Professional Documents
Culture Documents
%
%
Suresh invested a sum of Rs 15000 at 9
per cent per annum simple interest ant
If the simple interest is 10.5% annual and Rs 12000 at 8 per cent per annum
compound interest is 10% annual, find compound interest for a period of 2
the difference between the interests years. What amount of interest did
after 3 years on a sum of Rs 1000. Suresh earn in 2 years?
(a) Rs 15 (b) Rs 12 (a) Rs 4096.60 (b) Rs 4696.80
(c) Rs 16 (d) Rs 11 (c) Rs 4896.60 (d) Rs 4698.60
(e) None of these (e) None of these
%
The compound interest on 12000 for 9
months at 20% per annum, interest
being compounded quarterly is:
If the compound interest on a certain (a) Rs 1891.50 (b) Rs 2089.70
sum for two years at 12% per annum is (c) Rs 2136 (d) Rs 1750
Rs. 2,544, the simple interest on it at the
same rate for 2 years will be:
(a) Rs. 2400 (b) Rs. 2500
(c) Rs. 2480 (d) Rs. 2440
At what rate percent of compound
interest on Rs 10,000 amounts to Rs
% 13,310 in 3 years is:
(a) 13% (b) 11%
(c) 10% (d) 12%
𝟏
𝟐
The sum for 2 years gives a compound What is the difference (in Rs) between
interest of Rs 3225 at 15% rate. Then the compound interests on Rs. 4000 for
sum is 1 year at 12% per annum compounded
(a) 10000 (b) 20000 yearly and half-yearly?
(c) 15000 (d) 32250 (a) 14.4 (b) 12.4
(c) 10.4 (d) 16.4
%
%
The compound interest on Rs 4000 for 4
years at 10% per annum will be
(a) Rs 1856.40 (b) Rs 1600
(c) Rs 1856 (d) Rs 1756.60 The compound interest earned in two
years at 15% per annum is Rs 20640.
% What is the sum invested (in Rs)?
(a) 64000 (b) 60000
(c) 56000 (d) 52000
What is the compound interest (in Rs)
for 1 year on a sum of Rs. 20000 at the
rate of 40% per annum compounding %
half yearly?
(a) 8000 (b) 8650
(c) 8750 (d) 8800 If in 3 years at simple interest the
% principal increases by 18%, what will be
the compound interest (in Rs) earned on
Rs. 25,000 in 3 years at the same rate?
(a) 4775.4 (b) 5774.4
The Compound interest earned in two (c) 4557.4 (d) 5575.4
years at 12% per annum Rs 10176. What
is the sum (in Rs) invested?
(a) 50000 (b) 60000
(c) 40000 (d) 80000
% %
₹
A person bought a motorbike under the
7.5% following scheme : Down payment of ₹
15,000 and the rest amount at 8% per
annum for 2 years. In this way, he paid ₹
7% 28,920 in total. Find the actual price of the
motorbike. (Assume simple interest).
(a) ₹ 26,000 (b) ₹ 27,000
₹ (c) ₹ 27,200 (d) ₹ 26,500
6%
In order to buy a car, a man borrowed ₹ ₹
1,80,000 on the condition that he had to 5%
pay 7.5% interest every year. He also
agreed to repay the principal in equal
annual instalments over 21 years. After a
certain number of years, however, the
rate of interest has been reduced to 7%. It
is also known that at the end of the Some amount was lent at 6% per annum
agreed period, he will have paid in all ₹ simple interest. After one year, ₹ 6,800 is
2,70,900 in interest. For how many years repaid and the rest of the amount is
does he pay at the reduced interest rate ? repaid at 5% per annum. If the second
(a) 7 years (b) 12 years year’s interest is half of the first year’s
(c) 14 years (d) 16 years interest, find what amount of money was
lent out.
𝒙, y z y, 𝒙 (a) ₹ 17,000 (b) ₹ 16,800
z, y (c) ₹ 16,500 (d) ₹ 17,500
A B 1:2
A
𝒙, y
z 𝟐
%
Three amounts 𝒙, y and z are such that y 𝟕
is the simple interest on 𝒙 and z is the B
simple interest on y. If in all the three 20%
cases, rate of interest per annum and the
Page | 9 Subscribe Youtube Channel :- https://bit.ly/3pZEj4m The Winners Institute Indore
Download Winners App :- https://bit.ly/3jGfBlP 9009428505, 8889009100
Compound Interest - Practice Sheet
A money from the bank by closing the
account. What is the total change in his
asset ?
