Professional Documents
Culture Documents
Klett Matematika 3 Testovi
Klett Matematika 3 Testovi
Тест 1: Иницијални тест 6. Слева надесно: VI, LII, CIII, CCCXXIX, DVII, DCCXC,
1. 20 + 6 = 26; 64 – 13 = 51; 99 = 54 + 45; DCCC, CMLXX
57 = 50 + 7; 46 = 60 – 14; 72 + 18 = 90; 7. а) 3 + 6 + 9 = 18; б) 4 + 0 + 7 = 11;
60 – 8 = 52; 85 – 15 = 70; 100 = 65 + 35; в) 8 + 1 + 6 = 15; г) 1 + 0 + 0 + 0 = 1
45 = 50 – 5; 32 = 67 – 35; 21 + 57 = 78. 8. а) 257, 275, 527, 572, 725 и 752; б) 840, 804, 480 и
2. а) 26 + 19 = 45; б) 49 + 9 = 58; 408; в) 379, 397, 739, 793, 937 и 973
в) 77 + 15 = 92; г) 56 + 28 = 84.
3. а) 52 – 37 = 15; б) 84 – 25 = 59; Тест 2, 2. група
в) 93 – 16 = 77; г) 63 – 39 = 24. 1. а) 700, 600, 500, 300, 100;
4. (26 + 38) – 18 = 64 – 18 = 46 б) 340, 350, 370, 390, 400;
5. 25 cm + 75 cm = 1 m; 80 min = 1h + 20 min; в) 527, 529, 533, 535, 537;
1 m – 3 dm = 7 dm; 45 min = 30 min + 15 min; г) 894, 892, 890, 886, 884.
36 cm + 44 cm = 8 dm; 1 h – 50 min = 10 min. 2. 8. стотина: 710, 751, 800 ; 4. стотина: 392, 307,
6. 21 h 15 min – 19 h 50 min = 400; 6. стотина: 527, 586, 524; Број који није
20 h 75 min – 19 h 50 min = 1 h 25 min. разврстан припада седмој стотини.
Филм је трајао 1 h 25 min. 3. а) четиристо или четири стотине; б) петсто
7. 4 cm + 5 cm + 3 cm = 12 cm шездесет шест; в) седамсто двадесет осам
8. О = 4 cm + 3 cm + 4 cm + 3 cm = 14 cm 4.19, 41, 68, 109, 199, 329, 404 и 969
9. Број за 3 већи (слева надесно): 7, 10, 5, 9, 13 5. Слева надесно: 9, 28, 409, 18, 511, 904, 23, 709
Број 3 пута већи (слева надесно): 12, 21, 6, 18, 30 6. Слева надесно: VII, XLVII, XCII, CXXIX, CCCLVII,
Број за 2 мањи (слева надесно): 4, 8, 2, 16, 18 DCC, DCCCLXXVII, CMX
Број 2 пута мањи: 3, 5, 2, 9, 10 7. а) 2 + 9 + 9 = 20; б) 5 + 0 + 8 = 13;
10. 5 ∙ (2 + 6) = 5 ∙ 8 = 40; (8 + 2) ∙ 6 = 10 ∙ 6 = 60; в) 7 + 4 + 7 = 18; г) 9 + 0 + 0 = 9
9 ∙ (4 + 3) = 9 ∙ 7 = 63; 12 ∙ 4 = 48; 8. а) 369, 396, 639, 693, 936 и 963; б) 520, 502, 250 и
25 ∙ 3 = 75; 2 ∙ 36 = 72. 205; в) 147, 174, 417, 471, 714 и 741
11. 81 : 9 = 9; 60 : 6 = 10; 45 : 5 = 9; 21 : 7 = 3; Тест 3, 1. група
52 : 4 = (40 + 12) : 4 = 10 + 3 = 13; 1. а) 161 + 5 = 166; 174 + 3 = 177; 162 + 5 = 167;
91 : 7 = (70 + 21) : 7 = 10 + 3 = 13 б) 150 + 30 = 180; 180 + 20 = 200; 140 + 50 = 190;
12. а) х + 37 = 62, х = 62 + 37, х = 97; в) 143 + 7 = 150; 135 + 9 = 144; 146 + 6 = 152
б) х – 72 = 18, х = 18 + 72, х = 90; 2. а) 146 + 6 = 152; 179 – 7 = 172; 135 – 5 = 130;
в) 92 – х = 35, х = 92 – 35, х = 57; б) 170 – 40 = 130; 160 – 30 = 130; 200 – 80 = 120;
г) х ∙ 4 = 28, х = 28 : 4, х = 7; в) 124 – 6 = 118; 113 – 8 = 105; 135 – 7 = 128
д) х : 7 = 9, х = 9 ∙ 7, х = 63; 3. а) 125 + 41 = 166; б) 125 + 54 = 179;
ђ) 81 : х = 9, х = 81 : 9, х = 9 в) 125 + 68 = 193; г) 125 + 39 = 164
13. 1 броја: 18 : 2 = 9; 30 : 2 = 15; 24 : 2 = 12; 4. а) 134 – 23 = 111; б) 134 – 40 = 94;
2
48 : 2 = 24; 6 : 2 = 3; в) 134 – 18 = 116; г) 134 – 56 = 78
1 броја: 18 : 6 = 3; 30 : 6 = 5; 24 : 6 = 4; 5. 79 + 101 = 180, 101 – 79 = 22
6 6. 2 m – 7 dm 4 cm = 200 cm – 74 cm = 126 cm =
48 : 6 = 8; 6 : 6 = 1
1 m 2 dm 6 cm
14. Романа има 30 : 3 = 10, а збирки песама
Јанку је остало 1 m 2 dm 6 cm траке.
(30 – 10) : 4 = 5.
7. (21 h 20 min – 19 h 35 min) – 8 min =
Бајки има 30 – (10 + 5) = 30 – 15 = 15
(20 h 80 min – 19 h 35 min) – 8 min =
Тест 2, 1. група 1 h 45 min – 8 min = 1 h 37 min
1. а) 400, 500, 600, 800, 1 000; Филм је трајао 1 сат и 37 минута.
б) 470, 460, 450, 440, 420; 8. Бициклиста је другог дана прешао 61
в) 246, 248, 252, 254, 256; километар.
г) 953, 951, 989, 985, 983. 150 km – (58 km + 61 km) = 150 km – 119 km =
2. 9. стотина: 830, 803, 900; 5. стотина: 452, 401, 31 km
500; 7. стотина: 617, 700, 603; Број који није Бициклиста је трећег дана прешао 31 km.
разврстан припада шестој стотини.
3. а) триста / три стотине; б) шестсто пет; в) петсто
шездесет
4. 40, 109, 110, 140, 441, 480, 801, 901
5. Слева надесно: 6, 36, 411, 8, 509, 908, 103, 609
1
Тест 3, 2. група Тест 4, 2. група
1. а) 151 + 7 = 158; 171 + 6 = 177; 142 + 4 = 146 1. 100 + 200 = 300; 300 + 600 = 900;
б) 110 + 70 = 180; 120 + 80 = 200; 140 + 40 = 180 700 − 300 = 400; 900 − 400 = 500;
в) 184 + 6 = 190; 155 + 8 = 163; 175 + 9 = 184 800 + 200 = 1 000; 400 + 100 = 500; 1000 − 400 = 600;
2. а) 166 – 6 = 160; 149 – 5 = 144; 187 – 4 = 183 600 − 500 = 100; 500 + 400 = 900; 500 + 300 = 800;
б) 150 – 50 = 100; 140 – 20 = 120; 200 – 60 = 140 800 − 200 = 600; 700 − 200 = 500
в) 127 – 8 = 119; 155 – 9 = 146; 134 – 6 = 128 2. а) (900 − 400) + 300 = 500 + 300 = 800;
3. а) 137 + 32 = 169; б) 137 + 62 = 199; б) 600 + 300 − 500 = 900 – 500 = 400;
в) 137 + 46 = 183; г) 137 + 49 =186 в) 700 − (300 + 200) = 700 – 500 = 200;
4. а) 143 – 23 = 120; б) 143 – 60 = 83; г) 900 − 400 + 200 = 500 + 200 = 700
в) 143 – 17 = 126; г) 143 – 75 = 68 3. а) 1 000 – (300 + 200) = 1 000 – 500 = 500;
5. 69 + 101 = 170, 101 – 69 = 32 Светлани је остало 500 динара.
6. 2 m – 5 dm 9 cm = 200 cm – 59 cm = 141 cm = б) Светлана није могла да купи и сукњу јер јој је
1 m 4 dm 1 cm остало само 500 динара.
Јанку је остало 1 m 4 dm 1 cm траке. 4. Први ред: 286, 786, 386, 586, 686; Други ред:
7. (21 h 40 min – 19 h 55 min) – 9 min = 325, 825, 425, 625, 725; Трећи ред: 404, 904, 504,
(20 h 100 min – 19 h 55 min) – 9 min = 704, 804
1 h 45 min 9 min = 1 h 36 min 5. а) 400 + 156 = 556; У касици ће бити 556 динара.
Филм је трајао 1 сат и 36 минута. б) 400 + 389 = 789; У касици ће бити 789 динара.
