You are on page 1of 49

Priprema za čas

Redni broj časa 61.


Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Clothes
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, audio-lingvalna, demonstrativna, dijaloška,
metoda praktičnih aktivnosti, igrovne aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru i u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici tabla, fleš
kartice, nastavni listić Doll and Clothes iz Teacher’s
Resource Pack CD-ROM.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 razume i koristi reči kojima se imenuje odeća


 peva pesmicu Clothes u vezi sa temom časa
 razume kratku priču na osnovu slušanja.

Cilj Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


imenovanje odevnih predmeta.
Međupredmetne komunikacija, saradnja, učenje, odgovorno učešće u
kompetencije demokratskom društvu
Međupredmetno srpski jezik, muzička kultura, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi clothes: T-shirt, jeans, shorts, skirt, dress, hat,

269
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Nastavnik analizira sa učenicima
rezultate testa sa prethodnog časa. ‒ Učestvuju u analizi testa.

Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Posmatraju fleš kartice i imenuju
Lesson 1, slajd 1 prikazane reči.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Ponavljaju reči vežbajući izgovor.
‒ Pokazuje učenicima fleš kartice (59-

270
64), imenuje ih i podstiče učenike da
ponove date reči.
‒ Pušta audio zapis kako bi učenici
ponovili i provežbali date izraze: T-
shirt, jeans, shorts, skirt, dress, hat
‒ Pomaže učenicima u izgovoru.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, - Boje crteže na osnovu slušanja.


Lesson 1, slajd 2 - Izveštavaju i imenuju odevne
- Upućuje učenike da oboje crteže na predmete i njihove boje.
osnovu slušanja.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Ponavljaju delove pesmice.


Lesson 1, slajd 3 ‒ Pevaju pesmicu.
‒ Crta jednostavan crtež šešira na tabli.
Pokazuje na crtež i kaže: This is my
new blue hat! da ponove
‒ Podstiče učenike i ponavlja postupak za
I’m wearing my hat today!
‒ Deli učenike u grupe i svakoj grupi
dodeljuje različitu strofu.
‒ Pušta video zapis i podstiče učenike da
pevaju strofe koje su im dodeljenje, a
zatim i celu pesmicu Clothes.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, - Prevlačenjem sličica oblače dečaka i


Lesson 1, slajd 4 devojčicu.
‒ Objašnjava učenicima da treba - Usmeno opisuju šta dečak i
prevlačenjem sličica da obuku dečaka i devojčica nose.
devojčicu, a zatim opišu njihove
odevne kombinacije.
‒ Sluša odgovore učenika i pohvaljuje ih.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Gledaju video zapis sa pričom.


Lesson 1, slajd 5 ‒ Ponovo gledaju video zapis i
‒ Upućuje učenike na video zapis ponavljaju uloge koje su im
priče koju će čuti. dodeljene.
- Upućuje učenike da pogledaju priču. ‒ Izlaze pred razred, glume i
pokretima dočaravaju priču.
1 Lilly: This is a lovely party! Mmm,
burgers! I like
burgers!
2 Lilly: Mmm, chips! Yummy! I like chips!
Liam: Look, Lilly! Sandwiches!
3 Lilly: Oh, bananas! Thank you, Charlie! I
like bananas, too!

271
‒ Deli učenike u grupe.
‒ Dodeljuje im uloge iz priče i ponovo
prikazuje video zapis, kako bi
učenici imali priliku da ponove
svoju ulogu.
‒ Podstiče učenike da u grupama izađu
pred razred i pokretima dočaraju
priču.
E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Raspoređuju slike iz priče po redu.
Lesson 1, slajd 6 ‒ Proveravaju odgovore.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
poređaju slike iz priče
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, - Boje crteže na osnovu slušanja.


Lesson 1, slajd 7 - Izveštavaju i imenuju odevne
- Upućuje učenike da oboje crteže na predmete i njihove boje.
osnovu slušanja.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Diskutuju sa nastavnikom o


Lesson 1, slajd 8 uspešnosti rešenih zadataka.
‒ Podstiče učenike da pogledaju ‒ Ponovo rade određene primere
rezultate svakog vežbanja. ukoliko ima potrebe i ukoliko imaju
nedoumica.
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom uspešnosti
i pokušati ponovo da ih reše.

Završni deo časa (10 minuta)

272
Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:

Flashcards. ‒ Slušaju pojmove koje nastavnik imenuje


‒ Deli učenicima fleš kartice. i ako drže karticu sa tim pojmom ustaju
‒ Imenuje reči pojedinačno, a učenik koji
i pokazuju je.
drži karticu sa imenovanim pojmom
treba da ustane. ‒ Beleže domaći zadatak.

Domaći zadatak: Nacrtati u svesci svoju omiljenu odevnu kombinaciju.

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

Priprema za čas
273
Redni broj časa 62.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Weather Conditions
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, dijaloška, audio lingvalna, dramske
aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni, rad u grupi

Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, fleš kartice,


tabla, poster My Weather.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 razume i koriste reči kojima se imenuju vremenske


prilike
 peva pesmicu Weather u vezi sa temom časa
 razume kratku priču na osnovu slušanja.

