You are on page 1of 3

Образац дидактичко-методичке припреме за реализацију часа

Основне информације
Наставна тема: Претходна наставна јединица:
Halloween Halloween – обрада вокабулара
Наставна јединица: Наставни предмет:
Halloween – утврђивање Енглески језик –наставник Марко Тасић

Разред/узраст ученика: Датум и место реализације реализације:


4. разред 1. новембар 2021.

Предвиђено трајање: 45 минута Тип часа: обнављање


Неопходни наставни ресурси, материјали и технологија (за наставника и за ученике):
Лаптоп са пројектором, маске, прибор за сецкање и бојење, слаткиши

Повољно окружење за учење (физичко, емоционално, социјално): Ученици пре часа украшавају
учионицу материјалима типично асоцираним са циљним празником (вештачке паучине, пригушено
светло...) тиме креирајући позитивно окружење за учење.

Основна питања/Оријентациона питања


Да ли су деца упозната са значењем појма Ноћ вештица? Да ли препознају основне елементе који се
везују за тај празник? Да ли уочавају сличности са неким празницима у српској народној и верској
традицији?

Стандарди садржаја
- Општи стандарди -Кроз наставу страних језика ученик богати себе упознајући друге,стиче свест о
значају свог језика и културе у контакту са другим језицима и културама. Ученик развија радозналост,
истраживачки дух и отвореност према комуникацији са говорницима других језика.
- Специфични стандарди - Кроз тематски час о Ноћи вештица ђаци се упознају са обичајима државе
језика који уче, шире вокабулар, повећавају комуникационе способности и праве паралелу са српским
обичајима.
Циљ учења
Ученици ће демонстрирати да језичим путем знају да именују основне елементе Halloween-a, и да
једноставним језичким средствима описују циљне предмете.

Исходи учења
На крају часа ученици ће моћи да једноставним језичким средствима опишу основне појмове о Ноћи
вештица (monster, ghost, vampire, zombie, werewolf, mummy...), да користе устаљене фразе (Happy
Halloween!, Trick or treat), и да користе одређене придеве за описивање сопстевених осећања и
доживљаја (I’m scared. / It’s spooky…)
Задаци часа

Обнављање лексике везане за описивање празника Halloween


Разумевање традиционалне приче везане за тему
израда маске

Облици рада и методички поступци


Фронтални, индивидуални, рад у пару и групи

Процена знања и вештина ученика/Планиране активности за праћење и подршку


учења ученика

Процена почетног знања и вештина: Већина ученика имала је предзнања из ове области, јер је то
честа тема у цртаћима и неким играма које су раније играли.

Текућа (формативна) процена: Ученицима је тема блиска и позната па са задовољством учествују у


активностима.

Завршна процена: Ученици су усвојили све предвиђене захтеве.

Уводни део часа


фаза временско трајање садржај
Увод 10 минута Уз помоћ картица обнавља се
вокабулар са претходног часа, затим
ученици извлаче картице натприродних
бића и уз помоћ пантомиме покушавају
остатку разреда да дочарају о чему се
ради.
Дидактичко-методичке напомене (стратегије и организација активности):

Главни део часа


фаза временско трајање садржај
Главни део -вежбе 30 минута Активност 1 – Наставник преко
пројектора пушта кратак видео
клип са тематиком Ноћи
вештица, и деци задаје задатак да
запамте што више детаља. Затим
дели ученике у тимове и
поставља квиз питања.
Активност 2 – Деца праве маске
по унапред припремљеним
шаблонима, организујемо мини-
маскенбал уз доделу слаткиша.
Дидактичко-методичке напомене (стратегије и организација активности):

Завршни део часа


фаза временско трајање садржај
Закључна активност 5 минута Наставник кроз игру шапутања
понавља сав вокабулар, и даје
деци домаћи задатак.

Дидактичко-методичке напомене (стратегије и организација активности): За овакав тип часа


ученици су распоређени да седе у круг, а приликом групног рада одређено је да јачи ученици раде у
тиму са слабијим како би их мотивисали за рад.

Диференцијација/Екстензија
Као напомену наставник прави корелацију са веронауком, упознавајући ученике са нашим сличним
празницима у којим се говоре легенде о натприродним бићима (Покладе / Каравештице у Јужној Србији
/ паљење лила у Западној Србији.

Завршне напомене
Час је протекао по предвиђеном плану, за следећи пут може се разматрати извођење оваквог часа у
спортској сали због величине простора, или у природи у случају лепог времена.

You might also like