8. Бициклиста је другог дана прешао 60 6. а) 423 + 6 = 400 + (23 + 6) = 400 + 29 = 429;
километар. б) 367 + 8 = 300 + (67 + 8) = 300 + 75 = 375;
190 km – (48 km + 60 km) = 190 km – 108 km = в) 715 + 62 = 700 + (15 + 62) = 700 + 77 = 777;
82 km г) 436 + 77 = 400 + (36 + 77) = 400 + 113 = 513;
Бициклиста је трећег дана прешао 82 km. д) 522 + 345 = (500 + 300) + (22 + 45) = 800 + 67
= 867;
Тест 4, 1. група ђ) 4 87 + 255 = (400 + 200) + (87 + 55) = 600 + 142
1. 100 + 400 = 500; 600 +300 = 900; 800 − 200 = 600; = 742
700 − 500 = 200; 600 + 400 = 1 000; 200 + 300 = 500; 7. Први ред: 646, 146, 346, 446, 546; Други ред:
1000 − 700 = 300; 500 − 400 = 100; 589, 89, 289, 389, 489; Трећи ред; 707, 207, 407,
700 + 200 = 900; 300 + 400 = 700; 507, 607
600 − 400 = 200; 600 − 300 = 300 8. а) 396 + 9 = 405;
2. а) (900 − 300) + 200 = 600 + 200 = 800; б) 769 + 88 = 857;
б) 700 + 200 − 300 = 900 – 300 = 600; в) 667 + 258 = 925
в) 500 − (200 + 200) = 500 – 400 = 100; 9. 765 + 35 = 800, 344 + 456 = 800, 377 + 423 = 800
г) 800 − 300 + 200 = 500 + 200 = 700 и 328 + 472 = 800.
3. а) 1 000 – (600 + 200) = 1 000 – 800 = 200;
Светлани је остало 200 динара. Тест 5, 1. група
б) Светлана није могла да купи и мајицу јер јој је 1. Слева надесно: 75, 2, 0, 7, 70, 89, 45
остало само 200 динара. 2. 345 − 4 = 341; 610 − 7 = 603; 863 − 20 = 843;
4. Први ред: 137, 637, 237, 437, 537; Други ред: 740 − 30 = 710; 680 − 7 = 673; 200 − 5 = 195;
252, 752, 352, 552, 652; Трећи ред; 406, 906, 506, 580 − 70 = 510; 470 − 60 = 410; 734 − 6 = 728;
706, 806 355 − 8 = 347; 662 − 40 = 622; 280 − 30 = 250
5. а) 300 + 165 = 465; У касици ће бити 465 динара; 3. а) 572 − 26 = 500 + (72 − 26) = 500 + 46 = 546;
б) 300 + 498 = 798; У касици ће бити 798 динара. б) 423 − 18 = 400 + (23 − 18) = 400 + 5 = 405;
6. а) 533 + 6 = 500 + (33 + 6) = 500 + 39 = 539; в) 805 − 8 = 700 + (105 − 8) = 700 + 97 = 797;
б) 459 + 8 = 400 + (59 + 8) = 400 + 67 = 467; г) 463 − 86 = 300 + (163 − 86) = 300 + 77 = 377;
в) 835 + 23 = 800 + (35 + 23) = 800 + 58 = 858; д) 621 − 53 = 500 + (121− 53) = 500 + 68 = 568
г) 763 + 86 = 700 + (63 + 86) = 700 + 149 = 849; 4. а) 478 − 236 = (478 − 200) − 36 = 278 – 36 = 242;
д) 6 31 + 253 = (600 + 200) + (31 + 53) = 800 + 84 = б) 735 − 168 = (735 − 100) − 68 = 635 – 68 =
884; 500 + (135 – 68) = 500 + 67 = 567;
ђ) 5 39 + 236 = (500 + 200) + (39 + 36) = 700 + 75 = в) 605 − 148 = (605 − 100) − 48 = 505 – 48 =
775 400 + (105 – 48) = 400 + 57 = 457
7. Први ред: 780, 270, 670, 470, 370; Други ред: 5. а) 984 – 157 = 827; б) 603 – 269 = 334
645, 145, 545, 345, 245; Трећи ред; 808, 308, 708, 6. а) У првој згради живи 470 – 328 = 142 станара.
508, 408 б) У другој згради живи 315 – 142 = 173 станара.
8. а) 297 + 8 = 305; в) У трећој згради живи 470 – 315 = 155 станара.
б) 796 + 95 = 891; 7. Највећи троцифрени број чији је производ
в) 357 + 228 = 585 цифара једнак 6 је 611. Најмањи троцифрен
9. 855 + 45 = 900, 723 + 177 = 900, број чији је збир цифара 12 је 129.
482 + 472 = 900 и 528 + 372 = 900. Тражена разлика је: 611 – 129 = 482.
2
8. (𝑎 + 268) + 𝑏 = 476 + 268 = 744 5. 240, 630, 360, 450, 420, 180, 240, 300
𝑎 + (𝑏 − 155) = 476 – 155 = 321 6. 70, 70, 100, 80, 50, 90, 200, 120
(𝑎 − 189) + 𝑏 = 476 – 189 = 287 7. а) 25 ∙ 10 > 2 ∙ 100; б) 10 ∙ 56 = 7 ∙ 8 ∙ 10;
9. (𝑎 + 295) − 𝑏 = 306 + 295 = 601 в) 100 ∙ 10 – 80 = 9 ∙ 100 + 20;
𝑎 − (𝑏 + 159) = 306 – 159 = 147 г) 73 ∙ 10 – 30 < 7 ∙ 100 + 10
(𝑎 − 189) − 𝑏 = 306 – 189 = 117 8. а) (3 ∙ 21) ∙ 10 = 63 ∙ 10 = 630;
(𝑎 − 208) − (𝑏 − 208) = 306 б) (490 : 7) + 354 = 70 + 354 = 424
Тест 5, 2. група Тест 7, 2. група
1. Слева надесно: 45, 8, 0, 4, 30, 62, 39 1. 380, 560, 500, 800, 770, 0, 290, 1 000
2. 348 − 4 = 344; 610 − 5 = 605; 863 − 40 = 823; 2. 68, 55, 7, 100, 49, 0, 61, 4
740 − 20 = 720; 680 − 6 = 674; 400 − 5 = 395; 3. а) (50 ∙ 2) ∙ 8 = 100 ∙ 8 = 800;
580 − 50 = 530; 470 − 30 = 440; 343 − 7 = 336; б) (25 ∙ 4) ∙ 7 = 100 ∙ 7 = 700;
435 − 7 = 428; 662 − 30 = 632; 290 − 20 = 270 в) (20 ∙ 5) ∙ 3 = 100 ∙ 3 = 300
3. а) 556 − 38 = 500 + (56 − 38) = 500 + 18 = 518; 4. (7 ∙ 100) – (4 ∙ 10) = 700 – 40 = 660; Књига коју је
г) 436 − 68 = 300 + (136 − 68) = 300 + 68 = 368; Јанко купио кошта 660 динара.
