You are on page 1of 16

Priprema za čas

Redni broj časa 33.


Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Happy New Year!
Nastavna jedinica Jingle bells!
Vrsta (tip) časa obrada
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, dramske aktivnosti, dijaloška,
metoda crtanja, metoda praktičnih aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru i u grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici, jelka od
zelenog hamer papira, nastavni listić Christmas Decorations
iz Teacher’s Resource Pack CD-ROM.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 čestita Novu godinu i Božić i odgovori kada mu neko


čestita
 razume i koristi reči i izraze koji se odnose na Novu
godinu i Božić
 uoči sličnosti i razlike u načinu proslave Božića kod
nas i u Velikoj Britaniji
 peva pesmicu Jingle bells u vezi sa temom časa
 razume kraću priču na temu novogodišnjih praznika.

Cilj  Usvajanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


proslavljanje praznika.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, estetička,
kompetencije odgovorno učešće u demokratskom društvu
Međupredmetno svet oko nas, likovna kultura, verska nastava
povezivanje
Ključni pojmovi Merry Christmas! North Pole, toys, Santa, Christmas, shiny
nose, reindeer, Happy New Year! It’s New Year’s Eve! Here’s
a present for you!

318
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Nastavnik postavlja unapred ‒ Ponavljaju reči vezane za temu časa
pripremljenu jelku od zelenog hamer vežbajući izgovor.
papira.
‒ Kaže A Christmas tree i podstiče
učenike da ponove.
‒ Zatim kaže It’s Christmas time! Merry
Christmas! i pomaže učenicima pri
izgovoru.

319
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Slušaju audio zapise i ponavljaju
Lesson Merry Christmas and Happy New reči vežbajući izgovor.
Year, slajd 1
‒ Ističe cilj časa.
‒ Podstiče učenike da ponove audio zapise
uz crteže reči.
‒ Pomaže učenicima u izgovoru.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson Merry Christmas and Happy New ‒ Prevlačenjem sličica povezuju ih sa
Year, slajd 2 audio zapisima.
‒ Objašnjava učenicima da treba da ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
poslušaju audio zapise i povežu ih sa
odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Gledaju video zapis sa pričom.


Lesson Merry Christmas and Happy New ‒ Ponovo gledaju video zapis i ponavljaju
Year, slajd 3 uloge koje su im dodeljene.
‒ Upućuje učenike na video zapis ‒ Izlaze pred razred, glume i pokretima
priče koju će čuti. dočaravaju priču.

1 Elf: This is the North Pole.


2 Elf: It’s nearly Christmas. We’re getting
all the toys ready!
3 Elf: Look at Santa’s reindeer!
4 Elf: This is Rudolph! He’s got a shiny
nose!
5 Santa Claus: Ready, Rudolph? Let’s go!
Ho, ho, ho!
Merry Christmas!
6 Mrs Claus: Hey! What about the toys?

‒ Deli učenike u grupe.


‒ Dodeljuje im uloge iz priče i ponovo
prikazuje video zapis, kako bi
učenici imali priliku da ponove
svoju ulogu.
‒ Podstiče učenike da u grupama izađu
pred razred i pokretima dočaraju
priču.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Ponavljaju delove pesmice.

320
Lesson Merry Christmas and Happy New ‒ Pevaju pesmicu.
Year, slajd 4
‒ Crta na tabli zvonca i kaže: bells.
Podstiče učenike da ponove. Ponavlja
postupak za rečenicu Jingle bells,
jingle bells, jingle all the way
‒ Pušta video zapis sa pesmicom u sklopu
e-udžbenika.
‒ Deli učenike u grupe i svakoj grupi
dodeljuje različitu strofu.
‒ Pušta ponovo video sa pauzama i
podstiče učenike da pevaju strofe koje
su im dodeljene, a zatim i celu pesmicu
Jingle bells.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Klikom označavaju koje su omiljene


Lesson Merry Christmas and Happy New igračke, a zatim ih pojedinačno
Year, slajd 5 imenuju.
‒ Upućuje učenike da klikom označe
koje su im omiljene igračke, a zatim
ih imenuju.
‒ Sluša odgovore učenika.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, - Diskutuju sa nastavnikom o uspešnosti


Lesson Merry Christmas and Happy New rešenih zadataka.
Year, slajd 6 - Ponovo rade određene primere ukoliko
- Podstiče učenike da pogledaju rezultate ima potrebe i ukoliko imaju nedoumica.
svakog vežbanja.
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom
uspešnosti i pokušati ponovo da ih
reše.