(a) - 4.5% (b) + 3.5%
A sum is divided between A and B in the (c) - 4.32% (d) + 5.5%
ratio of 1 : 2, A purchased a car from his
𝟐
part, which depreciates 14 𝟕% per annum %
and B deposited his amount in a bank,
which pays him 20% interest per annum
compounded annually. By what
percentage will the total sum of money
The compound interest on a certain sum
increase after two years due to this
of money invested for 2 years at 5% per
investment pattern (approximately) ?
annum is Rs. 328. The simple interest on
(a) 20% (b) 26.66%
the sum, at the same rate and for the
(c) 30% (d) 25%
same period will be
(a) Rs. 300 (b) Rs. 320
(c) Rs. 350 (d) Rs. 330
₹
₹ ₹ ₹
%
Michael Botton has ₹ 90,000 with him. He
purchases a car, a laptop and a flat for ₹
The sum of money that yields a
15,000, ₹ 13,000 and ₹ 35,000 respectively
compound interest of Rs. 420 during the
and puts the remaining money in a bank
second year at 5% per annum is
deposit that pays compound interest @
(a) Rs. 7000 (b) Rs. 6000
15% per annum. After 2 years, he sells off
(c) Rs. 8000 (d) Rs. 9000
the three items at 80% of their original
price and also withdraws his entire
Page | 10 Subscribe Youtube Channel :- https://bit.ly/3pZEj4m The Winners Institute Indore
Download Winners App :- https://bit.ly/3jGfBlP 9009428505, 8889009100
Compound Interest - Practice Sheet
% %
%
%
If the amount on a certain principal in 3 In how many years will Rs 25000 yield Rs
years at 12% rate of interest 8275 as compound interest at 10% per
compounded annually is Rs. 12000 what annum compounded annually?
will be the amount (in Rs.) after the 4th (a) 2 (b) 4
year? (c) 3 (d) 5
(a) 16500 (b) 14250
(c) 13440 (d) 15260
%
A sum of money invested at compound
interest amount in 3 years to Rs 2400 &
in 4 years to Rs2520. The interest rate
per annum is.
If in 3 years at simple interest the (a) 5% (b) 6%
principal increases by 15% what will be (c) 10% (d) 12%
the approximate compound interest
earned (in Rs lakhs) on Rs 15 lakhs in 3
years at the same rate?
(a) 7.81 (b) 2.87 At what rate percent compound interest
(c) 2.36 (d) 3.38 does a sum of money become nine times
in 2 years?
% (a) 200% (b) 300%
(c) 225% (d) 250%
𝟏
%
𝟑
The compound interest on a certain sum
for 2 yrs is Rs 40.80 and simple interest
is Rs. 40.00. Find the rate of interest per Compound Interest on a sum of money
annum and the sum. 𝟏
is Rs. 350 in 4 years at 33 % per annum.
(a) Rs. 520 (b) Rs. 400 𝟑
(c) Rs. 500 (d) Rs. 550 Find that sum.
(a) Rs. 163 (b) Rs. 164
(c) Rs. 162 (d) Rs. 165
%
A certain sum is invested for 3 years at
15% rate of interest. If the difference Rs. 16224 is to be paid in two years. Find
between compound interest and simple each instalment if rate of interest is 4%
interest is Rs. 1701, find the principal (a) Rs. 8650.90 (b) Rs. 8705.90
(a) 25000 (b) 26000 (c) Rs. 8701.90 (d) Rs. 8601.90
(c) 24000 (d) 23000
% %
What does Rs. 250 amount to in 2 years
with compound interest at the rate of 4%
per annum in the first year and 8% per
annum in the second year?
(a) Rs. 285.80 (b) Rs. 280.80
(c) Rs. 280.50 (d) Rs. 281.80
CI = 12000
1. Go through trial and error of the options.
𝟖
You will get : (1) 12000 x = 960
𝟏𝟎𝟎
𝟖
20000 (1.3) = 26000 (@ simple interest) (2) 960 960 x 𝟏𝟎𝟎 = 𝟕𝟔. 𝟖
20000 1.1 1.1 1.1 = 26620 @ 960 + 960 + 76.8 = 1996.8
compound interest. Total = 2700 + 1996.8 = 4696.8
Thus 20000 is the correct answer.