б) 533 − 18 = 500 + (33 − 18) = 500 + 15 = 515; 5. 200, 720, 280, 400, 560, 140, 120, 540
в) 705 − 9 = 600 + (105 − 9) = 600 + 96 = 696; 6. 60, 60, 100, 70, 70, 80, 200, 18
д) 516 − 84 = 400 + (116 − 84) = 400 + 32 = 432 7. а) 28 ∙ 10 < 3 ∙ 100; б) 10 ∙ 42 = 7 ∙ 6 ∙ 10;
4. а) 567 − 243 = (567 − 200) − 43 = 367 − 43 = 324; в) 100 ∙ 10 – 60 = 9 ∙ 100 + 40;
б) 845 − 168 = (845 − 100) − 68 = 745 − 68 = г) 78 ∙ 10 – 30 > 7 ∙ 100 + 20
600 + (145 – 68) = 600 + 77 = 677; 8. а) (4 ∙ 15) ∙ 10 = 60 ∙ 10 = 600;
в) 707 − 248 = (707 − 200) − 48 = 507 – 48 = б) (630 : 7) + 453 = 90 + 453 = 543
400 + (107 – 48) = 400 + 59 = 459
5. а) 894 – 275 = 619; б) 903 – 692 = 211 Тест 8, 1. група
6. а) У првој згради живи 517 – 379 = 138 станара. 1. а) 2 ∙ (6 + 4) = 2 ∙ 10 = 20; 2 ∙ 6 + 2 ∙ 4 = 12 + 8 = 20
б) У другој згради живи 342 – 138 = 204 станара. б) 3 ∙ (3 + 7) = 3 ∙ 10 = 30; 3 ∙ 3 + 3 ∙ 7 = 9 + 21 = 30
в) У трећој згради живи 517 – 342 = 175 станара. 2. а) 2 ∙ (10 – 1) = 2 ∙ 9 = 18; 2 ∙ 10 – 2 ∙ 1 = 20 – 2 = 18
7. Највећи троцифрени број чији је производ б) 3 ∙ (10 – 2) = 3 ∙ 8 = 24; 3 ∙ 10 – 3 ∙ 2 = 30 – 6 = 24
цифара једнак 5 је 511. Најмањи троцифрен 3. а) (120 + 80) ∙ 4 = 200 ∙ 4 = 800;
број чији је збир цифара 14 је 149. 120 ∙ 4 + 80 ∙ 4 = 480 + 320 = 800
Тражена разлика је: 511 – 149 = 362 б) (9 – 3) ∙ 80 = 6 ∙ 80 = 480;
8. (𝑎 + 288) + 𝑏 = 526 + 288 = 814 9 ∙ 80 – 3 ∙ 80 = 720 – 240 = 480
𝑎 + (𝑏 − 157) = 526 – 157 = 369 в) (400 + 80) : 4 = 480 : 4 = 120;
(𝑎 − 144) + 𝑏 = 526 – 144 = 382 400 : 4 + 80 : 4 = 100 + 20 = 120
9. (𝑎 + 298) − 𝑏 = 403 + 298 = 701 г) (1000 – 250) : 5 = 750 : 5 = 150;
𝑎 − (𝑏 + 179) = 403 – 179 = 224 1000 : 5 – 250 : 5 = 200 – 50 = 150
(𝑎 − 166) − 𝑏 = 403 – 166 = 237 4. а) 23 ∙ 6 = (20 + 3) ∙ 6 = 20 ∙ 6 + 3 ∙ 6 = 120 + 18 = 138;
(𝑎 − 304) − (𝑏 − 304) = 403 б) 42 ∙ 7 = (40 + 2) ∙ 7 = 40 ∙ 7 + 2 ∙ 7 = 280 + 14 = 294;
в) 39 ∙ 8 = (40 – 1) ∙ 8 = 40 ∙ 8 – 1 ∙ 8 = 320 – 8 = 312
Тест 6, 1. група 5. а) 143 ∙ 6 = 858; б) 328 ∙ 3 = 984; в) 109 ∙ 7 = 763
1. На слици уочавам 4 кружнице. Кружница је 6. а) 42 : 3 = (30 + 12) : 3 = 30 : 3 + 12 : 3 = 10 + 4 = 14
затворена кружна линија. б) 72 : 4 = (80 – 8) : 4 = 80 : 4 – 8 : 4 = 20 – 2 = 18
3. Центар кружнице је тачка О, пречник је дуж AB в) 96 : 8 = (80 + 16) : 8 = 80 : 8 + 16 : 2 = 10 + 2 = 12
и полупречник дуж OC. 7. (28 + 67) : 5 = 95 : 5 = 19
8. (47 ∙ 3) ∙ 6 = 141 ∙ 6 = 846
Тест 6, 2. група 9. (150 + 60) : 3 = 210 : 3 = 70; Свако од њих је
1. На слици уочавам 5 кружница. добио по 70 сличица.
Круг је затворена кружна линија и њена
унутрашња област. Тест 8, 2. група
3. Центар кружнице је тачка О, пречник је дуж AB 1. а) 2 ∙ (7 + 3) = 2 ∙ 10 = 20; 2 ∙ 7 + 2 ∙ 3 = 14 + 6 = 20
и полупречник дуж OC. б) 3 ∙ (6 + 4) = 3 ∙ 10 = 30; 3 ∙ 6 + 3 ∙ 4 = 18 + 12 = 30
2. а) 2 ∙ (10 – 2) = 2 ∙ 8 = 16; 2 ∙ 10 – 2 ∙ 2 = 20 – 4 = 16
Тест 7, 1. група б) 3 ∙ (10 – 1) = 3 ∙ 9 = 27; 3 ∙ 10 – 3 ∙ 1 = 30 – 3 = 27
1. 250, 420, 700, 900, 570, 0, 170, 1 000 3. а) (110 + 90) ∙ 3 = 200 ∙ 3 = 600;
2. 72, 45, 8, 10, 39, 0, 81, 6 110 ∙ 3 + 90 ∙ 3 = 330 + 270 = 600
3. а) (50 ∙ 2) ∙ 6 = 100 ∙ 6 = 600; б) (8 – 4) ∙ 90 = 4 ∙ 90 = 360;
б) (25 ∙ 4) ∙ 7 = 100 ∙ 7 = 700; 8 ∙ 90 – 4 ∙ 90 = 720 – 360 = 360
в) (20 ∙ 5) ∙ 8 = 100 ∙ 8 = 800 в) (600 + 30) : 3 = 630 : 3 = 210;
4. (6 ∙ 100) – (3 ∙ 10) = 600 – 30 = 570; Књига коју је 600 : 3 + 30 : 3 = 200 + 10 = 210
Јанко купио кошта 570 динара. г) (1000 – 200) : 4 = 800 : 4 = 200;
1000 : 4 – 200 : 4 = 250 – 50 = 200 3
4. а) 19 ∙ 5 = (20 – 1) ∙ 5 = 20 ∙ 5 – 1 ∙ 5 = 100 – 5 = 95 Тест 10, 1. група
б) 36 ∙ 8 = (30 + 6) ∙ 8 = 30 ∙ 8 + 6 ∙ 8 = 240 + 48 = 288 1. Жуто: Дужина трајања филма, Трајање
в) 49 ∙ 5 = (50 – 1) ∙ 5 = 50 ∙ 5 – 1 ∙ 5 = 250 – 5 = 245 тренинга; Зелено: Висина ормара, Дужина
5. а) 123 ∙ 7 = 861; б) 229 ∙ 4 = 916; в) 106 ∙ 8 = 848 завесе; Плаво: Запремина воде у балону,
6. а) 96 : 3= (90 + 6) : 3 = 90 : 3 + 6 : 3 = 30 + 2 = 32; Запремина млека у тетрапаку; Црвено: Маса
б) 52 : 4 = (40 + 12) : 4 = 40 : 4 + 12 : 4 = 10 + 3 = 13; брашна у џаку, Маса јабука у гајби
в) 84 : 6 = (60 + 24) : 6 = 60 : 6 + 24 : 6 = 10 + 4 = 14 2. Први сат приказује 11.00 сати пре подне,
7. (11 ∙ 9) : 3 = 99 : 3 = 33; односно 23.00 после подне. Други сат приказује
8. (163 – 45) ∙ 7 = 118 ∙ 7 = 826 7.20 (7 сати и 20 минута) пре подне, односно
9. (180 + 60) : 3 = 240 : 3 = 80; Свако од њих је 19.20 (19 сати и 20 минута) после подне.
добио по 80 сличица. 3. 1 m 3 dm = 13 dm; 4 ℓ 5 dℓ = 45 dℓ; 1 t = 1 000 kg;
3 dm 2 cm = 320 mm; 7 ℓ 7 dℓ = 770 cℓ;
Тест 9, 1. група 2 min = 120 s; 4 m 7 cm = 407 cm;
1. Kада 34 делимо бројем 7 количник је 4 и 6 dℓ 3 cℓ = 630 mℓ; 3 h = 180 min
остатак 6. Када 34 делимо бројем 8 количник је 4. 1 000 – (324 + 168) = 1 000 – 492 = 508
4 и остатак 2. После подне је потребно асфалтирати 508 m пута.
2. а) 5; б) 0; в) 3; г) 3; д) 0; ђ) 3 5. (1 kg + 500 g + 400 g + 1 kg + 600 g + 200 g) –
3. То су бројеви 22, 26, 30, 34 и 38. 700 g = (2 kg + 900 g + (600 g + 200 g)) – 700 g =
4. а) 153 : 3 = (150 + 3) : 3 = 150 : 3 + 3 : 3 = (2 kg + 900 g) + (800 g – 700 g) = (2 kg + 900 g) +
50 + 1 = 51 100 g = 3 kg; Маса смеше за воћну салату после
б) 316 : 4 = (320 – 4) : 4 = 320 : 4 – 4 : 4 = чишћења је 3 kg.
80 – 1 = 79 6. Чаша (одозго надоле): 5, 0, 0; Бокал: 0, 2, 4;
5. а) 644 : 2 = (600 + 40 + 4) : 2 = Флаша: 1, 1, 0
600 : 2 + 40 : 2 + 4 : 2 = 300 + 20 + 2 = 322 7. 3 hℓ – 1 hℓ 27 ℓ = 300 ℓ – 127 ℓ = 173 ℓ = 1 hℓ 73 ℓ
б) 846 : 6 = (600 + 240 + 6) : 6 = Да се буре напуни недостаје још 1 hℓ 73 ℓ воде.
600 : 6 + 240 : 6 + 6 : 6 = 100 + 40 + 1 = 141 8. 1 h 45 min + 1 h 35 min = 2 h 80 min = 3 h 20 min
в) 854 : 7 = (700 + 140 + 14) : 7 = Вожња од места А до места Б је трајала 3 h 20 min.
