You are on page 1of 6

Imprezy okolicznościowe

Dzień PRaw zwierząt


Scenariusz imprezy
okolicznościowej
Cele:
●● zapoznanie dzieci z ustawowymi prawami zwierząt
●● wskazywanie zależności zwierząt od człowieka i jego wpływu na ich życie
●● wdrażanie do odpowiedzialności za posiadane zwierzęta
●● zachęcanie do działania na rzecz zwierząt krzywdzonych lub porzuconych.

Przygotowanie do imprezy:
Trzy tygodnie przed imprezą należy ogłosić w każdej klasie trzeciej konkurs. Zadanie dla uczniów
to napisanie listu do osoby, która źle traktuje swoje zwierzę (psa, kota, królika…), z prośbą, żeby
zmieniła swoje postępowanie. Po upływie wyznaczonego czasu wychowawcy wybiorą w swoich
klasach najlepsze prace (lub 2−3, w zależności od liczby klas). Ich autorzy przeczytają swoje listy
podczas imprezy. Spośród wszystkich przedstawionych prac jury wybierze najciekawszy i najbardziej
przekonujący list. Jego autor otrzyma dyplom (lub nagrodę).

Pomoce:
maskotki: piesek, chomik, królik, kot, tygrysek, cylinder dla doktora, bat, strój woźnicy (rolnika), strój
tresera, strój gospodyni z wiejskiej zagrody, przebranie lub maski: konia, dwóch małp, zaniedbanego psa.

Scenografia:
parawan lub kotara; mogą być udekorowane zdjęciami zwierząt w zabawnych sytuacjach.

Postacie:
właściciele: psa, chomika, królika, kota i tygrysa, dwoje prowadzących, doktor Dolittle, koń, gospodarz,
treser, dwie małpy, gospodyni, pies narrator, dziewięcioro dzieci.

Przebieg imprezy:
I. Powitanie i inscenizacja
Prowadzący I
Mamy przyjemność powitać was na uroczystości szkolnej poświęconej prawom zwierząt i ich ochronie.

Prowadzący II
Dzień Praw Zwierząt, obchodzony 22 maja, został ustanowiony na pamiątkę przyjęcia przez polski
parlament „Ustawy o ochronie zwierząt”. Miało to miejsce w 1997 roku.

Prowadzący I
Ten dzień jest okazją, żeby przypominać o prawach i ochronie zwierząt, właściwym ich traktowaniu
i opiece nad nimi.

1
Dzień PRaw zwierząt Imprezy okolicznościowe
Scenariusz imprezy okolicznościowej

(Na scenę wychodzi pięcioro dzieci z maskotkami: pieska, chomika, królika, kota, tygryska).

Właściciele: pieska, chomika, królika, kota (razem)


Nasze zwierzaki zostały w domach.
Nie mogą być tutaj dzisiaj z nami,
więc zastąpimy je maskotkami.

Właściciel pieska
Przedstawiam wszystkim pieska Azora. (Prezentuje maskotkę)
Mam go od cioci, co mieszka w Żorach.
Codziennie bawię się z mym pupilem.
Karmię go, poję i każdą chwilę
lubię z nim spędzać w parku, na dworze,
bo Azor lubi, kiedy wyjść może.

Właściciel chomika
Mój mały chomik to miłe zwierzę. (Prezentuje maskotkę)
Ma kolorową klatkę i wieżę.
Zawsze przynoszę mu smakołyki,
wtedy je wkłada między policzki
i tak wygląda, jakby miał świnkę.
Kocham go bardzo, gdy ma taką minkę.

Właściciel królika
Ten mały królik to Kłapouchy. (Prezentuje maskotkę)
Lubi spacery, gdy trawnik suchy.
Sprzątam mu klatkę, wymieniam wodę,
często go głaskam – tutaj, pod brodą.
Kica po domu, czasem coś psuje,
a ja i tak go dobrze traktuję.

Właściciel kota
Choć koty chodzą swymi drogami,
mój Mruczuś zawsze przebywa z nami. (Prezentuje maskotkę)
Bo gdzie mu lepiej będzie niż z nami?
On lubi ciepło i przytulanie.
Wspólne zabawy, dobre jedzenie…
Ma to codziennie nasz ulubieniec.