Cilj  Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


imenovanje vremenskih prilika.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, odgovoran odnos prema
kompetencije zdravlju
Međupredmetno srpski jezik, svet oko nas, muzička kultura
povezivanje
Ključni pojmovi weather: It’s hot. It’s cold. It’s sunny. It’s raining. It’s snowing. It’s
raining. Help!

274
Tok časa
Uvodni deo časa (7 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Ređa fleš kartice sa odevnim
predmetima ispred table.
‒ Imenuje jedan pojam i pita učenike da
dođu i dodirnu karticu sa imenovanim ‒ Slušaju pojmove koje nastavnik
pojmom. imenuje.
‒ Pita ostale učenike u razredu da potvrde ‒ Dodiruju karticu sa imenovanim
je li odgovor tačan. pojmom.
‒ Pušta pesmicu Clothes sa prethodnog ‒ Pevaju pesmicu.
časa i podstiče učenike da je pevaju.

275
Glavni deo časa (33 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Usvajaju vokabular vezan za vremenske
Lesson 2, slajd 1 prilike.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Vežbaju izgovor reči.
‒ Postavlja poster My Weather i
imenuje reči na njemu.
‒ Podstiče učenike da ponove.
‒ Uvodi konstrukciju What’s the
weather like?
‒ Pušta audio zapis, podstiče učenike
da ponove reči i pomaže im u
izgovoru: It’s hot. It’s cold. It’s
sunny. It’s raining. It’s snowing.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapise.
Lesson 2, slajd 2 ‒ Linijama povezuju audio zapise sa
‒ Objašnjava učenicima da treba da odgovarajućim slikama.
poslušaju audio zapise i povežu ih ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
linijama sa odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Ponavljaju delove pesmice.


Lesson 2, slajd 3 ‒ Pevaju pesmicu.
‒ Kaže: Close your eyes! i pantomimom
dočara.
‒ Pokazuje prstima brojeve i kaže:
Count one, two, three. Podstiče
učenike da ponove.
‒ Na tabli crta ostrvo i kaže island,
Come to the island, come with me!
‒ Podstiče učenike da ponove i ponavlja
postupak za ostale delove pesmice.
‒ Deli učenike u grupe i svakoj grupi
dodeljuje različitu strofu.
‒ Pušta audio zapis i podstiče učenike da
pevaju strofe koje su im dodeljene, a
zatim i celu pesmicu Weather.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Ponavljaju izraze vezane za vremenske
Lesson 2, slajd 4 prilike.
‒ Pantomimom dočarava izraz i kaže It’s ‒ Slušaju audio zapis i brojevima
hot. označavaju slike.
‒ Ponavlja postupak i za ostale izraze i ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
podstiče učenike da ponove.

276
‒ Kaže: This is a magic island! Look!
It’s sunny and it’s hot.
‒ Upućuje učenike da na osnovu
slušanja treba da označe slike
brojevima.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Gledaju video zapis sa pričom.


Lesson 2, slajd 5 ‒ Ponovo gledaju video zapis i ponavljaju
‒ Upućuje učenike na video zapis uloge koje su im dodeljene.
priče koju će čuti. ‒ Izlaze pred razred, glume i pokretima
dočaravaju priču.
1 Lilly: It’s raining. Help!
2 Nanny: Don’t worry. Close your eyes.
Count one,
two, three!
3 Nanny: Open your eyes!
Lilly: It’s not raining now!

‒ Deli učenike u grupe.


‒ Dodeljuje im uloge iz priče i ponovo
prikazuje video zapis, kako bi
učenici imali priliku da ponove
svoju ulogu.
‒ Podstiče učenike da u grupama izađu
pred razred i pokretima dočaraju
priču.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Raspoređuju slike iz priče po redu.


Lesson 2, slajd 6 ‒ Proveravaju odgovore.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
poređaju slike iz price.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Imenuju vremenske prilike na slikama.


Lesson 2, slajd 7 ‒ Raspoređuju slike na osnovu slušanja.
‒ Pita učenike da imenuju vremenske ‒ Proveravaju odgovore.
prilike na slikama.
‒ Upućuje ih da na osnovu slušanja
rasporede sličice na odgovarajuća
mesta.
‒ Proverava odgovore učenika.

277
Završni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:

Mime. ‒ Pantomimom dočaravaju imenovane


‒ Nastavnik imenuje vremensku priliku, a vremenske prilike.
učenici je pantomimom dočaravaju. ‒ Beleže domaći zadatak.

Domaći zadatak: Nacrtati u svesci kakvo je vreme danas.

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

278
Priprema za čas
Redni broj časa 63.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Seasons
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, audio lingvalna, dijaloška,
dramske aktivnosti, metoda crtanja
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru i u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, poster My
seasons, tabla.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 razume i koristi reči kojima se imenuju godišnja doba


 pita i odgovori na temu omiljenog godišnjeg doba
služeći se jednostavnim jezičkim sredstvima
 peva pesmicu Summer holiday u vezi sa temom časa
 razume kratku priču na osnovu slušanja.

Cilj  Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


imenovanje godišnjih doba.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, odgovoran odnos
kompetencije prema zdravlju
Međupredmetno svet oko nas, muzička kultura, srpski jezik
povezivanje
Ključni pojmovi seasons: summer, autumn, winter, spring, Oh, good! It’s
summer again! What’s your favourite season?
My favourite season is winter.