700 : 7 + 140 : 7 + 14 : 7 = 100 + 20 + 2 = 122 9. а) 13; б) 14
6. а) 785 : 5 = 157; б) 936 : 9 = 104; в) 609 : 3 = 203
7. (a ∙ 3) ∙ b = 450; (a : 5) ∙ b = 30; Тест 10, 2. група
a ∙ (b ∙ 4)= 600; a ∙ (b : 3) = 50 1. Плаво: Запремина сирупа у бочици, Запремина
8. (a ∙ 3) : b = 360; (a : 3) : b = 40; воде у бокалу; Црвено: Маса брашна у кеси,
a : (b ∙ 2) = 60; a : (b : 4) = 600 Маса шећера за торту; Жуто: Дужина трајања
9. (106 + 610) : 4 = 716 : 4 = 179 годишњег одмора, Дужина трајања утакмице;
10. Деце у том селу живи 340 : 4 = 85, а одраслих Зелено: Висина учионице, Дужина стазе
особа 85 ∙ 3 = 255. 2. Први сат приказује 1.00 сати пре подне,
односно 13.00 после подне. Други сат приказује
Тест 9, 2. група 7.40 (7 сати и 40 минута) пре подне, односно
1. Када 33 делимо бројем 9 количник је 3 и 19.40 (19 сати и 40 минута) после подне.
остатак 6. Када 33 делимо бројем 6 количник је 3. 1 m 6 dm = 16 dm; 3 ℓ 5 dℓ = 35 dℓ; 1 kg = 1 000 g;
5 и остатак 3. 3 dm 8 cm = 380 mm; 7 ℓ 1 dℓ = 710 cℓ;
2. а) 1; б) 0; в) 3; г) 1; д) 1; ђ) 0 3 min = 180 s; 4 m 2 cm = 402 cm;
3. То су бројеви 34, 38, 42, 46 и 50. 4 dℓ 3 cℓ = 430 mℓ; 2 h = 120 min
4. а) 246 : 3 = (240 + 6) : 3 = 240 : 3 + 6 : 3 = 4. 1 000 – (336 + 147) = 1 000 – 483 = 517
80 + 2 = 82 После подне је потребно асфалтирати 517 m пута.
б) 216 : 4 = (200 + 16) : 4 = 200 : 4 + 16 : 4 = 5. (1 kg + 700 g + 400 g + 1 kg + 600 g + 200 g) –
50 + 4 = 54 900 g = (2 kg + 900 g + (600 g + 400 g)) – 700 g =
5. а) 864 : 2 = (800 + 60 + 4) : 2 = (2 kg + 900 g) + (1 000 g – 700 g) =
800 : 2 + 60 : 2 + 4 : 2 = 400 + 30 + 2 = 432; (2 kg + 900 g) + 300 g = 3 kg 200 g; Маса смеше
б) 726 : 6 = (600 + 120 + 6) : 6 = за воћну салату после чишћења је 3 kg 200 g.
600 : 6 + 120 : 6 + 6 : 6 = 100 + 20 + 1 = 121; 6. Чаша: 5, 15, 20; Бокал: 2, 0, 4; Флаша: 1, 0, 0
в) 931 : 7 = (700 + 210 + 21) : 7 = 7. 3 hℓ – 1 hℓ 83 ℓ = 300 ℓ – 183 ℓ = 117 ℓ = 1 hℓ 17 ℓ
700 : 7 + 210 : 7 + 21 : 7 = 100 + 30 + 3 = 133 Да се буре напуни недостаје још 1 hℓ 17 ℓ воде.
6. а) 875 : 5 = 175; б) 816 : 8 = 102; в) 906 : 3 = 302 8. 1 h 35 min + 1 h 45 min = 2 h 80 min = 3 h 20 min
7. (a ∙ 3) ∙ b = 360; (a : 5) ∙ b = 24; Вожња од места А до места Б је трајала 3 h 20 min.
a ∙ (b ∙ 4) = 48; a ∙ (b : 3) = 40 9. а) 12; б) 12
8. (a ∙ 3) : b = 450; (a : 3) : b = 50;
a : (b ∙ 2) = 75; a : (b : 4) = 600
9. (105 + 510) : 3 = 615 : 3 = 205
10. Деце у том селу живи 342 : 3 = 114, а одраслих
особа 114 ∙ 2 = 228.
4
Тест 11, 1. група Тест 12, 1. група
1. 21 + 36 = 57; 42 + 17 = 59; 23 + 64 = 87; 1. а) суседне; б) су наспрамне; в) паралелне и
46 + 32 = 78; 45 + 41 = 86; 75 + 22 = 97; подударне
136 + 213 = 349; 407 + 130 = 537; 164 + 333 = 497; 4. О = 6 + 3 + 7, О = 16 cm
534 + 155 = 689; 286 + 703 = 989; 417 + 282 = 699 5. О = 4 ∙ 6, О = 24 cm
2. 36 + 28 = 64; 51 + 29 = 80; 70 + 60 = 130; 6. Дужина странице квадрата је 4 cm (16 : 4 = 4).
46 + 92 = 138; 48 + 95 = 143; 75 + 85 = 160; 7. Дужина странице троугла је 5 cm јер је 15 : 3 = 5.
276 + 318 = 594; 502 + 239 = 741; 262 + 483 = 745; 8. ABCD: О = 3 + 3 + 7 + 7, О = 20 cm
774 + 55 = 829; 186 + 528 = 714; 458 + 484 = 942 EFGH: О = 5 + 5 + 6 + 6, О = 22 cm
3. 152 + 826 = 978; 227 + 39 = 266; Правоугаоник има већи обим за 2 cm.
453 + 388 + 77 = 918; 366 + 52 + 582 = 1 000
4. 57 – 25 = 32; 46 –26 = 20; 68 –61 = 7; 76 – 53 = 23; Тест 12, 2. група
85 – 64 = 21; 98 – 76 = 22; 368 – 141 = 227; 1. а) суседне; б) наспрамне; в) паралелне и
358 – 47 = 311; 562 – 261 = 301; 680 – 250 = 430; подударне
927 – 716 = 211; 771 – 440 = 331 4. О = 5 + 4 + 7, О = 16 cm
5. 77 – 49 = 28; 46 – 37 = 9; 68 – 39 = 29; 5. О = 4 ∙ 7, О = 28 cm
96 – 58 = 38; 85 – 66 = 19; 91 – 19 = 72; 6. Дужина странице квадрата је 5 cm (20 : 4 = 5).
268 – 49 = 219; 853 – 447 = 406; 362 – 64 = 298; 7. Дужина странице троугла је 4 cm јер је 12 : 3 = 4.
680 – 257 = 423; 927 – 788 = 139; 771 – 494 = 277 8. ABCD: О = 4 + 4 + 6 + 6, О = 20 cm
6. 452 – 322 = 130; 247 – 39 = 208; 853 – 388 = 465; EFGH: О = 7 + 7 + 2 + 2, О = 18 cm
1 000 – 502 = 498 Правоугаоник има већи обим за 2 cm.
7. a) 293 + 546 = 839; б) 134 + 66 = 200, Тест 13, 1. група
234 + 66 = 300, 334 + 66 = 400, 434 + 66 = 500, 1. 19 ∙ 5 = 95; 23 ∙ 6 = 138; 7 ∙ 42 = 294
534 + 66 = 600, 634 + 66 = 700, 734 + 66 = 800, 2. 96 : 3 = 32; 52 : 4 = 13; 84 : 6 = 14
834 + 66 = 900; в) 915 – 576 = 339; г) 107 – 45 = 62, 3. 190 ∙ 4 = 760; 115 ∙ 8 = 920; 3 ∙ 286 = 858
117 – 45 = 72, 127 – 45 = 82, 137 – 45 = 92 4. 426 : 2 = 213; 752 : 4 = 188; 984 : 6 = 164
Тест 11, 2. група 5. Жуто: 852 : 2 и 71 ∙ 6; Плаво: 34 ∙ 5 и 510 : 3;
1. 43 + 32 = 75; 62 + 14 = 76; 39 + 60 = 99; Наранџасто: 18 ∙ 4 и 360 : 5
45 + 52 = 97; 35 + 42 = 77; 55 + 33 = 88; 852 : 2 = 426; 510 : 3 = 170; 360 : 5 = 72
234 + 213 = 447; 405 + 340 = 745; 154 + 222 = 376; 6. 56 ∙ 7 – 702 : 3 = 392 – 234 = 158
234 + 644 = 878; 384 + 505 = 889; 327 + 572 = 899 7. 594 : 6 = 99
2. 36 + 48 = 84; 61 + 29 = 90; 70 + 80 = 150; Тест 13, 2. група
56 + 92 = 148; 88 + 93 = 181; 75 + 65 = 140; 1. 17 ∙ 5 = 85; 43 ∙ 6 = 258; 7 ∙ 52 = 364
357 + 318 = 675; 506 + 349 = 855; 363 + 473 = 836; 2. 96 : 2 = 48; 72 : 4 = 18; 96 : 6 = 16
764 + 66 = 830; 386 + 528 = 914; 358 + 484 = 842 3. 270 ∙ 3 = 810; 135 ∙ 7 = 945; 3 ∙ 274 = 822
3. 142 + 626 = 768; 337 + 49 = 386; 4. 624 : 2 = 312; 552 : 4 = 138; 985 : 5 = 197
466 + 288 + 55 = 809; 344 + 63 + 593 = 1 000 5. Наранџасто: 832 : 2 и 52 ∙ 8; Плаво: 36 ∙ 5 и 360 : 2;
4. 67 – 24 = 43; 76 – 26 = 50; 66 – 61 = 5; Жуто: 19 ∙ 4 и 380 : 5
96 – 55 = 41; 85 – 34 = 51; 98 – 56 = 42; 832 : 2 = 416; 360 : 2 = 180; 380 : 5 = 76
467 – 141 = 326; 258 – 46 = 212; 545 – 242 = 303; 6. 75 ∙ 6 – 762 : 3 = 450 – 254 = 196
580 – 350 = 230; 948 – 716 = 232; 885 – 442 = 443 7. 396 : 6 = 66
5. 77 – 39 = 38; 56 – 37 = 19; 68 – 29; 86 – 58 = 28;
95 – 77 = 18; 82 – 28 = 54; 358 – 49 = 309; Тест 14, 1. група
757 – 466 = 291; 482 – 85 = 397; 780 – 257 = 523; 1. а) x = 19; б) x = 800; в) x = 132; г) x = 8
927 – 588 = 339; 671 – 494 = 177 2. x ∙ 3 = 117, x = 39; 8 ∙ x = 328, x = 41;
6. 562 – 322 = 240; 246 – 39 = 207; 853 – 377 = 476; x ∙ 7 = 714, x = 102
1 000 – 604 = 396 3. x ∶ 6 = 105, x = 630; 72 ∶ x = 8, x = 9;
7. а) 394 + 445 = 839; б) 127 + 73 = 200, x ∶ 4 = 182, x = 728; 500 ∶ x = 5, x = 100
227 + 73 = 300, 327 + 73 = 400, 427 + 73 = 500, 4. а) x ∈ {0, 1, 2, 3, …,147, 148, 149};
527 + 73 = 600, 627 + 73 = 700, 727 + 73 = 800, б) x ∈ {381, 382, 383,…};
827 + 73 = 900; в) 824 – 485 = 339; г) 108 – 65 = 43, в) x ∈ {235, 236, 237, …, 448, 449, 450}
118 – 65 = 53, 128 – 65 = 63, 138 – 65 = 73, 5. а) 2, 5 и 7; б) 10 и 20
148 – 65 = 83, 158 – 65 = 93 6. x ∙ 4 = 864, x = 864 ∶ 4, x = 216
Провера: 216 ∙ 4 = 864.
