You are on page 1of 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Unitatea: GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,ION CREANGĂ”


Data: 03.03.2023
Prov. Înv. Preșcolar: Paraschiv Simona-Ileana
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: „Vestitorii primăverii”


TEMA ACTIVITĂȚII: „De vorbă cu Primăvara”
TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
Categorii de activități de învățare:

 ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea (deprinderi specifice).


Întâlnirea de dimineață: „Primăvară, bun venit !”
Tranziții: - „Am o căsuță bine închisă” „Uite-așa” „Bat din palme”
Moment de mișcare: ”Dacă vreau să cresc voinic”
Moment de lectură: „Povestea celor trei fluturași”
Jocuri și activități liber alese (ALA):
ALA1: Construcții: „Lădițe pentru floricele” - construcție din piese lego
Artă: „Flori de primăvară” – mototolire și lipire hârtie creponată
Bibliotecă : „Primăvara” – exerciții grafice, citire de imagini despre anotimpul
Primăvara

ALA2: Joc de mișcare: „Zboară la floare”


Joc de atenție: „Zâna Primăvară spune..”

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


Domeniul Științe (DȘ): Activitate matematică - „Ajutoarele Zânei” – joc didactic matematic
Domeniul Estetic și Creativ (DEC): educație artistico-plastică - „Grădina cu flori”- pictură pe
folie alimentară

Mijlocul de realizare: activitate integrată A.L.A+A.D.P+A.D.E(DȘ+DEC)+A.L.A.II

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL DERULĂRII ACTIVITĂȚII


INTEGRATE

A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore,
melodii.
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii
problematice specifice
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți.
C.3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cântec, dans
etc.
D.1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă)
D.1.2. Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor,
emoțiilor, semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
D.2.1. Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități,
acțiuni, emoții proprii (comunicare expresivă)
D.2.2 Respectă regulile de exprimare corectă în diferite contexte de
comunicare
D.2.3. Demonstrează extinderea progresivă a vocabularului
E.1.5. Realizează, în mod dirijat, activități simple de investigare a mediului, folosind
instrumente și metode specifice.
E.2.1. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația
E.2.4 Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor.
 (Curriculum, 2019, p. 18-24)
 OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Comportamente vizate Obiective operaționale


D.2.1. Demonstrează capacitate de O1. Preșcolarul va fi capabil să participe
comunicare clară a unor idei, nevoi, activ la discuțiile purtate în cadrul etapelor,
curiozități, acțiuni, emoții proprii Întâlnirii de dimineață, aplicând cunoștințele
dobândite despre anotimpul primăvara în
(comunicare expresivă)
situații variate.
E.1.5. Realizează, în mod dirijat, activități O2:Preșcolarul va fi capabil să execute cu
simple de investigare a mediului, folosind sprijin (nivel de vârstă: 37-60 luni)/ fără
instrumente și metode specifice. sprijin sarcinile de la centrele de interes:
construirea lădițelor pentru flori ,
mototolirea și lipirea hârtiei creponate
realizând flori de primăvară, și „citirea” de
imagini și realizarea fișei cu grafisme;

B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare O3: Preșcolarul va fi capabil să identifice


și de primire a ajutorului în situaţii elementele surpriză din plicuri;
problematice specifice O4. Preșcolarul va fi capabil să formeze
mulțimi după formă;
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru
O4: Preșcolarul va fi capabil să poziționeze
realizarea sarcinilor de lucru la care pe tablou elementele de primăvară,
întâmpină dificultăți. raportând corect cifra 4 (nivel de vârstă: 37-
E.2.1. Demonstrează familiarizarea cu 60 luni) și cifra 5 la cantitate, și invers;
conceptul de număr și cu numerația O5: Preșcolarul va fi capabil să rezolve
E.2.4 Efectuează operații de seriere, probleme de adunare și scădere cu o unitate.
grupare, clasificare, măsurare a
obiectelor.

A.1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru


realizarea de activităţi variate; O6: Preșcolarul va fi capabil să identifice
B.1.2. Demonstrează abilități de solicitare materialele și instrumentele de lucru puse la
și de primire a ajutorului în situaţii dispoziție;
problematice specifice
C.2.1. Realizează sarcinile de lucru cu O7: Preșcolarul va fi capabil să realizeze
consecvență tema plastică prin tehnica de lucru dată;
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru
realizarea sarcinilor de lucru la care
întâmpină dificultăți.
C 3.2. Demonstrează creativitate prin
activități artistico-plastice, muzicale și
practice, în conversații și povestiri creative

A.2.3. Își coordonează mișcările în funcție O8: Preșcolarul va fi capabil să respecte


de ritm, cadență, pauză, semnale sonore, regulile de grup din cadrul jocurilor de
melodii. mișcare și de atenție din cadrul ALA2.

