Professional Documents
Culture Documents
Discover Discover
1. a) 4 Thods = 4,000 legs; 5 Hods = 500 legs; 1. a) Children should have 8 thousands, 9 hundreds,
3 Tods = 30 legs; 1 Od = 1 leg 8 tens and 0 ones.
b) 4,000 + 500 + 30 + 1 = 4,531 legs altogether b) One thousand more than 8,980 is 9,980:
9 thousands, 9 hundreds, 8 tens and 0 ones.
Think together
1. a) 2 thousands, 5 hundreds, 4 tens, 2 ones = Think together
2,000 + 500 + 40 + 2 1 a) Children should now have 6 hundreds counters.
2. a) 100, 5 b) The grid should be back to the starting number.
b) 3,275 c) Adding 100 then subtracting 100 returns it to the
c) 2,651 starting number.
d) 200 2. a) 6,892
3. a) 5,000 200 10 b) 7,792
5,000 200 1 c) 7,882
5,000 70 d) 7,891
e) 8,892
b) 3,033 f) 7,992
3,303 g) 7,902
9,009 h) 7,893
9,090
7,000 + 0 + 70 + 0 3. a) 6,785
7,000 + 700 + 0 + 7 b) 8,103
c) 6,540
b) 1,200
3 Estimate on a number line
1,000 1,100 1,200 1,300 1,400 1,500 1,600 1,700 1,800 1,900 2,000 to 10,000
Think together ➜ pages 52–55
1. 3,500; 3,510; 3,520; 3,530; 3,540; 3,550; 3,560;
Discover
3,570; 3,580; 3,590; 3,600
1. a) Sofia has run between 1,000 m and 1,100 m.
2. a) A: 2,490; B: 2,540; C: 2,610
b) Approximately 1,070 m
b) D: 2,559; E: 2,561; F: 2,569
3. Danny will say: 2,000, 5,000, 10,000. Think together
Reena will say: 1,200, 2,000, 2,100, 3,900, 4,500, 1. a) 5,500
5,000, 10,000. A: Any number from 5,001 to 5,549.
Max will say: 1,010, 1,200, 2,000, 2,010, 2,100, 3,290, B: Any number from 5,501 to 5,599.
3,900, 4,500, 5,000, 9,990, 10,000. b) 6,450
A: Any number from 6,401 to 6,449.
All three children will say Danny’s numbers: 2,000,
B: Any number from 6,451 to 6,499.
5,000, 10,000.
c) 2,585
B: Any number from 2,581 to 2,584.
2 Between two multiples B: Any number from 2,586 to 2,589.
2. Approximately 3,200 m
➜ pages 48–51
3. a) 8,990 m
Discover 0 10,000 m
1. a) 8,990 m
0 1,000 2,000 3,000 4,000 5,000 6,000 7,000 8,000 9,000 10,000
6,000 7,000 8,000 m 9,000 m
Think together 2. a) Ends of number line are 4,500 and 4,600. 4,595
1. 8,624 is greater than 8,426. rounds up to 4,600.
8,624 > 8,426 b) Ends of number line are 2,300 and 2,400. 2,360
rounds up to 2,400.
2. a) 240 < 1,028 < 1,220 < 1,250 c) Ends of number line are 1,000 and 1,100. 1,050
b) 1,250 > 1,220 > 1,028 > 240 rounds up to 1,100.
3. Children should refer to the characters comments, 3. List A
so may suggest using a number line to compare the
503 rounds down to 500
numbers. They may say that 3-digit numbers are
513 rounds down to 500
always less than 4-digit numbers.
523 rounds down to 500
When comparing 4-digit numbers, compare the 533 rounds down to 500
thousands digits first. If these are the same value, 543 rounds down to 500
then compare the hundreds, then the tens digits and 553 rounds up to 600
finally the ones digits. 563 rounds up to 600
When comparing numbers with the same number of 573 rounds up to 600
digits, compare the first (highest value) digits first. 583 rounds up to 600
The masses are simply 3- and 4-digit numbers so can 593 rounds up to 600
be compared in the same way. List B
2,402 rounds down to 2,400
5 Round to the nearest 1,000 2,412 rounds down to 2,400
2,422 rounds down to 2,400
2,432 rounds down to 2,400
➜ pages 60–63
2,442 rounds down to 2,400
2,452 rounds up to 2,500
Discover
2,462 rounds up to 2,500
1. a) 5,275 is between 5,000 and 6,000. 2,472 rounds up to 2,500
b) On the number line 5,275 is closer to 5,000 than 2,482 rounds up to 2,500
to 6,000. 2,492 rounds up to 2,500
Think together List C
547 rounds down to 500
1. 2,891 > 2,850 so rounds to 3,000.