7. x ∶ 3 = 221, x = 221 ∙ 3, x = 663
Провера: 663 ∶ 3 = 221.
8. x ∙ 9 = 648, x = 648 ∶ 9, x = 72
Провера: 72 ∙ 9 = 648.
5
Тест 14, 2. група
1. а) x = 18; x = 750; x = 131; x = 7
2. x ∙ 3 = 126, x = 42; 8 ∙ x = 368, x = 46;
x ∙ 7 = 735, x = 105
3. x ∶ 6 = 115, x = 690; 54 ∶ x = 6, x = 9;
x ∶ 4 = 242, x = 968; 600 ∶ x = 6, x = 100
4. а) x ∈ {0, 1, 2,…, 47, 48, 49};
б) x ∈ {423, 424, 425,…};
в) x ∈ {252, 253, 254,…, 342, 343, 344};
5. а) 2 и 5; б) 7, 10 и 20
6. x ∙ 4 = 824, x = 824 ∶ 4, x = 206
Провера: 206 ∙ 4 = 824.
7. x ∶ 3 = 234, x = 234 ∙ 3, x = 702
Провера: 702 ∶ 3 = 234
8. x ∙ 8 = 648, x = 648 ∶ 8, x = 81
Провера: 81 ∙ 8 = 648.
Тест 15, 1. група
1. Плаво: 2 ; Црвено: Пет осмина;
7
Зелено: Три петине; Жуто: 1 ; Љубичасто: Цело
2
2. а) 4 ; б) 2 ; в) 3
9 9 9
3. 4 = 2 ; 1 = 2 ; 1 = 3 ; 2 = 4 ; 3 = 6
9 8 5 10 3 9 3 6 4 8
5. а) 340 : 4 = 85, броја 340 једнака 85.
б) 840 : 7 = 120, броја 840 једнако 5 ∙ 120 = 600.
в) 165 : 5 = 33, броја 165 једнако 3 ∙ 33 = 99.
6. 1 < 2 ; 8 > 4 ; 1 > 1 ; 2 < 5 ; 1 < 1
4 4 9 9 5 7 6 6 100 10
7. Мушкарци су од броја путника, то јест 40, јер
(72 : 9) ∙ 5 = 8 ∙ 5 = 40.
8. а) 106 – 38 = 68; б) 68 : 4 = 17;
в) 68 : 2 = 34; г) 68 – (17 + 34) = 68 – 51 = 17
Тест 15, 2. група
1. Црвено: 2 ; Плаво: Пет шестина;
5
Љубичасто: Три седмине; Жуто: 1 ; Зелено: Цело
3
2. а) 2 ; б) 3 ; в) 4
9 9 9
3. 1 = 2 ; 2 = 4 ; 1 = 3 ; 2 = 6 ; 3 = 6
2 4 5 10 2 6 3 9 5 10
5. а) 540 : 4 = 135, броја 540 једнака 135.
б) 420 : 7 = 60, броја 420 једнако 5 ∙ 60 = 300.
в) 185 : 5 = 37, броја 185 једнако 3 ∙ 37 = 111.
6. 1 < 2 ; 7 > 4 ; 1 < 1 ; 3 < 1 ; 1 > 1
5 5 10 10 3 2 7 7 6 10
7. Мушкарци су 4 од броја путника, то јест 32, јер
9
(72 : 9) ∙ 4 = 8 ∙ 4 = 32.
8. а) 110 – 38 = 72; б) 72 : 4 = 18;
в) 72 : 2 = 36; г) 72 – (18 + 36) = 72 – 54 = 18
6
ТЕСТ 1 Tема: Иницијални тест
Датум:
___________________________________________________________________
7
5. Допиши бројеве који недостају.
___________________________________________________________________
O = ______________________
______________________
9. Попуни табеле.
Број 4 7 2 6 10 Број 6 10 4 18 20
8
10. Израчунај производе.
5 ∙ (2 + 6) = _____________________ (8 + 2) ∙ 6 = _____________________
9 ∙ (4 + 3) = _____________________ 12 ∙ 4 = ________________________
25 ∙ 3 = ________________________ 2 ∙ 36 = _______________________
а) х + 37 = 62 б) х – 72 = 18 в) 92 – х = 35
г) х ∙ 4 = 28 д) х : 7 = 9 ђ) 81 : х = 9
1 1
13. Израчунај и бројева: 18, 30, 24, 48 и 6.
2 6
1 1
14. Од 30 књига, су романи за децу, а остатка су збирке песама. Остало су бајке.
3 4
Колико има књига бајки?
___________________________________________________________________
9
10
ТЕСТ 2 Tема: Бројеви прве хиљаде 1.
група
Датум:
а) 100, 200, 300, ____, ____, ____, 700, ____, 900, ____ 2
б) 500, 490, 480, ____, ____, ____, ____, 430, ____, 410 2
в) 240, 242, 244, ____, ____, 250, ____, ____, ____, 258 2
г) 999, 997, 995, ____, ____, ____, 987, ____, ____, 981 2
2. Разврстај у стотине следеће бројеве: 617, 452, 830, 700, 536, 401, 603, 803, 500 и 900.
3. Запиши словима:
4. Бројеве 901, 40, 441, 110, 801, 480, 109 и 140 напиши редом, од најмањег до највећег.
___________________________________________________________________ 4
11
5. У празном пољу испод броја записаног римским цифрама напиши тај број
арапским цифрама.
IV XXXVI CDXI VIII DIX CMVIII CIII DCIX
4
6. У празном пољу испод броја записаног арапским цифрама напиши тај број
римским цифрама.
6 52 103 329 507 790 800 970
4
а) 369 ______________________________________
б) 407 ______________________________________
в) 816 ______________________________________
г) 1000 ______________________________________ 4
8. Које троцифрене бројеве можеш записати користећи сваку од датих цифара (цифре
се не понављају)?
___________________________________________________________________ 4
б) 8, 0 и 4 (Бројеве запиши редом, од највећег до најмањег.)
___________________________________________________________________ 4
в) 3, 7 и 9 (Бројеве запиши редом, од најмањег до највећег.)
___________________________________________________________________ 4
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
12
ТЕСТ 2 Tема: Бројеви прве хиљаде 2.
група
Датум:
а) 1000, 900, 800, ____, ____, ____, 400, ____, 200, ____ 2
б) 310, 320, 330, ____, ____, 360, ____, 380, ____, ____ 2
в) 521, 523, 525, ____, ____, 531, ____, ____, ____, 539 2
г) 900, 898, 896, ____, ____, ____, 888, ____, ____, 882 2
2. Разврстај у стотине следеће бројеве: 527, 392, 710, 586, 636, 751, 524, 307, 400 и 800.
3. Запиши словима:
4. Бројеве 329, 68, 199, 41, 969, 109, 19 и 404 напиши редом, од најмањег до највећег.
___________________________________________________________________ 4
13
5. У празном пољу испод броја записаног римским цифрама напиши тај број
арапским цифрама.