𝑷×𝑹×𝑻
6. SI 𝟏𝟎𝟎
𝑷×𝑹×𝑻 𝟒𝟎𝟎𝟎𝟎 × 𝑹 × 𝟑
2. SI = 𝟏𝟎𝟎
12000 =
𝟏𝟎𝟎
𝟏𝟎𝟎𝟎 × 𝟏𝟎.𝟓 × 𝟑 𝟏𝟐𝟎
= 𝟏𝟏𝟎 ×𝟏𝟎
R= = 10%
𝟏𝟐
= 315 CI P = 40000
𝟏𝟎 (1) 4000
CI = 1000 (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) - 1000
𝟏𝟏 𝟏𝟏 𝟏𝟏 (2) 4000 400
= 1000 x 𝟏𝟎 x 𝟏𝟎 x 𝟏𝟎 - 1000
(3) 4000 400 400 40
= 1331 – 1000 = 331
= 12000 + 800 + 400 + 40
Diff. = 331 – 315 = 16 Rs.
= 13240
𝟏𝟎 𝟑 𝟏𝟏 𝟏𝟏 𝟏𝟏
3. 1000 (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = 1000 x 𝟏𝟎
x 𝟏𝟎
x 𝟏𝟎
𝑹 𝟑
Compound half-yearly
1728 (𝟏 − 𝟏𝟎𝟎
) = 1331 R=
𝟐𝟎%
= 10%
𝟐
𝑹 𝟑 𝟏𝟏 𝟑 𝒙 = 2 yrs x 2 = 4
(𝟏 − 𝟏𝟎𝟎
) = (𝟏𝟐)
10000
𝑹 𝟏𝟏
1- = 𝟏
𝟏𝟎𝟎 𝟏𝟐 10% 𝟏𝟎
𝑹 𝟏
R = 𝟏𝟐 x 100 = 8 𝟑% (1) 1000
𝟏 𝟓 (2) 1000 100
Diff. = 10 – 8 𝟑 = 𝟑 = 1.66%
(3) 1000 100 100 10
(4) 1000 100 100 10
4. P = 64000 R = 10% yearly
100 10 10 1
T = 1 year (quarterly calc. of interest)
𝟏𝟐 CI = 4000 + 600 + 40 + 1
n= 𝟑
=4
= 4641
𝟏𝟎
Rate = = 2.5%
𝟒
= 184.275
15. Let P = 100
𝑷×𝑹×𝑻 𝟏𝟎𝟎 × 𝟒 × 𝟐
11. = 2000 SI = 𝟏𝟎𝟎
=8
𝟏𝟎𝟎
P = 2000
CI (1) 75 𝟐𝟎 𝟑
= 12000 ((𝟏 + 𝟒
𝟏𝟎𝟎
) − 𝟏)
(2) 75 9
𝟔𝟐𝟓 × 𝟏𝟐 × 𝟐
SI = = 150 𝟐𝟏 𝟑
𝟏𝟎𝟎 = 12000 ((𝟐𝟎) − 𝟏)
CI = 159 2544
𝟗𝟐𝟔𝟏
𝟐𝟓𝟒𝟒 = 12000 (𝟖𝟎𝟎𝟎 − 𝟏)
SI = 150 𝟏𝟓𝟗
x 150
𝟏𝟐𝟔𝟏
= 12000 x 𝟖𝟎𝟎𝟎 = 1891.5
= 16 x 150 = 2400
𝟓 𝟐 𝑹 𝟑
24. P ((𝟏 + 𝟏𝟎𝟎) − 𝟏) = 410 28. 10000 (𝟏 + ) = 13310
𝟏𝟎𝟎
𝑹 𝟑 𝟏𝟑𝟑𝟏
𝟒𝟒𝟏
P (𝟒𝟎𝟎 − 𝟏) = 410 (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎) = 𝟏𝟎𝟎𝟎
𝟒𝟏𝟎 𝑹 𝟑 𝟏𝟏 𝟑
P=
𝟒𝟏
x 400 = 4000 (𝟏 + ) =( )
𝟏𝟎𝟎 𝟏𝟎
𝟒𝟎𝟎𝟎 × 𝟓 × 𝟐 𝑹 𝟏𝟏
SI = 𝟏𝟎𝟎
= 400 1+ =
𝟏𝟎𝟎 𝟏𝟎
𝟏 𝑹 𝟏
25. Rate = 12 ½% 𝟏𝟎𝟎
= 𝟏𝟎
𝟖
Let P = 64 R = 10%
𝟏
𝟔𝟒 × 𝟏𝟐 × 𝟐
𝟐
SI = 𝟏𝟎𝟎
= 16 𝟖
29. P= 5000 R=8% yearly 𝟒
=2% quarterly
CI = (1) 8
(2) 8 1 CI (1) 100
CI = 17 510 (2) 100 2
𝟓𝟏𝟎
16 𝟏𝟕
x 16 = 480 (3) 100 2 2 0.04
Total CI = 306.04
𝑹 𝟑 𝟐𝟏 𝟑
CI
(𝟏 + 𝟏𝟎𝟎) = (𝟐𝟎)
(1) 100
𝑹 𝟏
= (2) 100 10
𝟏𝟎𝟎 𝟐𝟎
R = 5% 100 10 10 1
= 331
𝟏𝟎𝟎𝟎 × 𝟏𝟏𝟎 ×𝟑
SI = 𝟏𝟎𝟎
