0% found this document useful (0 votes)
71 views2 pages

PS-II Tutorial 1

This is tutorial questions for subject of Power System 2.

Uploaded by

Monark
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
71 views2 pages

PS-II Tutorial 1

This is tutorial questions for subject of Power System 2.

Uploaded by

Monark
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

L. D.

COLLEGE OF ENGINEERING, AHMEDABAD


ELECTRICAL ENGINEERING DEPARTMENT
NAVARANGPURA, AHMEDABAD – 380015, GUJARAT, INDIA

Tutorial – 1
Subject: 3150911 – Power System II Faculty: Dr. Y. M. Makwana
Teaching Scheme: 4(L), 0(T), 2(P), 5(C) Exam: 70(ESE-E), 30(PA-M), 30(ESE-V), 20(PA-I) = 150

CO-1: Prepare the model of transmission line, generator and transformer of power
system for single line diagram representation and per unit quantity calculation.

Date of Issue: _______________

Bloom’s
Q.
Question CO Taxonomy
No. Level
A 3-phase balanced load with a power factor of 0.85 is connected to a
system with line-to-line voltage of 440V. Find: (1) Line current (2) Total
Q.1 CO1 Apply
apparent power (3) Reactive power (4) Active power.

A 3-phase system with a line voltage of 11 kV is supplying power to a


balanced load with a power factor of 0.9. The load current is 120A. Find: (1)
Q.2 Line-to-neutral voltage (2) Total active power (3) Total apparent power (4) CO1 Apply
The current in each phase.

A 3-phase system with an unbalanced load is connected to a line with a


voltage of 330V. The phase currents are as follows: I1 = 10∠30°, I2 =
Q.3 10∠150°, I3 = 10∠-90°. Find: (1) Total power supplied by the system (2) CO1 Analyze
Reactive power (3) Power factor (4) Total apparent power.

An unbalanced load is connected to a 3-phase system with a line voltage of


400V. The phase currents are I1 = 20A, I2 = 15A, and I3 = 10A. The phase
angles for the currents are: I1 = 0°, I2 = 120°, and I3 = -120°. Find: (1) The
Q.4 CO1 Analyze
total power (2) Total reactive power (3) Power factor (4) The total apparent
power.

A 3-phase balanced load of 200 kW at a power factor of 0.85 is connected


to a transmission line with a line-to-line voltage of 11 kV. The series
impedance of the transmission line is 0.05 + j0.1 Ω/km, and the line is 100
Q.5 CO1 Analyze
km long. Find: (1) The total line impedance (2) The voltage drop in the line
(3) Sending end voltage (4) Total current

An unbalanced load is connected to a 3-phase system with the following


parameters: Line-to-line voltage = 11 kV, series impedance of the
transmission line = 0.01 + j0.05 Ω/km, and shunt capacitance = 1 μF/km.
Q.6 The system operates at a frequency of 50 Hz, and the total load current is CO1 Analyze
200A. Find: (1) The total impedance (2) Voltage drop (3) Power loss (4)
Receiving end voltage

A 150 km long transmission line has a series impedance of 0.03 + j0.07


Ω/km and a shunt capacitance of 0.02 μF/km. The line is delivering 100 MW
Q.7 at 400 kV. Find: (1) The total impedance (2) Total shunt capacitance (3) CO1 Analyze
Sending end voltage (4) The power loss in the line.

For a medium transmission line of 120 km length with a load current of 80


A, series impedance of 0.02 + j0.05 Ω/km, and shunt capacitance of 0.03
Q.8 CO1 Apply
μF/km. The line is operating at 33 kV. Find: (1) Total series impedance (2)
Total shunt capacitance (3) Voltage drop (4) Power factor.
A transmission line of 100 km length has a series impedance of 0.02 + j0.04
Ω/km and a shunt capacitance of 0.02 μF/km. The system operates at 132
Q.9 kV, and the line carries a load current of 120A. Find: (1) Voltage drop (2) CO1 Apply
Total impedance (3) Receiving end voltage (4) Power factor.

A transmission line of 150 km length is operating at a voltage of 66 kV. The


impedance of the line is 0.04 + j0.08 Ω/km, and the capacitance is 1.2
Q.10 μF/km. The load current is 150 A. Find: (1) Total impedance (2) Voltage CO1 Apply
drop (3) Sending end voltage (4) Power loss.

Last date of submission: ________________

You might also like