1,547 rounds down to 1,500
2. a) 6,200 rounds to 6,000 to the nearest thousand. 2,547 rounds down to 2,500
6,000 7,000 3,547 rounds down to 3,500
b) 3,760 rounds to 4,000 to the nearest thousand. 4,547 rounds down to 4,500
3,000 4,000 5,547 rounds down to 5,500
c) 862 rounds to 1,000 to the nearest thousand. 6,547 rounds down to 6,500
0 1,000 7,547 rounds down to 7,500
8,547 rounds down to 8,500
3. 2,470 rounds down to 2,000. 9,547 rounds down to 9,500
2,883 rounds up to 3,000.
7,500 rounds up to 8,000. Lists A and B depend on the tens digits: 1, 2, 3 and 4
3,782 rounds up to 4,000. tens make the number round down and a tens digit
9,501 rounds up to 10,000. 5 or above makes the number round up.
List C has the same hundreds, tens and ones (547), so
they all round down to __,500 with only the thousand
6 Round to the nearest 100 changed to match the original number.
➜ pages 64–67
7 Round to the nearest 10
Discover
➜ pages 68–71
1. a) 568 is between 500 and 600.
b) 568 rounds to 600.
Discover
Think together 1. a) 21, 22, 23 and 24 are closer to 20.
1. 812 rounds down to 800. 26, 27, 28 and 29 are closer to 30.
880 rounds up to 900. 25 is midway between 20 and 30.
857 rounds up to 900. b) 21, 22, 23 and 24 round down to 20.
808 rounds down to 800. 25, 26, 27, 28 and 29 round up to 30.
850 rounds up to 900.
Discover
➜ pages 84–87
1. a) The total cost of the sports car and the vintage
Discover car is £5,574.
b) The total cost of the motorbike, the van and the
1. a) 4,523: 4 × 1,000; 5 × 100; 2 × 10;
vintage car is £3,783.
3 × 1 place value counters
3,431: 3 × 1,000; 4 × 100; 3 × 10; Think together
1 × 1 place value counters
1. £2,684 in total.
b) 4,523 + 3,431 = 7,954
The total mass is 7,954 g. 2. The caravan costs £2,874.
The caravan and motorbike cost £3,973.
Think together 3. a) 1,259 + 741 = 2,000
1. 5,548 kg 633 + 2,367 = 3,000
4,061 + 939 = 5,000
2. Kate has lined up the 3 hundreds under the
188 + 8,812 = 9,000
thousands column, then the tens and ones
under the hundreds and tens columns. b) 2,716 + 284 = 3,000
4,521 + 346 = 4,867 9,528 + 472 = 10,000
2,104 + 7,896 = 10,000
3. The mass of the second suitcase is 4,325 kg.
13 Problem solving – one step 3. a) Single bar model showing 5,250 + 100 = 5,350.
b) Single bar model showing 5,250 + 750 = 6,000.
c) Comparison bar model showing
➜ pages 128–131
5,250 – 750 = 4,500.
Discover d) Comparison bar model showing any two numbers
with a difference of 2,000.
1. a) This can be shown by a part-whole model or a
bar model.
b) You
need to subtract to find the missing part and 15 Problem solving – two steps
calculate the answer: 5,762 − 2,899 = 2,863.
There were 2,863 Yes votes. No got more votes ➜ pages 136–139
because 2,899 > 2,863.
Discover
Think together
1. a) Olivia will need to run 550 m to complete the race.
1. 4,782 people voted. 2,500 – 1,200 = 1,300, 1,300 – 750 = 550 or
2. The calculation needs to be the subtraction 2,500 – 1,950 = 550
9,923 – 7,812. b) Check by adding:
Jamilla’s bar model shows an addition. 1,200 + 750 = 1,950
Max’s bar model is correct, showing the required 1,950 + 550 = 2,500
subtraction, but the bars should not be of equal
length. Estimating shows that the ‘too young’ Think together
part should represent about 2,000 so should be 1. a) 2,000 m
considerably shorter. b) 2,475 m in total.
9,923 – 7,812 = 2,111 2. 1,450 people watched the long jump.
2,111 people are too young to vote.
3. Alex ran 250 m, so Emma ran 250 + 1,000 = 1,250 m.
3. 6,000 – 2,999 = 3,001 Check by adding: 250 + 1,250 = 1,500.
6,000 – 3,001 = 2,999
2,999 + 3,001 = 6,000
3,001 + 2,999 = 6,000 16 Problem solving – multi-step
4. Look for accurately drawn bar models, with parts and
whole of appropriate sizes. Children should notice
problems
that only two models are needed, showing:
➜ pages 140–143
2,674 – 199 = 2,475 and 199 + 2,475 = 2,674
2,475 – 199 = 2,276 and 199 = 2,475 – 2,276 Discover
1. a) Jen could draw a bar model, a number line or a
14 Problem solving – part-whole model.
1. C
2. D
3. B
4. B
5. A or D
6. £3,800 in total.