= 300
= 32000 = 40000
129 3225
𝟑𝟐𝟐𝟓 37. 4000
400 𝟏𝟐𝟗
x 400
CI = 1 year yearly
= 25 x 400 = 10000 𝟏𝟐
(1) 4000 x = 480
𝟏𝟎𝟎
SI = 480
33. P=4000 R=10% T=4 years
CI (1) 400 half-yearly
𝟔
(2) 400 40 (1) 4000 x 𝟏𝟎𝟎 = 240
(3) 400 40 40 4 𝟔
(2) 240 240x𝟏𝟎𝟎= 14.4
(4) 400 40 40 4
CI = 494.4
40 4 4 0.4
Diff. = 494.4 – 480 = 14.4
Total = 1600 + 240 + 16 + 0.4
= 1856.4 𝟑
38. Let P = 400 15% 𝟐𝟎
𝟑
34. P = 20,000 R = 40% quarterly CI (1) 400 x 𝟐𝟎 = 60
half yearly = 20% 𝟑
(2) 60 60 x 𝟐𝟎 = 9
T = 1 year (means 2 times) 129 20640
𝟐𝟎𝟔𝟒𝟎
CI = (1) 4000 400 𝟏𝟐𝟗
x 400
(2) 4000 800 = 160 x 400 = 64000
Total = 8800
39. Interest Rate = 18% (3 year )
𝟑
35. 12% Let P = 625 1 year Interest Rate =
𝟏𝟖
= 6%
𝟐𝟓
𝟑
C.T. = (1) 75
= 102.5
Page | 21 Subscribe Youtube Channel :- https://bit.ly/3pZEj4m The Winners Institute Indore
Download Winners App :- https://bit.ly/3jGfBlP 9009428505, 8889009100
Compound Interest - Practice Sheet
48. 𝒙 -- 4 year 4𝒙 𝟑
= 150 (2) 75 75 x 𝟐𝟓 = 9
3𝒙 -- 4 year 16𝒙
SI = 150 CI = 159
16𝒙 -- 4 year 64𝒙
Diff. 159 – 150 9 900
𝒙 -- 12 years 64𝒙 𝟗𝟎𝟎
625 𝟗
x 625
12 years
= 62,500
𝟒𝟎 𝟒
49. P (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = 38416
𝟒
𝟕 𝟒 53. 16% 𝟐𝟓 Let P = 625
Px (𝟓) = 38416
SI CI
𝟑𝟖𝟒𝟏𝟔 × 𝟐𝟓 × 𝟐𝟓
P= 𝟔𝟐𝟓 × 𝟏𝟔 × 𝟐 𝟒
𝟕×𝟕𝒙𝟕×𝟕 (1) 625 x 𝟐𝟓 = 100
𝟏𝟎𝟎
= 4 x 4 x 25 x 25 𝟒
200 (2) 100 100 x = 16
= 10,000 𝟐𝟓
SI = 200 CI = 216
𝑹 𝟐
16 320
4500 (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = 6480 𝟑𝟐𝟎
625 x 625
𝟏𝟔
𝑹 𝟐 𝟔𝟒𝟖𝟎
(𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = 𝟒𝟓𝟎𝟎 = 12,500/-
𝑹 𝟏𝟖
1+ =
𝟏𝟎𝟎 𝟏𝟓
𝑹 𝟑 𝑹 𝟐
= 𝟏𝟓 54. 50,000 (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = 73205
𝟏𝟎𝟎
𝟐 𝟏 𝑹 𝟐 𝟕𝟑𝟐𝟎𝟓
R = 6 = x 100
𝟑 𝟓
(𝟏 + ) =
𝟏𝟎𝟎 𝟓𝟎𝟎𝟎𝟎
R = 20% 𝑹 𝟐 𝟏𝟐𝟏 𝟐
(𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = (𝟏𝟎𝟎)
