Professional Documents
Culture Documents
Adarsha Chaubey-110066
Anurag Kumar-110074
Jyotsna Prakash-110082
Nitish Kumar Sinha-110090
Ravi Kumar Mahto-110098
Shruti-110106
Tarun Kumar-110114
2 Sector Model
• Deviation for Income
AS
Y= a+ by+ I
C,I
Y- bY= a + I AD
Y=(a + I)/(1-b)
CPI
• Deviation of Multiplier
C,I
Y=C+I
Y+ ΔY= C + ΔC + I + ΔI
ΔY= ΔC+ ΔI
ΔY= bΔY + ΔI ∑QnPn
ΔY- bΔY= ΔI
ΔY= ΔI*(1/(1-b)
ΔY/ ΔI= 1/1-b
Example of 2 Sector Model
• C=100+0.75I ,I=200 (Static Investment)
Solution- since, Y=(a + I)/(1-b)
=(100+200)/(1-0.75) = 300/0.25 = 300*4
Y=1200
C= a + BY
=100+0.75*1200 = 1000
S= Y-C
=1200-1000
= 200
b= MPC = 0.75
MPC=0.25 (1-MPC)
Paradox of thrift
Definition: Paradox of thrift was popularized by the renowned economist John
Maynard Keynes.
∑QnPi
Example of 3-Sector Model
• C=100+0.75Y
I=100, G=100=T
C=100+0.75Y
=100+0.75*1300
=1075
S=Y-C
S=1300-1075
=225
3-Sector Model
C= a+ b( Y- T+ GT) (Y(Personal income)-taxes)
Y= a+ b(Y- T+ GT)+ I+ G
Y- bY=a- bT+ bGT+ I+ G
Y=(a- bT+ bGT+ I+ G)*(1/1-b)
C=100+0.75Y
I=200, G=100, GT=500
Y=(100-0.75*100+0.75*500+200+100)*(1-0.75)
Y=1450
C=100+0.75*1450
=1187.5
Case1- T= Lumpsum Tax (Fixed)
3 Sector Model
• Case 2- T= T+ tY (T= fixed tax, tY= Direct tax)
C= a+ b(Y- T- tY+ GT)
Since Y= C+I+G
Y=(100-0.75*100+0.75*50+200+100)*(1/(1-0.75+0.75*0.1))
Y=1115.38
C=100+0.75Y
=936.53