Mijloace de învăţământ: grafic, boluri cu lalele, zambile, lego, tablou, jetoane cu cifre,
plicuri colorate, jetoane cu fluturași, buburuze, albinuțe, lalele, panou, folie alimentară,
acuarele, pensulă.

Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea,


problematizarea, Turul Galeriei
Forme de organizare a activităţii: frontal, individual

Sarcina didactică: formarea mulțimii după formă, raportarea corectă a cifrei la cantitate și
invers, rezolvarea problemelor matematice prin operații de adunare și scădere cu o unitate.

Regulile jocului: Copiii răspund când sunt provocați de Zâna Primăvară prin rostirea
formulei „Bagheta se rotește și la tine se oprește”

Elementele de joc: surpiză, aplauze, bătăi din palme, ghicitori,

Evaluare: Ţinând cont de faptul că proiectarea activităţii s-a axat pe comportamente, pe


parcursul activităţii integrate vor fi evaluate următoarele aspecte:
-acurateţea răspunsurilor verbale oferite de copii la întrebările adresate de educatoare
-calitatea şi acurateţea produselor activităţii
-corectitudinea executării mişcărilor în timpul jocurilor de mişcare, a rutinelor şi tranziţiilor,
-gradul de manifestare generală a comportamentelor şi atitudinilor urmărite şi nivelul de
autonomie demonstrat.

Bibliografie:

1. ***Curriculum pentru educaţia timpurie (a copiilor de la naştere până la vârsta de 6 ani),


M. E. N., Bucureşti, 2019.

2. Tătaru, L., Glava, A., Chiş, O., Piramida cunoaşterii, repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar, Editura Diamant, Piteşti, 2014.
Domeniul Știință (DȘ): Activitate matematică
Activități pe domenii –”Ajutoarele Zânei” – joc didactic matematic
experiențiale Domeniul Estetic și creativ (DEC): Activitate
artistico-plastică –”Grădina cu flori” – pictură pe
folie alimentară

Construcții: ”Lădițe pentru floricele” – construire


Jocuri și activități lădițe din piese de lego
liber alese (ALA1) Artă: ”Flori de primăvară” – mototolire și lipire
Activitate integrată
hârtie creponată
”De vorbă cu Bibliotecă : „Primăvara” – exerciții grafice, citire
Primăvara” ALA2 : de imagini despre anotimpul Primăvara

Joc de mișcare : ”Zboară la floare”

Joc de atenție : ”Zâna Primăvara spune”

Rutine: Primirea copiilor, micul dejun, gustarea


(deprinderi specifice).
Activități de Întâlnirea de dimineață: Primăvară, bun venit
dezvoltare personală Tranziții: ”Am o căsuță bine închisă” ”Bat din
(ADP) palme” ”Uite-așa”
Moment de mișcare/tranziție: ”Dacă vreau să
cresc voinic”

Scenariul activității
I. Moment organizatoric

O1. Preșcolarul va fi capabil să participe activ la discuțiile purtate în cadrul etapelor,


Întâlnirii de dimineață, aplicând cunoștințele dobândite despre anotimpul primăvara în
situații variate.

Pentru buna desfăşurare a activităţii se aerisește sala de grupă, se aranjează mobilierul și


se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.
Salutul se va realiza în funcție de forma aleasă de pe imagine de către copil.

Întâlnirea de dimineață debutează cu tranziția:

Bună dimineață cer frumos (noros,ploios)!


Bună dimineața soare luminos!
Bună dimineața vânt,
Care bați pe Pământ
Bună dimineața pietre tari,
Bună dimineața animale mici și animale mari!
Bună dimineața, preșcolari!

Calendarul naturii este indispensabil pentru a cultiva spiritul de observație al copiilor în


legătură cu schimbările care au loc în mediul înconjurător și mai ales pentru a menționa
caracteristicile anotimpului primăvara. Se poartă o discuție cu preșcolarii: “În ce anotimp
suntem?” “În ce zi suntem?” “Cum este vremea afară?” “Cum ne îmbrăcăm primăvara?”