279
Tok časa
Uvodni deo časa (7 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Nastavnik imenuje neku vremensku
priliku It’s cold. ‒ Učestvuju u igri.
‒ Poziva jednog učenika da dođe i ‒ Pantomimom pokazuju imenovani
pantomimom je pokaže, a zatim pojam.
ohrabruje učenike da on nastavi igru ‒ Pogađaju i imenuju vremenske
imenujući neku vremensku priliku. prilike.
‒ Podstiče učenike da pevaju pesmicu ‒ Pevaju pesmicu.
Weather sa prethodnog časa.

280
Glavni deo časa (33 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Usvajaju vokabular vezan za godišnja
Lesson 3, slajd 1 doba.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Vežbaju izgovor reči.
‒ Postavlja poster My Seasons i
imenuje reči na njemu.
‒ Podstiče učenike da ponove.
‒ Pušta audio zapis, podstiče učenike
da ponove reči i pomaže im u
izgovoru: summer, autumn, winter,
spring.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson 3, slajd 2 ‒ Linijama povezuju audio zapise sa
‒ Objašnjava učenicima da treba da odgovarajućim slikama.
poslušaju audio zapise i povežu ih ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
linijama sa odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Gledaju video zapis sa pričom.


Lesson 3, slajd 3 ‒ Ponovo gledaju video zapis i ponavljaju
‒ Upućuje učenike na video zapis uloge koje su im dodeljene.
priče koju će čuti. ‒ Izlaze pred razred, glume i pokretima
dočaravaju priču.
1 Lilly: Oh, good! It’s summer again!
2 Liam: What’s that?
Nanny: Let’s go and see.
3 Woman: Welcome!
Man: Can you dance?

‒ Deli učenike u grupe.


‒ Dodeljuje im uloge iz priče i ponovo
prikazuje video zapis, kako bi
učenici imali priliku da ponove
svoju ulogu.

‒ Podstiče učenike da u grupama izađu


pred razred i pokretima dočaraju
priču.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Raspoređuju slike iz priče po redu.


Lesson 3, slajd 4 ‒ Proveravaju odgovore.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
poređaju slike iz priče

281
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapis i povezuju slike


Lesson 3, slajd 5 dece sa njihovim omiljenim godišnjim
‒ Objašnjava učenicima da će čuti decu dobima.
koja govore o svojim omiljenim ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
godišnjim dobima. ‒ U paru međusobno postavljanju pitanje
‒ Pušta audio zapis kako bi učenici o omiljenom godišnjem dobu.
povezali slike dece sa njihovim ‒ Izvode aktivnost pred razredom.
omiljenim godišnjim dobima.
‒ Deli učenike u parove i podstiče ih da
međusobno pitaju i odgovore na pitanje
u vezi sa omiljenim godišnjim dobima.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi.
‒ Poziva nekoliko učenika da izvedu
aktivnost pred razredom.
Primer:
A: What’s your favourite season?
B: My favourite season is spring.
What’s your
favourite season?
A: My favourite season is summer.
E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Ponavljaju delove pesmice.
Lesson 3, slajd 6 ‒ Pevaju pesmicu.
‒ Na tabli crta sunce i ostrvo i kaže
Summer holiday!
‒ Podstiče učenike da ponove i ponavlja
postupak za ostale delove pesmice.
‒ Deli učenike u grupe i svakoj grupi
dodeljuje različitu strofu.
‒ Pušta audio zapis i podstiče učenike da
pevaju strofe koje su im dodeljene, a
zatim i celu pesmicu Summer holiday.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, - Crtaju omiljenog godišnje


Lesson 3, slajd 6 doba.
- Upućuje učenike da nacrtaju svoje - Govore koje im je omiljeno
omiljeno godišnje doba. godišnje doba.
‒ Podstiče učenike da kažu koje im je
omiljeno godišnje doba.
- Sluša odgovore učenika i pohvaljuje ih.

282
Završni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:

Speaking. ‒ Imenuju godišnje doba u kojem je


‒ Pita učenike da kažu u kom godišnjem njihov rođendan.
dobu je njihov rođendan. ‒ Beleže domaći zadatak.

Domaći zadatak: Ilustrovati u svesci omiljeno godišnje doba.

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

283
Priprema za čas
Redni broj časa 64.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Days of the Week
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, igrovne aktivnosti, metoda
crtanja, dijaloška
Oblici rada frontalni, individualni, rad u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, nedeljni
kalendar na hamer papiru.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 imenuje dane u nedelji


 koristi reči vezane za vremenske prilike i godišnja
doba u svakodnevnoj komunikaciji
 koristi reči vezane za odevne predmete.

Cilj  Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na dane


u nedelji.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, odgovorno učešće u
kompetencije demokratskom društvu
Međupredmetno svet oko nas, likovna kultura, fizičko i zdravstveno vaspitanje
povezivanje
Ključni pojmovi days of the week, seasons, weather, clothes

284
Tok časa
Uvodni deo časa (7 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Nastavnik imenuje godišnje doba i
poziva jednog učenika da dođe do table
i nacrta nešto što ga asocira na to
godišnje doba.
‒ Ponavlja postupak nekoliko puta. ‒ Crtaju na tabli ono što ih asocira na
‒ Pohvaljuje učenike. određeno godišnje doba.
‒ Pušta pesmicu Summer holiday sa ‒ Pevaju pesmicu.
prethodnog časa i podstiče učenike da
je pevaju.

