Professional Documents
Culture Documents
Question 1.
Project A NPV:
Project B NPV:
Project C NPV:
All 3 projects produce a positive NPV at 12% so all 3 should be accepted if the
company can afford the total capital outlay.
Question 2.
Project A:
Average annual accounting profit = (5,000+5,000+2,000+1,000-10,000)/4 = 750
Average investment = 10,000/2 = 5,000
ROCE/ARR = 750/5,000 = 0.15 x 100 = 15%
1
LECTURE 8
L5 FINANCIAL MANAGEMENT
INVESTMENT APPRAISAL (1)
Project B:
Ave annual accounting profit = (5,000+5,000+5,000+10000+5000-15,000)/5=3000
Average investment = 15,000/2 = 7500
ROCE/ARR = 3,000/7,500 = 0.40 x 100 = 40%
Project C:
Average annual accounting profit = (10,000+8,000+4,000+2,000-20,000)/4 = 1,000
Average investment = 20000/2 = 10,000
ROCE/ARR = 1,000/10,000 = 0.10 x 100 = 10%
Project A and Project B exceed the target ROCE of 12% and therefore would be
accepted. Project C falls to achieve the required hurdle rate and would be rejected.
Question 3.
Project A: = 4 years
Project B: 3 years + 300/400 = 3.75 years
Project C: 3 years + 500/1000 = 3.5 years
Project D = 4 years
Project E: 3 years + 250/400 = 3.63 years
Project ranking:
1. C
2. E
3. B
4. A/D
Question 4.
Project 1:
2
LECTURE 8
L5 FINANCIAL MANAGEMENT
INVESTMENT APPRAISAL (1)
Project 2:
Project 2 should be accepted over project 1, given they are mutually exclusive.
Question 5.
(4) IRR – here we need a negative NPV so discount at a higher discount rate:
NPV at 20%:
(200,000 x 3.837) + (100,000 x 0.233) - 900,000 = -£109,300
Notes:
3
LECTURE 8
L5 FINANCIAL MANAGEMENT
INVESTMENT APPRAISAL (1)
Q3. C 20.6%
The best estimate will be to use 15% and 20%:
IRR = R1 + (R2 – R1) x (NPV1/(NPV1 – NPV2)
= 15% + (20% - 15%) x (18,000/(18,000 – 2,000)
= 20.6%
Q5. D 24%
No info on the scrap value so assumed to be zero.
All figures below in £000’s.
Total cash flows = £1,440
Total profit = £1,440 - £900 = £540
Average cash flows = £540/5 = £108
Average investment = £900/2 = £450
ARR/ROCE = £108/£450 = 24%
4
LECTURE 8