Prezența se va realiza cu ajutorul pozelor copiilor. Pozele copiilor prezenți se vor pune pe
panou, astfel aflăm câți copilași sunt prezenți la activitate.

Momentul de mișcare: ”Dacă vreau să cresc voinic”

Activitatea de grup : ”Dacă aș fi un vestitor al primăverii, aș vrea să fiu ...”

II. Captarea atenției


Se realizează prin intermediul noutății zilei, de la întâlnirea de dimineață, unde
educatoarea o prezintă pe Zâna Primăvară care a venit în vizită la grupa noastră și vrea să o
ajutăm.
III. Anunțarea temei și a obiectivelor
Copiii vor fi anunțați că astăzi vom desfășura mai multe activități pentru a-i ura Zânei
Primăvara bun venit. Se prezintă copiilor sarcinile de la centrele de interese, sunt anunțați că
la activitatea matematică vor juca un joc matematic, iar la activitatea artistico-plastică, vor
picta un câmp cu flori.

IV. Dirijarea învățării

O2:Preșcolarul va fi capabil să execute cu sprijin/ fără sprijin sarcinile de la centrele


de interes: construirea lădițelor pentru flori , mototolirea și lipirea hârtiei creponate
realizând flori de primăvară, și „citirea” de imagini și realizarea fișei cu grafisme

Cu ajutorul tranziției: „Am o căsuță bine închisă” copiii sunt invitați să descopere surprizele
de la centrele de interes.

Se analizează materialele puse la dispoziție și educatoarea le va explica sarcinile de lucru


pentru fiecare centru.

La Centrul Construcții copiii vor realiza lădițe pentru floricele, în cadrul centrului Artă, vor
mototoli și vor lipi hârtie creponată pe floricele, iar în cadrul centrului Bibliotecă, preșcolarii
vor „citi” imagini despre anotimpul primăvara și vor primi o fișă cu grafisme.

După finalizarea activităților de la centre, prin tranziția „Bat din palme:clap-clap-clap/Din


picioare trap-trap-trap/Ne-nvărtim, ne răsucim/Și la baie noi pornim.” copiii ies din sala de
grupă și merg la baie.

După ce au mâncat, copiii intră în sala de grupă în pași de fluturași.

O3: Preșcolarul va fi capabil să identifice elementele surpriză din plicuri;

O4. Preșcolarul va fi capabil să formeze mulțimi după formă;

O4: Preșcolarul va fi capabil să poziționeze pe tablou elementele de primăvară,


raportând corect cifra 4 (nivel de vârstă: 37-60 luni) și cifra 5 la cantitate, și invers;

O5: Preșcolarul va fi capabil să rezolve probleme de adunare și scădere cu o unitate.

Printr-o scurtă povestioară trecem prin alunecare spre activitatea frontală „Zâna
Primăvară este tristă pentru că a vrut să vă facă un mic cadou, un tablou de primăvară, dar pe
drum s-a întâlnit cu vântul și acesta i-a suflat câteva elemente din tablou, descompletându-l”
”Vreți ca noi s-o ajutăm/Tabloul să completăm?”

Explicarea jocului: Copii sunt așezați pe scăunele în semicerc, educatoarea rotește bagheta
Zânei Primăvara prin rostirea formulei recitative “Bagheta se rotește si la tine se oprește”.
Copilul care a fost atins de baghetă va veni si rezolva sarcina de lucru. Daca rezolva corect
sarcina este aplaudat, daca greșește copii vor sesiza greșeala prin sintagma “Te ajut eu”.

Desfășurarea jocului de probă: Copiii vor număra câteva elemente din tablou(stup, copaci) și
vor răspunde la o ghicitoare. ”Măr frumos și aurit/Chiar din cer a răsărit/Ziua-ntreagă
strălucește/Și pământul încălzește. Cine e? ”

Desfășurarea jocului:

Varianta 1:

Pe tabloul Zânei Primăvara descoperim plicuri colorate. Voi deschide plicul de culoare roșie.

Copiii aleși de baghetă prin formula „Bagheta se rotește și la tine se oprește” vor forma pe
tablou mulțimi după formă, respectiv mulțimea ghioceilor și mulțimea zambilelor.

Bagheta Zânei Primăvara va alege pe rând alți copii care vor număra obiectele fiecărei
mulțimi și vor așeza sub fiecare mulțime cifra corespunzătoare numărului de elemente.