IХ XXVIII CDIX XVIII DXI CMIV CCIII DCCIX
4
6. У празном пољу испод броја записаног арапским цифрама напиши тај број
римским цифрама.
7 48 93 129 357 700 877 910
4
а) 299 ______________________________________
б) 508 ______________________________________
в) 747 ______________________________________
г) 900 ______________________________________ 4
8. Које троцифрене бројеве можеш записати користећи сваку од датих цифара (цифре
се не понављају)?
___________________________________________________________________ 4
б) 5, 0 и 2 (Бројеве запиши редом, од највећег до најмањег.)
___________________________________________________________________ 4
в) 1, 7 и 4 (Бројеве запиши редом, од најмањег до највећег.)
___________________________________________________________________ 4
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
14
Tема: Сабирање и одузимање
ТЕСТ 3 до 200 1.
група
Датум:
1. Израчунај збирове.
2. Израчунај разлике.
15
5. Израчунај збир и разлику највећег непарног броја 8. десетице и најмањег броја 2.
стотине.
___________________________________________________________________ 5
___________________________________________________________________ 5
___________________________________________________________________ 5
8. Бициклиста је кренуо на пут дуг 150 километара. Првог дана је прешао 58 километара,
а другог 3 километра више. Трећег дана је прешао остатак пута. Колико километара је
прешао трећег дана?
___________________________________________________________________ 5
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
16
Tема: Сабирање и одузимање
ТЕСТ 3 до 200 2.
група
Датум:
1. Израчунај збирове.
2. Израчунај разлике.
17
5. Израчунај збир и разлику највећег непарног броја 7. десетице и најмањег броја
2. стотине.
___________________________________________________________________ 5
___________________________________________________________________ 5
___________________________________________________________________ 5
8. Бициклиста је кренуо на пут дуг 190 километара. Првог дана је прешао 48 километара,
а другог 12 километара више. Трећег дана је прешао остатак пута. Колико километара
је прешао трећег дана?
___________________________________________________________________ 5
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
18
ТЕСТ 4 Tема: Сабирање и одузимање (1) 1.
група
Датум:
100 + 400 = ____ 600 +____ = 900 800 – 200 = ____ 700 – ____ = 200
600 + 400 = ____ 200 + ____ = 500 1000 – 700 = ____ 500 – ____ = 100
700 + 200 = ____ 300 + ____ = 700 600 – 400 = ____ ____ – 300 = 300 6
2. Израчунај.
____________________________________ 200
600 300
динара динара динара
Одговор: ____________________________ 3
Одговор: ____________________________ 2
19
4. Попуни табелу.
5. У касици има 300 динара. Колико новца ће бити ако се убаци још:
а) 165 динара;
Одговор: ___________________________________________
б) 498 динара?
Одговор: ___________________________________________ 4
20
7. Попуни табелу.
8. Израчунај збир.
а) 297 + 8 = __________________________________________________
б) 796 + 95 = __________________________________________________
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
21
ТЕСТ 4 Tема: Сабирање и одузимање (1) 2.
група
Датум:
100 + 200 = ____ 300 +____ = 900 700 – 300 = ____ 900 – ____ = 500
800 + 200 = ____ 400 + ____ = 500 1000 – 400 = ____ 600 – ____ = 100
500 + 400 = ____ 500 + ____ = 800 800 – 200 = ____ ____ – 200 = 500 6
2. Израчунај.
Одговор: ____________________________ 2
23
4. Попуни табелу.
5. У касици има 400 динара. Колико новца ће бити ако се убаци још:
а) 156 динара;
Одговор: ___________________________________________
б) 389 динара?
Одговор: ___________________________________________ 4
24
7. Попуни табелу.
8. Израчунај збир.
а) 396 + 9 = __________________________________________________
б) 769 + 88 = __________________________________________________
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
25
ТЕСТ 5 Tема: Сабирање и одузимање (2) 1.
група
Датум:
Број 259 700 675 302 400 907 970 389 445
Двоцифрени завршетак 59 0 3
345 – 4 = ____ 610 – ____ = 603 863 – 20 = ____ 740 – ____ = 710
680 – 7 = ____ 200 – ____ = 195 580 – 70 = ____ 470 – ____ = 410
6. У три зграде живи 470 станара. У првој и другој има 315 станара, а у другој и
трећој 328. Колико станара живи у:
____________________________________________________ 2
____________________________________________________ 2
а) (a + 268) + b = _____________________________________________________ 2
б) a + (b − 155) = ____________________________________________________ 2
в) (a − 189) + b = _____________________________________________________ 2
28
9. Ако је a − b = 306 израчунај:
а) (a + 295) − b = ____________________________________________________ 2
б) a − (b + 159) = ____________________________________________________ 2
в) (a − 189) − b = ____________________________________________________ 2
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
29
ТЕСТ 5 Tема: Сабирање и одузимање (2) 2.
група
Датум:
Број 234 800 645 308 900 904 430 362 439
Двоцифрени завршетак 34 0 3
348 – 4 = ____ 610 – ____ = 605 863 – 40 = ____ 740 – ____ = 720
680 – 6 = ____ 400 – ____ = 395 580 – 50 = ____ 470 – ____ = 440
6. У три зграде живи 517 станара. У првој и другој има 342 станара, а у другој и трећој
379. Колико станара живи у:
____________________________________________________ 2
____________________________________________________ 2
а) (a + 288) + b = _____________________________________________________ 2
б) a + (b − 157) = ____________________________________________________ 2
в) (a − 144) + b = _____________________________________________________ 2
32
9. Ако је a − b = 403 израчунај:
а) (a + 298) − b = ____________________________________________________ 2
б) a − (b + 179) = ____________________________________________________ 2
в) (a − 166) − b = ____________________________________________________ 2
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
33
ТЕСТ 6 Tема: Геометрија 1.
група
Датум:
Одговор: ____________________________ 2
35
4. Нацртај дуж АВ. Нацртај два круга, и то: 6
а) један са центром у тачки А, тако да је тачка В у његовој унутрашњости;
б) други са центром у тачки В и тако да је тачка А у његовој спољашњости.
6. Нацртана је права а. 6
а
Нацртај праву b нормалну на а
и праву c паралелну са а.
36
8. Обележи словима А, В, C, D и E темена пет углова. Напиши на црти који су углови:
а) прави; ___________________
б) оштри. ___________________ 8
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
37
ТЕСТ 6 Tема: Геометрија 2.
група
Датум:
Одговор: ____________________________ 2
39
4. Нацртај дуж АВ. Нацртај два круга, и то: 6
а) један са центром у тачки А, тако да је тачка В у његовој спољашњости;
б) други са центром у тачки В и тако да је тачка А у његовој унутрашњости.
6. Нацртана је права а. 6
а
Нацртај праву b паралелну са а
и праву c нормалну на а.
40
8. Обележи словима А, В, C, D и E темена пет углова. Напиши на црти који су углови:
а) прави; ___________________
б) тупи. ____________________ 8
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
41
ТЕСТ 7 Tема: Множење и дељење (1) 1.
група
Датум:
1. Израчунај производе.
Производ 6
2. Израчунај количнике.
Количник 6
3. Здружи чиниоце тако да на крају рачунаш производ броја 100 и неког једноци-
френог броја.
4. Јанко је за књигу дао 6 новчаница од 100 динара. Продавац је Јанку вратио 3 новча-
нице од 10 динара. Колико кошта књига коју је Јанко купио?
___________________________________________________________________
Одговор:___________________________________________________________ 6
43
5. Израчунај производе.
Први чинилац 6 7 40 9 70 20 30 60
Други чинилац 40 90 9 50 6 9 8 5
Производ 6
6. Израчунај количнике.
Делилац 9 5 8 6 7 4 3 2
Количник 6
7. У упиши знак >, < или = тако да добијеш тачну једнакост или неједнакост.
а) 25 ∙ 10 2 ∙ 100 б) 10 ∙ 56 7 ∙ 8 ∙ 10
___________________________________________________________________ 3
___________________________________________________________________ 3
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
44
ТЕСТ 7 Tема: Множење и дељење (1) 2.
група
Датум:
1. Израчунај производе.
Производ 6
2. Израчунај количнике.
Количник 6
3. Здружи чиниоце тако да на крају рачунаш производ броја 100 и неког једноци-
френог броја.
4. Јанко је за књигу дао 7 новчаница од 100 динара. Продавац је Јанку вратио 4 новча-
нице од 10 динара. Колико кошта књига коју је Јанко купио?
___________________________________________________________________
Одговор:___________________________________________________________ 6
45
5. Израчунај производе.
Први чинилац 5 8 40 8 70 20 30 60
Други чинилац 40 90 7 50 8 7 4 9
Производ 6
6. Израчунај количнике.
Делилац 9 5 6 6 7 4 4 2
Количник 6
7. У упиши знак >, < или = тако да добијеш тачну једнакост или неједнакост.
а) 28 ∙ 10 3 ∙ 100 б) 10 ∙ 42 7 ∙ 6 ∙ 10
___________________________________________________________________ 3
___________________________________________________________________ 3
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
46
ТЕСТ 8 Tема: Множење и дељење (2) 1.