285
Glavni deo časa (33 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Imenuju dane u nedelji.
Lesson 3, slajd 8 ‒ Slušaju audio zapis i ponavljaju reči
‒ Ističe cilj časa. vežbajući izgovor.
‒ Pokazuje unapred pripremljeni
nedeljni kalendar.
‒ Imenuje dane i podstiče učenike da
ih ponove.
‒ Pušta audio zapis i podstiče učenike
da ponove reči i pomaže im u
izgovoru.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Ređaju nazive dana uz pomoć audio


Lesson 3, slajd 9 zapisa.
- Upućuje učenike da poređaju nazive dana ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
po redu, a da po potrebi mogu da poslušaju
audio zapis.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapise i tačkama


Lesson 3, slajd 10 povezuju nazive dana u nedelji tako
‒ Objašnjava učenicima da treba da da formiraju sedmicu.
poslušaju audio zapise i tačkama ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
povežu nazive dana u nedelji tako da
formiraju sedmicu.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, - Diskutuju sa nastavnikom o uspešnosti


Lesson 3, slajd 11 rešenih zadataka.
- Podstiče učenike da pogledaju rezultate - Ponovo rade određene primere ukoliko
svakog vežbanja. ima potrebe i ukoliko imaju nedoumica.
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom
uspešnosti i pokušati ponovo da ih
reše.
Play What’s the day? ‒ Učestvuju u igri.
‒ Objašnjava učenicima igru. ‒ Opisuju likove sa slika.
‒ Deli učenike na dva tima. ‒ Imenuju dane u nedelji na osnovu opisa
‒ Predstavnik jednog tima bira nekog likova.
od likova iz vežbanja opisujući ga:
She’s wearing a red dress.

286
Predstavnik drugog tima na osnovu
opisa odeće imenuje dan koji taj lik
predstavlja I know. It’s Monday.
‒ Za svaki tačan odgovor nastavnik
dodeljuje timu bod i na kraju
proglašava pobednika.

Make a project about the clothes you are ‒ Crtaju sebe i svoju današnju odevnu
wearing today. Present it to the class. kombinaciju.
‒ Upućuje učenike da treba da nacrtaju ‒ Predstavljaju svoje crteže i opisuju svoju
sebe i svoju današnju odevnu odeću.
kombinaciju. ‒ Od nastalih radova prave izložbu u
‒ Podstiče učenike da predstave svoje učionici.
crteže i opišu svoju odeću služeći se
naučenim konstrukcijama.
Primer:
Look at me! I’m wearing my blue jeans
and my yellow T-shirt.
‒ Pomaže učenicima da od
kreiranih radova naprave
izložbu u učionici.

Završni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:

Chinese whispers!
‒ Poziva učenike da stanu u kolonu.
‒ Šapuće prvom učeniku u koloni reč ‒ Učestvuju u igri ponavljajući reči
vezanu za odeću, a on je šapuće vezane za odeću.
narednom učeniku itd. Poslednji učenik
u nizu treba da imenuje reč sa početka
igre.

Domaći zadatak: -

287
Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

288
Priprema za čas
Redni broj časa 65.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica My First ABC: Trace and match
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, metoda crtanja, dijaloška,
metoda praktičnih aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru i u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, poster My
ABC, plastelin.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 prepozna slova alfabeta u pojedinačnim rečima


 poveže velika i mala slova alfabeta

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


prepoznavanje slova alfabeta.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, rad sa podacima i
kompetencije informacijama
Međupredmetno srpski jezik, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi Alphabet.

289
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Postavlja na tablu poster My Abc.
‒ Izgovara neko od slova i podstiče
učenike da imenuju reč koja ga
ilustruje. ‒ Slušaju nastavnika dok imenuje
‒ Sluša i proverava odgovore učenika. slova.
‒ Ponavlja postupak nekoliko puta. ‒ Imenuju pojmove na posteru koji
Primer: ilustruju data slova.
Teacher: / p/
Pupril: Pen.

290
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Mpdule My First ABC, ‒ Slušaju objašnjenje zadatka.
Lesson Let’s Write, slajd 5 ‒ Prate crtice i formiraju slova alfabeta.
‒ Ističe cilj časa.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
vežbaju pisanje slova alfabeta Q-S
spajanjem datih crtica.
‒ Upućuje učenike da ako pogreše
mogu da koriste alatku sa gumicom.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže kada je
to potrebno.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Mpdule My First ABC, ‒ Slušaju objašnjenje zadatka.


Lesson Let’s Write, slajd 6 ‒ Prate crtice i formiraju slova alfabeta.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
vežbaju pisanje slova alfabeta T-W
spajanjem datih crtica.
‒ Upućuje učenike da ako pogreše
mogu da koriste alatku sa gumicom.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže kada je
to potrebno.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Mpdule My First ABC, ‒ Slušaju objašnjenje zadatka.


Lesson Let’s Write, slajd 7 ‒ Prate crtice i formiraju slova alfabeta.
‒ Objašnjava učenicima da treba da
vežbaju pisanje slova alfabeta X-Z
spajanjem datih crtica.
‒ Upućuje učenike da ako pogreše
mogu da koriste alatku sa gumicom.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže kada je
to potrebno.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Mpdule My First ABC, ‒ Ponavljaju izgovor reči u primeru.