Varianta 2: Voi deschide plicul de culoare galbenă în care găsim jetoane cu lalele colorate.
Zâna Primăvară îmi cere să bat din palme. Copiii vor număra bătăile din palme și vor așeza în
tablou, pe stratul liber, tot atâtea lalele câte bătăi din palme au auzit.

Varianta 3: Deschid plicul de culoare albastră în care se află jetoane cu fluturași și albinuțe.

Voi arăta cifra 4 și copiii vor așeza tot atâția fluturași pe copac.

Voi arăta cifra 5 și copiii vor așeza tot atâtea albinuțe pe stup.

Complicarea jocului

Varianta 4: Deschid plicul verde. Cer atenție sporită copiilor pentru că pe tablou se va
schimba ceva.

Întrebări pentru copii:

 ”Sunt trei rândunele-n zbor/Vine una-n urma lor/Câte sun acum în zbor? ”
 ”Cei patru fluturi din copac/Stau acum puțin la sfat/Unul s-a cam plictisit/S-a scuzat că
e grăbit/Pleacă parcă supărat,/Câți mai rămân în copac? ”

Copiii ascultă, se gândesc și răspund. Primesc aplauze.

Traziția: ”Uite-așa”
V. Obținerea performanței
O6: Preșcolarul va fi capabil să identifice materialele și instrumentele de
lucru puse la dispoziție;
O7: Preșcolarul va fi capabil să realizeze tema plastică prin tehnica de
lucru dată;

DEC (activitate artistico-plastică)

Intuirea materialelor: Copiii vor intui materialele care se găsesc pe măsuțe: acuarele,
pensule, folie alimentară.

Explicarea modului de lucru: Se prezintă copiilor modul de realizare a lucrării: pe folie


alimentară se atașează șablonul unei flori, apoi cu acuarele vor picta cu diferite culori o
grădină cu floricele. La sfârșitul activității se detașează șablonul, iar pe folie rămâne doar
grădina cu flori pictate.

Exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:

Batem palmele ușor, batem palmele de zor

1-2-1-2 faceți toți la fel ca noi

Închid pumnii și-i desfac, degetelor fac pe plac,

1-2-1-2 faceți toți la fel ca noi

La pian acum cântăm, liniște să ascultăm:

Plic-plac, plic-palc, melodiile îmi plac.

Executarea lucrărilor de către copii: le urez spor la treabă și îi îndemn să lucreze cu atenție.
Cu ajutorul metodei Turul Galeriei, copiii vor forma un șir și se vor deplasa pe la măsuțe
pentru a vedea toate lucrările și pentru a le aprecia în ceea ce privește corectitudinea aplicării
tehnicii de lucru.

VI. Asigurarea retenției și a transferului


O8: Preșcolarul va fi capabil să respecte regulile de grup din cadrul jocurilor de
mișcare și de atenție din cadrul ALA2.

A.L.A 2 va cuprinde un joc de mișcare și un joc de atenție

”Zboară la floare ”
Se așază scăunelele în formă de cerc, pe fiecare scăunel sunt lipite flori. Sunt scaune mai
puține cu unul decât numărul copiilor. Copiii vor imita zborul fluturașului, iar la semnul
”Zboară la floare”, aceștia trebuie să se așeze pe scăunele. Fluturașul-copil rămas fără scaun
iese afară din joc. Jocul continuă până când vor rămâne doi copii-fluturași, dar un singur
scăunel. Cel care va reuși să se așeze pe scăunel va fi câștigătorul jocului. Jocul se reia de
câteva ori.

”Zâna Primăvară spune”

La comanda ”Zâna Primăvară spune ” ei trebuie să execute comanda Zânei. De exemplu:


”Zâna Primăvară spune: Săriți într-un picior!” ”Zâna Primăvară spune spune: Dormiți!” ”Zâna
Primăvară spune: Spuneți-mi câte o floare de primăvară” ”Zâna Primăvară spune: Ascultați
o poveste”

Zâna Primăvară le mulțumește copiilor pentru ajutorul acordat: ”V-ați gândit/V-ați


consultat/Și răspunsuri bune ați dat/ Tabloul ați completat/Pe mine, voi m-ați salvat!

VII. Încheierea activității. Aprecieri finale


Pe tot parcursul activității, educatoarea va observa comportamentul copiilor și gradul de
implicare în activitate, va oferi întăriri pozitive și va corecta eventualele greșeli. Copiii vor
primi de la Zâna Primăvară recompense sub formă de medalioane.

You might also like