Professional Documents
Culture Documents
Design of Strap or Cantilever Footings - SD
Design of Strap or Cantilever Footings - SD
Footings
• A strap footing is used in the following two cases
1. When X’ < L/3
2. When the distance between the two columns is so large that a
combined footing becomes excessively long and narrow.
• Design Assumptions
– strap is infinitely rigid
– strap is a pure flexural member and does not take soil
reaction. (To confirm with this, strap is constructed slightly
above soil or soil under strap is loosened).
a1 a2
Strap
b2
b1 b’ b’’
a’ a’’
WS XS
P1 XC P2
a1 a2
a2
a1
XR
a’/2 R2
e
R1
a/2
a1 a '
e
2
e XC X R
Xc Xs
R1 P1 Ws
XR XR
• c) Determine the reaction R2 from equilibrium consideration
R2 P1 P2 Ws R1
R1
b1
ult1 * a1
R2
b2
ult 2 * a2
• For square footing
R2
b2 a2
a2
• For rectangular footing assume some value of a2
and determine b2.
• It should be noted that the actual bearing pressures under the
footings should not very different from each other in order to
minimize differential settlement.
b2
b1 40cm 40
30cm 30
WS XS
900kN 600cm 1080kN
a1 a2
ult
ult
XR
15cm R2
e
R1
a/2
SOLUTION
• Proportioning of footing
• Trial 1
• Assume a1 = 3.00m
• Then e = (3.00/2)- 0.15 = 1.35m
• XR = 6.00-e = 6.00- 1.35 = 4.65m
• Since the distribution per meter run under the pad is different for
each pad, a second trial should be made
• Trial 2
• Take a1 = 2.50m
• Then e = (2.50/2)- 0.15 = 1.10m
• XR = 6.00-e = 6.00- 1.1. = 4.90m
• 4.90*R1 = 6.00*900 R1 = 1102.04kN
• b1 = R1/(a1 ult) = 1102.04 /( 2.50*100) =4.41, use b1 = 4.45m
• Dimension of footing 1 2.50 x 4.45m
440
445 40cm 40
30cm 30
66.12kN
SFD
0.15+d
438.98kN
833.88kN
783.74kN-m
737.44kN-m
202.01kN-m
BMD
4.96kN-m
219.49 kN-m
• Thickness of the footings Y
Y Footing 2
Footing 1
X
40 40
X
30 30
250 200
• Punching shear
• Footing 1
Take d= 0.40m and = min = 0.50/fyk = 0.50 /300 = 0.0017
k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085
k2 = 1.6 – d =1.6 -0.4 = 1.20
u1 = Pr1 =0.90+0.90+1.60 =3.40m
• Net shear force developed under column 1
Vd= 900 -*(0.90*1.60), =R1/a1*b1= 99.06kPa
Vd= 900 -99.06*(0.90*1.60) =757.35kN
• Punching shear resistance under column 1
Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN)
• Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.20*3.40*0.40
=442.68kN < Vd .. Not OK!
• Since the developed shear force is greater than the punching shear
resistance, one may increase the depth
Take d= 0.55m and = min = 0.50/fyk = 0.50 /300 = 0.0017
k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085
k2 = 1.6 – d =1.6 -0.55 = 1.05
u1 = Pr1 =1.125+1.125+2.05=4.30m
• Net shear force developed under column 1
Vd= 900 - 99.06 *(1.125*2.05) =671.54kN
• Punching shear resistance under column 1
Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.05*4.3*0.55 = 673.58kN >Vd … OK!
• Y- direction
• The developed shear force in direction Y may be estimated as
for the case of an isolated footing
• Developed shear
1.475m
• Vd = 99.06(1.475* 2.50)=365.28kN
• Wide beam shear resistance 0.55
• Vud = 0.25*1000*1.085 *1.05*2.50*0.53
= 377.38kN > Vd .............OK!
• Footing 2 2.50m
• Punching shear
Take d= 0.40m and = min = 0.50/fyk = 0.50 /300 = 0.0017
k1 = ( 1+50) = (1 +50*0.0017) =1.085
k2 = 1.60 – d =1.60 -0.40 = 1.20
u2 = Pr2 =1.50+1.50+1.60 +1.60 =6.20m
•
• Net shear force developed under column 2
Vd= 1080 -*(1.50*1.60), =R2/a2*b2= 99.77kPa
Vd= 1080 -99.77*(1.50*1.60) =840.55kN
• Punching shear resistance under column 2
Vup = 0.25fctd k1k2ud (MN)
• Vup = 0.25 *1000* 1.085*1.20*6.20*0.40
= 807.24 kN < Vd .. Not OK! , increase the depth.
• Y- direction 1.55m
0.45
• Developed shear
• Vd = 99.77(1.55* 2.00)=309.29kN
• Wide beam shear resistance
• Vud = 0.25*1000*1.085 *1.15*2.00*0.43
= 268.27kN < Vd .............NOT OK! 2.00m
• Capacity of concrete
M 0.32 f cd bd 2
0.32 11 .33 10 2.50 0.53
3 2
2546.08kN m M d ....Ok!
• Footing 2
– X – direction, Capacity of concrete
M 0.32 f cd bd 2
0.32 11 .33 103 4.40 0.55
2
– Y-direction
(2.00) 2
M d 99 .77 * * 2.0 399.08kN m
– Developed2moment
– Capacity of concrete
M 0.32 *11.33 x103 * 2.0 * (0.53) 2
–Capacity
2036.86ofkNconcrete
m M d...........OK !
• Calculation of Reinforcements
– Footing 1
– X-direction
– From BMD , M = 783.74kN-m
f 2M
cd 1 1 2
f yd f cd bd
11 .33 2 * 783.74
1 1 0.0023 min ....ok!
11 .33 103 4.45 0.55
2
260.87
2
As bd
– 0 . 0023 445 55 56 . 29 cm
Use = 20, as = 3.14cm2
• Y-direction
• Md =507.76kN-m
11 .33 2 * 507.76
1 1 0.0029 min ....ok!
11 .33 103 2.50 0.53
2
260.87
As bd 0.0029 250 53 38.425cm 2
• Use = 20, as = 3.14cm2
No. of bars , n= 38.425/3.14 =12.2, use 13 bars
Spacing = (250-2*5)/ (n-1) =20cm
Use 13 20 c/c 200mm ( bottom reinforcement)
11.33 2 * 219.49
1 1 0.0006 min
11.33 103 4.40 0.55
2
260.87
As min bd 0.0017 440 55 41.14cm 2
11 .33 2 * 399.08
1 1 0.0028 min ....ok!
11 .33 103 2.00 0.53
2
260.87
As bd 0.0028 200 53 29.68cm 2
f yd 2 260.87
ld 130.44cm
4 f bd 4 1
• Available development length, la =220-5=215cm > ld ……….. OK!
• Y-direction
f yd 2 260.87
ld 130.44cm
4 f bd 4 1
• Available development length, la =202.5-5=197.5cm > ld ……
OK!
• Footing 2
• X-direction
f yd 2 260.87
ld 130.44cm
4 f bd 4 1
b2
b1 40cm 40
30cm 30
WS XS
900kN 600cm 1080kN
80kN-m 100kN-m
a1 a2
ult
ult
XR
15cm R2
e
R1
a/2