400 * 20/80 = 100 Required percentage = (1400-1000 ) / 1000 *
Required difference = (480 + 120) – (100 + 400) 100 = 400 / 10 = 40%
= 100
9) Answer: D
5) Answer: A The number of unregistered bikes in Delhi and
Required average = (360 + 480 + 280 + 320 + Chennai=600+700=1300
400)/5 Required difference=1300-2200=900 less
= 1840/5 = 368
Directions (6-10): 10) Answer: A
The number of unregistered cars in
Bangalore=1200/4*5=1500
Required percentage = 900 / 1500 * 100 = 60%
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 7
Top Mixed DI Questions Part – 1 Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
16) Answer: A
In city B,
11) Answer: A Total people = 560 * 24
The number of girls who studied in CSE, Civil Total people going to job = 340 * 28
and Automobile = 210 + 84 + 42 = 336 Total people not going work = 560*24 – 340*28
The number of boys who studied in ECE, EEE In city C,
and Mech together = 189 + 294 + 315 = 798 Total students = 560 * 11
Required difference = 798 – 336 = 462 Total people going to work = 340 * 14
Total people not going to work = 560*11 –
12) Answer: D 340*14
Required ratio = (168 + 315): (168 + 210) Total number of people not going for work from
= 483: 378 city B and C together =
= 23: 18 560*24 – 340*28 + 560*11 – 340*14
= 560*35 – 340*42
13) Answer: C = 19600 – 14280 = 5320
Number of boys from Chennai in EEE =
33.33/100 * 294 = 98 17) Answer: A
Number of boys from Chennai in Civil = Total people from city D = 18 * 560
66.66/100 * 231 = 154 Total people who are going for work from city D
Required difference = 154 – 98 = 56 to another city = 210 * 34
Required ratio = 18*560/21*340 = 24 : 17
14) Answer: E
Required average = (63 + 168 + 210)/3 18) Answer: C
= 147 In city A,
Total number of people = 16*560
15) Answer: D Total number of people who are going to work
from city A = 15*340
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 8
Top Mixed DI Questions Part – 1 Free PDF for SBI Clerk Prelims – (English Version)
19) Answer: D
Total number of people who are going to work
from city B = 28*340
Total number of people who are going to work
from city C = 14*340
Total number of people who are going to work
from city D = 21*340
Required Average = (340 * (28+14+21)) / 3
= 340*21 = 7140
20) Answer: E
Total people in city C = 560*11
Total number of people who are going to work
from city B = 340*28
Required ratio = 560*11 / 340*28 = 11:17
Click Here For Ultimate Bundle PDF Course | Click Here to Subscribe Our Yearly Mock Test Package
Join in our Telegram Group and Get Daily Free PDF’s 9