Lesson Let’s Play, slajd 5 ‒ Imenuju pojmove na crtežima.
‒ Upućuje učenike na reč fox na slajdu i ‒ Prevlačenjem upisuju slovo pored
podstiče učenike da je ponove. formirane reči u odnosu na date sličice
‒ Pokazuje na sličice pojmova datih u pojmova.
vežbanju i pita učenike da ih imenuju. ‒ Slušaju i proveravaju odgovore.
‒ Upućuje učenike da prevlačenjem slova
spoje sličice sa rečima.

291
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Mpdule My First ABC, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson Let’s Play, slajd 6 ‒ Na osnovu audio zapisa formiraju
‒ Objašnjava učenicima da treba da reči klikom na slova u osmosmerci.
poslušaju audio zapis, a zatim u ‒ Proveravaju odgovore.
osmosmerci kliknu na slova koja
formiraju reč koju su čuli.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.

E-udžbenik, Mpdule My First ABC, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson Let’s Play, slajd 7 ‒ Na osnovu audio zapisa formiraju
‒ Objašnjava učenicima da treba da reči klikom na slova u osmosmerci.
poslušaju audio zapis, a zatim u ‒ Proveravaju odgovore.
osmosmerci kliknu na slova koja
formiraju reč koju su čuli.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.

Creating letters. ‒ Rade u grupi.


‒ Deli učenike u grupe. ‒ Dogovaraju se oko podele zadatka.
‒ Kaže učenicima da treba od plastelina da ‒ Kreiraju slova Q-Z od plastelina.
naprave mala i velika slova od Q do Z. ‒ Predstavljaju i imenuju slova.
‒ Prepušta učenicima podelu zadatka, to ‒ Kreiraju mini izložbu od napravljenih
jest ko će napraviti koja slova. slova.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi.
‒ Podstiče učenike da predstave svoje
radove i imenuju napravljena slova i
pohvaljuje ih.
‒ Pomaže učenicima da od kreiranih slova
naprave mini izložbu u učionici.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Poster.
‒ Upućuje učenike na poster i deli učenike ‒ Učestvuju u igri u timu.
u dva tima.
‒ Slušaju slova koja nastavnik pročita sa
‒ Imenuje neko od slova, a tim koji prvi
imenuje pojam koji počinje tim slovom postera.
osvaja poen. ‒ Imenuju pojmove koji počinju datim

292
‒ Primer: slovima.
Teacher: I spy with my little eye,
something beginning with \oe\.
Pupil 1, Team A: Apple!
Teacher: Correct! One point for
Team A!

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

Priprema za čas
Redni broj časa 66.

293
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Activity Time
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, igrovne aktivnosti, dijaloška, demonstrativna,
audio-lingvalna
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, poster My
Fun Activities.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 razume i koristi reči koje se odnose na slobodne


aktivnosti
 postavi i odgovori na pitanja u vezi sa vremenskim
prilikama
 razume i koristi reči kojima se imenuju odevni
predmeti.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


imenovanje slobodnih aktivnosti.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, odgovoran odnos
kompetencije prema zdravlju
Međupredmetno srpski jezik, fizičko i zdravstveno vaspitanje
povezivanje
Ključni pojmovi fly a helicopter, ride a scooter, sail a boat, ice-skate, play
computer games, listen to music

294
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Game
‒ Imenuje tri pojma koja su
učenici savladali, od kojih dva
pripadaju određenoj kategoriji,
a treći je uljez i podstiče
učenike da pronađu i imenuju ‒ Slušaju grupe reči koje nastavnik
uljeza. imenuje i pronalaze uljeza.
‒ Podstiče učenike da sami ‒ Sami osmišljavaju grupe reči od
navedu primere grupa reči u kojih je jedna uljez.
kojoj će jedna biti uljez, dok
ostali u razredu pronalaze reč
koja je uljez.

295
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Usvajaju vokabular.
Lesson 4, slajd 1 ‒ Vežbaju izgovor reči.
‒ Ističe cilj časa.
‒ Postavlja poster My Fun Activities i
imenuje reči na njemu.
‒ Podstiče učenike da ponove.
‒ Pušta audio zapis i podstiče učenike
da ponove reči i pomaže im u
izgovoru: fly a helicopter, ride a
scooter, sail a boat, ice-skate, play
computer games, listen to music.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Dovršavaju i boje crteže.


Lesson 4, slajd 2 ‒ Imenuju aktivnosti prikazane na
‒ Objašnjava učenicima da treba da crtežima.
dovrše crteže prateći linije i oboje ih, a
zatim imenuju aktivnosti na njima.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapis i ređaju sličice


Lesson 4, slajd 3 po redu kako ih čuju.
‒ Upućuje učenike da slušaju audio ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
zapis i da poređaju sličice onim
redosledom kojim ih čuju.
- Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapis i ređaju sličice


Lesson 4, slajd 4 po redu kako ih čuju.
‒ Upućuje učenike da slušaju audio ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
zapis i da poređaju sličice onim
redosledom kojim ih čuju.
- Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson 4, slajd 5 ‒ Linijama povezuju audio zapise sa
‒ Objašnjava učenicima da treba da odgovarajućim slikama.
poslušaju audio zapise i povežu ih ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
linijama sa odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapise.

