100% found this document useful (1 vote)
131 views8 pages

Design of Muff Coupling for 40kW Transmission

Uploaded by

gideykibrom80
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
100% found this document useful (1 vote)
131 views8 pages

Design of Muff Coupling for 40kW Transmission

Uploaded by

gideykibrom80
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd

For coupling

1. Design and make a neat dimensioned sketch of a muff coupling which is used to connect
two steel shafts diameter of 55 mm transmitting 40 kW at 350 r.p.m. The material for
the shafts and key is plain carbon steel for which allowable shear and crushing stresses
may be taken as 40 MPa and 80 Mpa respectively. The material for the muff is cast iron
for which the allowable shear stress may be assumed as 15MPa.
Solution. Given : P = 40 kW = 40 × 103 W; N = 350 r.p.m.; τs = 40 MPa = 40 N/mm2; σcs = 80 MPa =80
N/mm2; τc= 15 MPa = 15 N/mm2; d=55mm

 Since the induced shear stress in the muff (cast iron) is less than the permissible shear stress of 15 N/mm2,
therefore the design of muff is safe.
1. Design a bushed-pin type of flexible coupling to connect a pump shaft to a motor shaft of 40mm dia.
transmitting 32 kW at 960 r.p.m. The overall torque is 20 percent more than mean torque. The
material properties are as follows:
(a) The allowable shear and crushing stress for shaft and key material is 40MPa and 80 MPa
respectively.
(b) The allowable shear stress for cast iron is 15 MPa.
(c) The allowable bearing pressure for rubber bush is 0.8 N/mm2.
(d) The material of the pin is same as that of shaft and key.
Draw neat sketch of the coupling.
Solution. Given : P = 32 kW = 32 × 103 W ; N = 960 r.p.m. ; Tmax = 1.2 Tmean ; τs = τk = 40 MPa=
40 N/mm2 ; σcs= σck = 80 MPa = 80 N/mm2 ; τc = 15 MPa = 15 N/mm2 ; pb = 0.8 N/mm2
d=40mm.
The bushed-pin flexible coupling is designed as discussed below:
We know that the mean torque transmitted by the shaft
Clutches
Example Calculate the torque a clutch must transmit to accelerate a pulley with a moment of inertia of 0.25
kg m2 to 1. 500 rpm in 2.5 s,
2. 1000 rpm in 2 s.

a) To accelerate from 0 rpm to 500 rpm in 2.5 seconds:


Angular velocity (ω) = (final angular velocity - initial angular velocity) / time
ω = (500 rpm - 0 rpm) / (2.5 s) = 200 rpm/s
Torque (τ) = Moment of inertia (I) * Angular acceleration (α)
Since α = ω / time:
τ = I * ω / time , Substituting the given values:
τ = 0.25 kg m^2 * (200 rpm/s) / (2.5 s) = 20 Nm
Therefore, the torque required is 20 Nm.
b) To accelerate from 0 rpm to 1000 rpm in 2 seconds:
Angular velocity (ω) = (final angular velocity - initial angular velocity) / time
ω = (1000 rpm - 0 rpm) / (2 s) = 500 rpm/s
Torque (τ) = Moment of inertia (I) * Angular acceleration (α)
Since α = ω / time:
τ = I * ω / time ,Substituting the given values:
τ = 0.25 kg m^2 * (500 rpm/s) / (2 s) = 62.5 Nm
Therefore, the torque required is 62.5 Nm.

Example2. A single plate clutch, effective on both sides, is required to transmit 25 kW at 3000 r.p.m.
Determine the outer and inner diameters of frictional surface if the coefficient of friction is 0.255, ratio of
diameters is 1.25 and the maximum pressure is not to exceed 0.1 N/mm2. Also, determine the axial thrust to
be provided by springs. Assume the theory of uniform wear.
Example 3. Determine the maximum, minimum and average pressure in a plate clutch when the axial force
is 4 kN. The inside radius of the contact surface is 50 mm and the outside radius is 100 mm. Assume uniform
wear.
Example 4 : An engine developing 45 kW at 1000 r.p.m. is fitted with a cone clutch built inside the
flywheel. The cone has a face angle of 12.5° and a maximum mean diameter of 500 mm. The coefficient of
friction is 0.2. The normal pressure on the clutch face is not to exceed 0.1 N/mm2. Determine :
1. the face width required, and
2. the axial spring force necessary to engage the clutch.

Example 5: A centrifugal clutch is to be designed to transmit 15 kW at 900 r.p.m. The shoes are four in
number. The speed at which the engagement begins is 3/4th of the running speed. The inside radius of the
pulley rim is 150 mm. The shoes are lined with Ferrodo for which the coefficient of friction may be taken as
0.25. Determine: 1. mass of the shoes, and 2. size of the shoes.(Assuming that r = 120 mm)

You might also like