Professional Documents
Culture Documents
Question 1
Stock bin card preparation
Movement Warehouse on On on Final
Purc. Sale Loss Date Details Entry Exit Stock Rent Hire Cons. stock
s
Initial st. 300 100 150 400 950
700 2/03 purchase 700 - 1,000 100 150 400 1,650
5/03 return 210 - 1,210 100 150 190 1,650
6/03 hire - 180 1,030 280 150 190 1,650
100 8/03 sales - - 1,030 280 150 90 1,550
50 11/3 losses - 50 980 280 150 90 1,500
12/3 consignment - 300 680 280 150 390 1,500
600 15/3 purchases 600 - 1,280 280 150 390 2,100
16/3 return 60 - 1,340 220 150 390 2,100
40 18/3 sales - 40 1,300 220 150 390 2,060
19/3 return 90 - 1,390 220 60 390 2,060
24/3 rent - 110 1,280 330 60 390 2,060
120 26/3 sales - - 1,280 330 60 270 1,920
29/3 return 100 - 1,380 230 60 270 1,920
Question 2
week Normal hours Overtime hours
20% 30% 40% 50%
1 40 8 4 - -
2 40 - - - 1
3 40 8 8 4 -
4 40 8 1 5 6
Total 24 13 9 7
A1 = 1,296,000(1 – 0.4)-1
A1 = 1,296,000(0.6) -1
A1 = 2,160,000
OV = A1/i
OV = 2,160,000/0.4
OV = 5,400,000FCFA
- HINO Truck
Total cost (OV) of transport equipment = 36,250,000 fcfa
Transport equipment is made up of HINO Truck and LAND CRUISER
OV of land cruiser = 11,250,000
OV for HINO Truck = 36,250,000 – 11,250,000 = 25,000,000 fcfa
b) Rate of depreciation and the date of utilization
Rate = 100/lifespan
Lifespan = 5years
Constant rate = 100/5 = 20%
Coefficient = 2
Reducing balance rate = 20% x 2 = 40%
Date of putting to use
OV x I x m/12 = 5,000,000
25,000,000 x 0.4 x m/12 = 5,000,000
10,000,000m = 60,000,000
M= 6 months
Date of putting to use = 01/07/2014
c) Depreciation schedule
Rate
Financial Depreciation Accumulated Net Book
Reducing
Annuities
Year Basis Constant rate Depreciations Value
balance rate
2014
25,000,000 20% 40% 5 000 000 5,000,000 20,000,000
2015
20,000,000 25% 40% 8 000 000 13,000,000 12,000,000
2016
12,000,000 33.33% 40% 4 800 000 17,800,000 7,200,000
2017
7,200,000 50% 50% 3,600,000 21,400,000 3,600,000
2018
3,600,000 100% 100% 3,600,000 25,000,000 -
Question 4
4611 175,000,000
4612 37,500,000
109 37,500,000
1011 37,500,000
1012 212,500,000
Being capital contribution
22 45,000,000
231 20,000,000
244 47,000,000
245 26,000,000
311 12,000,000
411 20,000,000
571 37,500,000
4611 175,000,000
401 5,000,000
Being contributions in kind
571 37,500,000
4612 37,500,000
Being cash contributions
646 750,000
627 550,000
521 1,300,000
Being the payment of formation exp.
1012 212,500,000
1013 212,500,000
To cancel account debited
iii) Table of appropriation of profit
Elements Amount
Profit for appropriation 27,000,000
Legal reserves (0.1x27,000,0000) 2,700,000
Statutory reserves 3,000,000
Optional reserves 4,000,000
Statutory interest (0.04 x 212,500,000) 8,500,000
Super dividends 7,292,000
Balance brought forward 1,508,000
iv) Accounting entries for profit appropriation
131 27,000,000
1301 27,000,000
Being profits for appropriation
1301 27,000,000
111 2,700,000
112 3,000,000
1181 4,000,000
121 1,508,000
465 15,792,000
Being the distribution of profit
Question 6
a) Number of shares for the second call
Share capital = 100,000,000 fcfa
Total shares = 20,000
Shares contributed in kind = 20,000/2 = 10,000
Shares contributed in cash = 10,000
Legal minimum = ¼ x 10,000 = 2,500
Second call = 2,500
b) Value defaulted by Clarence
Number of shares defaulted = 500
Face value of a share = share capital/N0. Of shares
Face value of a share = 100,000,000/20,000 = 5,000 fcfa
Value defaulted = 500 x 5,000 = 2,500,000 fcfa
c) Auction sales
Auction price = 3,500 fcfa
Number of shares = 500
Sales value = 500 x 3,500 = 1,750,000 fcfa
d) Amount paid back to Clarence
Sales value – (interest + selling expenses)
1,750,000 – ((0.12 x 2,500,000) + 40,000 +83,000 +30,000)
1,750,000 – (300,000 + 40,000 + 83,000 + 30,000)
1,750,000 – 453,000 = 1,297,000 fcfa
e) Accounting recordings
1011 12,500,000
1012 12,500,000
Being second call
521 12,500,000
4613 10,000,000
4617 2,500,000
Being payment and defaulting shareholders