You are a head nurse in emergency department which consists of 20 beds, and there are 15 patients in this ED,
categories as the following: category one: 6 patients, category two: 4 patients, category three: 3 patients, category four 2,
otherwise the shift option in this department is 12 hours and the actual working days per month 13 shift.
Based on the previous data calculate how many nurses needed to cover the schedule of unit /month?
Total Nursing Care hr /day
• Category I 6 X 4.8 = 28.8 hr/day Category II 4 X 6.2 = 24.8 hr/day
• Category III 3 X 8.2 = 24.6 hr/day Category VI 2 X 10.8 = 21.6 hr/day
• Total nursing care hr/day = 28.8 + 24.8 + 24.6 + 21.6 = 99.8 hr/day
• Average of nursing care hr/day =
Total nursing care hours
____________________
Total number of patients
• Average of nursing care hr/day = 99.8 ÷ 15 = 6.7 nursing care hr/day
• Number of nurses needed/day =
Average of nursing care X Number of beds
_____________________
Shift option
• Number of nurses needed/day =
6.7 X20
_______
12 = 11 nurses/day
• Number of nurses needed/month =
Number of nurses/day X 30
__________________________________
Actual working days/month
• Number of nurses needed/month =
11 X 30
____________
13
• Number of nurses needed / month = 25 nurse/month