296
Lesson 4, slajd 6 ‒ Linijama povezuju audio zapise sa
‒ Objašnjava učenicima da treba da odgovarajućim slikama.
poslušaju audio zapise i povežu ih ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
linijama sa odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Diskutuju sa nastavnikom o uspešnosti
Lesson 4, slajd 7 rešenih zadataka.
- Podstiče učenike da pogledaju rezultate - Ponovo rade određene primere ukoliko
svakog vežbanja. ima potrebe i ukoliko imaju nedoumica.
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom uspešnosti
i pokušati ponovo da ih reše.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

297
Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

298
Priprema za čas
Redni broj časa 67.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Our World: Natural Features and Weather Around the World
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, metoda crtanja, demonstrativna, dijaloška,
audio-lingvalna, diskusija
Oblici rada frontalni, individualni
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, poster
Spots and Stripes.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 opiše mesta koristeći jednostavna jezička sredstva


 opiše odeću koristeći jednostavna jezička sredstva.
Cilj  Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na
opisivanje mesta.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, estetička
kompetencije
Međupredmetno svet oko nas, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi lake, river, beach, spot, stripe, This is Serpentine Lake in
London in the UK.
It’s raining ... again! Daddy is wearing a green T-shirt with
yellow spots.

299
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Uvodi učenike u temu časa pitajući ih na
maternjem jeziku da navedu neku
poznatu prirodnu lepotu u svom gradu ‒ Diskutuju na temu prirodnih lepota.
ili u Srbiji. ‒ Odgovaraju na pitanje u vezi sa
‒ Postavlja pitanje: What’s the vremenskim prilikama u mestu koje
weather like there? su naveli.

300
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


‒ Ističe cilj časa. ‒ Posmatraju mapu sveta.
‒ Postavlja mapu sveta na tablu. ‒ Slušaju o različitim državama.
‒ Pokazuje na Ujedinjeno Kraljevstvo, ‒ Izveštavaju šta oni znaju o ovim
Rusiju i Meksiko i imenuje ih. državama.
‒ Daje dodatne informacije o o ovim
zemljama.
‒ Podstiče učenike da podele svoje
znanje o ovim državama (boji
zastave, poznatim ličnostima itd.).

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Posmatraju slike vremenskih prilika i


Smiles Magazine, slajd 1 opisuju ih.
‒ - Upućuje učenike na slike različitih ‒ Slušaju audio zapis i ponavljaju rečenice
mesta u ovim državama u udžbeniku vežbajući izgovor.
i pita učenike da ih opišu. ‒ Slušaju audio zapise i raspoređuju
‒ Daje dodatnja objašnjenja: This is a brojeve do odgovarajućih slika.
lake in London. What’s the weather ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
like? It’s raining.
‒ Pušta audio zapis i pokazuje na
slike.
‒ Ponovo pušta audio zapis i podstiče
učenike da ponove horski i
pojedinačno, pauzirajući nakon
svake rečenice.
This is Serpentine Lake in London in
the UK. It’s raining
here … again!
This is the Moskva River in Moscow
in Russia. Look! It’s
snowing and it’s very cold.
This is Acapulco Beach in Acapulco
in Mexico. It’s hot
and sunny here!
‒ Daje učenicima dovoljno
vremena da poslušaju sami
audio zapise i rasporede ih
do odgovarajućih slika.
‒ Sluša i proverava odgovore
učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Imenuju reči sa postera.


Smiles Magazine, slajd 2 ‒ Ponavljaju reči vežbajući izgovor.
‒ Postavlja poster Spots and Stripes. ‒ Klikom označavaju odgovarajući odevni
‒ Imenuje prikazane reči i podstiče predmet na osnovu slušanja.

301
učenike da ih ponove. ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
‒ Uvodi reč gloves i pita učenike What
colour are the gloves?
‒ Pušta podstiče učenike da poslušaju
audio zapise i kliknu na odgovarajuće
odevne predmete.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

Draw a natural feature in your city or ‒ Crtaju prirodne lepote Srbije po svom
town. What’s the weather like? Present it izboru.
to the class. ‒ Predstavljaju i opisuju svoje crteže.
‒ Upućuje učenike da nacrtaju neku ‒ Od kreiranih radova prave mini izložbu
prirodnu lepotu Srbije po svom izboru. u učionici.
‒ Podstiče ih da predstave i opišu svoje
crteže.
‒ Pomaže učenicima da od kreiranih
radova naprave mini izložbu u učionici.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:

Gallery. ‒ Šetaju učionicom i gledaju izložbu


‒ Podstiče učenike da prošetaju učionicom kreiranih radova iz prethodne
i pogledaju izložbu kreiranih radova iz aktivnosti.
prethodne aktivnosti.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


302
‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

Priprema za čas
303
Redni broj časa 68.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Storytime: The North Wind and the Sun
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, metoda crtanja, dramske aktivnosti, audio-
lingvalna, dijaloška, demonstrativna
Oblici rada frontalni, individualni, rad u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, fleš kartice,
kopije kartica iz priče.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 razume pouku kraće priče na osnovu slušanja i


posmatranja slika
 prepozna i imenuje bića i predmete iz neposrednog
okruženja
 poštuje pravila učtive komunikacije.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


razumevanje pouke kraće priče.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, estetička,
kompetencije odgovorno učešće u demokratskom društvu, odgovoran odnos
prema okolini
Međupredmetno srpski jezik, svet oko nas, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi windy, take off, win, It’s sunny! No, it’s windy!