група
Датум:
1. Допиши шта је потребно да израчунаш на два начина укупан број жутих и зелених
квадрата.
a) б)
2 ∙ ____ + 2 ∙ ____ = ____ + ____ = ____ 3 ∙ 3 + ____ ∙ ____ = ____ + ____ = ____
2. Допиши шта је потребно да израчунаш на два начина број црвених квадрата ако је
у сваком реду укупно по 10 квадрата.
a) б)
47
3. Израчунај.
120 ∙ 4 + 80 ∙ 4 = ____________________________________________________
б) (9 – 3) ∙ 80 = _______________________________________________________
9 ∙ 80 – 3 ∙ 80 = _____________________________________________________
400 : 4 + 80 : 4 = ____________________________________________________
4. Израчунај производ тако што ћеш двоцифрени чинилац изразити као збир
или разлику десетице и једноцифреног броја.
а) 23 ∙ 6 = ____________________________________________________
б) 42 ∙ 7 = ____________________________________________________
в) 39 ∙ 8 = ____________________________________________________ 6
5. Израчунај производе.
а) 143 ∙ 6 = ____________________________________________________
б) 328 ∙ 3 = ____________________________________________________
в) 109 ∙ 7 = ____________________________________________________ 6
6. Дељеник запиши као збир или разлику десетице и неког броја који су дељиви
делиоцем, па израчунај количник.
а) 42 : 3 = ____________________________________________________
б) 72 : 4 = ____________________________________________________
в) 96 : 8 = ____________________________________________________ 6
48
7. Збир бројева 28 и 67 смањи 5 пута.
___________________________________________________________________ 6
___________________________________________________________________ 6
___________________________________________________________________
Одговор:___________________________________________________________ 8
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
49
ТЕСТ 8 Tема: Множење и дељење (2) 2.
група
Датум:
1. Допиши шта је потребно да израчунаш на два начина укупан број жутих и зелених
квадрата.
a) б)
2 ∙ ____ + 2 ∙ ____ = ____ + ____ = ____ 3 ∙ 6 + ____ ∙ ____ = ____ + ____ = ____
2. Допиши шта је потребно да израчунаш на два начина број црвених квадрата ако је
у сваком реду укупно по 10 квадрата.
a) б)
51
3. Израчунај.
110 ∙ 3 + 90 ∙ 3 = ____________________________________________________
б) (8 – 4) ∙ 90 = _______________________________________________________
8 ∙ 90 – 4 ∙ 90 = _____________________________________________________
600 : 3 + 30 : 3 = ____________________________________________________
4. Израчунај производ тако што ћеш двоцифрени чинилац изразити као збир
или разлику десетице и једноцифреног броја.
а) 19 ∙ 5 = ____________________________________________________
б) 36 ∙ 8 = ____________________________________________________
в) 49 ∙ 5 = ____________________________________________________ 6
5. Израчунај производе.
а) 123 ∙ 7 = ____________________________________________________
б) 229 ∙ 4 = ____________________________________________________
в) 106 ∙ 8 = ____________________________________________________ 6
6. Дељеник запиши као збир или разлику десетице и неког броја који су дељиви
делиоцем, па израчунај количник.
а) 96 : 3 = ____________________________________________________
б) 52 : 4 = ____________________________________________________
в) 84 : 8 = ____________________________________________________ 6
52
7. Производ бројева 11 и 9 смањи 3 пута.
___________________________________________________________________ 6
___________________________________________________________________ 6
___________________________________________________________________
Одговор:___________________________________________________________ 8
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
53
ТЕСТ 9 Tема: Множење и дељење (3) 1.
група
Датум:
Одговор: ____________________________________________________ 5
4. Дељеник запиши као збир или разлику десетицeа и неког броја који су дељиви
делиоцем, па израчунај количник.
а) 153 : 3 = ____________________________________________________
б) 316 : 4 = ____________________________________________________ 4
55
5. Дељеник запиши као збир стотина, десетица и неког броја који су дељиви
делиоцем, па израчунај количник.
а) 644 : 2 = ____________________________________________________
б) 846 : 6 = ____________________________________________________
в) 854 : 7 = ____________________________________________________ 6
6. Израчунај.
а) 785 : 5 = ____________________________________________________
б) 936 : 9 = ____________________________________________________
в) 609 : 3 = ____________________________________________________ 6
(a ∙ 3) ∙ b = _____________________ ; (a : 5) ∙ b = _____________________ ;
a ∙ (b ∙ 4) = _____________________ ; a ∙ (b : 3) = _____________________ . 4
(a ∙ 3) : b = _____________________ ; (a : 3) ∙ b = _____________________ ;
a : (b ∙ 4) = _____________________ ; a : (b : 4) = _____________________ . 4
56
10. Једно село има 340 становника. Одраслих становника је 3 пута више од деце.
Колико деце, а колико одраслих становника живи у том селу?
___________________________________________________________________
Одговор:___________________________________________________________ 5
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
57
ТЕСТ 9 Tема: Множење и дељење (3) 2.
група
Датум:
а) 864 : 2 = ____________________________________________________
б) 726 : 6 = ____________________________________________________
в) 931 : 7 = ____________________________________________________ 6
6. Израчунај.
а) 875 : 5 = ____________________________________________________
б) 816 : 8 = ____________________________________________________
в) 906 : 3 = ____________________________________________________ 6
(a ∙ 3) ∙ b = _____________________ ; (a : 5) ∙ b = _____________________ ;
a ∙ (b ∙ 4) = _____________________ ; a ∙ (b : 3) = _____________________ . 4
(a ∙ 3) : b = _____________________ ; (a : 3) ∙ b = _____________________ ;
a : (b ∙ 2) = _____________________ ; a : (b : 4) = _____________________ . 4
60
10. Једно село има 342 становника. Одраслих становника је 2 пута више од деце.
Колико деце, а колико одраслих становника живи у том селу?
___________________________________________________________________
Одговор:___________________________________________________________ 5
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
61
ТЕСТ 10 Tема: Мерење и мере 1.
група
Датум:
Одговор:___________________________________________________________ 4
63
5. У посластичарници праве смешу за воћну салату од 1 kg банана, 500 g грожђа, 400 g
кивија, 1 kg јабука и 600 g мандарина. Смеша за салату се прелива са 200 g шећерног
сирупа. Колика је маса смеше за воћну салату ако при чишћењу воћа отпадне 700 g?
Одговор:___________________________________________________________ 5
6. У балону је 2 ℓ воде. Ту воду треба пресути у чаше од 2 dℓ, бокале од пола литра и
флаше од 1 ℓ. У табели је дато једно решење, а ти допиши још три решења.
Чаша Бокал Флаша
5 2 0
Балон са
2 ℓ воде
Одговор:___________________________________________________________ 4
Одговор:___________________________________________________________ 4
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
64
ТЕСТ 10 Tема: Мерење и мере 2.
група
Датум:
Одговор:___________________________________________________________ 4
65
5. У посластичарници праве смешу за воћну салату од 1 kg банана, 700 g грожђа, 400 g
кивија, 1 kg јабука и 600 g мандарина. Смеша за салату се прелива са 200 g шећерног
сирупа. Колика је маса смеше за воћну салату ако при чишћењу воћа отпадне 900 g?
Одговор:___________________________________________________________ 5
6. У балону је 3 ℓ воде. Ту воду треба пресути у чаше од 2 dℓ, бокале од пола литра и
флаше од 1 ℓ. У табели је дато једно решење, а ти допиши још три решења.
Чаша Бокал Флаша
5 0 2
Балон са
3 ℓ воде
Одговор:___________________________________________________________ 4
Одговор:___________________________________________________________ 4
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
66
Tема: Писмено сабирање и
ТЕСТ 11 одузимање 1.
група
Датум:
1. Израчунај збирове.
2 6 4 2 2 3 4 6 4 5 7 5
+ 3 1 + 1 7 + 6 4 + 3 2 + 4 1 + 2 2
1 3 6 4 0 7 1 6 4 5 3 4 2 8 6 4 1 7
+ 2 1 3 + 1 3 0 + 3 3 3 + 1 5 5 + 7 0 3 + 2 8 2
6
2. Израчунај збирове.
3 6 5 1 7 0 4 6 4 8 7 5
+ 2 8 + 2 9 + 6 0 + 9 2 + 9 5 + 8 5
2 7 6 5 0 2 2 6 2 7 7 4 1 8 6 4 5 8
+ 3 1 8 + 2 3 9 + 4 8 3 + 5 5 + 5 2 8 + 4 8 4
6
3. Потпиши сабирке и израчунај збирове: 152 + 826, 227 + 39, 453 + 388 + 77 и
366 + 52 + 582.
4. Израчунај разлике.
5 7 4 6 6 8 7 6 8 5 9 8
– 2 5 – 2 6 – 6 1 – 5 3 – 6 4 – 7 6
3 6 8 3 5 8 5 6 2 6 8 0 9 2 7 7 7 1
– 1 4 1 – 4 7 – 2 6 1 – 2 5 0 – 7 1 6 – 4 4 0
6
67
5. Израчунај разлике.