Talk with your friend. ‒ Učestvuju u diskusiji na temu proslave


‒ Pita učenike na maternjem jeziku kako Nove godine.
oni proslavljaju Novu godinu. ‒ Ponavljaju reči i izraze vežbajući
‒ Uvodi izraz Happy New Year i podstiče izgovor.
učenike da ga ponove. ‒ U paru čestitaju Novu godinu.
‒ Upućuje učenike da rade u paru i da
međusobno čestitaju Novu godinu.
‒ Demonstrira aktivnost sa jednim
učenikom.
Primer:
Pupil 1: It’s New Year’s Eve! Here’s a
ball for you!
Pupil 2: Thank you. Happy New Year!

321
‒ Prati tok aktivnosti i poziva
nekoliko učenika da
demonstriraju aktivnost pred
razredom.

Završni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Craftwork. ‒ Boje i ukrašavaju ukras od papira.
‒ Deli učenicima kopije nastavnih ‒ Dekorišu jelku kreiranim ukrasom.
listića Christmas Decorations iz ‒ Pevaju pesmicu Jingle bells.
Teacher’s Resource Pack CD-ROM.
‒ Upućuje učenike da oboje i ukrase
novogodišnji ukras.
‒ Poziva učenike da kreiranim
ukrasima dekorišu jelku od hamer
papira s početka časa.
‒ Pušta pesmicu Jingle bells i podstiče
učenike da je ponove.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________

322
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

Priprema za čas
323
Redni broj časa 42.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Module 4 My Animals
Nastavna jedinica Happy Valentine’s Day
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, metoda crtanja, metoda
praktičnih aktivnosti, dijaloška, igrovne aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 uoči sličnosti i razlike u načinu proslavljanja praznika


u Srbiji i Velikoj Britaniji
 koristi adekvatne izraze za čestitanje praznika
 kreira čestitku u vezi sa temom časa.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


proslavljanje praznika.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, estetička,
kompetencije odgovorno učešće u demokratskom društvu
Međupredmetno likovna kultura, svet oko nas
povezivanje
Ključni pojmovi Happy Valentine’s day! heart, give a flower, Valentine’s card

324
Tok časa
Uvodni deo časa (10 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Nastavnik pokreće kratku diskusiju ‒ Učestvuju u diskusiji.
pitajući učenike da li su čuli za praznik ‒ Ponavljaju konstrukciju vežbajući
Valentine’s Day. izgovor.
‒ Ističe cilj časa.
‒ Upoznaje učenike sa izrazom Happy
Valentine’s Day i podstiče ih da
ponove.

325
Glavni deo časa (30 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Ponavljaju reči vezane za temu časa
Lesson Happy Valentine’s Day, slajd 1 vežbajući izgovor.
‒ Ističe cilj časa.
‒ Podstiče učenike da ponove reči na
osnovu audio zapisa.
‒ Pomaže učenicima u izgovoru.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson Happy Valentine’s Day, slajd 2 ‒ Prevlačenjem sličica povezuju ih sa
‒ Objašnjava učenicima da treba da audio zapisima.
poslušaju audio zapise i povežu ih sa ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Imenuju boje i brojeve.


Lesson Happy Valentine’s Day, slajd 3 ‒ Boje crtež na osnovu boja datih po
‒ Podstiče učenike da imenuju boje i brojevima
brojeve u vežbanju.
‒ Upućuje ih da oboje crtež na osnovu
datih boja.
‒ Prati tok aktivnosti i povremeno pita
učenike pojedinačno da imenuju boje
na crtežu.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, - Diskutuju sa nastavnikom o uspešnosti


Lesson Happy Valentine’s Day, slajd 4 rešenih zadataka.
- Podstiče učenike da pogledaju rezultate - Ponovo rade određene primere ukoliko
svakog vežbanja. ima potrebe i ukoliko imaju nedoumica.
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom
uspešnosti i pokušati ponovo da ih
reše.

326
Make a Valentine’s card. ‒ Kreiraju čestitke.
‒ Upućuje učenike da treba da naprave ‒ Imenuju boje.
čestitku koju će pokloniti nekome iz ‒ Razmenjuju kreirane čestitke.
razreda.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi.
‒ Povremeno u toku rada pita učenike
What colour is it?
‒ Poziva učenike da razmene kreirane
čestitke.

Završni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Game. ‒ Učestvuju u igri.
‒ Pantomimom pokaže neki od ključnih ‒ Pantomimom pokazuju naučene reči.
pojmova i podstiče učenike da ga ‒ Pogađaju i imenuju reči.
imenuju. Učenik koji pogodi pojam
nastavlja igru.
Primer:
Teacher: (mimes giving a flower)
Class: give a flower
Teacher: Correct!