51. SI
𝑹 𝟏𝟐𝟏
5 years 75% 𝟏𝟎𝟎
= 𝟏𝟎𝟎 - 1
1 year 15% 𝑹 𝟐𝟏
𝟏𝟎𝟎
= 𝟏𝟎𝟎
R = 21%
CI 40000
𝟏𝟓
(1) 40,000 x 𝟏𝟎𝟎 = 6000 𝟏𝟐 𝟑
55. 12%
𝟏𝟎𝟎 𝟐𝟓
𝟏𝟓
(2) 6000 6000 x 𝟏𝟎𝟎 = 900 Let P = 625
𝟔𝟐𝟓 ×𝟏𝟐 ×𝟏𝟐
Total = 12900 SI = 𝟏𝟎𝟎
= 150
𝟑
52. Let T = 2 years Rate = 12% = 𝟐𝟓 CI (1) 75
P = 625 (2) 75 9
SI CI Total CI = 159
𝟔𝟐𝟓 × 𝟏𝟐 × 𝟐 𝟑
(1) 625x 𝟐𝟓 = 75 Diff. 159 – 150 = 9
𝟏𝟎𝟎
= 5000
61. Solve using options. If the price is 27000,
the interest on 12000 (after subtracting
56. 2 years 3 years
the down payment) would be 16% of
30,250 33,275
12000 = 1920. Hence, the total amount
CI = 33275 – 30250
paid would be 28920.
=3025
𝟑𝟎𝟐𝟓
% Rate = x 100 = 10%
𝟑𝟎𝟐𝟓𝟎 62. It can be seen that for 17000, the first year
interest would be 1020, while the second
57. Rate = 20% / half year
year interest after a repayment of 6800
st st
1 Jan. 1 July
would be on 10200 @ 5% per annum. The
P = 7600 P = 7600
interest in the second year would thus be
CI = (1) 1520 = 1520
₹ 510 which is exactly half the interest of
(2) 1520 304
the first year. Thus, option (a) is correct.
Total = 1520 3 + 304
= 4560 + 304 = 4864
63. Let the amounts be ₹ 100 and ₹ 200
respectively. The value of the 100 would
become 100 6/7 6/7 = 3600/49 = 73.46.
58. SI in 8 years = 40%
The other person’s investment of 200
𝟒𝟎
In 1 year = = 5%
𝟖 would become 200 1.2 1.2 = 288.
P = 30000 Rate = 5% The total value would become 288 + 73.46
𝟓
CI = (1) 30000 x = 1500 = 361.46 This represents approximately a
𝟏𝟎𝟎
𝟓 20% increase in the value of the amount
(2) 1500 1500 x 𝟏𝟎𝟎 = 75
after 2 year. Hence, option (a) is correct.
Total CI = 15000 + 1500 + 75
= 3075
64. Second 32448
Third 33745.9
59. Solve this one though options. Option (c)
CI = 33745.92 – 32448
reduced rate for 14 years fits the
= 1297.92
conditions.
