You are on page 1of 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grădinița ,, Furnicuța” – Arad Grupa mare

,, În lumea lui Moș Crăciun”

Profesor preșcolar: Roșu Daniela-Adriana

Nivelul/grupa: mare, 5-6 ani

Data: 10.12.2021

Tema anuală de studiu: ,,Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ?”

Tema săptămânii:

Tema activității: ,, În lumea lui Moș Crăciun”

Forma de realizare: Activitate integrată ( ALA, ADP, ADE1, ADE2, ALA2)

Tipul de activitate: evaluare de priceperi și deprinderi

Scopul activității:

1
 Dezvoltarea capacității de recunoaștere, denumire și utilizare a cuvintelor
specifice anotimpului iarna, a formelor de plural ale cuvintelor
 Îmbogățirea cunoștințelor despre anotimpul iarna și caracteristicile sale,
despre tehnici de lucru, în scopul obținerii unor produse simple
 Formarea deprinderii de a se exprima corect
în propoziţii simple şi dezvoltate

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ȘI PROCEDEE: observația, conversația euristică, explicația, demonstrația,


exercițiul, problematizarea, jocul, munca individuală
 MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: renul, plicurile cu sarcinile de îndeplinit, cuburi de
zahăr/lemn pentru construcții, fișe de lucru cu labirintul, puzzle tematic, instrumente
pentru pictat, cubul renului, brăduții ce dau sarcinile de lucru ascunse în plicuri
 METODE DE EVALUARE: observarea activității și comportamentului copiilor,
chestionarea orală, analiza și corectitudinea răspunsurilor, aprecierea verbală, aprecierea
lucrărilor, turul galeriei.

 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


 Întâlnirea de dimineață: - salutul, prezența ( ,, Cine oare n-a venit?”), calendarul naturii
(,,Cum e vremea azi?”), împărtășirea cu ceilalți (,,Ce ți s-a întâmplat recent?”).
Obiective opraționale:
 Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei
 Să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (anotimp, vreme, ziua, data)
 Să comunice idei și impresii referitoare la ce li s-a întâmplat recent
 Să marcheze prezența la panoul zilei

2
 Rutine: Deprinderi de igienă personală, servirea mesei, pregătirea pentru activități
 Tranziții: exerciții de mișcare pe versuri ritmate ( anexa 2)
 Anunțarea subiectului zilei: ,, În lumea lui Moș Crăciun”
 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE 1:
 Construcții
Subiectul activității: ,,Casa lui Moș Crăciun”
Mijloc de realizare: joc de construcții
Obiective operaționale:
 Să recunoască materialele puse la dispoziție
 Să suprapună cuburile de zahăr/lemn pentru a obține o casă
Material didactic: cuburi de zahăr/lemn
Metode și procedee: observaţia, demonstrația, exercițiul, munca individuală
Desfășurarea activității: Copiii construiesc casa lui Moș Crăciun, ajutându-se de cuburile de
zahăr/lemn puse la dispoziție.
Evaluarea activității - acuratețea produselor finite
 Joc de masa – puzzle
Subiectul activității: ,, Țara lui Moș Crăciun”
Mijloc de realizare: joc puzzle
Obiective opraționale:
 Să identifice materialele puse la dispoziție
 Să ansambleze corect piesele de puzzle după modelul dat
Material didactic: piese de puzzle
Metode și procedee: exercițiul, demonstrația, observația, munca individuală
Desfășurarea activității: Copiii ansamblează puzzle cu diverse imagini tematice ( Moș
Crăciun, omul de zăpadă, peisaje de iarnă, bradul împodobit), după modelul dat.
Evaluarea activității - acuratețea produselor finite.
 Știință
Subiectul activității: ,, Drumul spre Moș Crăciun”
 Mijoc de realizare: labirint
 Obiective operaționale:

3
 Să identifice traseul corect
 Să traseze linii neîntrerupte, curbe
 Material didactic: fișe de lucru, creioane
 Metode și procedee: explicația, exercițiul, demonstrația.
 Desfățurarea activității: Copiii găsesc drumul de la ren la Moș Crăciun, urmărind și
trasând cu creionul prin labirint.
 Evaluarea activității - corectitudinea traseului parcurs.
 ACTIVITATE PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
1. Domeniul limbă și comunicare ( educarea limbajului) - ,,În căutarea lui Moș Crăciun” -
Joc didactic .
Obiective operaționale:
-Să descopere soluțiile unor ghicitori
-Să alcătuiască propoziții cu cuvintele: ,, om de zăpadă”, ,,ren”, ,,Moș
Crăciun”, ,,brad”, ,,cadou”, ,,globuleț”.
-Să despartă în silabe cuvintele de mai sus
-Să spună pluralul cuvintelor: ,,om de zăpadă”, ,, Moș Crăciun” ,,brad”, ,, globuleț”, ,,
ren”, ,,cadou”.
Sarcina didactică: Copiii vor răspunde la ghicitori, vor alcătui propoziții, vor despărți
cuvinte în silabe, și vor prezenta forma de plural a cuvintelor propuse.
Regulile jocului: Se va deschide câte un plic ce conține sarcina de lucru dată de brăduți
renului rătăcit, pentru a-l ajuta pe ren să-l găsească pe Moș Crăciun, și, rezolvându-le
corespunzător, pot trece la pasul următor, cât mai aproape de Moș Crăciun.
Elemente de joc: surpriză, aplauze, stimulente.
Desfășurarea jocului: Jocul începe prin prezentarea situației renului de către educatoare.
Acesta s-a pierdut de Moș Crăciun și plânge pentru că nu știe unde să-l găsească. Brăduții se
oferă sa îl ajute cu condiția ca acesta să rezolve sarcinile scrise în plicurile ascunse după
brăduți. Cu fiecare sarcină rezolvată, renul mai face pași ce-l vor duce aproape de Moș
Crăciun.
Complicarea jocului: educatoarea prezintă pe un cub elementele prezentate în joc și cere
prezentarea de către copii a formelor de plural ale acestora.
Metode și procedee: explicația, observația, conversația euristică, exercițiul, problematizarea.

4
Material didactic: cub cu desene tematice, brăduți, plicuri, poster cu Moș Crăciun.
Forma de organizare: individual, frontal.
Durata: 20 de minute
2. Domeniul estetic și creativ – ,,Fulgul de nea”
Mijloc de realizare: pictură
Obiective opraționale:
 Să identifice instrumentele și materilele necesare picturii
 Să picteze fulgul de nea pe coala de desen, conform indicațiilor educatoarei
Mijloace didactice: foi albe, apă, tempera, pahare
Evaluare: observarea activității copiilor în timpul activităţii.
Mijloc de realizare: dactilopictură
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul, observația, conversația, turul galeriei.
Forma de organizare: individual, frontal.
Durata: 15 minute
 ACTVITĂȚI LIBER ALESE 2 -
- ,, Jingle bells, Jingle bells, Jingle all the way!” – euritmie
-,, Ștafeta bulgărilor de zăpadă”- concurs
Obiective operaționale:
- Să realizeze mișcări pe ritmul sugerat de linia melodică
- Să parcurgă traseul propus pentru a duce bulgării de zăpadă într-un coș
- Să participe cu interes, într-o atmosferă destinsă, plăcută, stimulativă
Mijloc de realizare: euritmie, întrecere.
Material didactic: videoproiector, mingi mici, albe, două coșuri pentru mingi.
Metode și procedee: explicația, exercițiul, demonstrația.
Desfășurarea activității: copiii vor cânta și vor dansa pe melodia ,, Jingle bells, Jingle
bells, Jingle all the way!”, apoi se vor întrece pentru a umple coșurile cu mingi.
Evaluarea activității: aprecieri aspra activității copiilor

BIBLIOGRAFIE:

5
 Curriculum pentru educația timpurie 2019

 Ghid de aplicare a curriculumului pentru educație timpurie 2019


 Didactica activităților de educare a limbajului, Gabriela Kelemen, Editura
Universității Aurel Vlaicu, Arad, 2021.
 https://www.youtube.com/watch?v=81kPRMsA_7o