7 7 4 6 6 8 9 6 8 5 9 1
– 4 9 – 3 7 – 3 9 – 5 8 – 6 6 – 1 9
2 6 8 8 5 3 3 6 2 6 8 0 9 2 7 7 7 1
– 4 9 – 4 4 7 – 6 4 – 2 5 7 – 7 8 8 – 4 9 4
6
6. Потпиши умањилац испод умањеника и израчунај разлике: 452 – 322, 247 – 39,
853 –388 и 1000 – 502.
7. Које цифре можеш да запишеш уместо звездица тако да рачун буде тачан?
Одреди сва решења.
а) * * * б) * * 4
+ 5 4 6 + 6 *
8 3 9 2 * 0 0 3
в) * 1 * г) * * *
– 5 * 6 – 4 5
3 3 9 2 * 2 3
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
68
Tема: Писмено сабирање и
ТЕСТ 11 одузимање 2.
група
Датум:
1. Израчунај збирове.
4 3 6 2 3 9 4 5 3 5 5 5
+ 3 2 + 1 4 + 6 0 + 5 2 + 4 2 + 3 3
2 3 4 4 0 5 1 5 4 2 3 4 3 8 4 3 2 7
+ 2 1 3 + 3 4 0 + 2 2 2 + 6 4 4 + 5 0 5 + 5 7 2
6
2. Израчунај збирове.
3 6 6 1 7 0 5 6 8 8 7 5
+ 4 8 + 2 9 + 8 0 + 9 2 + 9 3 + 6 5
3 5 7 5 0 6 3 6 3 7 6 4 3 8 6 3 5 8
+ 3 1 8 + 3 4 9 + 4 7 3 + 6 6 + 5 2 8 + 4 8 4
6
3. Потпиши сабирке и израчунај збирове: 142 + 626, 337 + 49, 466 + 288 + 55 и
344 + 63 + 593.
4. Израчунај разлике.
6 7 7 6 6 6 9 6 8 5 9 8
– 2 4 – 2 6 – 6 1 – 5 5 – 3 4 – 5 6
4 6 7 2 5 8 5 4 5 5 8 0 9 4 8 8 8 5
– 1 4 1 – 4 6 – 2 4 2 – 3 5 0 – 7 1 6 – 4 4 2
6
69
5. Израчунај разлике.
7 7 5 6 6 8 8 6 8 6 8 2
– 3 9 – 3 7 – 2 9 – 5 8 – 7 7 – 2 8
3 5 8 7 5 7 4 8 2 7 8 0 9 2 7 6 7 1
– 4 9 – 4 6 6 – 8 5 – 2 5 7 – 5 8 8 – 4 9 4
6
6. Потпиши умањилац испод умањеника и израчунај разлике: 562 – 322, 246 – 39,
853 –377 и 1000 – 604.
7. Које цифре можеш да запишеш уместо звездица тако да рачун буде тачан?
Одреди сва решења.
а) * * * б) * * 7
+ 4 4 5 + 7 *
8 3 9 2 * 0 0 3
в) * 2 * г) * * *
– 4 * 5 – 6 5
3 3 9 2 * 3 3
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
70
ТЕСТ 12 Tема: Геометрија 2 1.
група
Датум:
А B
6
3. Нацртај правоугаоник АВСD уписан у кружницу полупречника 3 cm.
71
4. Израчунај обим троугла чије су странице дужине 6 cm, 3 cm и 7 cm.
Одговор:___________________________________________________________ 6
Одговор:___________________________________________________________ 6
Одговор.___________________________________________________________ 6
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
72
ТЕСТ 12 Tема: Геометрија 2 2.
група
Датум:
А B
6
73
4. Израчунај обим троугла чије су странице дужине 5 cm, 4 cm и 7 cm.
Одговор:___________________________________________________________ 6
Одговор:___________________________________________________________ 6
Одговор:___________________________________________________________ 6
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
74
ТЕСТ 13 Tема: Писмено множење и дељење 1.
група
Датум:
1. Израчунај.
1 9 ∙ 5 = 2 3 ∙ 6 = 7 ∙ 4 2 = 6
2. Израчунај.
9 6 : 3 = 5 2 : 4 = 8 4 : 6 =
3. Израчунај.
1 9 0 ∙ 4 = 1 1 5 ∙ 8 = 3 ∙ 2 8 6 =
9
4. Израчунај.
4 2 6 : 2 = 7 5 2 : 4 = 9 8 4 : 6 =
75
5. Обој поља у којима су изрази истом бојом као поље са одговарајућим резултатом.
852 : 2 426 510 : 3
34 ∙ 5 72 71 ∙ 6
18 ∙ 4 170 360 : 5
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
76
ТЕСТ 13 Tема: Писмено множење и дељење 2.
група
Датум:
1. Израчунај.
1 7 ∙ 5 = 4 3 ∙ 6 = 7 ∙ 5 2 = 6
2. Израчунај.
9 6 : 2 = 7 2 : 4 = 9 6 : 6 =
3. Израчунај.
2 7 0 ∙ 2 = 1 3 5 ∙ 7 = 3 ∙ 2 7 4 =
9
4. Израчунај.
6 2 4 : 2 = 5 5 2 : 4 = 9 8 5 : 5 =
77
5. Обој поља у којима су изрази истом бојом као поље са одговарајућим резултатом.
832 : 2 76 360 : 2
36 ∙ 5 416 52 ∙ 8
19 ∙ 4 180 380 : 5
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
78
ТЕСТ 14 Tема: Једначине и неједначине 1.
група
Датум:
79
3. Запиши одговарајуће једначине па одреди њихова решења.
Дељеник Делилац Количник Једначина
x 6 105
72 x 8
x 4 182
500 x 5
8
4. Одреди све вредности x за које је:
6. Који број увећан 4 пута даје производ 864? Постави једначину, одреди њено
решење, а затим провери тачност решења.
Одговор:___________________________________________________________ 6
80
7. Који број смањен 3 пута даје количник 221? Постави једначину, одреди њено
решење, а затим провери тачност решења.
Одговор:___________________________________________________________ 6
8. Производ два броја је 648. Ако је један чинилац највећи једноцифрен број, колики је
други чинилац? Постави једначину, реши је и провери тачност решења.
Одговор:___________________________________________________________ 6
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
81
ТЕСТ 14 Tема: Једначине и неједначине 2.
група
Датум:
83
3. Запиши одговарајуће једначине па одреди њихова решења.
Дељеник Делилац Количник Једначина
x 6 115
54 x 6
x 4 242
600 x 6
8
4. Одреди све вредности x за које је:
6. Који број увећан 4 пута даје производ 824? Постави једначину, одреди њено
решење, а затим провери тачност решења.
Одговор:___________________________________________________________ 6
84
7. Који број смањен 3 пута даје количник 234? Постави једначину, одреди њено
решење, а затим провери тачност решења.
Одговор:___________________________________________________________ 6
8. Производ два броја је 648. Ако је један чинилац највећи паран једноцифрен број,
колики је други чинилац? Постави једначину, реши је и провери тачност решења.
Одговор:___________________________________________________________ 6
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
85
ТЕСТ 15 Tема: Разломци 1.
група
Датум:
5
2. Представи разломком који део великог квадрата је обојен:
6
3. Допиши шта недостаје.
1 2 1 2 1 2 2 4 3 2
= = = = =
4 4 5 4 3 9 3 4 4 8
5
87
5. Израчунај:
1
а) броја 340; ____________________________________________________
4
5
б) броја 840; ____________________________________________________
7
3 9
в) броја 165. ____________________________________________________
5
1 2 8 4 1 1 2 5 1 1
= = = = =
4 4 9 9 5 7 6 6 100 10
5
4
7. У путничком возу је 72 путника. Од укупног боја су жене, а остало мушкарци.
Колико је мушкараца у том возу? 9
Одговор:___________________________________________________________ 6
8. У школи је 106 ученика трећег разреда и од њих се тридесет осам ученика не бави
1 1
никаквим спортом. Од оних који тренирају неки спорт, тренира фудбал,
кошарку а остали ученици тренирају одбојку. 4 2
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
88
ТЕСТ 15 Tема: Разломци 2.
група
Датум:
5
2. Представи разломком који део великог квадрата је обојен:
6
3. Допиши шта недостаје. (5 поена)
1 2 2 4 1 3 2 4 3 2
= = = = =
2 4 5 4 2 9 3 9 5 10
5
89
5. Израчунај:
1
а) броја 540; ____________________________________________________
4
5
б) броја 420; ____________________________________________________
7
3 9
в) броја 185. ____________________________________________________
5
1 2 7 4 1 1 3 1 1 1
= = = = =
5 5 10 10 3 2 7 7 6 10
5
5
7. У путничком возу је 63 путника. Од укупног боја су жене, а остало мушкарци.
Колико је мушкараца у том возу? 9
Одговор:___________________________________________________________ 6
8. У школи је 110 ученика трећег разреда и од њих се тридесет осам ученика не бави
1 1
никаквим спортом. Од оних који тренирају неки спорт, тренира фудбал,
кошарку а остали ученици тренирају одбојку. 4 2
Остварени
резултат: Број поена 42–50 33–41 24–32 15–23 0–14
/ 50 Oцена 5 4 3 2 1
90