𝟏𝟐𝟗𝟕.𝟗𝟐
%CI = x 100
𝟑𝟐𝟒𝟒𝟖
𝟓𝟗 𝟐 𝟏𝟖
𝑹 𝟐 𝟏𝟖 𝟐 P ((𝟓𝟎) − 𝟏) - 𝟓𝟎 P = 81
(𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = (𝟏𝟓)
𝟑𝟒𝟖𝟏−𝟐𝟓𝟎𝟎 𝟏𝟖
𝑹 𝟑
= 𝟏𝟓 100 P( 𝟐𝟓𝟎𝟎
) = 𝟓𝟎 P = 81
𝟏𝟎𝟎
𝟗𝟖𝟏𝑷−𝟗𝟎𝟎𝑷
R = 20% = 81
𝟐𝟓𝟎𝟎
𝟖𝟏𝑷
𝟐𝟓𝟎𝟎
= 81
68. year year
P = 2500
year 7000 10000
72. SI in 2 years 2400
𝑹 𝟒
7000 (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = 10000 1 year 1200
𝑹 𝟒 𝟏𝟎 CI 2544
(𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = 𝟕
(1) 1200 (equal to SI)
Let Principle = P
(2) 1200 144
𝑹 𝟒
P (𝟏 + ) = 7000 144 CI on 1200
𝟏𝟎𝟎
𝟏𝟒𝟒
𝟏𝟎 Rate = 𝟏𝟐𝟎𝟎 x 100 = 12%
P 𝟕
= 7000
P = 4900
= 15%
(2) 6% yearly
But borrow half-yearly
78. Amount in 3 years 12000
P = 100 CI (1) 3
Rate = 12%
(2) 3 0.09 𝟏𝟏𝟐
Amount after 4 years = 12000 x 𝟏𝟎𝟎
CI = 6.09
Diff. = 6.09 – 4 = 2.09 = 13440
𝟒 𝟗−𝟕
𝒙 = (1301 – 𝒙) (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
)
80. P = 10000 Rate = 40% yearly
𝟐𝟔 𝟐
𝒙 = (1301 – 𝒙) ( ) Quarterly (3 months)
𝟐𝟓
𝟒𝟎
625 = 676 1301 – 676 𝒙 R=
𝟒
= 10%
𝑷 ×𝟑 ×𝟏𝟒 𝟏 𝟏𝟎 𝟐 100 10 10 1
76. 𝟏𝟎𝟎
= 𝟐 (10000 ((𝟏 + 𝟏𝟎𝟎) − 𝟏))
= 4641
R = 100%
82. P= 25000 CI = 8275
Rate = 10%
86. Principle = 80000 Amount = 88200
Amount = 25000 + 8275 = 33275
Time = 2 years
𝑹 𝒏
P (𝟏 + ) = A
𝟏𝟎𝟎 𝑹 𝟐
80000 (𝟏 + ) = 88200
𝟏𝟎 𝒏 𝟏𝟎𝟎
25000 (𝟏 + ) = 33275
𝟏𝟎𝟎 𝑹 𝟐 𝟐𝟏 𝟐
(𝟏 + ) = (𝟐𝟎)
𝟏𝟏 𝒏 𝟑𝟑𝟐𝟕𝟓 𝟏𝟎𝟎
= ( ) =
𝟏𝟎 𝟐𝟓𝟎𝟎𝟎 𝑹 𝟐𝟏
1 + 𝟏𝟎𝟎 = 𝟐𝟎
𝟏𝟏 𝒏 𝟏𝟏 𝟑
= (𝟏𝟎) = (𝟏𝟎) 𝑹 𝟏
𝟏𝟎𝟎
= 𝟐𝟎
n=3
R = 5%
83. 3 years
87. SI in 2 years = 40 Rs.
2400
In 1 year = 20 Rs.
4 years
CI = (1) 20
2520
(2) 20 0.80
2400 2520 𝟎.𝟖𝟎 × 𝟏𝟎𝟎
Rate = = 4%
1 year 120 𝟐𝟎 × 𝟏𝟎𝟎
𝟏𝟐𝟎 4% 20
𝟐𝟒𝟎𝟎
x 100 = 5%
𝟐𝟎
100% 100 = 500
𝟒
𝑹 𝟐 Let P = 8000
𝒙 (𝟏 + 𝟏𝟎𝟎
) = 9𝒙
𝟖𝟎𝟎𝟎 × 𝟏𝟓 × 𝟑
SI = 𝟏𝟎𝟎
𝑹 𝟐
(𝟏 + ) = 32
𝟏𝟎𝟎 = 80 45 = 3600
𝟑𝟑𝟖 𝟏𝟐 𝟏𝟐 = 244.832
= 12 + 338
𝟏𝟑 𝟏𝟑 𝟏𝟑
= 312 + 144 2
94. Principle = 600
= 312 + 288
Simple Interest Compound Interest
= 600 𝟏𝟎
= 600 Rate = 5%
𝟏𝟎𝟎
𝒙 = 121 17 = 2057 𝟐𝟏 𝒏 𝟐𝟏 𝟑
(𝟐𝟎) = (𝟐𝟎)
B = 3757 – 2057
N=3
= 1700
Time = 3 ½ years = 1 ½ year
𝑹 𝟐 𝟏𝟒𝟒
(𝟏 + 𝟏𝟎) = 𝟏𝟎𝟎