2,500 – 1,200 = 1,300
2,500 + 1,300 = 3,800
2. The answer will depend on the size of the counters 2. The square is 5 × 5 squares. A rectangle of 24 squares
used. can have dimensions: 12 × 2, 8 × 3, 6 × 4 or 1 × 24.
3. C is the only shape that is both rectilinear and has an
3. The plastic squares are smaller than the counters.
area of 8 squares.
Areas cannot be compared if the unit of measure is
not the same.
5 Compare area
2 Measure area using squares ➜ pages 164–1671
➜ pages 176–179
4 Multiply and divide by 9
Discover
1. a) 7 × 6 = 42 ➜ pages 184–187
There are 42 eggs in total in the boxes.
b) 30 ÷ 6 = 5 Discover
The eggs in the tray will fill 5 egg boxes. 1. a) A cube has 6 faces. There are 9 squares on each
face (3 × 3).
Think together
b) 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 = 54
1. 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 48 6 × 9 = 54
8 × 6 = 48 There are 54 coloured squares in total.
There are 48 eggs in total.
Think together
2. a) 4 × 6 = 24
b) 36 ÷ 6 = 6 1. Count in multiples of 9: 0, 9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72,
81, 90, 99, 108
3. a) 3 baskets of 18 apples.
Each basket has 18 apples arranged as a 2. a) Aki spends £45.
3 × 6 array. b) Ambika can buy 3 boxes with £27.
3
lots of 3 × 6 arrays is the same as a 3. a) 3 × 10 = 30; 3 × 9 = 27
9 × 6 array. b) 5 × 10 = 50; 5 × 9 = 45
So the answer is: 9 × 6 = 54. 7 × 10 = 70; 7 × 9 = 63
b) There
would be 72 apples in 4 baskets c) The answer to the second part of each question
of apples. is one lot of the number (3, 5 or 7) less than the
answer to the first part of each question.
3 × 9 is 3 less than 3 × 10
5 × 9 is 5 less than 5 × 10
7 × 9 is 7 less than 7 × 10
4. a) 144, 279 and 522 can be divided by 9.
b) Any 3-digit number where the digits add to 9 or
a multiple of 9. For example 999, 360 or 459.
facts 1. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
➜ pages 188–191 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Discover
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
1. a) Each game has 9 turns. There are 4 games.
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
4 × 9 = 36. They have had 36 turns in total.
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
b) 63 ÷ 9 = 7. They have played 7 games.
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
Think together
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
1. 5 × 9 = 45 and 9 × 5 = 45
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100
45 ÷ 9 = 5 and 45 ÷ 5 = 9
2. a) 0 × 0 = 0 f) 54 ÷ 9 = 6 Multiples of 3 are shaded. All the multiples of 6 are
b) 11 × 9 = 99 g) 5 × 9 = 45 also multiples of 3.
c) 63 ÷ 9 = 7 h) 36 ÷ 9 = 4
All the multiples of 9 are also multiples of 3. The even
d) 1 × 9 = 9 i) 8 × 9 = 72
multiples of 9 are also multiples of 6
e) 12 × 9 = 108 j) 18 ÷ 9 = 2
2. A multiple of 3 is odd: sometimes true.
3. a) 6 × 9 = 54; 7 × 9 = 63; 8 × 9 = 72
A multiple of 3 is a multiple of 6: sometimes true.
b) 1 × 10 = 10 7 × 10 = 70 A multiple of 6 is a multiple of 9: sometimes true.
10 − 1 = 9 70 − 7 = 63 All statements are sometimes true.
1×9=9 7 × 9 = 63
3. a) A multiple of 3 is any square where at least one
2 × 10 = 20 8 × 10 = 80 of the digits is 3, 6 or 9. A multiple of 6 is a square
20 − 2 = 18 80 − 8 = 72 where one of the digits is 6. A multiple of 9 is a
2 × 9 =18 8 × 9 = 72 square where one of the digits is 9.
3 × 10 = 30 9 × 10 = 90 b) Answers will vary from child to child.
30 − 3 = 27 90 − 9 = 81
3 × 9 = 27 9 × 9 = 81
4 × 10 = 40 10 × 10 = 100
40 − 4 = 36 100 − 10 = 90 7 Multiply and divide by 7
4 × 9 = 36 10 × 9 = 90
5 × 10 = 50 11 × 10 = 110 ➜ pages 196–199
50 − 5 = 45 110 – 11 = 99
5 × 9 = 45 11 × 9 = 99 Discover
6 × 10 = 60 12 × 10 = 120 1. a) The painting is called 7s because the circles are in
60 − 6 = 54 120 – 12 = 108 groups of 7s. There are also 7 groups of 7 circles.