Właściciel tygrysa
Mój piękny tygrys to jest maskotka. (Prezentuje maskotkę)
I, w odróżnieniu od pieska, kotka,
nie je, nie pije i nic nie czuje,
a ja i tak go dobrze traktuję.
Szkoda, że czasem ludzie nie wiedzą,
co to szacunek do wszystkich zwierząt.

Prowadzący II
Niestety, nie wszyscy ludzie tak kochają zwierzęta. Są tacy, którzy je krzywdzą, głodzą, a gdy są chore
lub im się znudzą, wywożą je daleko od domu i zostawiają. To źli ludzie. Ludzie o kamiennych sercach.
Do nich przede wszystkim są kierowane zapisy ustawy. Posłuchajcie niektórych z nich.

2
Imprezy okolicznościowe Dzień PRaw zwierząt
Scenariusz imprezy okolicznościowej

(Na scenę wychodzi dziewięcioro dzieci, które kolejno prezentują artykuły Ustawy o ochronie zwierząt; dzieci
mogą czytać z kartek).

Dziecko I
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien
poszanowanie, ochronę i opiekę.

Dziecko II
Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.

Dziecko III
Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem,
upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną
zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Dziecko IV
Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby
lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego
ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.

Dziecko V
Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma
obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub policję.

Dziecko VI
Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego
identyfikację właściciela lub opiekuna.

Dziecko VII
Zabrania się znęcania nad zwierzętami, w tym porzucania zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota,
przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.

Dziecko VIII
Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju
i swobodnego bytu.

Dziecko IX
Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów, podlega grzywnie,
karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się
nad zwierzęciem.

(Dzieci kłaniają się i schodzą ze sceny. Wychodzi narrator).

Narrator
Gdyby zwierzęta umiały mówić
i upomniały się o swe prawa,
nie byłoby już tak wielu ludzi,
dla których zwierzak to błaha sprawa.

Można go kupić, a gdy się znudzi,


pozbyć się łatwo – po co się trudzić?

3
Dzień PRaw zwierząt Imprezy okolicznościowe
Scenariusz imprezy okolicznościowej

Wywieźć za miasto, ot tak, po prostu!


I tam zostawić na pastwę losu.

Był taki jeden człowiek na ziemi,


który rozmawiał ze zwierzętami.
Szkoda, że w książce, a nie naprawdę,
bo Jan Dolittle byłby dziś skarbem.

Popatrzcie sami, co by się działo,


gdyby się zwierząt skarg wysłuchało.

SCENA I
(Na scenie pojawia się gospodarz. Wchodzi doktor Dolittle z koniem).

doktor Dolittle
Witam. Pański koń opowiedział mi, że często każe mu pan ciągnąć przeładowany wóz. Wie pan, że to
zabronione?

Gospodarz (wymachując batem)


Koń jest leniwy. Nie chce pracować. Dlatego czasem muszę go bacikiem potraktować.

doktor Dolittle
Tak nie wolno, gospodarzu. To podlegać będzie karze. Traktuj konia znacznie lepiej. To pomocnik twój
jest przecież. Szanuj go i jego siły. Bądź dla niego zawsze miły. On tym samym ci odpłaci. Niepotrzebny
będzie bacik.

Gospodarz
Cóż, spróbować zawsze mogę. Chodź, koniku! Jedźmy w drogę!

(Schodzą ze sceny. Gospodarz sprowadza konia. Doktor idzie za nimi. Na scenę wchodzi dziecko I).

Dziecko I
Sposób i warunki używania zwierząt do pracy nie mogą stwarzać nieuzasadnionego zagrożenia dla ich
życia i zdrowia ani zadawać im cierpienia.
Zabrania się w szczególności:
przeciążania zwierząt;
używania do pracy zwierząt chorych lub niedożywionych;
używania do popędzania zwierząt przedmiotów lub narzędzi, które mogą spowodować ich okaleczenie.
Osoba wykorzystująca zwierzęta do pracy ma obowiązek zapewnić im, w ciągu każdej doby, wypoczynek
dla regeneracji sił, właściwy dla danego gatunku.