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Întâlnirea de dimineață: Copiii intră în sala de grupă în mod ordonat, formând un cerc și
rostind versurile: De mânuțe ne luăm, Ochi în ochi noi ne uităm, Și frumos ne salutăm!
1. Salutul: ,, Bună dimineața!”
2. Prezența: Se rezalizează la panoul de prezență prin versurile ,,După ce ne-am adunat/Și
frumos ne-am salutat/Colegii ne-am întâlnit/Dar cine oare n-a venit?”, cu ajutorul
pozelor magnetice fiecare copil care este strigat, merge și își muta poza din dreptul casei
în dreptul grădiniței; la final vom observa ce copii sunt absenți.
3. Calendarul naturii: Prin tranziția ”Fie soare, fie nor/pe fereastră ne uităm/ vremea
vrem să o aflăm”, vom trece la completarea calendarului naturii; se vor purta câteva
discuții referitoare la zi, vreme și anotimpul în care suntem.
4. Împărtășirea cu ceilalți: Împreuna cu cei mici vom descoperi în sala de grupă decorul și
vom purta o scurtă discuție referitoare la anotimpul ce tocmai a început – iarna.
5. Anunțarea subiectului zilei: se realizează printr-o imagine cu un Moș Crăciun, și are loc
o conversație introductivă pe tema ,,În lumea lui Moș Crăciun”. Se povestește despre
ajutoarele lui Moș Crăciun – spiridușii, renii...Dar se aude un plânset la ușă. Oare cine
plânge? ( educatoarea aduce un ren de după ușă).
,,-Vai copii, uitați ce musafir neașteptat avem noi astăzi! Poftim la noi, dragul nostru ren!
Dar de ce ești așa supărat?
- Sunt supărat că m-am rătăcit de Moș Crăciun iar prietenii nu știu să mă ajute să
ajung la el! Brăduții mi-au promis că mă ajută să-l găsesc, dacă rezolv niște sarcini .
Dar eu nu știu!
-Nu fi suparat, renule! Noi, copilașii de la grupa mare, suntem tare isteți, așa că te
vom ajuta! Arată-ne ce ai acolo și pe dată vom rezolva!”

6
Tranziția către Activitățile liber alese se va face cu ajutorul versurilor ”Bat din palme
clap, clap, clap,/ Din picioare trap, trap, trap, /Ne-învârtim ne răsucim /Către centre noi
pornim!”
Copiii vor fi îndrumați către centrele de interes. Pentru împărțirea lor pe centre se vor
folosi ecusoane specifice și anume: construcții (ecuson munte), joc de masă (ecuson ), științe
(labirint).
La centrul CONSTRUCȚII, copiii vor construi casa lui Moș Crăciun, din cuburi de zahăr
sau lemn, la centrul ȘTIINȚE, copiii vor trasa prin labirint drumul renului către Moș Crăciun,
iar la centrul JOC DE MASĂ, vor realiza imagini tematice lunii decembie, din piese mozaic.
TRANZIȚIA către jocul didactic se realizează prin versurile: ”Iute, iute s-alergăm/ Pe scaune
ne-așezăm / Pe ren să îl ajutăm! ”
În cadrul activității de educare a limbajului, copiii vor avea de rezolvat patru sarcini pentru
a-l aduce pe ren lângă Moș Crăciun.
După finalizarea jocului didactic se face tranziția la activitatea de pictură prin versurile:
,,Noi acum ne pregătim/ Iute, iute încercăm/ Pe ren să îl ajutăm!”
În cadrul activității de pictură, copiii vor picta fulgii de nea ce-i vor așterne drumul renului
către Moș Crăciun, pe planșe de desen, cu acuarele și pensule.
Activitatea zilei se va încheia prin desfășurarea jocului de mișcare ,, Jingle bells, Jingle
bells, Jingle all the way!”(pentru că renul e fericit deoaece l-a găsit pe Moș Crăciun) și o
întrecere cu mingi.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
JOCULUI DIDACTIC
,,ÎN AJUTORUL RENULUI”
1. Moment organizatoric
Crearea condiţiilor psiho – pedagogice necesare desfăşurării activităţii în bune condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aşezarea măsuţelor;
- introducerea copiilor în sala de grupă.

7
2. Captarea atenției se realizează prin intermediul elementului surpriză, renul lui Moș
Crăciun care plânge misterios la ușă. El are nevoie de ajutorul copiilor pentru a îndeplini
sarcinile date de brăduți și care, odata rezolvate, îi vor arăta drumul către Moșul.