304
Tok časa
Uvodni deo časa (8 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Obnavlja sa učenicima gradivo sa
prethodnog časa.
‒ Imenuje vremenske prilike ( It’s cold.) i ‒ Slušaju nastavnika i reči koje
poziva učenike pojedinačno da ih imenuje.
pantomimom dočaraju pred razredom. ‒ Pantomimom dočaravaju reči koje
‒ Pušta učenicima pesmice sa prethodnih čuju.
časova i podstiče ih da pevaju. ‒ Pevaju prethodno naučene pesmice.

305
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Govore o tome kakvu odeću nose tokom
Smiles Magazine, slajd 3 različitih godišnjih doba.
‒ Ističe cilj časa. ‒ Posmatraju pojmove na fleš karticama.
‒ Upućuje učenike da će čuti priču o ‒ Ponavljaju reči vežbajući izgovor.
severcu koji se bori protiv sunca. ‒ Ilustruju date reči.
‒ Pita učenike kakvu odeću nose
tokom različitih godišnjih doba.
‒ Postavlja fleš kartice (65-67) na
tablu i imenuje reči.
‒ Podstiče učenike da ponove date reči
pomažući im u izgovoru.
‒ Pušta audio zapis kako bi učenici
provežbali izgovor reči horski i
pojedinačno: windy, take off, win.
‒ Daje učenicima dovoljno vremena
da u sveskama ilustruju reči windy,
take off, win.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapis i ređaju sličice


Smiles Magazine, slajd 4 po redu kako ih čuju.
- Upućuje učenike da slušaju audio zapis i ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
da poređaju sličice onim redosledom kojim
ih čuju.
- Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Odgovaraju na pitanja u vezi sa slikom


Smiles Magazine, slajd 5 iz priče.
‒ Upućuje učenike na video zapis ‒ Gledaju video zapis sa pričom.
priče koju će čuti. ‒ Ponovo gledaju video zapis i ponavljaju
uloge koje su im dodeljene.
1 The Sun: It’s sunny! ‒ Izlaze pred razred, glume i pokretima
The North Wind: No! It’s dočaravaju priču.
windy!
2 The Sun: It’s summer! It’s
sunny!
The North Wind: No! It’s
winter! It’s windy!
3 The Sun: Can you take his
coat off?
The North Wind: Easy!
5 The North Wind: I can’t do it!
Can you take his
coat off?

306
6 The Sun: Easy! Watch this!
8 The Sun: I win! It is summer
now!
The North Wind: Bye! See you
in winter!

‒ Deli učenike u grupe.


‒ Dodeljuje im uloge iz priče i ponovo
prikazuje video zapis, kako bi
učenici imali priliku da ponove
svoju ulogu.

‒ Podstiče učenike da u grupama izađu


pred razred i pokretima dočaraju
priču.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Raspoređuju slike iz priče po redu.


Smiles Magazine, slajd 6 ‒ Proveravaju odgovore.
‒ Objašnjava učenicima da treba na
osnovu slušanja da poređaju slike iz
priče
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po
potrebi.
‒ Proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Diskutuju sa nastavnikom o


Smiles Magazine, slajd 7 uspešnosti rešenih zadataka.
‒ Podstiče učenike da pogledaju ‒ Ponovo rade određene primere
rezultate svakog vežbanja. ukoliko ima potrebe i ukoliko imaju
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu nedoumica.
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom
uspešnosti i pokušati ponovo da ih
reše.

Story cards.

‒ Deli učenicima kopije kartica iz priče.


‒ Boje kopije kartica iz priče.
‒ Upućuje učenike da ih oboje i kreiraju
‒ Kreiraju svoju knjigu sa pričom.
svoju knjigu sa pričom.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi.

307
Završni deo časa (7 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:

‒ Nastavnik govori neku od rečenica iz


priča i podstiče učenike da pogode čije
su reči u pitanju. ‒ Pogađaju o čijim se rečima iz priče radi.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika. ‒ Imenuju likove.
Primer: ‒ Beleže domaći zadatak.
Teacher: It’s sunny!
Pupil 1: The Sun!

Domaći zadatak: Ilustrovati scenu iz priče po izboru.


‒ Poneti za naredni čas kockice i figurice za društvene igre.

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

308
Priprema za čas
Redni broj časa 69.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Checkpoint 6
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, igrovne aktivnosti, demonstrativna, dijaloška,
auditivna
Oblici rada frontalni, individualni, rad u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, kockice i
figurice za društvene igre.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 imenuje odevne predmete, godišnja doba i dane


 opisuje slobodne aktivnosti
 peva pesmice iz nastavne teme
 poštuje pravila učtive komunikacije
 samoevaluira se.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja usvojenih u


nastavnoj temi My holidays.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, odgovorno učešće u
kompetencije demokratskom društvu
Međupredmetno svet oko nas, srpski jezik
povezivanje
Ključni pojmovi clothes, seasons, free-time activities, weather conditions, days
of the week

309
Tok časa
Uvodni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Hot potato
‒ Upućuje učenike da stanu u krug.
‒ Objašnjava učenicima pravila igre:
nastavnik dobaci loptu nekom
učeniku i pokaže mu fleš karticu.
Učenik ima tri sekunde da imenuje
prikazani pojam ili ispada iz igre.
Kada učenik tačno odgovori on ‒ Učestvuje u igri.
dobacuje loptu i izvlači jednu fleš ‒ Imenuje pojmove na fleš karticama.
karticu iz špila koju pokazuje
učeniku kod koga je lopta. Svaki
učenik ima pravo da jednom kaže
hot potato ako ne zna odgovor i time
se spasi od ispadanja. Pobednik je
učenik koji do kraja ostane u igri.