SCENA II
(Na scenie pojawia się treser. Wchodzi doktor Dolittle z dwoma małpami).

doktor Dolittle
Witam, panie treserze. Czy domyśla się pan, co mnie tutaj sprowadza?

Treser
Czyżby małpy się żaliły? Źle im u mnie? Co zrobiłem?

4
Imprezy okolicznościowe Dzień PRaw zwierząt
Scenariusz imprezy okolicznościowej

doktor Dolittle
Choć z obawą − małpy twierdzą, że złamał pan prawo.

Treser (ze złością)


Znam przepisy. Znany jest mi każdy druczek. Moje małpy mogę uczyć małpich figli oraz sztuczek.

doktor Dolittle
Niepotrzebnie się pan złości. Małpy żyły na wolności. Kłusownicy je złapali i przestępcom odsprzedali.
Pan je kupił nielegalnie i nie może zmuszać żadnej, żeby ludzi zabawiała. To wbrew prawu! Ot i cała
sprawa prawna.

Treser
Szkoda! Mądre bestie były. Szybko by się nauczyły. Weź je więc, drogi doktorze, i do zoo oddaj, jeśli
możesz.

(Doktor podaje małpom ręce. Schodzą ze sceny. Na scenę wchodzi dziecko II).

Dziecko II
Do tresury i pokazów dla celów widowiskowo-rozrywkowych mogą być wykorzystywane tylko zwierzęta
urodzone i wychowane w niewoli i tylko takie, którym mogą być zapewnione warunki stosowne do
potrzeb danego gatunku. Tresura zwierząt do celów widowiskowo-rozrywkowych i obronnych nie może
być prowadzona w sposób powodujący ich cierpienie.

SCENA III
(Na scenie pojawia się gospodyni. Wchodzi doktor Dolittle, a za nim, wychudzony, zaniedbany pies).

doktor Dolittle
Dzień dobry. Zgłosił się do mnie pacjent w opłakanym stanie.

Gospodyni
Co mi pan tu głowę zawraca? Mam robotę, mój panie.

doktor Dolittle
Otóż ten pacjent to piesek Burek. Mieszkaniec pani ciasnych komórek. Brudny i głodny, sterczą mu kości,
bo dawno nie jadł z rączek jejmości. Łańcuch, co na nim wciąż jest wiązany, sprawił bolesne, głębokie
rany.

Gospodyni
Pies jest głodny, pan powiada? Niech poszuka u sąsiada. Ja mu dałam, a kto wyjadł? Może kury… Niech
pilnuje, kundel bury. Łańcuch urywa, po wsi się włóczy. Same kłopoty z tym Burkiem głupim.

doktor Dolittle
Pies nie jest głupi ani narwany. On jest po prostu źle traktowany. Zabieram pani tę biedną psinę i znajdę
dla niej dobrą rodzinę. A pani sprawę przekażę władzom i karę przyjdzie zapłacić za to.

(Schodzą ze sceny. Doktor wyprowadza psa. Na scenę wchodzi dziecko III).

5
Dzień PRaw zwierząt Imprezy okolicznościowe
Scenariusz imprezy okolicznościowej

Dziecko III
Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do
zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie
rażącego zaniedbania lub niechlujstwa bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im
zachowanie naturalnej pozycji;
utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza
minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

Narrator
Gdyby zwierzęta umiały mówić
i taki doktor żyłby na ziemi,
ileż by można uniknąć złego,
a w samych ludziach postawy zmienić.

Cóż, gdybać można – to się nie stanie,


dlatego dobrze, że żyją z nami
ludzie, którzy wszystkich zwierząt prawa
zawarli w dobrych, mądrych ustawach.

(Na scenę wychodzą wszystkie występujące postacie i kłaniają się widzom).

II. Ogłoszenie wyników konkursu na list do osoby, która źle traktuje


swoje zwierzę. Odczytanie najciekawszych listów przez ich au-
torów; nagrodzenie laureatów.

You might also like