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

327
Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

328
Priprema za čas
Redni broj časa 56.
Škola i razred
Nastavnik/nastavnica
Datum održavanja
Nastavna oblast Easter
Nastavna jedinica Happy Easter!
Vrsta (tip) časa utvrđivanje
Nastavne metode IKT u nastavi, demonstrativna, igrovne aktivnosti, dijaloška,
audio-lingvalna, metoda praktičnih aktivnosti
Oblici rada frontalni, individualni, rad u paru, frontalni, individualni, rad u
grupi
Nastavna sredstva E-udžbenik Smiles 2, računar, projektor, zvučnici.
Ishodi Učenik će biti u stanju da:

 čestita Uskrs i odgovori kada mu neko čestita


 razume i koristi reči i izraze koji se odnose na Uskrs
 uoči sličnosti i razlike u načinu proslave Uskrsa kod
nas i u Velikoj Britaniji
 peva pesmicu Chick, chick, chicken u vezi sa temom
časa.

Cilj  Utvrđivanje i primena jezičkih sadržaja koji se odnose na


proslavljanje Uskrsa.
Međupredmetne digitalna, komunikacija, saradnja, učenje, estetička,
kompetencije odgovorno učešće u demokratskom društvu
Međupredmetno verska nastava, muzička kultura, svet oko nas, likovna kultura
povezivanje
Ključni pojmovi Happy Easter!, chick, lamb, butterfly, bonnet, sweets

329
Tok časa
Uvodni deo časa (5 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


‒ Pozdravlja učenike pozdravom Happy ‒ Učestvuju u diskusiji na temu
Eeaster! proslave Uskrsa.
‒ Pita učenike da li proslavljaju Uskrs i na ‒ Slušaju objašnjenja nastavnika.
koji način.
‒ Daje dodatna objašnjenja u vezi sa
proslavom Uskrsa u Velikoj Britaniji.

330
Glavni deo časa (25 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika


E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Ponavljaju reči vezane za temu časa
Lesson Happy Easter, slajd 1 vežbajući izgovor.
‒ Ističe cilj časa.
‒ Podstiče učenike da ponove audio zapise
uz crteže reči.
‒ Pomaže učenicima u izgovoru.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Slušaju audio zapise.


Lesson Happy Easter, slajd 2 ‒ Prevlačenjem sličica povezuju ih sa
‒ Objašnjava učenicima da treba da audio zapisima.
poslušaju audio zapise i povežu ih sa ‒ Izveštavaju i proveravaju odgovore.
odgovarajućim slikama.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Ponavljaju delove pesmice.


Lesson Happy Easter, slajd 3 ‒ Pevaju pesmicu.

‒ Crta na tabli pile i jaje i kaže:


Chick, chick, chick, chick, chicken,
lay a little egg for me. Podstiče
učenike da ponove.
‒ Pušta video zapis sa pesmicom u sklopu
e-udžbenika.
‒ Deli učenike u grupe i svakoj grupi
dodeljuje različitu strofu.
‒ Pušta ponovo video sa pauzama i
podstiče učenike da pevaju strofe koje
su im dodeljene, a zatim i celu pesmicu
Chick, chick, chicken song

E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Premeštaju delove slagalice i


Lesson Happy Easter, slajd 4 formiraju sliku.
‒ Objašnjava učenicima da treba da ‒ Imenuju pojmove sa slike, a na temu
ispremeštaju delove slagalice kako bi Uskrsa.
formirali sliku.
‒ Prati tok aktivnosti i pomaže po potrebi.
‒ Pita učenike da imenuju neke od reči na
slici, a na temu Uskrsa.
‒ Sluša i proverava odgovore učenika.
E-udžbenik, Module Happy Holidays, ‒ Diskutuju sa nastavnikom o uspešnosti
Lesson Happy Easter, slajd 5 rešenih zadataka.
‒ Podstiče učenike da pogledaju - Ponovo rade određene primere ukoliko
rezultate svakog vežbanja.

331
‒ Ukoliko je potrebno učenici se mogu ima potrebe i ukoliko imaju nedoumica.
vratiti na određene zadatke koji su
rešeni sa manjim procentom
uspešnosti i pokušati ponovo da ih
reše.

Završni deo časa (15 minuta)

Planirane aktivnosti nastavnika: Planirane aktivnosti učenika:


Easter basket. ‒ Boje, ukrašavaju i kreiraju uskršnju
‒ Deli učenicima kopije nastavnog listića korpicu.
Easter Basket. ‒ Predstavljaju svoje uskršnje korpice.
‒ Upućuje ih da oboje i ukrase crtež
korpice, a zatim ga iseku i naprave
korpu.
‒ Pomaže učenicima kada je potrebno.
‒ Dok učenici rade pušta pesmicu Chick,
chick, chicken.
‒ Podstiče učenike da predstave svoje
uskršnje korpe.

Domaći zadatak: -

Izgled table:

Način provere ostvarenosti ishoda:


‒ praćenje i posmatranje učenika tokom svih aktivnosti
‒ tačnost rešenja vežbanja u e-udžbeniku

332
‒ uspešnost učenika tokom aktivnosti u zaključnom delu časa.

Samo(evaluacija) časa:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________

333

You might also like