310
Glavni deo časa (25 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapis i klikom
Checkpoint 6, slajd 1 označavaju spomenute odevne
‒ Ističe cilj časa. predmete.
‒ Objašnjava učenicima da treba na ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
osnovu slušanja da kliknu na
odgovarajuću odevnu kombinaciju
likova u vežbanju.
One. Lilly is wearing a pink T-shirt and
a blue skirt.
Two. Liam is wearing a red T-shirt and
blue shorts.
Three. Nanny is wearing a yellow dress
and a green hat.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Slušaju audio zapise.


Checkpoint 6, slajd 2 ‒ Prevlačenjem sličica povezuju audio
‒ Upućuje učenike da treba na osnovu zapise sa odgovarajućim slikama.
slušanja da rasporede sličice do ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
odgovarajućih kvadratića.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, - Slušaju audio zapise.


Checkpoint 6, slajd 3 - Na osnovu slušanja prevlače
‒ Upućuje učenike da poslušaju audio sličice odeće do likova.
zapise i poveži sličice odeće sa - Izveštavaju i proveravaju
odgovarajućim likovima. odgovore.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, - Procenjuju koliko su uspešno


Checkpoint 6, slajd 4 savladali naučeno gradivo
‒ Objašnjava učenicima da prikazani bojenjem odgovarajućeg
smajliji predstavljaju koliko su smajlija.
učenici napredovali tj. naučili.

‒ Upućuje učenike da treba da ocene


sami sebe, odnosno da procene
koliko su uspešno savladali naučeno
gradivo u okviru nastavne teme, a
zatim da oboje odgovarajući smajli.

E-udžbenik, Module 6 My Holidays, ‒ Diskutuju sa nastavnikom o uspešnosti

311
Checkpoint 6, slajd 5 rešenih zadataka.
‒ Podstiče učenike da pogledaju - Ponovo rade određene primere ukoliko
rezultate svakog vežbanja. ima potrebe i ukoliko imaju nedoumica.
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom
uspešnosti i pokušati ponovo da ih
reše.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Radni udžbenik, Board Game 1, 64. i
65. strana
‒ Deli učenike u grupe.
‒ Upućuje učenike da koriste
kockice i figurice za društvene Učestvuju u igri na tabli imenujući pojmove
igre koje su poneli i imenuju na slikama.
pojmove na kojima se nakon
bacanja kocke nađu njihove
figure.
‒ Prati tok aktivnosti.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

312
Način provere ostvarenosti ishoda:
‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

313
Priprema za čas
Redni broj časa 70.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 6 My Holidays
Nastavna jedinica Test 6
Vrsta (tip) časa provera
Nastavne metode IKT u nastavi, igrovne aktivnosti, dijaloška, audio-lingvalna,
demonstrativna
Oblici rada frontalni, individualni
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, fleš kartice,
Test 6.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 primeni sadržaje iz nastavne teme Module 6 My


Holidays u usmenim vežbanjima i na testu slušanja.

Cilj  Provera usvojenosti gradiva nakon nastavne teme Module 6


My Holidays.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje
kompetencije
Međupredmetno srpski jezik, svet oko nas, muzička kultura
povezivanje
Ključni pojmovi clothes, weather conditions, seasons, days of the week, free-
time activities

314
Tok časa
Uvodni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Quick Peek ‒ Učestvuju u igri.
‒ Objašnjava učenicima pravila igre:
dva učenika se takmiče. Nastavnik
vrlo brzo pokaže fleš karticu. Učenik
koji prvi tačno imenuje prikazani
pojam pobeđuje i nastavlja
nadmetanje sa narednim učenikom.

315
Glavni deo časa (15 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


‒ Nastavnik u sklopu digitalnog ‒ Imenuju naučene reči.
udžbenika koristi aktivnosti za ‒ Pevaju pesmice.
prikaz video-zapisa, pesmica i ‒ Podsećaju se naučenih priča.
naučenih reči i postavlja učenicima
pitanja u vezi sa prikazanim
sadržajima.

Aktivnosti za Module 6:
- Look and listen ( clothes, weather
conditions, seasons, days of the week, free-
time activities )
- Let's sing (Clothes, Weather, Summer
holiday)
- Let's watch (priče iz nastavne teme)

‒ Dodatni zadatak: Quiz 6 (IWB softver)

Završni deo časa (20 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Test 6 ‒ Rade test na osnovu instrukcija
‒ Deli učenicima kopije Testa 6 nastavnika.
(Formative Evaluation Worksheets – ‒ Predaju testove.
Priručnik za nastavnike 87. strana ili
Smiles 2 Module Tests, Module Test
6).
‒ Daje instrukcije u vezi sa testom
‒ Nastavnik prikuplja testove.

Domaći zadatak: -

316
Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

317

You might also like