3. Anunțarea temei
Vă anunț cu bucurie,
Că astăzi vom face o călătorie,
Pe ren sa îl ajutăm,
Drumul noi să-i arătam!
Astazi vom juca un joc tare interesant: vom răspunde la ghicitori, vom despărți cuvinte în silabe,
vom forma propoziții cu acestea și vom denumi unul și mai multe obiecte.
4. Dirijarea învățării
 Explicarea și demonstrarea jocului
Acum vă explic cum se va desfășura jocul nostru și care sunt regulile acestuia, de aceea trebuie
să fiți foarte atenți, pentru a înțelege ce aveți de făcut. Prima sarcină a renului este să ascultăm cu
atenție ghicitorile și să încercăm să le ghicim. Noi avem aici plicurile cu sarcinile date de către
brăduți renului. Trebuie să citim fiecare ghicitoare și să aflăm cheia acesteia.
 Executarea jocului de probă
Se desfășoară prin explicarea fiecărei sarcini la deschiderea fiecărui plic.
Desfășurarea propriu-zisă a jocului
Sarcinile sunt ordonate de la simplu la complex și respectă particularitățile de vârstă ale copiilor.
Parcurgerea sarcinilor va continua cu desfășurarea propriu-zisă a jocului, fiecare sarcină
aducându-l mai aproape pe ren de Moșul.
Sarcini: aflarea cheii ghicitorilor, despărțirea cuvintelor în silabe, alcătuirea de propozții cu
acestea, prin aruncarea aleatorie a cubului, formarea pluralului cuvintelor.
5. Obținerea performanței
 Complicarea jocului
Ultima sarcină reprezintă complicarea jocului: fiecare termen va fi trecut de la forma de singular
la forma de plural.

Evaluarea activității

8
Se fac referiri cu privire la modul in care s-a desfășurat jocul didactic, precum și a rezolvării
sarcinilor.
6. Încheierea activității
În încheierea activității se fac ultimele aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata
activității, iatr copiii vor primi recompense ( steluțe adezive).
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
PICTURA ,, FULGUL DE NEA”

 Explicarea şi demonstrarea procedeului de lucru se face de către educatoare,


utilizând cuvinte accesibile şi asigurând vizibilitatea pentru toţi copiii. ,,Luăm
culoare și pictăm cu degetul fiecare fulg pe suprafața foii, apoi asezăm foaia
pictată pentru a se usca.
 Exerciții de încălzire a musculaturii mâinii și degetelor ( morișca, ploia,
tunetul etc.)
 Realizarea lucrării de către copii se va face sub atenta supraveghere a
educatoarei, care îi va ajuta și îndruma.
 Toate lucrările vor fi expuse pentru a putea fi văzute de copii. Aceştia îşi vor
evalua munca lor şi pe a colegilor având în vedere estetica şi corectitudinea cu
care au lucrat.
 La sfârșit se vor face aprecieri generale asupra modului în care au lucrat şi s-au
comportat copiii pe toată durata activităţii.

ACTIVITĂȚI LIBER ALESE- 2


,, Jingle bells, Jingle bells, Jingle all the way!” – dans tematic
,, Ștafeta bulgărilor de zăpadă” - concurs
Forma de organizare: pe grupe.
Desfășurarea activității:
Copiii vor fi îndemnați să facă mișcări în ritmul muzicii. Apoi vor fi împărțiți în două echipe.
Fiecare echipă va avea ca sarcină sa umple cu mingi albe coșurile. Echipa care umple prima
coșul va câștiga.

9
Încheierea activității: Se fac ultimele aprecieri asupra comportamentului copiilor pe durata
întregii activități.

Anexa 1:

Ghicitori

Flori de gheață la fereastră

Copiii-s la sobă-n casă

Derdelușul s-a albit

Ce anotimp a sosit? (iarna)

E un moș,
Cu nașul roș’.
Iarna lasă jucării
La cei mai cuminți copii. (Moș Crăciun)

E copac frumos, iubit,


De Moş Crăciun împodobit. (bradul)

Când nu e zăpadă,
Doarme în ogradă;
Dar când ninge-afară
Cu copiii zboară ( sania)

Stă în curte lângă pom


Îi zici om, dar nu e om
Și când soarele-ncălzește
Nu-l mai vezi, că se topește! (omul de zăpadă)
10
ANEXA 2

TRANZIȚII:

”Fie soare, fie nor/pe fereastră ne uităm/ vremea vrem sa o aflăm”

,,Bat din palme clap, clap, clap/Din picioare trap, trap, trap/Ne-nvârtim, ne răsucim/Și la horă
noi pornim/Hai la stânga uite-așa/Și la dreapta tot așa./Ne-nvârtim, ne răsucimȘi cu toți ne
veselim.”

,,Iute, iute s-alergăm/ Pe scaune ne așezăm / Pe ren să îl ajutăm! ”

,,Noi acum ne pregătim/ Iute, iute încercăm/ Pe ren să îl îndrumăm!”


,, Dacă vesel se trăiește....”

11

You might also like