6 × 9 = 54 12 × 9 = 108 There are 35 dotted circles. There are 14 black
circles. There are 49 circles in total.
6 The 3, 6 and 9 times-tables b) 28 ÷ 7 = 4
There are 4 groups of 7 circles.
➜ pages 192–195 Think together
1. Children count in multiples of 7: 0, 7, 14, 21, 28, 35, 42,
Discover
49, 56, 63, 70.
1. a) 15 is a multiple of 3, but not of 6.
2. a) 6 × 7 days = 42; Alex spends £42.
12 is a multiple of both 3 and 6.
b) 56 ÷ 7 = 8; Zac can buy 8 hats.
10 is not a multiple of 3 or 6.
3. Lexi: 6 weeks = 6 × 7 days = 42 days
Multiples of 3 Multiples of 6 6 weeks is longer than 40 days.
Mr Jones: 4 weeks = 4 × 7 days = 28 days
5 weeks = 5 × 7 days = 35 days
12 There are more than 4 weeks in September, but fewer
15
than 5 weeks.
10
b) The
large section of the blue circle remains empty.
All multiples of 6 are also multiples of 3.
Discover 3. a) 5 × 1 = 5, 6 = 6 × 1, 10 = 10 × 1
1. a) Max made 3 × 11 = 33, as 3 lots of 10 + 3 lots of 1. 1 × 15 = 15, 17 × 1 = 17, 1 × 183 = 183
Alex made 3 × 12 = 36, as 3 lots of 10 + 3 lots of 2. Mo notices that when you multiply a number by 1,
b) Children
count in multiples of 11: 0, 11, 22, 33, 44, it does not change in value.
55, 66, 77, 88, 99, 110, 121, 132. b) 5 × 0 = 0 6×0=0 0 = 10 × 0
Children count in multiples of 12: 0, 12, 24, 36, 48, 0 × 15 = 0 17 × 0 = 0 0 × 183 = 0
60, 72, 84, 96, 108, 120, 132, 144. Emma notices that when you multiply a number
by 0, the answer is always 0.
Think together
1. 7 × 11 = 77
2. 4 × 12 = 48, 12 × 4 = 48
11 Divide by 1 and itself
3. a) Olivia multiplied 7 × 10 = 70, and 7 × 2 = 14. ➜ pages 212–215
She then added the two together: 70 + 14 = 84.
This is the same as 7 × 12 = 84. Discover
b) Children may show their working in a variety of
1. a) Ted: There are 5 bags of hay. There is 1 horse.
ways. They may just know the fact, or partition it
5 ÷ 1 = 5. Ted has 5 bags of hay.
to work it out, or look back at the number line in
Share. One option for the solutions is as follows: Baz: There are 3 bags of hay. There is 1 horse.
3 ÷ 1 = 3. Baz has 3 bags of hay.
4 × 12 = 2 × 12 + 2 × 12 = 24 + 24 = 48
9 × 12 = 3 × 12 + 6 × 12 = 36 + 72 = 108 Rose: There are 8 bags of hay. There is 1 horse.
60 ÷ 12 = 5 8 ÷ 1 = 8. Rose has 5 bags of hay.
11 × 12 = 10 × 12 + 1 × 12 = 120 + 12 = 132 b) Jo’s horses: There are 4 bags of hay. There are
84 ÷ 12 = 7 4 horses.
144 ÷ 12 = 12 4 ÷ 4 = 1. Each horse will get 1 bag of hay.
Discover
1. a) 5 × 2 = 10 or 2 × 5 = 10
There are 10 stickers on one sheet.
b) 5 × 2 × 3 = 30 or 2 × 5 × 3 = 30
There are 30 stickers, in total, on the teacher’s desk.
Think together
1. 5 × 2 × 6 = 60 or 2 × 5 × 6 = 60
10 × 6 = 60
There are 60 stickers on 6 sheets.
2. a) 3 × 6 × 2 = 36
There are 36 doughnuts in 2 boxes.
b) 3 × 6 × 5 = 90
There are 90 doughnuts in 5 boxes.
3. a) Isla’s method is more efficient as multiplying by
10 is easier than multiplying 18 by 5.
b) Answers may depend on children’s knowledge of
multiplication facts. Some children may realise
that the first and third number can be multiplied
together first
7 × 6 = 42, 42 × 2 = 84
4 × 5 = 20, 20 × 3 = 60
9 × 8 = 72, 72 × 2 = 144